טיול בצפון - מזרח ארה"ב

"...להזכירכם אנחנו באזור ניו אינגלנד, שהוא הפינה הצפון -מזרחית של ארה"ב, בעיר שנקראת ניו-לונדון. ואם כך, יהיה זה מפתיע אם שם הנהר שחוצה אותה לא יהיה תמזה (Thamse)....". תיאור מסלול תלת יומי בניו יורק, קונטיקט ורוד איילנד. תהנו!

מוטי להב
תמונה ראשית עבור: טיול בצפון - מזרח ארה
Thinkstock Imagebank ©

בכתבה זו:

אוניברסיטת ייל

ביום הראשון נצא מניו-יורק על הכביש המהיר I-95 North. כל עוד הכביש הוא בתחומי מדינת ניו-יורק הוא כביש בתשלום, אבל במדינת קונטיקט (Connecticut) הכביש הוא חופשי ומקובל לקרוא לו שם the turn pike. לחילופין אפשר לנסוע בכביש מספר 15 המכונה Merrit Parkway, שהוא איטי יותר (למרות שגם הוא אוטוסטרדה) אבל יפה יותר. לאחר נסיעה של כ-80 מייל, כלומר שעה ומשהו (תלוי בעומס התנועה) נגיע ליעדנו הראשון הנמצא בעיר ניו-הייבן (New Haven).

האוניברסיטה של הנשיאים:
ניו-הייבן היא עיר של יעד רציני אחד והוא אוניברסיטת ייל (Yale) השייכת ל"ליגת הקיסוס", המכללות היוקרתיות ביותר באמריקה. באוניברסיטה זו הוסמך המספר הגבוה ביותר של נשיאי ארה"ב (שישה) מכל האוניברסיטאות. בולט עוד יותר הנתון ש-4 מתוך 6 הנשיאים האחרונים הם בוגרי ייל (בוש הבן, קלינטון, בוש האב ופורד). גם ג`ון קרי, המעמד הדמוקרטי לנשיאות בבחירות האחרונות, וג`ו ליברמן, שהיה מועמד לסגן הנשיא בבחירות 2000, הם מוסמכי ייל. מסקנה: אם ברצונך להיות נשיא ארה"ב סיכוייך יגדלו במידה רבה אם תלמד בייל (בהנחה שתעבור את סינוני הקבלה- בממוצע מתקבלים 10% מהפונים). נתון מרשים נוסף- 16 פרופסורים מייל זכו עד היום בפרסי נובל.

האוניברסיטה נוסדה ב-1701, השניה באמריקה אחרי הארוורד, ועברה למיקומה הנוכחי ב-1716. בתקופה ההיא עדין שלטה בריטניה באזור ואכן חזותית האוניברסיטה נראית מאוד אנגלית ודומה במיוחד לזו של אוקספורד. תחילת האוניברסיטה כקולג` לגברים בלבד, רק 200 שנה מאוחר יותר נפתחה האוניברסיטה גם לנשים. בתי הספר הבולטים ביותר בייל הם: רפואה, תיאולוגיה, משפטים, אמנות, ארכיטקטורה ומוסיקה. ספריית האוניברסיטה שווה ביקור (Sterling Memorial Lybrary), והיא מהגדולות בארה"ב. באוניברסיטה מצויים כמה מוזיאונים, שלפחות בחלקם מומלץ לבקר: מוזיאון הטבע פיבודי (Peabody), גלריית האמנות של ייל ומרכז ייל לאמנות בריטית. כבר בכניסה לקמפוס ניתן להבחין בסמלה של האוניברסיטה, המכיל את הביטוי העברי "אורים ותומים", יותר מרמז על יחסם של מייסדי המוסד לשפה העברית ולתנ"ך. הדרך המומלצת לסייר במבני האוניברסיטה היא בסיור מודרך על ידי סטודנטים הניתן חינם פעמיים ביום חול (10:30 ו-14:00) ופעם אחת בימי שבת וראשון (13:30). הסיורים יוצאים משער פלפס (Phelps Archway).

