מסלול משפחתי בסלובניה - טיול טבע, מערות ומצודות

סלובניה היא ארץ יפהפיה ומכניסת אורחים. קל מאד לטייל ולהתמצא בה, המרחקים ממקום למקום קצרים, השילוט מצויין ויש בה המון אטרקציות שמתאימות לילדים ולמבוגרים כאחד. בשבעה ימים תוכלו לתכנן טיול, שיפגיש אתכם עם מסלוליה והטבע הנהדר שבה, בקצב נוח והרבה חוויות.

מערכת אתר למטייל
תמונה ראשית עבור: מסלול משפחתי בסלובניה - טיול טבע, מערות ומצודות - תמונת קאבר
Sergey Novikov/Dollarphotoclub ©
בכתבה זו:

ימים 1+2 - בלד, הר ווגל, מפל סביצ'ה וערוץ וינטגאר

היום הראשון - הטיול בסלובניה, לאחר טיסה ואיסוף הרכב השכור, מתחיל בבלד – עיירה קסומה, בדיוק כמו שכתוב בספרים. האגם, האי שבמרכזו והמצודה הנישאת מעליו פשוט יפהפיים. חונים ב- 3 אירו ליד הקמפינג, עולים על בגדי-ים, והופ לתוך האגם הקר. כששובעים מהרחצה, אפשר לשכור סירת משוטים, 1 שעה ל- 5 אנשים = 15 אירו (אסור לשוט באגם בסירות מנוע, בכדי לשמור על השקט והפסטורליות). החתירה לא פשוטה – נעים לימין, נעים לשמאל, מתחלפים ושוב מתחלפים. השכרת סירות לשייט עצמי בסמוך לקמפינג מקצרת מאד את החתירה לאי. מתאים למשפחות עייפות... האי עצמו קטן וחביב. במרכזו כנסייה, שהכניסה אליה בתשלום למבוגרים (ילדים בחינם). בתוכה עיטורים מוזהבים, עוגב יפה וגדול והאטרקציה – חבל שבו מושכים ומדנדנים באמצעותו בפעמוני הכנסייה. השמועה אומרת שהמדנדן המביע משאלה, משאלתו תתגשם. את שארית הזמן אפשר לבלות בגן המשחקים הקטן שבמקום, שבמרכזו קטר שריתכו במסגריה. בשעות אחר הצהריים עוזבים את בלד ונוסעים לכיוון נומני (Nomenj), שם מתוכננת הלינה.

מבט על אגם בוהיני מהרכבל שעולה להר ווגל


היום השני - מתחילים בהר ווגל (Vogel). בדרך חולפים על פני אגם בוהיני ורואים את הפסל של הזאלטורוג – יעל בעל קרני זהב שלפי האגדה אחראי על אוצר נסתר הנמצא בהרי האלפים של סלובניה. נוסעים לכיוון ההר ומגיעים למפל סביצ'ה (Slap Savica). הדרך עוברת בתוך יער מקסים ופסטורלי. מהחניה יש לעלות 500 מדרגות כדי להגיע למפל (ספרנו). עם ההגעה להר ווגל, עולים ברכבל (קרונית) למרכז הסקי, שבחורף מלא בשלג. עליה תלולה של 1,000 מטר, קצת מפחידה ובעיקר עושה לחץ באוזניים. אגם בוהיני, הנהדר, מתרחק במהירות עד שהופך לנקודה כחולה ורחוקה. מתחנת הסקי ממשיכים ברכבל כסאות שלוקח גבוה יותר. בפסגה מטיילים מעט ונהנים מהנופים היפהפיים שמסביב. לאחר הביקור על ההר, ממשיכים בנסיעה לערוץ וינטגאר (Vintgar gorge). מדובר בערוץ קניוני יפה מאד וצר עם מי נהר שוצפים, צוקים וגשרוני עץ. ההליכה כיפית וקלילה והמקום יפהפה.

לתחילת הכתבה

ימים 3+4 - עמק הסוצ'ה, מפל קוזיאק, קרנסקה גורה והמצודה בבלד

היום השלישי - היום מוקדש הטיול לסיבוב סביב הפארק הלאומי טריגלאב. מתחנת הרכבת של בוהינסקה ביסטריציה תופסים את רכבת המכוניות, היוצאת בדיוק ב- 08:30. המסילה מתפתלת בין כפרים מנומנמים, בין הרים מיוערים ובעיקר בתוך מנהרות ארוכות חשוכות. יורדים בתחנה האחרונה במוסט-נה-סוצ'י ונוסעים לאורך עמק הסוצ'ה, לכיוון העיירה קובאריד. הסוצ'ה הוא נהר ענק, ארוך ורחב ידיים, שזורמים בו מי טורקיז צלולים. בקובאריד עולים למוזוליאום, שממוקם על גבעה גבוהה מעל העיירה. הוא נבנה לזכר מאות החיילים האיטלקים שנפלו באזור זה במלחמה נגד האוסטרו-הונגרים. מהגבעה יש תצפית יפה על עמק הסוצ'ה. בהחלט לא מקום חובה בטיול. משם נסיעה קצרצרה למפל קוזיאק. הליכה קצרה מביאה ישירות לגשר התלוי. לאחר מכן ממשיכים להליכה לאורך הנחל. הליכה מאוד מסודרת וכוללת גשרוני עץ, שעליהם ניתן לעבור מגדה אחת לשניה. בסוף המסלול - המפל המדהים שנמצא במקום מדהים לא פחות – מעין "פעמון" סלע ענק שלמעלה, במרכזו, חריץ שמתוכו משפריצים המים. לאחר הביקור, ממשיכים בדרך, עד מקור הסוצ'ה (Soča). התחנה הבאה – מעבר ההרים ורשיץ (Vršič Pass). המעבר שוכן בגובה 1,611 מ' ובין 48 פיתולי כביש. מתחילים לעלות בפיתולים, וככל שעולים, ההרים נעשים משוננים וקרחים יותר. המראה בדרך פשוט מרהיב.

