שלום אורח
facebook login
שגרירים של רצון טוב

חבל נורמנדי - היכרות ראשונה

צוות למטייל ברשת | תאריך עדכון 04/11/2008

+ הצג את כל היעדים שמוזכרים בכתבה זו (3)

מספר צפיות: 6225   |   מספר תגובות: 10     לתגובות

הדפס שמור למועדפים שלח לחבר

נורמנדי הוא אחד החבלים הבולטים ביותר בהיסטוריה הצרפתית, כמו גם העשירים ביותר בתוצרת שלו - כשהחמאה הטובה בעולם, הקצפת, גבינת הקממבר ופרות הים הם רק חלק מההיצע הגסטרונומי המשובח שלו. מה עוד יש כאן? בואו לקרוא!

בכתבה זו:

האי מונט סן מישל

חבל נור מנדי שוכן בחלק הצפון מערבי של צרפת כשהוא כולל את האזורים Eure, Seine-Maritime, Calvados, Manche ו-Orne. אחד המקומות הראשונים בהם כדי לבקר בנורמנדי הוא האי הקטן מונט-סן-מישל (Mont St-Michel) הממוקם בקצה המערבי של החבל. פרוסט, מופסן ופלובר הזכירו בספריהם את המקום, וסיסלי ופיסארו ציירו סצינות המתרחשות על החוף ובאזורים הקרובים. הגאות והשפל באי הם מראה מרהיב, והבדל הגבהים ביניהם הוא בערך 15 מטרים. האגדה מספרת שהים נכנס בזמן הגאות לתוך המפרץ במהירות של סוס דוהר, וגם אם זו הגזמה, הרי שסכנת החולות הטובעניים במקום היא אמיתית. על האי הוקם מנזר גותי מדהים ביופיו המושך אליו אלפי תיירים מדי שנה בשנה. ניתן להבחין במנזר המרשים הזה כבר מקו החוף - אך ככל שהולכים ומתקרבים הוא משרה יראת כבוד על המתבונן בו וכפי שאמר פעם מופסאן זהו "המבנה הגותי המפואר ביותר שנוצר אי פעם לכבוד האלוהים על הארץ". המנזר הוקם בתחילת במאה השמינית על פסגה סלעית, המשקיפה על החוף ונחשבת לאחד מההישגים הארכיטקטונים הגדולים של ימי הביניים. בשנת 966 נוסד במקום מנזר בנדיקטיני. 

בשנת 1020 המלך ריצ`ארד השני התחיל לבנות את היכל התפילה ובכך תמך במאמצי הבנייה של ראש המנזר. במהלך השנים נשחקו יסודות המנזר עד שלבסוף בשלהי המאה השמונה עשרה ותחילת המאה התשע עשרה הוא הפך לבית כלא. ב-1874 הממשלה הצרפתית לקחה את האחריות לשיקום ושימור המנזר. מונט-סן-מישל מאחד היסטוריה ורומנטיקה, החל מאבנים עתיקות וכלה בשקיעות מרהיבות ואינטימיות. כמו כן מיקומו הנוח מושך אליו מבקרים רבים. חופי המתקפה על נורמנדי מרוחקים רק כ-100 קילומטרים משם וטיול קצר לכיוון מזרח מאפשר הצצה חטופה לעבר הנוף העוצר נשימה של אזור נורמנדיה. טלפון: 33-898000 שעות פתיחה: כל יום החל מהשעה 09:30 ועד 17:30. סגור בתאריכים: 1 בינואר, 1 במאי, 1 בנובמבר, 11 בנובמבר, 25 בדצמבר. הכניסה כרוכה בתשלום.

