חוף ניצנים

זהו אזור הדיונות השמור ביותר של ישראל. כשמבקרים כאן בשעות דמדומים, צבעי החול הרכים מתחלפים, וגם צבעי המים, וכל משב רוח קל משנה את הצבעים והצללים. ואחרי שמתרשמים מהמראה פשוט חובה לטפס על הדיונות ולהתגלגל עד למטה.

תמי בר סלע
תמונה ראשית עבור: חוף ניצנים - תמונת קאבר
Depositphotos/Palolilo ©

בכתבה זו:

החוף הפראי

שעה: שקיעה, לילה
מקום: חוף פראי אמיתי. רחשי גלי הים, השמש השוקעת, יכניסו אתכם מהר למים. רצוי להביא בגדי ים, מגבות, קצת אוכל והרבה שלווה.

לחוף ניצנים מגיעים מכביש אשדוד-אשקלון, פנייה מערבה בצומת כפר הנוער ניצנים, ולפי השילוט נוסעים לכיוון בית ספר שדה "שקמים". ניתן לראות מרחוק גבעת כורכר ולידה אקליפטוסים ומצבת זיכרון.

כאן הוקם קיבוץ ניצנים במקור, בשנת 1943 , והמבנה הראשון, עודו בולט בראש הגבעה, כונה ה"ארמון",והיה מרכז היישוב הצעיר. בתקופת מלחמת השחרור ספג הקיבוץ הצעיר מהלומות רבות, הוא נותק, נאבק, ולבסוף הוקם מחדש בתום המלחמה מעט מזרחה לכביש אשדוד אשקלון.

חוצים את כפר הנוער , עד לגבעת כורכר שממוקמת מצפון לו, ובשיפוליה שדרת שקמים. השקמים הגיעו לארץ מאפריקה לפני כארבעת אלפים שנה, וגדלים לרוב באזור מישור החוף הדרומי. התפרחת של השקמה נראית כמו פרי סגור, והיא נקראת פגה. בקיץ הפגות מבשילות ושווה לטעום מהן.

לתחילת הכתבה

ים החולות

כשממשיכים צפונה מגיעים אל "ים החולות" שנושק לים התיכון. זהו אזור הדיונות השמור ביותר של ישראל. החול הזהוב הנקי שממלא את הנוף מקצה לקצה נסחף הנה מאפריקה הרחוקה. זרמי הנילוס נשאו את הגרגירים עימם לים, ועד הלום. מאז נבנה סכר אסוואן במצרים, השתנו פני הדברים, אבל ים החולות הגדול עדיין מדהים ביופיו וזכותו. כשמבקרים כאן בשעות דמדומים, צבעי החול הרכים מתחלפים, וגם צבעי המים, וכל משב רוח קל משנה את הצבעים והצללים. ואחרי שמתרשמים מהמראה פשוט חובה לטפס על הדיונות ולהתגלגל עד למטה.

ואם יהיו לכם מזל וסבלנות, אולי תוכלו להבחין בעקבות בעלי החיים השונים על החול הנקי, וגם בהם עצמם. שווה לחכות מעט בשקט כי מתרוצצים פה ארנבות, צבאים ארץ ישראליים, חוגלות ומכרסמים קטנים כמו גרבילים וירבועים.

ממשיכים מערבה עד לדרך כורכר, ממנה יש תצפית על רצועת החוף כולה, מאשדוד והנמל ועד לאשקלון. יורדים אל בריכות המים ועולים שוב עד שמגיעים לחוף ניצנים. דקלים וסככות צל מכפות תמרים יקבלו את פניכם. חוף ניצנים, כמו סביבותיו נותר עדיין ביופיו הפראי, והבתולי. סיוטי זפת, צווחות מצילים, בנינים שקוטעים את הנוף, כל אלה נראים כאן כחלום בלהות רחוק, שמקורו בטעות נוראה.

הערה צינית: לרווקים המושבעים, ערב כזה יכול להסתיים בחתונה.

לתחילת הכתבה
 

הדפס|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

שלום

השב  · 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לאסיה

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

    כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
    או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

    כדי להשלים את התהליך אנא:

    או התחבר\הירשם לאתר
    ×