איי הוואי

ביקור בהוואי היה עבורי חלום רחוק, כל חמשת הניסיונות הקודמים להגיע לשם ב - 33 השנים האחרונות העלו חרס, עקב אילוצים שונים. ואז לכבוד החלפת הקידומת (הוואי שש אפס) הוחלט שהפעם נגיע רחוק (19,000 ק``מ מישראל).

אהוד זגר
תמונה ראשית עבור: איי הוואי - תמונת קאבר
© Depositphotos/Luna Marina

בכתבה זו:

מגיעים להוואי

כך מצאנו את עצמנו נוחתים בשדה התעופה הבינלאומי באי מאווי ב - 26 לפברואר בערב לאחר טיסה ארוכה ומייגעת מ - Tampa שבפלורידה דרך יוסטון טקסס והונולולו.

במדריכי הטיולים מודגש שבהוואי השמש נצחית גם בחורף, אם כבר יש גשם הוא בדרך כלל יורד בלילה, אך את פנינו קידמה סופה עזה, מעין הוריקן קטן ששיבשה את תוכניותינו. הטיולים המעניינים באי מאווי הם לעיירה האנה, לפרק הלאומי האליקאלה שם מומלץ להעפיל לפסגת הר הגעש הכבוי וטיולים לאורך החופים היפים בהם אתרי הנופש והמלונות המפוארים.

על הדרך היפה להאנה נאלצנו לוותר, יודעי דבר מקומיים אמרנו לנו שהדרך הארוכה, הצרה והקשה לשם לא מומלצת לנסיעה במזג האוויר הגרוע. התוכנית שונתה, (הרי כל תוכנית היא בסיס לשינויים) לנסיעה קצרה לעמק Iao שם ניצב ה- Needle, הר צר דמוי אובליסק בגובה כ 360 מטר. דווקא כשהגענו למקום נפתחו לפתע ארובות השמים וירד מבול של גשם בעוצמה שאנו לא מכירים בארץ.

לעומת זאת לקחנו "צ`אנס" והתמזל לנו להגיע לפסגת הר הגעש, לשמוע הסברים במרכז המבקרים ולנוע במסלולים השונים. אמנם העננים הפריעו לצפות בנוף המרהיב הנשקף מפסגת ההר, אבל בכל זאת ניתן היה להתרשם וליהנות מהטיול, גם במזג אוויר אפרורי.
הטיול לאורך החופים נעשה בחלקו במזג אוויר סוער, שהבריח את החתיכות עם הביקיני, את הגולשים והלוויתנים, אך ראינו מלונות פאר וחופים אקזוטיים.

ביום בו היינו אמורים לטוס ל"אי הגדול" (29.2) ציפתה לנו עוד הרפתקה - מקומי מעורער בנפשו הצליח להיכנס עם רכבו לתוך הטרמינל דרך קיר הזכוכית, נעצר בדלפקי הנוסעים והצית את רכבו, דבר שגרם לבהלה רבה. עקב הכשל הביטחוני נסגר השדה למשך כ- 24 שעות.

לתחילת הכתבה

האי הגדול

לאי הוואי המכונה "Big Island" הגענו רק למחרת, לאחר טיסה ב- Hawaiian Airlines. רצוי לציין שבטיסה קצרה בין איים הנמשכת כ- 20 דקות בלבד, מבזבזים לפחות חצי יום עקב הצורך בהגעה מוקדמת לשדה לבדיקות ביטחוניות, החזרת הרכב השכור והשכרה מחדש לאחר ההגעה, קבלת המזוודות.

ה- Big Island הוא ה"צעיר" בין האיים - גילו מוערך ב- 800,000 שנים "בלבד". מסלולי שדה התעופה ליד Kona, שם נחתנו, בנויים על משטח בזלת, עדות לפעילות וולקנית רבה, וגם צדי הדרך לעיר דומים לפני הירח. Kona היא עיירת קיט נחמדה ושלווה. לאחר ארוחה טובה שכללה מטעמים פולונזים טיילנו להנאתנו לאורך החוף בשעת השקיעה הנהדרת באוקיינוס השקט.

