טיול בנחל אוג

לא הרחק מקיבוץ אלמוג נמצא נחל אוג. סוגי אבן שונים בצבעים יפים, סלעים שנסחפו, בערוץ הנחל נמתחת חגורה ירוקה של צמחיית מדבר חגורה ירוקה וצפופה. מערבה משם, חבוי בקניון מרהיב, מתחיל המסלול ההליכה, הטיול שלנו. נחל אוג גולש מקו פרשת המים, תחילתו במורדות המזרחיים של הר זיתים, אורכו כשלושים קילומטר תוך התחתרות נואשת. דרך פתלתלה, רצופת בקניונים פראיים, וגיבים מרהיבים. דובי זכאי ממליץ על טיול בנחל אוג.

דובי זכאי
תמונה ראשית עבור: טיול בנחל אוג - תמונת קאבר
Depositphotos/Palolilo ©

בכתבה זו:

אל נחל אוג

איך מגיעים: יורדים בכביש מס` 1 מירושלים, לעבר ים המלח, בצומת אלמוג פונים דרומה, ליד תחנת הדלק, נוסעים עד הקיבוץ. דרך עפר ממשיכה דרומה אל ירידה תלולה לערוצו של האוג. במשטרת מעלה אדומים אפשר לקבל דיווח על כבישים סגורים,02-5358491

כמה פסיעות דרומה מקיבוץ אלמוג, מתגלה בבת אחת תמונות נוף מרהיבה ופראית, נוף קדומים של גבעות ומצוקים, למטה חורץ את הנוף אפיקו העמוק של נחל אוג, תוסיפו לתמונה את חלקו הצפוני של ים המלח, את הצבע הכחול של המים עליהם משוך אד רך. למראה הזה שווה להקדיש כמה דקות, רגע לפני שאתם יוצאים לטיול, התבוננות ולהיכנס לאווירת המדבר, מדבר יהודה. כאן רגע לפני פריסת המניפה של ערוץ נחל נחל אוג לפני שנשפך לים המלח, ערוצו מתרחב לכמעט מחצית הקילומטר והופך לדלתא ענקית במישור דובר, ערוץ הנחל מלא בחלוקי נחל מעוגלים, סוגי אבן שונים בצבעים יפים, סלעים שנסחפו לכאן מהשיטפונות, בערוץ הנחל נמתחת חגורה ירוקה של צמחיית מדבר חגורה ירוקה וצפופה. 

אך, חלקו האתגרי של הנחל נמצא מערבה משם, חבוי בקניון מרהיב, שם מתחיל המסלול ההליכה, הטיול שלנו. נחל אוג גולש מקו פרשת המים, תחילתו במורדות המזרחיים של הר זיתים, אורכו כשלושים קילומטר תוך התחתרות נואשת. דרך פתלתלה, רצופת בקניונים פראיים, וגיבים מרהיבים. בהר מונטאר, למשל, מתחפר הנחל בקניון עמוק ופתלתל, בחלקו התחתון של הנחל עוד קניון מרשים עם סדרת מפלים באורך של כק"מ. אך הפעם נסתפק בחלקו התחתון של הנחל, מסלול טיול סיבובי, קצר ואתגרי. 

אגדה ערבית מספרת שמסלול של הנחל, ערום כשועל, ההולך בו אינו יודע מה מצפה לו מעבר לעיקול, וכן הערבים כינו את הנחל וואדי אלמוכליכ, פירושו - ערמומי. את שמו העברי שואל הנחל מצמח הקוצני, האוג, שגדל על המצוקים מעל הנחל. מנקודת התצפית, עוד בטרם ירדתם לערוץ תזכו את הנחל במבט נוסף, משני צדדיו קירות זקופים, השנים והמים חרצו בהם את נתיבם. רגע לפני שאתם פוסעים למטה, לערוץ הנחל, אזהרה חשובה, במקרה של שיטפון, ערוצו של הנחל אכזר ולא לוקח פצועים, מי שנלכד בערוץ אין לו דרך להימלט מהמים השוטפים, לכן צריך לבדוק היטב את מזג האוויר בים המלח, בעיקר בחלקו העליון של הנחל, בירושלים וסביב אגן הניקוז של הנחל. המים נאספים בירושלים בגובה של כ-800 מ` וגולשים במורד לים המלח, לגובה של 400 מ` מינוס. לכן, במידה והחזאי מזהיר מגשמים ושיטפונות תדחו את הטיול.

אחרי שהפנמתם את האזהרות, אתם מוזמנים לרדת לאחד הנחלים היפים והמפתיעים במדבר יהודה. אנחנו (אני) עצלנים ידועים, את תחילת הדרך ירדנו בעזרת רכב שטח, מסוג מיצובישי `האנטר`, הרכב הפגין זלזול בחוקי הכבידה, הן במורד התלול לנחל והן בעליה ממנו. המרחק לתחילת המסלול הרגלי אינו מצדיק שימוש ברכב שטח מה גם שנקודת הסיום ליד קיבוץ אלמוג, אבל פינוק של רכב שטח שמור לקשישים כמוני. את הרכב הפרטי אפשר להשאיר בקיבוץ אלמוג, (אם תבקשו יפה), ולרדת ברגל לערוץ הנחל. המסלול סיבובי, יורד לערוץ עולה ממנו במקום אחר, הסיום ליד הכניסה לאלמוג.

