גן הבהאים

כל המפרץ נשקף לפניכם, עם האוניות המוארות והבתים. שוטטות בפינות החן המרהיבות של גן הבאהים, כשקרני שמש מרצדות על כיפת הזהב והשיש מלא ההדר, היא חוויה מעוררת השראה, במיוחד אם מצטיידים במצלמה וקצת יין משובח...

תמי בר סלע
תמונה ראשית עבור: גן הבהאים - תמונת קאבר
Depositphotos/Palolilo ©

בכתבה זו:

על הבאהים

שעות פתיחה: המקדש פתוח בימים ראשון עד שבת בין השעות: 09:00 עד 12:00
הגנים פתוחים בימים ראשון עד שבת, בין השעות: 09:00 עד 17:00.
טלפון: 048358358
אוטובוסים מספר: 22, 23, 25, 26

מקום: על הכרמל. כל חיפאי מכיר. מקום מאוד רומנטי, כל המפרץ נשקף לפניכם, תמונת האוניות המוארות, הבתים. הספסלים תפוסים על ידי זוגות זריזים מכם. שוטטות בפינות החן המרהיבות של גן הבאהים כשקרני שמש מרצדות על כיפת הזהב והשיש מלא ההדר, חוויה מעוררת השראה, במיוחד אם מצטיידים במצלמה וקצת יין משובח...

הדת הבהאית היא אחת הדתות הצעירות ביותר בעולם. ראשיתה ב-1844 בעיר שיראז באיראן, עם הופעת הבאב, ה"מבשר", סייד עלי מוחמד. הבאב הכריז שתפקידו לסלול את הדרך לבואו של הנביא הגדול, שיפתח פרק חדש בחיי האנושות, פרק של שלום שלווה ואחדות. בשש שנות פעילותו נאספו סביב הבאב אלפי מוסלמים שיעים, שציפו להתגלות. זו הופיעה בדמותו של מירזה חוסיין עלי, בן לוזייר מחצר השייח. הוא נקרא הבהא אללה ומאמיניו נקראו על שמו - בהאים. בזכות מעמדו הרם השלטונות האיראנים לא הוציאו להורג אלא הגלו אותו לכלא בעכו. בנו, עבדול, ממשיכו גם הוא ישב בכלא אך שוחרר וב-1908 קבע את חיפה כעיר הקדושה ביותר לדת הבהאית.

הבהאים מקבלים אל שורותיהם את כל בני הדתות והגזעים. יהודי הרוצה להפוך לבהאי צריך להגר מישראל, היות והבהא אללה הבטיח בזמנו לשולטן שלא יעסוק במיסיונריות בתחום פלשתין.לממסד הישראלי ובמיוחד לעירית חיפה יש אינטרס ברור בשמירה על יחסים עם הבהאים. בניית בית הצדק, בו הושקעו מיליוני דולרים, מהווה מקור תעסוקה למאות מתושבי חיפה. עם סיום פרויקט ההרחבה יהפוך מרכז הצדק הבינלאומי מקור משיכה לתיירים. ההוצאות השוטפות העומדות על מיליוני דולרים הופכות את המקדש לגורם כלכלי שאין להתעלם ממנו.

לתחילת הכתבה

הגנים וכיפת הזהב

נוסעים לחיפה ופשוט ממשיכים ישר בתוך העיר, לאורך החוף עד שמבחינים בכיפת הזהב והגנים שמקיפים אותה על צלע ההר.ממש למרגלות גן הבאהיים והמקדש, נמצאים בתיה הציוריים של המושבה הגרמנית, ושווה לטייל גם שם.
להר הכרמל, המקודש לנוצרים וליהודים כאחד, נודעת חשיבות גדולה גם עבור הבהאים והוא משמש כמרכזם הרוחני והמנהלי. בלב מורדות הכרמל נמצא מקדשו של הבאב, הקדוש המבשר של הדת הבהאית. המקדש מוקף בגנים תלויים מרהיבי עין המפוסלים בצלע ההר. מקדש הבאב הידוע בשם "כיפת הזהב" הוא אחד מסימני ההיכר הידועים ביותר של חיפה.

מקדש כיפת הזהב נבנה ב-1953. הוא בנוי משיש איטלקי ונתמך בעמודי גרניט ורודים. גובה הכיפה 40 מטר והיא מצופה ב-14,000 לבנים מוזהבות שיובאו מהולנד. כמו כל המקדשים הבהאים יש לו תשע צלעות המסמלות את תשע הדתות הגדולות. שמונה עשר הגנים התלויים המונומנטלים מחברים את מרגלות ההר עם הפסגה, תשעה מהם מעל למקדש ותשעה מתחתיו. מתכנן הגנים הוא האדריכל פריבורז סהבא, שזכה לתהילה בינלאומית על עיצובו של בית התפילה הבהאי בהודו הידוע כ"מקדש הלוטוס".

הגנים עוצבו כגנים תלויים לאורך מורדות הכרמל, היוצרים רקע הולם ודרכי גישה המובילות אל המקדש, אחד המקומות הקדושים ביותר לבהאים. הגנים התלויים מעוצבים בתשעה מעגלים קונצנטריים, הנראים כגלים הנובעים מהמקדש שבמרכזם. כל הקווים המעוגלים ממקדים את העין ואת הלב לכיוון המקדש שבמרכזם. שילוב אלמנטים של אור ומים ממלאים תפקיד חשוב מרכזי בעיצוב הגנים, נוסף על עיטורים נוספים המעשירים את הנוף.

השביל המרכזי של הגנים מוקף משני צדדיו בגנים מטופחים. הגינון הקפדני לאורך השביל מתחלף בהדרגה בצמחיה טבעית מגוונת של עצים ופרחי בר מקומיים, שנשתלו במיוחד כדי ליצור מחדש את הנוף הטבעי של האזור. הצמחייה המגוונת והעשירה המתפרשת על שטח נרחב של הר הכרמל יוצרת שמורת טבע קטנה המושכת אליה בעלי חיים ותורמת לאיכות הסביבה.

הערה צינית: הערב הרומנטי יכול ליהרס אם כיוון הרוח יביא אליכם את ניחוחות העשן של בתי הזיקוק, חברת החשמל ושאר מפעלי הכימיקלים באזור.

לתחילת הכתבה

הדפס|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

רחוב מסדה

השב  · 

רחוב מסדה

השב  · 

רחוב מסדה

השב  · 

מה הבעיה.,

השב  · 

אם מאחרים להזמין לא מפריע רק לחכות באגף עליון

השב  · 

מספר טלפון אחר

השב  · 

לראות את הגנים הבהאים באור שקיעה מיפה נוף.....

השב  · 

כניסה למקדש הבאב

השב  · 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לאסיה

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

    כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
    או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

    כדי להשלים את התהליך אנא:

    או התחבר\הירשם לאתר
    ×