לתחילת הכתבה

הערים רואן, דיפ ואונפלר

העיר רואן היא אחת הערים המרכזיות בנורמנדי. זוהי עיר בעלת היסטוריה עשירה ודוגמא טובה לכך ניתן למצוא בכיכר Place du Vieux Marche שבה הועלתה ז`אן ד`ארק על המוקד. פרטים נוספים על העיר ניתן לקרוא בפירוט נפרד. מרואן ניתן לצאת לג`יברני (Giverny) הקרובה, שם נמצא ביתו של מונה והגנים המפורסמים כל כך מציוריו. מונה התגורר בביתו שבג`יברני מ-1883 ועד למותו בשנת 1926. כאן הוא צייר את ציורי חבצלות המים שהנם אחת מסדרת הציורים המפורסמת ביותר שלו, את ציורי הגשר היפני ואת ציורי הערבה הבוכיה.  בחודשים מאי ויוני, בעונת הפריחה של הרודודנדרון, צמח הויסטריה וחבצלות המים, כשהגשר היפני המוביל אל הבית מלא בצמחיה פורחת, זוהי התקופה הטובה ביותר לביקור במקום. אבל למעשה בכל חודש, המקום מהמם ביופיו, וקל להבין מאיפה שאב הצייר את היופי המשתקף בציוריו. למרבה הצער אין במקום תצוגה של ציוריו של מונה, אך ניתן למצוא שאב את האוסף של הדפסים יפניים של הצייר. שעות פתיחה: אפריל עד אוקטובר בימים שלישי עד ראשון מ-10:00 עד 18:00 הכניסה לגנים ולבית כרוכה בתשלום.

העיר דיפ (Dieppe) היא עיר נמל קטנה אך מתועשת למדי. בנמל נפרקת מחצית מאספקת הבננות מהאנטילים וכארבעים אחוז מכלל אספקת הצדפות של צרפת. החלק השוקק ביותר בעיר, במיוחד בימי שבת אז מתקיים זו שוק, הוא מדרחוב Grande-Rue, אך כדאי להתחיל את הסיור בעיר בטירה המשקיפה אל חוף הים ממערב. היום הטירה מארחת את מוזיאון דיפ ובו שני אוספים עיקריים. האחד מכיל קבוצה של פסלי ותגליפי שנהב שנלקחו מאפריקה, והשני מכיל כ-100 הדפסים של אחד ממייסדי הקוביזם Georges Braque, שבילה את חופשות הקיץ שלו בעיר. Georges Braque קבור מערבית לעיר ב- Varangeville-sur-Mer שעות פתיחה: יוני עד ספטמבר מדי יום בין 10:00 עד 12:00 ומ-14:00 עד 18:00, אוקטובר עד מאי בימים רביעי עד ראשון מ-10:00 עד 12:00 ומ-14:00 עד 17:00 הכניסה כרוכה בתשלום. 

בצדה המזרחי של הטירה ניתן למצוא גרם מדרגות שמוביל אל square du Canada שהוקמה במטרה להנציח את התפקיד שלקחו מלחי העיר ביישוב קנדה, אך מאז מלחמת העולם השנייה הוקדשה לחיילים הקנדיים שמתו בפשיטה על העיר, שהתרחשה בשנת 1942 כ-25 קילומטרים מערבית לדיפ נמצאת Fecamp, עיר דיג קטנה עם טיילת מקסימה ומזקקה בנדיקטינית, הממוקמת ברחוב Alexandre le Grand ברחובות הצרים הנמתחים במקביל לנמל בכיוון מרכז העיר. סיורים במזקקה נערכים בחודשים מאי עד אמצע ספטמבר מדי יום בין 09:30 עד 18:00, מאמצע מרץ עד אפריל ומאמצע ספטמבר עד אמצע נובמבר מ-10:00 עד 12:00 ומ-14:00 עד 17:30, מאמצע נובמבר עד אמצע מרץ מ-10:00 עד 11:15 ומ-14:00 עד 17:00 הכניסה כרוכה בתשלום. הסיורים במזקקה אורכים בשעה וחצי וכוללים בתחילתם מוזיאון קטן המכיל כתבי יד, מנעולים, צוואות וציורים דתיים. המקום מלא בארגזי תבלינים במכלי נחושת וכלי זיקוק. משם ניתן להמשיך מערבה ללה-הבר (Le Havre), בה נמצא הנמל השני בגודלו בצרפת אחרי מרסי הממוקם על שפך נהר הסיין. השדרה הראשית בעיר, שדרת Foch, נמתחת ממזרח למערב כשהיא משקיפה אל הים. כדאי לבקר במוזיאון לאומנות יפה הנמצא בשדרות קנדי, כשהוא משקיף על הכניסה לנמל. המוזיאון מעוצב להפליא והוא מכיל אוסף מצוין של ציורים מהמאה ה-19 והמאה ה-20. בין האומנים שעבודותיהם מוצגות במוזיאון ניתן למצוא את Eugene Boudin, Corot, Courbet, מונה ודופי - שהיה יליד המקום. שעות פתיחה: שני ורביעי עד שישי מ-11:00 עד 18:00, שבת וראשון מ-11:00 עד 19:00 הכניסה כרוכה בתשלום. 