יום חדש הפציע, למזלנו הפעם מזג אויר מאיר פנים. מאחר ואבד לנו יום, החלטנו לא להתעכב ב- Kona ולהמשיך דרומה ומזרחה לעיר Hilo. בדרך עצרנו בהונאאונאאו "עיר המקלט", מקום בו יכלו למצוא מקלט בטוח שבויים ואנשים הצפויים לעונש מוות, גם בשל עבירות של מה בכך (להביט ישירות בפני המלך), אם הצליחו להגיע לחצי אי זה בשחייה דרך מפרץ שורץ כרישים. במקום שרידים ושחזורים של מקדשים פסלי אלילים ומבנים אחרים שהיו בעבר במקום זה.

בהמשך, פנינו מועדות לאטרקציה העיקרית של האי הגדול- הר הגעש הפעיל Kilauea בפארק הלאומי Volcanoes. ראינו את הפעילות הגיאותרמית שמקורה בהר הגעש הפעיל, שעדיין פולט לבה לכיוון הים ולמעשה שטח האי הולך וגדל כל הזמן, מראה מרשים מלווה בריח חריף של גופרית הנפלטת ממעמקי האדמה. בערב הגענו ל- Hilo, עיר הבירה של האי. גם כאן מתהפכות היוצרות -המקום מוגדר כגשום מאוד (בלילה) אך מזג האוויר נאה.

למחרת אנו לא מתעכבים ב- Hilo אלא עולים צפונה, בצידו המזרחי של האי סוטים מהכביש הראשי לדרך נופית שבה נמצא Hawaii Tropical Botanical Garden מקום, שלמרות מחיר הכניסה הגבוה (30$ לאדם) לא כדאי להחמיץ. במקום אלפי סוגים של פרחים, שרכים ועצים טרופיים שניתן למצוא רק כאן.

לאחר סיור של כשעה וחצי ממשיכים וחוזרים לכביש הראשי ויוצאים ממנו פעם נוספת לראות את מפלי Akaka ו- Kahuna בגובה של כ 130 מטר.  בוודאי ניחשתם שגם כאן "תפס" אותנו גשם אדיר.

חוזרים לכביש הראשי, מזג האוויר משתפר פלאים וממשיכים עד לתצפית משם ניתן לראות את עמק Polulu היפה, שהירידה אליו אפשרית רק ברכב 4 על 4, ולא בפונטיאק ששכרנו. ממשיכים כעת לכיוון מערב, כדי להספיק כמה שיותר, כי מחר טסים לאוהאו. עוברים בעיירת הבוקרים Waimea, ממשיכים עד קו הים, ועולים צפונה לקוהלה אזור מלונות יפיפה ומקום הולדת המלך קאמההא ה-I. חוזרים בדרך נופית אחרת ולקראת הערב מגיעים ל- Hilo. דרך אגב, הא"ב הפולונזי מורכב מ- 12 אותיות בלבד (המקבילות לאותיות a,e,h,i,k,l,m,n,o,p,u,w), וזאת הסיבה לשמות המוזרים שקשים מאוד לביטוי.

לתחילת הכתבה

הונלולו

את הונולולו, בירת מדינת הוואי באי אוהאו, השארנו לסוף, סה"כ נשארו לנו כיומיים לשהייה שם. לאחר טיסה של כ- 45 דקות נוחתים בהונולולו, מתארגנים עם הרכב השכור ויוצאים לאזור הידוע Waikiki, שם נמצא המלון והחופים המפורסמים. הנסיעה למלון היא הפעם בכביש המהיר העמוס לעייפה. במרכז העיר שמות הרחובות המשונים שכה דומים (זוכרים, א"ב של 12 אותיות בלבד ושמות ארוכים כמו מטאטאים) לאחר שעשינו מספר טעויות הגענו למלון, מקום חנייה במלון לא כלול במחיר ויש לשלם בנפרד.