מעבר למוזיאונים ולספריה שכבר הזכרנו כדאי לראות את מבנה המעונות הבנוי כריבוע עם חצר פנימית בסגנון גותי (The Memorial Quadroangle), שכולל את מגדל הרקנס (Harkness) בגובה 73 מטר. בבסיס המגדל עבודת גילוף בעץ המתארת את ההיסטוריה של המוסד. לצד הריבוע מגדל רקסהם (Wrexham), שהוא העתק של מגדל כנסיה בווילס. גם מרכז הספורט Payne Whitney Gymnasium הוא אחד הגדולים והמרשימים באמריקה. שמו של נשיא האוניברסיטה הנוכחי, ריצ`רד לוין, מרמז על מוצאו. נוכחות הסטודנטים היהודים בייל מוערכת ב-30%, יותר מפי 10 ממשקל היהודים באוכלוסיית ארה"ב הכללית. כיאה לאוניברסיטאות מובילות קיימת יריבות היסטורית בין ייל להארוורד, שמתבטאת בין השאר בתחרות חתירה על פי מיטב המסורת שבין קיימרידג` ואוקספורד באנגליה. הארוורד נמצאת בעיר קיימרידג` (ברחוב אוקספורד...) שליד בוסטון ואליה לא נגיע בטיול זה, אבל כדאי לציין לעצמנו שגם זו אוניברסיטה מעניינת לביקור. בהזדמנות אחרת. בסיום 2-3 שעות ביקור בייל נעלה שוב על כביש I-95 North ונשימה פעמינו ליעד הבא.

לתחילת הכתבה

ג'ילט

ג`ילט- לא רק סכיני גילוח: לאחר נסיעה של כחצי שעה נרד מכביש I-95 ביציאה 69 לכביש 9 בכיוון צפון ואחרי כ-20 דקות נוספות נרד ממנו ביציאה 7 לכביש 82, עליו נחצה את נהר הקונטיקט והוא שיובילנו לפארק המדינה ג`ילט קסטל (Gillette Castle State Park). אפשרות אחרת היא לצאת מכביש 9 ביציאה 6 ולעלות על מעבורת עם המכונית ישר לנקודת נחיתה למרגלות הפארק. סביר להניח שהשעה כבר שעת אחר צהריים מוקדמת כך שזה זמן נכון במקום נכון לעריכת ארוחת פיקניק על מדשאות הפארק, הצופות על עמק הנהר היפהפה.

במרכז הפארק מצודה בסגנון ימי הביניים בת 24 חדרים, שנבנתה על ידי השחקן והבמאי וויליאם הוקר ג`ילט, שנהג לשחק את תפקיד שרלוק הולמס ונחשב למעריצו האולטימטיבי ואכן לו הוא ייחד את המבצר שבנה. המבצר נבנה מאבני שדה במשך 5 שנים (1914-19). עבודות העץ שבתוך המבנה (ריהוט, דלתות, חלונות) עוצבו במיוחד לאתר זה וכל פריט הוא יצירה בפני עצמה (למשל אין שתי דלתות זהות בבנין). ג`ילט הוריש את האתר למדינת קונטיקט למען הדורות הבאים. הפארק שמסביב למצודה מכיל שבילי הליכה משולבים בגשרי קשתות, מנהרות וגרמי מדרגות וכן בריכת דגי זהב ושלטי הסבר על הגיאולוגיה של האזור. הפארק והמבצר מרבים לארח תערוכות אמנות מתחלפות ובכלל אזור זה של עמק הנהר עתיר אירועי תרבות כמו פסטיבלים, ירידים ומרוצים.

לא הרחק מהפארק שוכן התיאטרון גודספיד אופרה (Goodspeed Opera) שבו מרבים להעלות מחזות זמר. באותו אזור מצויה העיירה אסקס (Essex) המציעה טיול משולב ברכבת קיטור עתיקת יומין וספינת נהר. טיול זה אטרקטיבי במיוחד בעונת הסתיו (סוף אוקטובר) עם התחלפות צבעי העלים. עוד חצי שעה נסיעה ונגיע לנקודת הסיום של היום הראשון בטיולנו זה: ניו-לונדון (New London). אם יום ביקורכם הוא שבת בחודשי הקיץ עוד נוכל לצאת לפעילות המומלצת בניו-לונדון (ליתר דיוק בעיר השכנה גרוטון), אחרת נדחה זאת ליום שלמחרת ובינתיים נחפש מקום ללינה אם לא הזמנו מקום מראש.