לתחילת הכתבה

ערוץ הנחל ומפלים

אין מקום לטעות, השביל מסומן לכל אורכו, סימון שביל ירוק, כדאי להצטייד במפת טיולים וסימון שבילים מס` 8, הוצאת החברה להגנת הטבע. מס` מסלול, 8125. בערוץ הנחל, מראות חתירת המים, קווי הגובה שהשאירו את חותמם על קירות המצוקים. הקירות האדירים מתנשאים לגובה של כ-200, רק שם אנו מרגישים כמה אנו קטנים, חסרי ישע מול הטבע הענק. את טנדר `האנטר` השארנו סמוך לפתח הקניון, העמדנו אותו בפוזה נאה מול המצוק הכביר, הטנדר הבריון נראה כחגב מול קירות המצוק. השביל מושך מערבה, אל פתחו הצר של הקניון. מכאן, אתם זקוקים לתרמיל, נעלי הליכה, מים, וסליחה אם אני נודניק, האם בדקתם את עניין השטפונות?

הכניסה לערוץ מרשימה, רווח צר, אפלולי, מוסיף לאווירת המסתורין, קירות הקניון כהים, כאילו נכנסים למסע מסתורי, מכאן מתחילות ההפתעות, ככול שמתקדמים הערוץ נעשה צר, הקניון דוחק את האור, הקירות הזקופים, צבעם חום אדמדם, במקומות חשוכים הם הופכים הגוונים לחום כהה, ושוב התחושה שאנו כל כך קטנים. בכמה מקומות המים חתרו לעצמם מערות עמוקות ובהן רבים הצללים, לעיתים מסתתרים שם בעלי כנף. הצמחיה נאחזת במרומי הסלע, זוכרים, אחד הצמחים הוא האוג שמפליא להיצמד לסלע. אם תתבוננו היטב תוכלו לזהות בנקיקי הסלע, זוגות של תורים (סוג של יונה), אלה מציצים בפליאה למטה, לערוץ הנחל, לראות מי אלה החצופים החודרים לממלכתם ומפריעים להם בהמיית היונים האוהבת.

הטריסטרמית, ציפור שחורה זריזה שבקושי עוצרת, גודלה כנחליאלי והיא טסה במהירות בקניון הצר שהיא צווחת כעין שריקת התפעלות שגברים נהוגים להשמיע למראה אישה יפה, הטרסטרמית, נוהגת לקנן במדבר בפרט במדבר יהודה ושם היא בין קירות הקניון גם דוגרת על הביצים בחברת בן זוגה, היא ניזונה מחרקים שלעיתים צדה תוך כדי מעופה. אם תקפידו על השקט, יש סיכוי סביר שתוכלו לפגוש גם יעל יפה קרניים, היעל חסר פחד מדלג מזיז לזיז במחצית העליונה של המצוק, בקפיצות מעודנות ומשאיר אחריו שובל של אבנים שגולשות למטה. אם תמשיכו עם הסבלנות תגלו מהר מאוד את שאר בני המשפחה אשת היעל קצת קטנה יותר, מדדה אחרי הגבר ועם עוד קצת סבלנות תגלו את הדור הצעיר, שהם דרך ילדים משתובבים על הצוקים. 

הדרך עד למפל הראשון מתחילת הקניון כקילומטר. שני מפלים ממתינים לכם, טיפוס קצת אתגרי על מדרגות שנעוצות בסלע, המדרגות מאפשרות לטפס במפל, כדאי לפני שמניחים את הרגל לבדוק היטב את חוזק המדרגה (אגב במפות סימון שבילים הן מופיעות כסולמות), גובהו של המפל כארבעה מטרים, המים חצבו בסלע צניר (מחצית הצינור), והוא חלק כעורו של תינוק. קיימות שתי אסכולות של הליכה בקניון, האחת, לרדת את הקניון והשניה (זו שמועדפת עלי), לטפס.

נכון שהדרך קלה יותר בירידה אך במצב של טיפוס קל יותר לטפס מאשר לרדת, לכן את ההמלצה לרדת לערוץ לטפס דרך הקניון ובסיום אתם מגיעים ישירות לכניסה לקיבוץ אלמוג. אחרי המפל החלק ממתין לכם עוד מפל, אחריו קניון צר ומפותל שהמים חצבו כאן במשך אלפי שנים, אחרי המסדרון מתחילה העליה, לקראת היציאה מהערוץ. מכאן נמתח שביל מסומן (סימון שבילים ירוק) על גבעות החוואר, כאמור, עד הכניסה לקיבוץ אלמוג, נקודת ההתחלה בטיול. 

לתחילת הכתבה

הדפס|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

היה כיף, אין מים

השב  · 

כתבה לעינין

השב  · 

תשובות

השב  · 

חבל על הזמן

השב  · 

טיול מהנה- אך שמרו על הטבע שלנו!

השב  · 

ילדים

השב  · 

מדובר בשטח אש בו מתבצעים אימונים של צהל

השב  · 

אף מילה על כך שזה בשטחים, הרי זה דיי קרוב ליריחו

השב  · 

קצת בלבלת?

השב  · 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לאסיה

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

    כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
    או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

    כדי להשלים את התהליך אנא:

    או התחבר\הירשם לאתר
    ×