מבוא לחבל פריגור דורדון

דרום-מערב צרפת, רובו-ככולו, הוא אזור כפרי דליל-אוכלוסין שהערים בו מעטות, ובדרך כלל, פרט לבורדו, הן קטנות ונעימות. אזור זה צופן בחובו מנה יוצאת-דופן של שכיות-חמדה תרבותיות, תיירותיות, יינניות וגסטרונומיות - אודות איזור דרום מערב צרפת, עונות מומלצות לטיול, אפשרויות לינה שונות מחדרי-אירוח ועד טירות ביניימיות מופלאות ולסיום, מספר הערות כלליות לכל הספר.

מערכת אתר למטייל
תמונה ראשית עבור: מבוא לחבל פריגור דורדון - תמונת קאבר

בכתבה זו:

נפלאות דרום-מערב צרפת

מרוקאמאדור ועד בילבאו, יומן-מסע נהנתני:
יותר מבורגוניה, יותר מפרובאנס. זהו אכן מחוז של תענוגות, וכמעט של תענוגות בלבד. האזור חופף פחות או יותר את חבל אקיטן (Aquitaine), שגבולותיו משתנים בהתאם להגדרה שנדרשים לה - גיאוגרפית, מנהלית או היסטורית.

גבולות אקיטן הם ברורים מאוד במערב - האוקיאנוס האטלנטי, ובדרום - חלקם המערבי של הרי הפירנאים והגבול עם ספרד. בצפון ובמזרח הגבול מובהק פחות. ממזרח - אני תוחם את האזור בקו אלכסוני ההולך מעיר הנסים לורד (Lourdes) צפונית-מזרחית עד העיירה פיז`אק (Figeac). משם, אני מתווה את הגבול הצפוני - בקשת מדרום לצפון, שסופה שהיא משתפלת לדרום-מערב, ומסתיימת בצפון אזור-היין של בורדו. הקו והקשת מותירים בחוץ את כל הרמה המרכזית (Massif Central) ממזרח, ואת חבלי לימוז` וקוניאק מצפון.

הספר, המתווה פחות או יותר את המסלול שנסעתי בו מצפון-מזרח לדרום-מערב, מוקדש לחבלי קרסי, פריגור-דורדוניה, לאנד, גאסקוניה וחבל הבאסקים הצרפתי - וכן לשניים ממחוזות חבל הבאסקים הספרדי, אלה שלשפת האוקיינוס - גיפוצקואה וביסקאיה. אפשר אפוא לראות את הכתוב כיומן-מסע נהנתני מרוקאמאדור שבצרפת לבילבאו שבספרד, שבסופו נותרת השאיפה הרוחנית להשלים את המסלול בסאנטיאגו דה קומפוסטלה שבקצה מערב.

חבלי-הארץ שבספר מגוונים מאוד, וכל אחד משעריו מציע קשת שונה של הצעות למטייל. חבל פריגור, למשל, מתברך בריכוז הגדול ביותר בעולם של אתרי אמנות פרהיסטורית, בהדר נופיו של נהר הדורדוניה, המתפתל בין צוקים עוצרי-נשימה ובראשם כפרים יפים, ובגסטרונומיה דשנה במיוחד. הלאנד שלאורך האוקיינוס, מחוז גדול, המיוער ומיושב בדלילות, מתאפיין בהיצע כביר של פעילויות ספורט ונופש וחופי רחצה ענקיים, לעיתים שוממים מאדם גם בעיצומו של קיץ. אזור בורדו - שאני מקדיש לו ספר נפרד - מציע את מיטב היינות בעולם. ביקור בחבל הבאסקים כמוהו כצלילה לעולם שונה בתכלית בתרבות, בשפה, במנהגים.

בדרום-מערב צרפת ביקרתי פעמים אחדות מ-1990 ואילך. כתבתי עליו כתבות רבות, והקדשתי לו כמה פרקים בספרי הראשון, תענוגות צרפת (1997). הספר הנוכחי מבוסס על ביקור�י הרבים באזור מאז סוף 1996, ובעיקר, על מסע ממושך, מאומץ ותכליתי מאוד של חודש ימים באוקטובר 2002, מרוקאמאדור ועד בילבאו, מסע שנועד כולו לאיסוף מידע ואיסוף חוויות לצורך הכתיבה.

