מהר מצפה הימים לנחל עמוד

נרד מהר מעוגל בגובה 734 מטרים, שבשמו גלום ייחודו- מצפה הימים - ואכן נהנה מתפיות לכל עבר. נגלוש במורד בין עצי החורש ונגיע למעין נסתר ונקיק סלע.

נטע
תמונה ראשית עבור: מהר מצפה הימים לנחל עמוד - תמונת קאבר
Depositphotos/Palolilo ©

בכתבה זו:

אזור: גליל עליון, מפת סימון שבילים מספר 2.
רמת קושי: בינוני-קשה.
זמן מינימום: 1.5 שעות
זמן מקסימום: 2.5 שעות
המסלול אינו מעגלי ויש לשלבו עם נחל עמוד עילי או נחל עמוד מרכזי.
אורך מסלול: 2.8 ק"מ.
עונות מומלצות:  כל ימות השנה.

הר מצפה הימים

הגעה ברכב:

לתחילת המסלול: ניסע על כביש צמת שבע - צפת מספר 866. 1.5 ק"מ אחרי הכניסה למושב שפר (או ק"מ אחרי כפר שמאי, לבאים מצפון) נעצור בשוליו המזרחיים של הכביש. סימן נוח הוא בריכת בטון עגולה ובולטת של "מקורות", מוקפת גדר, ועמוד מתח גבוה. מכאן מתחיל ההשביל המסומן כחול.

לסוף המסלול: בהתאם להמשך המסלול מעין סתר - ראו הסברים בתיאור המסלול שנבחר.

נלך עם דרך העפר המסומנת בכחול; הסימון הראשון נמצא על ברכת המים (נ.צ. 19280.26145). כעבור כ- 10 דקות הליכה תהפוך הדרך לשביל ותובילנו לראש הר מצפה הימים. הר מצפה הימים (או בשמו הערבי "ג`בל אל-ארבעין" - "הר ה-40") הינו שלוחה דרומית של גוש הרי מירון. הוא נמצא על גבול הגליל העליון והגליל התחתון, ומרום גובהו - 734 מטרים - הוא מתנשא לגובה של יותר מ- 500 מטרים מעל הגבעות שמדרום לו. בראש ההר נעמוד לתצפית רחבת אופקים- מן החרמון ועד לכנרת, הגליל התחתון עד התבור והים התיכון במערב.

בראש הר מצפה הימים נערכו בשנים 88`-89` חפירות ארכיאולוגיות. בחפירות התגלה מכלול בנוי, שחלקו המערבי הוא מקדש. נמצאו כאן ממצאים הכוללים פסלונים, כלי חרס, בקבוקים, ראשי חץ, מטבעות ומשקלות כסף וכן כמות גדולה של עצמות בעלי חיים, רובן של צאן (אולי זו עדות לאופי הפולחן- הקרבת קרבנות בעלי חיים). מכלול המבנים משויך על ידי החוקרים לתקופה הפרסית, אז היו כאן ככל הנראה מקדש, חצר ומצודה. מיקומם קשור ככל הנראה למבנהו ומיקומו הגאוגרפי הדרמטי של הר מצפה הימים. הפולחן על ההר המשיך להתקיים ככל הנראה עד המאה השניה לפני הספירה.

לתחילת הכתבה

ירידה תלולה לערוץ נחל עמוד

מפסגת ההר נתחיל בירידה לערוץ נחל עמוד. בתחילה נרד על גב השלוחה לכיוון מזרח, ואחר כך נתפתל עם השביל צפונה לכיוון ערוץ נחל סתר. משנגיע אל מעל הערוץ נלך על צלעו בגדתו הדרומית. בהמשך נחצה עם השביל את הערוץ מגדה לגדה וחוזר חלילה, עד שנרד אל הסלע הגדול וממנו לערוץ נחל עמוד.

הירידה תלולה ביותר, וזהו מקור הקושי העיקרי במסלול זה. במהלך הירידה אין מקום עצירה נוח למספר אנשים. הירידה דומה לפעמים למעין גלישה במורד, לעיתים נזדקק לעזרת הענפים והשורשים של העצים שעל דרכנו, ולעיתים אף נתגלש על הישבן, בשל השיפוע (אנו יורדים כאן כ- 500 מטרים בכ- ק"מ אחד (בקו אוירי), כלומר מדובר על ירידה של כחצי מטר בגובה בכל מטר הליכה!.

בהגיענו לערוץ נרד מעט עם השביל המסומן שחור ונכנס לקניון הקטן של עין סתר. זהו מקום נעים ונינוח לנוח בו מן הירידה.

מכאן נמשיך לפי אחת מהאופציות הבאות:

 • לעלות במעלה נחל עמוד עד לנחל עמוד עילי, לפי הוראות המסלולים נחל עמוד עילי או נחל עמוד מרכזי (מעין סתר) או "נחל שכוי".
   
 • לרדת במורד ערוץ נחל עמוד לפי נחל עמוד מרכזי (מעין סתר).


דגשים נוספים:

הירידה הינה תלולה. לא מומלץ לסובלים מבעיות ברכיים או קשיים אחרים בירידות.

לתחילת הכתבה

הדפס|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לאסיה

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×