שלום אורח
facebook login
שגרירים של רצון טוב

גן הבהאים

תמי בר סלע | תאריך עדכון 10/08/2008

+ הצג את כל היעדים שמוזכרים בכתבה זו (1)

מספר צפיות: 9679   |   מספר תגובות: 9     לתגובות

הדפס שמור למועדפים שלח לחבר

כל המפרץ נשקף לפניכם, עם האוניות המוארות והבתים. שוטטות בפינות החן המרהיבות של גן הבאהים, כשקרני שמש מרצדות על כיפת הזהב והשיש מלא ההדר, היא חוויה מעוררת השראה, במיוחד אם מצטיידים במצלמה וקצת יין משובח...

בכתבה זו:

על הבאהים

שעות פתיחה: המקדש פתוח בימים ראשון עד שבת בין השעות: 09:00 עד 12:00
הגנים פתוחים בימים ראשון עד שבת, בין השעות: 09:00 עד 17:00.
טלפון: 048358358
אוטובוסים מספר: 22, 23, 25, 26

מקום: על הכרמל. כל חיפאי מכיר. מקום מאוד רומנטי, כל המפרץ נשקף לפניכם, תמונת האוניות המוארות, הבתים. הספסלים תפוסים על ידי זוגות זריזים מכם. שוטטות בפינות החן המרהיבות של גן הבאהים כשקרני שמש מרצדות על כיפת הזהב והשיש מלא ההדר, חוויה מעוררת השראה, במיוחד אם מצטיידים במצלמה וקצת יין משובח...

הדת הבהאית היא אחת הדתות הצעירות ביותר בעולם. ראשיתה ב-1844 בעיר שיראז באיראן, עם הופעת הבאב, ה"מבשר", סייד עלי מוחמד. הבאב הכריז שתפקידו לסלול את הדרך לבואו של הנביא הגדול, שיפתח פרק חדש בחיי האנושות, פרק של שלום שלווה ואחדות. בשש שנות פעילותו נאספו סביב הבאב אלפי מוסלמים שיעים, שציפו להתגלות. זו הופיעה בדמותו של מירזה חוסיין עלי, בן לוזייר מחצר השייח. הוא נקרא הבהא אללה ומאמיניו נקראו על שמו - בהאים. בזכות מעמדו הרם השלטונות האיראנים לא הוציאו להורג אלא הגלו אותו לכלא בעכו. בנו, עבדול, ממשיכו גם הוא ישב בכלא אך שוחרר וב-1908 קבע את חיפה כעיר הקדושה ביותר לדת הבהאית.

הבהאים מקבלים אל שורותיהם את כל בני הדתות והגזעים. יהודי הרוצה להפוך לבהאי צריך להגר מישראל, היות והבהא אללה הבטיח בזמנו לשולטן שלא יעסוק במיסיונריות בתחום פלשתין.לממסד הישראלי ובמיוחד לעירית חיפה יש אינטרס ברור בשמירה על יחסים עם הבהאים. בניית בית הצדק, בו הושקעו מיליוני דולרים, מהווה מקור תעסוקה למאות מתושבי חיפה. עם סיום פרויקט ההרחבה יהפוך מרכז הצדק הבינלאומי מקור משיכה לתיירים. ההוצאות השוטפות העומדות על מיליוני דולרים הופכות את המקדש לגורם כלכלי שאין להתעלם ממנו.

לתחילת הכתבה

הגנים וכיפת הזהב

נוסעים לחיפה ופשוט ממשיכים ישר בתוך העיר, לאורך החוף עד שמבחינים בכיפת הזהב והגנים שמקיפים אותה על צלע ההר.ממש למרגלות גן הבאהיים והמקדש, נמצאים בתיה הציוריים של המושבה הגרמנית, ושווה לטייל גם שם.
להר הכרמל, המקודש לנוצרים וליהודים כאחד, נודעת חשיבות גדולה גם עבור הבהאים והוא משמש כמרכזם הרוחני והמנהלי. בלב מורדות הכרמל נמצא מקדשו של הבאב, הקדוש המבשר של הדת הבהאית. המקדש מוקף בגנים תלויים מרהיבי עין המפוסלים בצלע ההר. מקדש הבאב הידוע בשם "כיפת הזהב" הוא אחד מסימני ההיכר הידועים ביותר של חיפה.