הספר מורכב מפרקים נושאיים - שכל אחד מהם מוקדש לשף, למטבח אזורי, ל"תופעה" - ומפרקים מסלוליים, שבכל אחד מהם תמצאו מן הכול - טיולים בטבע, בכפרים ובערים; אתרים ושכיות-חמדה של תרבות, אדריכלות ואמנות; מאכלים, יינות, שווקים, מסעדות ומלונות. המידע המעשי משמש רקע לסיפור החוויות - מפגשים, הפתעות, תהיות, תובנות והתרשמויות - שלעיתים יש להן גם ביטוי במידת חומה של ההמלצה שאני מעניק לאתרים, ליישובים, למסעדות ועוד.

בשל השוני בין האזורים שהספר עוסק בהם, נמנעתי מהכללות ומתיאור מכנים משותפים שאולי מצפים למצוא במבואות, והעדפתי להתמקד באופייני לכל חבל. למשל: על אף שבכל דרום-מערב צרפת מקדשים את הברווז ואת האווז, הרי שהמטבח של פריגור שונה מזה של גאסקוניה, והקולינריה הבאסקית היא עולם אחר. פרקו הבא של שער המבואות מתמקד בעניין אחד, שמתוך תחקיר השטח ומן הכתיבה התחוור לי כמכנה-המשותף המובהק ביותר של האזור כולו: מסורות העלייה-לרגל מכל אירופה אל קומפוסטלה שבספרד, שמקורן בימי-הביניים. דרום-מערב צרפת הוא, לפי מסקנתי, ארץ-מעבר, אבל המעבר בה הוא חוויה קסומה.

השער השני מוקדש לצפון-מזרח האזור - חבלי קרסי ופריגור-דורדוניה. פרקים על הגסטרונומיה האזורית ועולם המערות הם בבחינת מבוא לחמישה פרקי מסלול, שאחד מהם מוקדש ליינות ברז`ראק. ייחדתי פרק למסעדת-הצמרת של פריגור, לה סנטנר, ופרק אחר סובב סביב שתי דמויות: פונדקאי מקומי ו... הסופר הנרי מילר.

השער השלישי מתחקה אחר שני האזורים ה"מתעתעים" ביותר בדרום-מערב צרפת: הלאנד, ארץ היערות, והגאסקוניה, ארץ המוסקטרים. קסמיהם המרובים והמרתקים של חבלי-ארץ אלה נחשפים בפרק מסלולי ארוך ומפורט; שני פרקים ומחצית הפרק מוקדשים לשפים הטובים ביותר באזור: "הדוכס" מישל גראר, מישל טראמה וז`אן קוסו; שני פרקים נוספים עניינם יי"ש ארמאניאק המהולל, וסיפורה של מסורת אתנית-גסטרונומית - ציד "הציפורים האסורות" ואכילתן.

השער הרביעי מיוחד לחבלי הבאסקים משני עברי הגבול. מבוא ובו תיאורו של עם אמיץ בעל שפה זרה שבזרות, מנהגים ייחודיים ומוצא מסתורי, מקדים שני פרקי גסטרונומיה: הראשון מציג את נפלאות המטבחים הבאסקיים בצרפת ובספרד, והשני - את גדולי השפים הבאסקים, שהפכו את העיר דונוסטיה (סאן-סבאסטיאן) לאחת מבירות הגסטרונומיה הראשיות בעולם. וכמובן, שני פרקי מסלול מפורטים - האחד בצרפת והשני בספרד.

אשר לחבל בורדו - שרוב-רובו של העניין בו מתמקד ביינותיו הנפלאים ובתרבות האופפת אותם - הוא ראוי לספר מיוחד, שיוקדש בעיקר לתענוגות היין, וישלים את ספרי זה. כמו בכל ספרי, גם בתענוגות דרום-מערב צרפת עומד לרשותכם בסוף הספר מפתח מפורט של שמות ועניינים. צירפתי מפות, הבאות להקל את ההתמצאות, אך אין להן כל תכלית או יומרה למלא את מקומן של מפות-דרכים מפורטות.

לתחילת הכתבה

איך ומתי להגיע

דרכים ומועדים:
לא מומלץ לטייל בתקופה שהצרפתים מכנים לה סזון (La Saison), "העונה", כלומר ביולי ובאוגוסט, בעיקר משום שצפוף מאוד, חם מאוד - ויקר יותר. גם בחגים הראשיים, כמו חג הפסחא, בחופשות הקצרות של בתי הספר, ובסופי-שבוע שיש בהם חג ו"גשר" - לא כדאי להסתכן. מנובמבר ואילך - חלק מן המסעדות הטובות, ובעיקר של רשת רלה-א-שאטו, סגורות; ובחורף - בעיקר בפריגור ובקרסי - קר מאוד. אם כן, מתי? באביב ובסתיו.