לתחילת הכתבה

יום בקונטיקט

אנחנו ביום השני. להזכירכם אנחנו באזור ניו אינגלנד, שהוא הפינה הצפון-מזרחית של ארה"ב, בעיר שנקראת ניו-לונדון. ואם כך, יהיה זה מפתיע אם שם הנהר שחוצה אותה לא יהיה תמזה (Thamse). במדינת קונטיקט יש ריכוז גדול של תעשיית נשק- חברת קולט המפורסמת באקדחיה וברובי ה-M16 שלה, תאגיד יונייטד טכנולוג`יס שבבעלותו חברת מנועי המטוסים פראט אנד וויטני, ויצרנית המסוקים סיקורסיקי. בעיירה גרוטן הצמודה לניו-לונדון נמצאת המספנה, בה בונים את הצוללות האטומיות, כולל הצוללת הגרעינית הראשונה- ניאוטילוס. העיירה גרוטון היא יעדנו הראשון להיום ולפנינו מספר אפשרויות. אפשר לממש את כולן או חלקן, הכל לפי מידת הזמן והתקציב שבידינו: 

 • הפרוייקט האוקינולוגי (Project Oceanology):
  שייט של שעתיים בחצי בספינת מחקר בו המדריכים מסבירים איך מזהים דגים, איך מודדים סרטני לובסטר, איך בודקים את טיב מי הים ועוד. השייט יוצא פעמיים ביום.
   
 • מלכת הנהר: שייט בסירה ריבר קווין 2 (River Queen II) של שעה אם נערך באור יום או של שעתיים אם נערך לעת ערב. במהלך השייט שטים לאורכן של צוללות במספנה ובבסיס, כולל כמובן הניאוטילוס האגדית, וכן רואים את האקדמיה של משמר החופים האמריקאי. השייט יוצא 5 פעמים ביום ובמוצאי שבת פעם נוספת ב-7:00 בערב. השייט בערב מונעם בצלילי תזמורת ג`ז.
   
 • ניאוטילוס: ביקור בצוללת הראשונה בעולם שהונעה בדלק אטומי ומשמשת כיום כמוזיאון. הצוללת הושקה בספטמבר 1954 ונקראת על שם צוללת דיזל באותו שם ששירתה את צי ארה"ב בשנות ה-30. ב-1958 היתה הניאוטילוס לכלי השייט הראשון שחצה את הקוטב הצפוני. הצוללת הוצאה משירות ב-1980 וב-1986 הוכרזה כמוזיאון של הצי.

אנחנו נפרדים מגרוטון וממשיכים בנסיעה של רבע שעה על ה-I-95 ליעד הבא- עיירת החוף מיסטיק (Mystic), הזכורה לנו מהסרט "מיסטיק פיצה". במיסטיק עומדות בפנינו שתי אפשרויות בילוי, שלכל אחת מהן יש להקדיש לפחות שעתיים. ההחלטה באיזו מהן (או בשתיהן) לבחור תלויה בין השאר בהרכב האנושי של הקבוצה המטיילת (ילדים/ מבוגרים) והאם הטיול בארה"ב כולל אתרים דומים במקומות אחרים. שתי האטרקציות העיקריות במיסטיק הן האקווריום ומוזיאון הנמל העתיק של מיסטיק (Mystic Seaport Museum).

האקווריום של מיסטיק
זהו האקווריום הגדול ביותר בניו איגלנד למרות שאינו מוגדר כאקווריום הרשמי של ניו אינגלנד (ואשר נמצא בבוסטון). מוצגים בו מעל 6000 יצורים ימיים כולל אריות ים ופינגווינים, מופעים של לויתנים, דולפינים ואריות ים. תצוגה נוספת היא "PT109 אומץ תחת אש", סיפורה של ספינת הטורפדו pt109 בפיקודו של לויטננט ג`ון פ. קנדי (לימים נשיא ארה"ב), שטובעה בידי משחתת יפנית באוגוסט 1943. שרידי הספינה נתגלו במאי 2002 על ידי משלחת מחקר של הנשיונל ג`יאוגרפיק. המצגת מספרת את סיפור הגבורה של הצוות תחת פיקוד קנדי.