מקדש כיפת הזהב נבנה ב-1953. הוא בנוי משיש איטלקי ונתמך בעמודי גרניט ורודים. גובה הכיפה 40 מטר והיא מצופה ב-14,000 לבנים מוזהבות שיובאו מהולנד. כמו כל המקדשים הבהאים יש לו תשע צלעות המסמלות את תשע הדתות הגדולות. שמונה עשר הגנים התלויים המונומנטלים מחברים את מרגלות ההר עם הפסגה, תשעה מהם מעל למקדש ותשעה מתחתיו. מתכנן הגנים הוא האדריכל פריבורז סהבא, שזכה לתהילה בינלאומית על עיצובו של בית התפילה הבהאי בהודו הידוע כ"מקדש הלוטוס".

הגנים עוצבו כגנים תלויים לאורך מורדות הכרמל, היוצרים רקע הולם ודרכי גישה המובילות אל המקדש, אחד המקומות הקדושים ביותר לבהאים. הגנים התלויים מעוצבים בתשעה מעגלים קונצנטריים, הנראים כגלים הנובעים מהמקדש שבמרכזם. כל הקווים המעוגלים ממקדים את העין ואת הלב לכיוון המקדש שבמרכזם. שילוב אלמנטים של אור ומים ממלאים תפקיד חשוב מרכזי בעיצוב הגנים, נוסף על עיטורים נוספים המעשירים את הנוף.

השביל המרכזי של הגנים מוקף משני צדדיו בגנים מטופחים. הגינון הקפדני לאורך השביל מתחלף בהדרגה בצמחיה טבעית מגוונת של עצים ופרחי בר מקומיים, שנשתלו במיוחד כדי ליצור מחדש את הנוף הטבעי של האזור. הצמחייה המגוונת והעשירה המתפרשת על שטח נרחב של הר הכרמל יוצרת שמורת טבע קטנה המושכת אליה בעלי חיים ותורמת לאיכות הסביבה.

הערה צינית: הערב הרומנטי יכול ליהרס אם כיוון הרוח יביא אליכם את ניחוחות העשן של בתי הזיקוק, חברת החשמל ושאר מפעלי הכימיקלים באזור.

לתחילת הכתבה

הדפס שמור למועדפים שלח לחבר

תגובות שהתקבלו

רחוב מסדה


27/02/09 10:12 שי סויסה

אי אפשר לטייל באזור זה ולא לסיים ברחוב מסדה - ``קפה פאזל ``

רחוב מסדה


27/02/09 10:12 שי סויסה

אי אפשר לטייל באזור זה ולא לסיים ברחוב מסדה - ``קפה פאזל ``

רחוב מסדה


27/02/09 10:12 שי סויסה

אי אפשר לטייל באזור זה ולא לסיים ברחוב מסדה - ``קפה פאזל ``

מה הבעיה.,


06/08/08 01:58 יעל

אין שום דבר אפשרי לשפר. הגנים מושלמים.

אם מאחרים להזמין לא מפריע רק לחכות באגף עליון


11/08/06 09:19 אלון קורקוס

שם יש סיור קבוע, אבל לא יודע איזה שעות!

מספר טלפון אחר


03/10/04 12:41 FalconX

הטלפון האמיתי להזמן הסיור הוא048313131מומלץ להזמין יום או יומיים מראש.

לראות את הגנים הבהאים באור שקיעה מיפה נוף.....


07/08/04 02:01 keren67

הזמן המוצלח ביותר לראות את הגנים הבהאים באור רומנטי של שקיעה ועד להדלקת התאורה המרהיבה של הגנים התלויים....ליד השער העליון של הגנים.אין צורך בכניסה לגנים. המיקום הוא ברחוב יפה נוף יש טיילת מקסימה ומעוצבת .ומעליה טיילת לואי היפהפיה. כשכל אורות המפרץ נדלקים והמראה עד עכו וראש הנקרה מואר כולו,לשבת במרפסת מלון נוף לשתות מילק שייק קר או סתם לשבת על מדרגות המרפסות בטיילת או על קוביות האבן וליהנות מהיופי....זה המקום אליו אני מביאה אורחים וחברים.שווה שווה שווה.בקיץ יש מופעים בטיילת. צריך לברר זמנים.

כניסה למקדש הבאב


27/03/04 09:22 amidan

למקדש עצמו אפשר להכנס אך ורק בימי ד` בין השעות 9 ל 10.בשאר הזמנים תוכלו להסתכל על הקבר דרך דלת פתוחה בלבד.

עוד מידע על טיול עם ילדים באסיה

אסיה לפי הצרכים שלך

תמונת היום מקהילת הפייסבוק שלנו

תמונת היום מקהילת הפייסבוק שלנו

איסלנד. צילום: Elad E. Azar