באזור Waikiki והמלונות, מסתובבים צעירים בהמוניהם בחוף הים יחפים, לגופם בגד ים בלבד וגלשני גלים, מזכירים (במקצת) את אילת. בערב אנו נפגשים עם חבר ישראלי מקומי זה 20 שנה ובת זוגתו הקולומביאנית, לארוחה במסעדה סינית (ערב קוסמופוליטי) ולאחר הארוחה אנו מטיילים במרכזי העיר השונים. עיר מעניינת ותוססת גם בשעות הערב המאוחרות. נראה לנו שלא הקצבנו זמן מספיק לראות את האתרים בהונולולו.

למחרת נסענו ליום שלם ל"מרכז התרבות הפולינזי". הנסיעה לצד המזרחי של האי נמשכת כשעה וחצי. במקום ביתנים של כל המדינות הפולונזיות בפסיפיק בהם מתקיים מופע קצר ותצוגות המסבירות על החיים באיים במדינות אלו. בערב מתקיים מופע מרכזי ומרהיב בשלל צבעים ריקודים של משתתפים מכל המדינות. המציגים הם סטודנטים פולונזים ממדינות הפסיפיק המקבלים מלגת לימודים באוניברסיטה מקומית שהוקמה ע"י המורמונים, תמורת פעילותם במרכז התרבות. גם כאן מחיר הכניסה יקר (50$ לאדם), ללא אופציית ארוחת ערב.

ביום האחרון בהוואי (6.3) ביקרנו (הפעם בחינם) בבסיס הצי האמריקאי בפרל הרבור באתר הזיכרון על גבי אוניית הצי Arizona שהוטבעה על רב אנשי צוותה בעת ההתקפה היפנית ב- 7 לדצמבר 1941, התקפה שהחלה את המעורבות הצבאית של ארה"ב במלחמת העולם השנייה. הביקור כולל צפייה בסרט המתעד את ההתקפה היפנית ולאחר מכן עולים על סירת מנוע באדיבות הצי האמריקאי לסיור באתר ההנצחה הבנוי על גבי שרידי האונייה שטבעה, שם מוצב לוח זיכרון בו חקוקים כל שמות הנופלים. כ- 4000 מבקרים ביום - כל זאת ביעילות אמריקאית טיפוסית שאיננה אופיינית לילידי הוואי. אמצעי אבטחה קפדניים במיוחד ננקטים באתר זה.

בסיומו של יום לאחר טיסת לילה (חוסכים מלון) אנו נוחתים למחרת ב- 5 בבוקר בלוס אנג`לס.

לתחילת הכתבה

סיכום

 • לאחר שהייה מהנה של 9 יום ב- 3 איים בהוואי, גם אם מזג האוויר לא האיר לנו תמיד פנים, ניתן לומר שאיי הוואי הם מקום מקסים ומעניין, שאותו לא מיצינו עד תום, ואולי פעם עוד נחזור.
   
 • האנשים המקומיים לא במיוחד יוצאים מגדרם, בהתייחסותם לתיירים(הסבר פניך לתייר) אף שהתיירות מהווה חלק נכבד של כלכלת הוואי (אולי פשוט נמאס להם מ- 7,000,000 תיירים המגיעים כל שנה), לפעמים אפילו נדמה שהם מנסים לעבוד בשיטת "מצליח" על התיירים.
   
 • מי שמתכנן טיול קצר של 7-10 ימים להוואי רצוי שיתרכז ב- 2 איים בלבד. המעבר בין האיים גוזל זמן רב.
   
 • כשלוקחים חבילת טיול הכוללת טיסות מלונות ורכב שכור יש לבדוק מה לא נכלל ב"דיל". בחבילה שלנו הסתבר שביטוחים ומסים על הרכב השכור אינם נכללים.
   
 • מבחינת ההוצאות הרגילות (דלק, אוכל וכו') הוואי יקרה בכ-15% משאר ארה"ב.

לתחילת הכתבה

הדפס|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

איי הוואי

השב  · 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה להוואי

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×