מצידו השני של הסיין נמצאת אונפלר (Honfleur), עיר הנמל המשומרת ביותר בנורמנדי. זוהי עיר קטנה ומקסימה שהחסרון היחיד שלה הוא בהעדר חוף - הצטברות אדמות הסחף שמביא איתו הסיין השאירה את הבתים מהמאה ה-18 הצמודים לחוף קצת נטושים וסוריאליסטים. לעומת זאת, הנמל העתיק של העיר עדיין מתפקד, וניתן להבחין בדייגים ובסירות דייג הקשורות אליו. בעבר הייתה העיר הזאת מוקד משיכה לציירים ועל כן עד היום יש בה ריכוז גדול של גלריות וציירים. את הפיכתה של העיר למוקד אומנותי יש לזקוף לזכותו של Eugene Boudin אחד מחלוצי האימפרסיוניזם, שנולד ועבד בעיר. כאן הגיע אליו מונה כשהוא בן חמש-עשרה ולמד אצלו, כשלעיתים הצטרפו אליו גם פיסארו, רנואר וסזאן. מבחר מעבודותיו של Eugene Boudin ניתן למצוא ב-Musee Eugene Boudin שממוקם מערבית לנהר, ב-place Erik-Satie. בין היצירות השונות במוזיאון ניתן למצוא עבודות של הצייר המתארות את הנוף הימי בעפרונות צבעוניים לצד עבודות מרשימות של דופי ומונה. שעות פתיחה: אמצע מרץ עד ספטמבר בימים שני ורביעי עד ראשון מ-10:00 עד 12:00 ומ-14:00 עד 18:00 ובאוקטובר עד אמצע מרץ בימים שני ורביעי עד שישי מ-14:30 עד 17:00 שבת וראשון מ-10:00 עד 12:00 ומ-14:30 עד 17:00 הכניסה כרוכה בתשלום. 

לתחילת הכתבה

הערים ביו ו-קן

העיר ביו (Bayeux), מייצגת את אחד הנכסים ההיסטוריים החשובים של האזור. מלבד הקתדרלה מקסימה שלה, היא מכילה שטיח קיר מפורסם המתאר את הפלישה אנגלית לצרפת דרך חופי נורמנדי, שנערכה ב-1066 על ידי ויליאם הכובש. יצירה זו נמצאת ב-Centre Guillaume le Conquerant שב rue de Nesmond. הביקור במקום מתחיל בתצוגת שקופיות ומשם ממשיכים להעתק מלא של היצירה המקורית המלווה בהסברים וצילומים מפורטים. בקומה העליונה מוקרן סרט ובסוף נמצא השטיח עצמו - רצועת פשתן באורך של 70 מטרים עליה נרקמה העלילה בחוטי צמר צבעוניים לפני תשע-מאות שנה. השטיח מתאר סצנות מהכיבוש הנורמני כמו גם סצנות מחיי היום-יום באזור. שעות פתיחה: מדי יום בחודשים מאי עד אוגוסט מ-09:00 עד 18:15 ובשאר חודשי השנה מ-09:00 עד 17:30 הכניסה כרוכה בתשלום. 

שטיח הקיר המפורסם הזה נוצר לכבוד הקמתה של קתדרלת נוטרדאם ב-1077, ולמרות כמה שינויים, התכנון הרומנסקי של הכנסייה עודו בולט. הקריפטה שלא שונתה בכלל, היא אחד החלקים היפים ביותר במקום, כשהיא מקושטת בציורי קיר של מלאכים מנגנים בחצוצרות ובחמת חלילים. בעודכם בעיר כדי לבקר גם במוזיאון ההנצחה לקרב על נורמנדי שבשדרת Fabian Ware. כאן ניתן למצוא מסמכים מקוריים מהתקופה, דגמים בגודל טבעי, ציוד וקטעי וידאו המנציחים את החלקים החשובים ביותר בקרב זה, שהביא שוב את השלום לאירופה. שעות פתיחה: מאי עד אמצע ספטמבר מ-09:00 עד 18:30 ומאמצע ספטמבר עד אפריל מ-10:00 עד 12:30 ומ-14:00 עד 18:00 הכניסה כרוכה בתשלום. 