כדי לצאת מפאריס ברכב בכל אחת מן האוטוסטרדות הפונות דרומה או מערבה (שמספריהן 4 עד 13 ביציאה מפאריס)- יוצאים מהעיר דרך פורט ד`אורליאן (Porte d`Orleans) שבדרום העיר, בכיוון הכללי ליון, כלומר בכיוון הפוך. צריך להקפיד היטב על הנחיות השילוט, כי הדרך מתפצלת שוב ושוב לכיוונים שונים, ומספרי האוטוסטרדות משתנים. לדרום ולדרום-מערב יורדות כמה דרכים מהירות ומקבילות. 20A היא ללא תשלום ברוב-רובה של הדרך. משלמים רק במ�קטע המתחיל כ-40 ק"מ מפאריס ומסתיים אחרי אורליאן. משם - 300 ק"מ - חינם. מי שנוסע באוטוסטרדה המקבילה לבורדו, שמספרה A10, ישלם הרבה מאוד.

אפשר להגיע ברכבת מפאריס לכל הערים הגדולות שבאזור, ולהתחיל את הטיול מאחת מהן. אפשר גם להתחיל במסע לאחר נחיתה בטיסה פנים-ארצית או פנים-אירופית לבורדו, ביאריץ, פו, טולוז ועוד.

הספר מושתת על שילוב של נסיעה במכונית וטיולי הליכה קצרים. פה ושם מוזכרות אפשרויות אחרות: רכבת תיירותית, ספינה, כדור פורח, כרכרה, אפילו מעלית... ואולם, רוב-רובו של דרום-מערב צרפת הוא חבל-ארץ של טיול לא-ממונע: הליכה ברגל בשבילים מסומנים היטב (ויעיד על כך הפרק הבא, המתאר פן מסוים מאוד של הטיול הרגלי), שיטוטים באופניים (שאפשר לשכור במקומות רבים), רכיבה על סוסים בחיק הטבע, שיט נהרות הרפתקני ועוד. ומכאן קצרה הדרך אל התיירות האתגרית, הספורטיבית, המצויה בשפע ובגיוון רב - למן מצנחי רחיפה ועד לירידה לתהומות - כמעט בכל חלקי האזור. פרטים בלשכות התיירות.

נקודה חשובה: מעטים הם האתרים הפתוחים כל חודשי השנה. כולם פועלים בשיא העונה (יולי-אוגוסט), ורבים פתוחים גם במאי-יוני, בספטמבר-אוקטובר ובפסחא (אפריל). אבל מספר רב של מקומות - כמו מוזיאונים מקומיים ואתרי-טבע קטנים ונידחים - סגורים ברוב ימות השנה. נוסף על כך, שעות הפתיחה ומספר ימי הפתיחה השבועיים משתנים מחודש לחודש לפי העומס התיירותי הצפוי. אחדים סגורים תמיד בצהריים, כי הצוות רע�ב. לרוב האתרים צירפתי מספר טלפון לבירור מוקדם - חבל לנסוע ולמצוא שער נעול. בחלק מהמקומות, המוזכרים רק כאפשרות לביקור אגב נסיעה, לא ציינתי מספר טלפון: פתוח - מה טוב, סגור - ממשיכים הלאה.

מחדרי-אירוח ועד טירות ביניימיות מופלאות:
האזור שופע אפשרויות לינה בכל הרמות. ישנו פלח עליון יוקרתי ויקר, המורכב מאכסניות של רשת רלה-א-שאטו (Relais-et-Chateaux) וארמונות פרטיים, בדרך כלל מחוץ לערים, ומכמה מלונות-פאר עירוניים, שהבולט שבהם הוא פאלה ד`אז`ני שבביאריץ. פרט לכך אפשר להתאכסן בבתי-מלון קטנים ולא-יקרים, שחלקם הם אוטל דה שארם (Hotels de Charme), כלומר מלונות-חן, המפורטים במדריך מיוחד לאוטל דה שארם - וכן בשלל מלונות פשוטים וזולים ואכסניות כפריות שמוצאים בכל מקום. אבל מומלץ מכול להתאכסן בבתי התושבים, במה שמכונה שאמבר-ד`אוט (Chambres d`Hote), חדרי-אירוח, בעיקר כפרי אבל גם עירוני.

