שלום אורח
facebook login
שגרירים של רצון טוב

טיול בצפון - מזרח ארה"ב

מוטי להב | תאריך עדכון 03/03/2010

צפייה במפת הכתבה | + הצג את כל היעדים שמוזכרים בכתבה זו (9)

מספר צפיות: 9009   |   מספר תגובות: 3     לתגובות

הדפס שמור למועדפים שלח לחבר

"...להזכירכם אנחנו באזור ניו אינגלנד, שהוא הפינה הצפון -מזרחית של ארה"ב, בעיר שנקראת ניו-לונדון. ואם כך, יהיה זה מפתיע אם שם הנהר שחוצה אותה לא יהיה תמזה (Thamse)....". תיאור מסלול תלת יומי בניו יורק, קונטיקט ורוד איילנד. תהנו!

בכתבה זו:

אוניברסיטת ייל

ביום הראשון נצא מניו-יורק על הכביש המהיר I-95 North. כל עוד הכביש הוא בתחומי מדינת ניו-יורק הוא כביש בתשלום, אבל במדינת קונטיקט (Connecticut) הכביש הוא חופשי ומקובל לקרוא לו שם the turn pike. לחילופין אפשר לנסוע בכביש מספר 15 המכונה Merrit Parkway, שהוא איטי יותר (למרות שגם הוא אוטוסטרדה) אבל יפה יותר. לאחר נסיעה של כ-80 מייל, כלומר שעה ומשהו (תלוי בעומס התנועה) נגיע ליעדנו הראשון הנמצא בעיר ניו-הייבן (New Haven).

האוניברסיטה של הנשיאים:
ניו-הייבן היא עיר של יעד רציני אחד והוא אוניברסיטת ייל (Yale) השייכת ל"ליגת הקיסוס", המכללות היוקרתיות ביותר באמריקה. באוניברסיטה זו הוסמך המספר הגבוה ביותר של נשיאי ארה"ב (שישה) מכל האוניברסיטאות. בולט עוד יותר הנתון ש-4 מתוך 6 הנשיאים האחרונים הם בוגרי ייל (בוש הבן, קלינטון, בוש האב ופורד). גם ג`ון קרי, המעמד הדמוקרטי לנשיאות בבחירות האחרונות, וג`ו ליברמן, שהיה מועמד לסגן הנשיא בבחירות 2000, הם מוסמכי ייל. מסקנה: אם ברצונך להיות נשיא ארה"ב סיכוייך יגדלו במידה רבה אם תלמד בייל (בהנחה שתעבור את סינוני הקבלה- בממוצע מתקבלים 10% מהפונים). נתון מרשים נוסף- 16 פרופסורים מייל זכו עד היום בפרסי נובל.

האוניברסיטה נוסדה ב-1701, השניה באמריקה אחרי הארוורד, ועברה למיקומה הנוכחי ב-1716. בתקופה ההיא עדין שלטה בריטניה באזור ואכן חזותית האוניברסיטה נראית מאוד אנגלית ודומה במיוחד לזו של אוקספורד. תחילת האוניברסיטה כקולג` לגברים בלבד, רק 200 שנה מאוחר יותר נפתחה האוניברסיטה גם לנשים. בתי הספר הבולטים ביותר בייל הם: רפואה, תיאולוגיה, משפטים, אמנות, ארכיטקטורה ומוסיקה. ספריית האוניברסיטה שווה ביקור (Sterling Memorial Lybrary), והיא מהגדולות בארה"ב. באוניברסיטה מצויים כמה מוזיאונים, שלפחות בחלקם מומלץ לבקר: מוזיאון הטבע פיבודי (Peabody), גלריית האמנות של ייל ומרכז ייל לאמנות בריטית. כבר בכניסה לקמפוס ניתן להבחין בסמלה של האוניברסיטה, המכיל את הביטוי העברי "אורים ותומים", יותר מרמז על יחסם של מייסדי המוסד לשפה העברית ולתנ"ך. הדרך המומלצת לסייר במבני האוניברסיטה היא בסיור מודרך על ידי סטודנטים הניתן חינם פעמיים ביום חול (10:30 ו-14:00) ופעם אחת בימי שבת וראשון (13:30). הסיורים יוצאים משער פלפס (Phelps Archway).