העיר קן (Caen) הסמוכה נהרסה כמעט כליל במהלך מלחמת העולם השנייה. עם זאת, כבר ממבט ראשון ניתן לראות את חשיבותה ההיסטורית של העיר. טבעת של סוללות מקיפות את מה שהיה פעם הטירה עליה פעם הגנו, והארכיטקטורה הרנסאסית בולטת בבניינים רבים בעיר. העיר התפתחה למעשה המאה ה-11, אז הפך אותה ויליאם הכובש למקום המגורים החביב עליו. בתוך מתחם הסוללות שהקיפו את הטירה נמצאים היום שני מוזיאונים חשובים. הראשון, Musee des Beaux Arts עוסק באומנות נורמנית והשני Musee de Normandie בהיסטוריה הנורמנית של התקופה. במוזיאונים ניתן למצוא עבודות של Poussin, Gericault , מונה ובונארד בנוסף לאוסף תגליפים מצוין של דירר ורמברנדט. שעות פתיחה של המוזיאון לאומנות: מדי יום למעט ימי שלישי בין השעות 10:00 עד 18:00 שעות פתיחה של מוזיאון נורמנדי: מדי יום למעט ימי שלישי בין השעות 09:30 עד 12:30 ומ-14:00 עד 18:00 הכניסה כרוכה בתשלום. 

מתחת לסוללות לכיוון דרום, נמצאת כנסיית סנט-פייר מהמאה ה-14, שחזיתה שוחזרה לאחר המלחמה. בקצה המערבי של מרכז העיר ניתן למצוא שני מנזרים רומנסקים מרשימים: Abbaye aux Hommes עם כנסיית St-Etienne הצמודה אליו ו-Abbaye aux Dames עם כנסיית La Trinite. המנזר הראשון נוסד על ידי ויליאם הכובש במטרה להכיל את קברו ואילו השני נבנה על ידי אשתו המלכה מטילדה. מנזר השני מרשים יותר עם הקריפטה היפה שבו, חלונות הויטארז`ים המקסימים וכן האלה. צפונה משם ב-av Marechal-Montgomery ניתן למצוא מוזיאון חדש בשם Caen Memorial הניצב על רמה מתחתיה מיקמו הגרמנים את המפקדה שלהם ביוני-יולי 1944. אגף אחד של המוזיאון עוסק בעליית הפאשיזם בגמרניה, וחלק אחר שלו מתמקד במתנגדים ובמשתפי הפעולה בצרפת. החלק השלישי של המוזיאון מתאר את הקרבות העיקריים של מלחמת העולם השניה. שעות פתיחה: מדי יום בין 09:00 עד 19:00/20:00 הכניסה כרוכה בתשלום.

לתחילת הכתבה

הדפס שמור למועדפים שלח לחבר

תגובות שהתקבלו

נורמנדי עם ילדים


03/08/11 10:54 Dagani

אשמח להמלצות מתאימות לילדים בגילאי 6,12,15
משתעממים מהר ואוהבי ריגושים.....

מזג אויר- חובה לבחור את יום הביקור


14/01/09 09:49 ygai

מזג האיור והתקופה בשנה אינם משמעותיים ואי אפשר לצפות את מזג האויר אלא 5-7 ימים מראש. ממליץ בחום לקבוע את ימי הביקור עפ``י גובה הגאות באותו יום (בכל יום יש 2 גאויות). נא להכנס לאתר הרשמי של מונט סאן מישל www.ot-montsaintmichel.com

מזג אויר- חובה לבחור את יום הביקור


14/01/09 09:49 ygai

מזג האיור והתקופה בשנה אינם משמעותיים ואי אפשר לצפות את מזג האויר אלא 5-7 ימים מראש. ממליץ בחום לקבוע את ימי הביקור עפ``י גובה הגאות באותו יום (בכל יום יש 2 גאויות). נא להכנס לאתר הרשמי של מונט סאן מישל www.ot-montsaintmichel.com