אירוח מעין זה עולה - לפי רמת החדר ואבזורו והשירותים הנלווים (בריכה, טניס...)- וגם לפי העונה, בין 30 ל-50 אירו לזוג ליום, והמחיר כולל לעיתים גם ארוחת-בוקר דשנה. אבל יש חדרי-אירוח יוקרתיים, מעוצבים למופת, המוגדרים גם במונח שארם, או פרסטיז`, שמחיריהם גבוהים יותר. ויש גם צורת אירוח טעימה יותר: פרם-אוברז` (Fermes-Auberges), חוות-אירוח, המצטיינות בעיקר בארוחות הדשנות והזולות שהן מגישות, ובחלקן יש גם חדרי-אירוח. בספר יש מספר מצומצם של הצעות, מתוך היצע ענקי ומפוזר היטב ברחבי האזור: חדרי-אירוח יש כמעט בכל יישוב שאני מספר עליו, ולא הרחק מכל אתר חשוב.

המלצתי היא לחפש באינטרנט, או לפנות ללשכות התיירות המרכזיות, כמו אלו שבפריגה (Perigueux), סארלאט (Sarlat), פו (Pau), באיון (Bayonne) ועוד, שפרטיהן מופיעים בפרקי הספר, ולבקש זמן רב מראש חוברת של חדרי-אירוח ושאר אפשרויות מגורים פשוטות וזולות.

בלשכת התיירות של סארלאט (ראו פרק 7) למשל, מוצעת חוברת מצוינת ובה מאות הצעות אירוח בכל חלקי פריגור השחור. אפשרות נוספת, לנופש מסוג שונה, היא שכירת בית או דירה לתקופה של שבוע ויותר, שכירת ספינת-נהר ועוד. גם בעניינים אלה מומלץ לפנות זמן רב מראש ללשכות התיירות, או לחפש באינטרנט (לפי שם האזור, או העיר), המלא וגדוש בהצעות שכאלו.

לתחילת הכתבה

הבהרות בנוגע לספר

 • בספרי אני מציין מחירי לינה וארוחה. מחירי הלינה הם תמיד לחדר זוגי. טווח המחירים המצוין בפרטי מלון, שהוא לעיתים ניכר, יכול להעיד לא רק על פערים ברמתם היחסית של החדרים, אלא גם על כך שחלקם אחרי שיפוץ, וחלקם - לפניו. כדאי לברר טלפונית. כמו כן, ברבים מהמלונות, גם הקטנים והפשוטים, מוצעות דירות, או סוויטות. ברוב-רובם של המלונות המציעים גם דירות, ואינם מפוארים ויקרים מאוד, שכירת דירה למשפחה יכולה להתחוור כזולה יותר משכירת שני חדרים.
   
 • מחירי הארוחות הם כמעט תמיד מחיר ליחיד, ללא יין. אשר לטווח מחירים במסעדה, המחיר הזול חל רק בצהריים. כדאי לברר טלפונית.
   
 • ברבים מהמלונות הכפריים, גם היקרים יותר, קיימת נוסחה של חצי פנסיון, לעיתים כדאית מאוד. אם משתקעים לכמה ימים במלון זה או אחר, ויוצאים ממנו מדי בוקר לטיולים בסביבה, נוח לשוב מהטיול למלון, להתקלח ולרדת לארוחת ערב.
   
 • המחירים מעודכנים ל-2004, וייתכן שכמה מהם עלו מאז. לא עקב האינפלציה, שכמעט ואינה קיימת, אלא משום שמסעדה זו או אחרת, מלון פלוני או אלמוני, זכו לדירוג גבוה יותר, המצדיק העלאת מחיר, או שהמלון עבר שיפוץ יסודי.
  מתוך הספר: "התענוגות של דרום צרפת" - מאת אביטל ענבר.
צילום: אביטל ענבר.
אביטל ענבר הוא מתרגם, עיתונאי וסופר, מחבר רבי המכר "התענוגות של צרפת", "התענוגות של פאריס" ו"התענוגות של פרובאנס", שזכו לשבחי הביקורת. תרגם לעברית את מיטב הספרות הצרפתית וזכה בשני עיטורי כבוד מטעם ממשלת צרפת.
לרכישת הספר- לחצו כאן.

 לתחילת הכתבה

הדפס|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

במקום מידע רלוונטי, כתבה של יחסי ציבור למחבר ולספר שלו

השב  · 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לקרסי

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×