מוזיאון הנמל העתיק
מדובר למעשה במוזיאון פתוח המכיל חנויות ומבני ציבור, המשמרים את החיים כפי שהיו במקום באמצע המאה ה-19 כולל דגמי סירות וספינות דיג. במקום גם תצוגה מיוחדת של צעצועים, משחקים (שאפשר לנסותם) ובגדים מאותה תקופה. מדי כמה שעות נערכים במוזיאון סיורים מודרכים, כולל סיור לילי לאור עששיות נפט. אפשר גם (בתוספת תשלום) להצטרף להפלגת יום או לילה בספינת קיטור מתחילת המאה ה-20, חלק מההפלגות בליווי מוסיקלי. האתר עתיר באירועי תרבות לאורך כל השנה, ירידים ופסטיבלים מכל מיני סוגים.

בשלב הזה סביר להניח שאנחנו קרובים למוצאי היום השני במסענו והגיעה העת לחפש מקום לינה (מוטל או B&B) בסביבת מיסטיק. אם נותרו לנו עוד שעות אור מומלץ לקצר טווח ליעד הבא שלנו (מרוחק כשעת נסיעה, 59 מייל)- ניופורט במדינת רוד איילנד. לניופורט ניסע על I-95 North, אחרי כ-10 דקות נרד ממנו לטובת כביש מספר 1 ההולך לאורך החוף. חלק מהכביש שבתחומי רוד איילנד הוא בתשלום. אחרי שניסע על כביש 1 כ-40 דקות נעבור לכביש 138 (גם הוא בתשלום) ובחלקו הוא גשר מאוד גבוה העובר מעל מפרץ נאראגסט, והוא שיוביל אותנו הישר לתוך העיר ניופורט.

לתחילת הכתבה

יום ברוד איילנד

היום השלישי: אפשר להגיד שניופורט (Newport) היא היעד התיירותי היחיד ברוד איילנד, הקטנה שבמדינות ארה"ב. המקום שבו נמצאת העיר נתגלה על ידי הספן האיטלקי ג`ובני ואראזנו ב-1524 (על שמו גשר ואראזנו בניו-יורק), ההתיישבות החלה ב-1638 בעיקר על ידי בני מיעוטים דתיים, שניצלו את חופש הפולחן ששרר שם. ניופורט, שהיא שילוב של עיר היסטורית יפה מאוד עם עיר קיט, מציעה לנו ארבעה מוקדי משיכה עיקריים: בתי קיץ מאוד מסוגננים של עשירי תחילת המאה ה-20 (מתוכם מומלץ לדגום 2 או 3 בתים), בית הכנסת העתיק ביותר בארה"ב, שביל קליף ווק (Cliff Walk) לאורך החוף ופארק גרין אנימלס (נמצא מחוץ לעיר ליד פורטסמות`). ניופורט חביבה במיוחד על סלבריטיז מכל הסוגים כולל בני משפחות מלוכה אירופאיות, ובחורף נערך בה פסטיבל ג`ז ידוע. בקיץ נערכות בעיר תחרויות שייט בחסות מלך שוודיה.

The Breakers
הגדול והמרשים מבין בתי הקיץ של אצולת החוף המזרחי, נבנה ב-1895 בידי האדריכל ריצ`רד מוריס הנט עבור קורנליוס ונדרבילט, איל מסילות הברזל של אותה תקופה. הבית בנוי בסגנון ניאו רנסנס ורוב פריטי הריהוט והדקורציה שבו יובאו מצרפת ואיטליה, חלקם מקוריים מהמאה ה-18 (למשל תכולת חדר קבלת הפנים המקורי, שניתן על ידי המלכה מריאן אנטואנט כמתנה לבתה). מהבית והגנים שסביבו נשקף האוקינוס במלוא הדרו.