מזג אויר- חובה לבחור את יום הביקור


14/01/09 09:49 ygai

מזג האיור והתקופה בשנה אינם משמעותיים ואי אפשר לצפות את מזג האויר אלא 5-7 ימים מראש. ממליץ בחום לקבוע את ימי הביקור עפ``י גובה הגאות באותו יום (בכל יום יש 2 גאויות). נא להכנס לאתר הרשמי של מונט סאן מישל www.ot-montsaintmichel.com

טיול בנורמנדי


26/08/08 10:05 peri1

במהלך חופשת סוכות ברצוני לערוך טיול מחוץ לפריז 3 ימים מלאים עם רכב.האם טיול בנורמנדי אפשרי ? האם המרחק מפריז לא רחוק מדי ? אשמח לקבל הערות והמלצות, לגבי מסלול לטיול.בכל אופן, אם זה רחוק מדי מפריז אשמח לקבל מידע על מסלול טיול בעמק הלואר ל 3 ימים מלאים.בתודה מראש,ישראל

**הערת עורך: ישראל שלום! המקום הטוב ביותר לשאול בו את השאלה הוא פורום אירופה באתר, אתה מוזמן לפרסם אותה שם :-)

בוקר טוב!


23/09/07 09:21 עמית פ.

מכיוון שהסיכוי לקבלת מענה במערכת התגובות אינו גבוה אנא פני לפורום אירופה והתייעצי שם :-)

תכנון ושאלה


22/09/07 01:46 lihili

תכננתי טיול לנורמנדי ופריז לשבועיים.לא הכרתי את ספרך צרפת זה לא רק פריז. חבל! אנחנו נוסעים ביום שני הקרוב כך שגם אין לי כבר מספיק זמן .אודה מאד לעזרתך!מבקשת אם אפשר את המלצותיך לתכנון מפריז ישר לגיברני הבית והגנים, לאורך נהר הסיין ל-LES ANDLEYS, רואן, דייפ, פקאם, אטרטה, הונפלור, דוביל טרוביל, קאאן, מונט סן מישל (בגלל הגיאות והשפל) סן מאלו רותנף קנקלחזרה דרך חופי הנחיתה, באיה, COUTANCES,VILLEDIEU LES POELES, LISIEUX, ופריז 3 ימים.ארוך מדי? קצר מדי? פספסתי משהו חשוב?. פספסתי משהו מעניין במיוחד?

לאסתר


29/08/07 10:53 איתמר ב

היי אסתר! אני מציע להפנות את השאלה לפורום אירופה באתר וגם להיכנס למדרך מזג האוויר שלנו, שיתן לך תחזית מעודכנת וגם מידע כללי על התנאים באיזור לאורך כל השנה.

מזג אויר


28/08/07 02:08 rozenblat

מעונינת לדעת האם חודש אוקטובר מתאים לטיול בחבל נורמנדי

נורמנדי


23/09/06 02:47 בלנק יעקב

שלום לקוראים.לא מיזמן חזרתי מטיול לנורמנדי.ברשותכם אשתף אותכם בחוויותי שעברתי.*רואן* מומלץ לבקר בנסיה המודרנית שהומה על מיקום עליתה של ג`אן דארק על המוקד וכן את המיקום המדויק של המוקד.*קמפף* מעניין לבקר במפעל שמייצר את ליקר ה``בנדיקטין``והמוזאון המעניין במפעל.*אטרטה*תופעת טבע מדהימה של מפגש צוקים עם הים (תעלת למנש)*מונט סאן מישל*תופעת טבע לא רגילה של גאות ושפל (9 מטר)ביקרתי פעמיים פעם בשיא השפל ופעם בשיא הגיאות ````מדהים````*גשר נורמנדי* חוצה את שפך ה סיין ליםפשוט יפה לחצות אותו לכיוון הונפלרעיירה יפיפיה.*בייה* מעניין לבקר במוזאון שבו מוצגת יריעת הפישטן שארגה המלכה מתילדה למלכה האהוב ``וויליאם דוכס נורמנדי(וויליאם הכובש)*דיננט* עיירה שנוסדה בימי הבינים ממוקמת בחבל בריטן מקום יפיפה.

עוד מידע על טיול עם ילדים בנורמנדי

לכל המידע על טיול עם ילדים בצרפת >>

נורמנדי לפי הצרכים שלך

תמונת היום מקהילת הפייסבוק שלנו

תמונת היום מקהילת הפייסבוק שלנו

דרך הוצ׳ימין בויאטנם. צילום: תאיר אפרתי