מעבר למוזיאונים ולספריה שכבר הזכרנו כדאי לראות את מבנה המעונות הבנוי כריבוע עם חצר פנימית בסגנון גותי (The Memorial Quadroangle), שכולל את מגדל הרקנס (Harkness) בגובה 73 מטר. בבסיס המגדל עבודת גילוף בעץ המתארת את ההיסטוריה של המוסד. לצד הריבוע מגדל רקסהם (Wrexham), שהוא העתק של מגדל כנסיה בווילס. גם מרכז הספורט Payne Whitney Gymnasium הוא אחד הגדולים והמרשימים באמריקה. שמו של נשיא האוניברסיטה הנוכחי, ריצ`רד לוין, מרמז על מוצאו. נוכחות הסטודנטים היהודים בייל מוערכת ב-30%, יותר מפי 10 ממשקל היהודים באוכלוסיית ארה"ב הכללית. כיאה לאוניברסיטאות מובילות קיימת יריבות היסטורית בין ייל להארוורד, שמתבטאת בין השאר בתחרות חתירה על פי מיטב המסורת שבין קיימרידג` ואוקספורד באנגליה. הארוורד נמצאת בעיר קיימרידג` (ברחוב אוקספורד...) שליד בוסטון ואליה לא נגיע בטיול זה, אבל כדאי לציין לעצמנו שגם זו אוניברסיטה מעניינת לביקור. בהזדמנות אחרת. בסיום 2-3 שעות ביקור בייל נעלה שוב על כביש I-95 North ונשימה פעמינו ליעד הבא.

לתחילת הכתבה

ג'ילט

ג`ילט- לא רק סכיני גילוח: לאחר נסיעה של כחצי שעה נרד מכביש I-95 ביציאה 69 לכביש 9 בכיוון צפון ואחרי כ-20 דקות נוספות נרד ממנו ביציאה 7 לכביש 82, עליו נחצה את נהר הקונטיקט והוא שיובילנו לפארק המדינה ג`ילט קסטל (Gillette Castle State Park). אפשרות אחרת היא לצאת מכביש 9 ביציאה 6 ולעלות על מעבורת עם המכונית ישר לנקודת נחיתה למרגלות הפארק. סביר להניח שהשעה כבר שעת אחר צהריים מוקדמת כך שזה זמן נכון במקום נכון לעריכת ארוחת פיקניק על מדשאות הפארק, הצופות על עמק הנהר היפהפה.

במרכז הפארק מצודה בסגנון ימי הביניים בת 24 חדרים, שנבנתה על ידי השחקן והבמאי וויליאם הוקר ג`ילט, שנהג לשחק את תפקיד שרלוק הולמס ונחשב למעריצו האולטימטיבי ואכן לו הוא ייחד את המבצר שבנה. המבצר נבנה מאבני שדה במשך 5 שנים (1914-19). עבודות העץ שבתוך המבנה (ריהוט, דלתות, חלונות) עוצבו במיוחד לאתר זה וכל פריט הוא יצירה בפני עצמה (למשל אין שתי דלתות זהות בבנין). ג`ילט הוריש את האתר למדינת קונטיקט למען הדורות הבאים. הפארק שמסביב למצודה מכיל שבילי הליכה משולבים בגשרי קשתות, מנהרות וגרמי מדרגות וכן בריכת דגי זהב ושלטי הסבר על הגיאולוגיה של האזור. הפארק והמבצר מרבים לארח תערוכות אמנות מתחלפות ובכלל אזור זה של עמק הנהר עתיר אירועי תרבות כמו פסטיבלים, ירידים ומרוצים.

לא הרחק מהפארק שוכן התיאטרון גודספיד אופרה (Goodspeed Opera) שבו מרבים להעלות מחזות זמר. באותו אזור מצויה העיירה אסקס (Essex) המציעה טיול משולב ברכבת קיטור עתיקת יומין וספינת נהר. טיול זה אטרקטיבי במיוחד בעונת הסתיו (סוף אוקטובר) עם התחלפות צבעי העלים. עוד חצי שעה נסיעה ונגיע לנקודת הסיום של היום הראשון בטיולנו זה: ניו-לונדון (New London). אם יום ביקורכם הוא שבת בחודשי הקיץ עוד נוכל לצאת לפעילות המומלצת בניו-לונדון (ליתר דיוק בעיר השכנה גרוטון), אחרת נדחה זאת ליום שלמחרת ובינתיים נחפש מקום ללינה אם לא הזמנו מקום מראש.

לתחילת הכתבה

הדפס שמור למועדפים שלח לחבר

תגובות שהתקבלו

מסלולי טיול


10/02/09 03:41 רחלי

נהניתי לקרוא את תיאוריך ואף רשמתי לפני המלצותיך במספר מסלולים אך מה שחסר זה אורך המסלול או פירוט מרחק ממקום למקום.

מסלולי טיול


10/02/09 03:41 רחלי

נהניתי לקרוא את תיאוריך ואף רשמתי לפני המלצותיך במספר מסלולים אך מה שחסר זה אורך המסלול או פירוט מרחק ממקום למקום.

מסלולי טיול


10/02/09 03:41 רחלי

נהניתי לקרוא את תיאוריך ואף רשמתי לפני המלצותיך במספר מסלולים אך מה שחסר זה אורך המסלול או פירוט מרחק ממקום למקום.

עוד מידע על טיול עם ילדים בניופורט

ניופורט לפי הצרכים שלך

תמונת היום מקהילת הפייסבוק שלנו

תמונת היום מקהילת הפייסבוק שלנו

איסלנד. צילום: Elad E. Azar