Chateau Sur Mer
בנוי בסגנון ויקטוריאני, נבנה ב-1852 עבור איש העסקים וויליאם ווטמור, שעשה את הונו בסחר עם סין. תכולת הבית בסגנון צרפתי ואיטלקי. כל אחד מהבתים ראוי לביקור של כשעה. ניתן לרכוש כרטיס משולב לביקור ב-2 או יותר בתים. כאמור, שני בתים אלה הם רק מדגם מייצג לשורת בתי העשירים שהיום כבר לא מוחזקים בידי המשפחות שבנו אותם, אלא בידי גוף מסחרי שמטרתו שימור מורשת ניופורט. נשאלת כמובן השאלה למה בתים אלה שימשו רק כבתי קיץ? כי הרי הלוואי על כולנו בתים כאלה למשך כל עונות השנה...

שביל Cliff Walk
שביל מאוד ספקטקולרי לאורך החוף באורך של כ-5 ק"מ, יוצא מאיסטונס ביץ` (Easton`s Beach) ומסתיים בבייליז ביץ` (Bailey`s Beach). חלק מבתי הקיץ המפורסמים סמוכים מאוד לתוואי השביל. כשם שהשביל הוא מסלול לחובבי נוף הולכי רגל, כך גם הדרך הנופית לנוסעי רכב האושן אווניו (Ocean Ave). על דרך זו נמצאת בין השאר חוות המרסמית (Hammersmith Farm) שנבנתה ב-1887. ב-1953 נערכה בה חתונתם של ז`קלין בובייה וג`ון פ. קנדי, ובשנות נשיאותו של קנדי נודעה האחוזה בכינוי "הבית הלבן של הקיץ". ב-1999 נמכרה האחוזה לבעלים של חברת ההלבשה התחתונה Fruit of the Loom ומאז היא סגורה לקהל.

בית הכנסת טורו
ידוע כבית הכנסת העתיק ביותר בארה"ב כיום (נבנה ב-1763). אם תבקרו בשעות הנוכחות של הרב תזכו גם לדברי הסבר בעברית. במקורה הקהילה היהודית היתה בעיקר ספרדית (נוסדה ב-1658) ונקראה "ישועת ישראל". ברצפת בית הכנסת מצויים פתחים על פי מסורת שהתפתחה בספרד לצורך מחבוא מפני האינקוויזיציה. תקופת הזוהר של הקהילה היתה בתקופה בה נבנה בית הכנסת. בימי מלחמת העצמאות הצליחו האנגלים להחזיק בה 3 שנים מעבר לזמן תבוסתם (עד 1779). רבים מתושביה, כולל היהודים, נטשו אותה. במשך שנים מאז התקשתה העיר לחדש את תהליך השגשוג שלה.

Green Animals
על כביש 114 ,כ-10 דקות נסיעה צפונה מניופורט, יושבת העיירה פורטסמות` (Portsmouth) ובה נמצא הגן "גרין אנימל", שנחנך ב-1880 ובו עצים ושיחים שעוצבו בצורות של חיות, צורות גיאומטריות ועיצובים קישוטיים אחרים. מוקד העניין לילדים קטנים במקום הוא מוזיאון לצעצועים ויקטוריאניים.

הפיתוי אכן רב להמשיך מכאן צפונה לכיוון אזור הנופש קייפ קוד, בוסטון הפופולרית ואתרי הטבע הנהדרים של מיין וניו המפשייר, אבל התחייבנו בתום שלושת הימים להחזיר אתכם לניו-יורק כך שאין בידינו ברירה אלא לעשות את דרכינו בחזרה (במסלול זהה להלוך). לפנינו נסיעה של כשלוש וחצי שעות נטו (בתנאי שאין פקקים) ואל המקומות שהזכרנו זה עתה נחזור באחד מטיולינו הבאים.
לאלה שזמנם בידם מומלץ לסטות מהדרך ולהכנס להרטפורד, עיר הבירה של קונטיקט, על מנת לבקר בבתי הסופרים מרק טווין (הקלברי פין) והרייט ביצ`ר (אהל הדוד תום)./

נכתב על ידי מוטי להב- מדריך ויועץ טיולים, מרצה, מתמחה בטיולי עומק בעיקר לצפון אמריקה, דרום מזרח אסיה ואוסטרליה- ניו זילנד. טל:04-9985420, 05-44620044

לתחילת הכתבה

הדפס|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

מסלולי טיול

השב  · 

מסלולי טיול

השב  · 

מסלולי טיול

השב  · 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לניופורט

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×