היום הרביעי - יוצאים לעבר מגלשות ההרים בקרנסקה גורה, בנסיעה של כשעה פלוס מבלד. המקום משמש בחורף כאתר סקי, ובקיץ מנצלים את המתקנים ותנאי השטח הטבעיים לספורט מסוגים שונים. לבוחרים לעלות ברכבל הכיסאות ולרדת במגלשות ההרים התלולות - ניתן לרכוש כרטיסים לגלישה אחת, שלוש או חמש גלישות. מחיר הרכבל כלול. העליה למעלה ארוכה ואיטית ומאפשרת ליהנות מהנוף והאוויר ולצפות בגולשים הטסים במדרון וברוכבי האופניים, הפורצים מתוך היער ומקפצים במקומות שהוכנו עבורם מראש. הירידה במגלשות מאד כייפית וניתן לשלוט במהירות. אחרי המגלשות נוסעים לאגם יאזנה, הנמצא במרחק כמה דקות משם. כמו יתר האגמים כאן הוא צלול, יפה וקר ושטים בו ברווזי מחמד. בשעת צהריים המאוחרת עוצרים לפיקניק על אם הדרך ליד אחד הנהרות. משלימים את הנסיעה חזרה עד בלד ונכנסים למצודה. המצודה לא גדולה וניתן למצות את הסיור בה די מהר. מה שמרשים בה במיוחד הוא לא המצודה עצמה, כי אם המקום שבו היא יושבת – על ראש צוק נישא מעל העיירה והאגם. במוזיאון של המצודה מוצגים חפצים הקשורים לחיי האבירים, לכנסייה ולאגם בלד והאזור. לעיתים מתקיימת הצגה על חיי האבירים שחיו במצודה. בשעה 17:00 מתאספים כולם ברחבה בחוץ וצופים בריקודים, קרבות ותככים שנשזרו בסיפור על בת-מלך שסרבה לבחור בנסיך.

לתחילת הכתבה

ימים 5-7 - פארק תרמה צ'טאז', מערת פוסטוינה, מצודת פרדיאמה ווליקה פלאנינה

היום החמישי - היום מתחיל בנסיעה לעבר פארק המים התרמיים הגדול – תרמה צ'טאז'. הפארק עשוי להיות מלא אנשים, אך שקט ונקי להפליא! גולשים במגלשות הקטנות והגדולות, מתרחצים בבריכות הקרות והחמות, שטים וגולשים באבובים ואוכלים ארוחת הצהריים עסיסית. משם, ממשיכים לפרסטרנק, מאד קרוב לפוסטוינה, שם מבלים את הלילה.

היום השישי - יוצאים לעבר מערת פוסטוינה, מערת הנטיפים הידועה והמתויירת ביותר בסלובניה. השילוט למערה מאד צפוף וניתן לומר אף מדוייק – עוד 4 ק"מ למערה, עוד 3.5 ק"מ למערה, עוד 500 מ' למערה, עוד 200 מ' למערה... הסיור במערה יוצא כל שעה עגולה וחובה להגיע עם לבוש חם. במערה קר מאד. בקופה ניתן לקנות כרטיס משולב, הכולל את המערה וכניסה למצודת פרדיאמה. במערה עצמה אסור לצלם, מלבד באולם האחרון (שבו אין מה לצלם). הסיור מתחיל בנסיעה חווייתית ביותר ברכבת, העוברת במנהרות צרות ובאולמות מלאי נטיפים וזקיפים. הרכבת חולפת על פני תצורות קארסטיות מדהימות, המוארות על ידי פרוז'קטורים שמעצמים את המראות, היפים ממילא.

בקצה המסלול הרכוב יורדים ברציף, שבו מתחלקים לפי שפות לסיורים מודרכים, המספרים, בין היתר, על המערה שהתגלתה ב- 1819 ועל מאפייניה והיווצרות הנטיפים. המערה לחה וקרירה והסיור מרשים. השביל מתפתל בינות לאולמות עד שחוזר לרציף, ממנו לוקחת הרכבת את המבקרים בחזרה לפתח המערה. מהמערה נוסעים בדרך היפה למצודת פרדיאמה. כמו במקרה של מצודת בלד, גם במצודה הזו העיקר אינו טמון במצודה עצמה כי אם במיקומה בשטח. היא בנויה בתוך סלע ענק ונראית ממש תלויה ממנו. כאשר נכנסים פוגשים בגרמי מדרגות בהם ניתן לעלות ולרדת וכך לטייל ברחבי המצודה.

היום השביעי והאחרון - נסיעה של כשעה לכיוון העיירה קאמניק (Kamnik) ומשם עלייה בכבישים צרים לאזור ווליקה פלאנינה. העליה לרמה היא באמצעות רכבל קרונית ולאחריו רכבל כסאות. ניתן גם לעלות רגלית. הרמה הנה אוסף של גבעות, היושבות במרום אחד הרים אשר באלפים היוליאניים, אליה עולים רועי עדרים בתקופת הקיץ ומתגוררים בה בבקתות עץ קטנות ומקסימות. ניתן גם להכנס לחלק מן הבקתות ולקנות גבינות וחלב שהם מייצרים במקום. מומלץ להגיע למקום בימי ראשון, שכן אז הוא מלא במטיילים, יש תפילות בכנסיה המקומית והרועים לובשים בגדים מסורתיים. ממש חגיגה! דרך העיירה קאמניק נוסעים לעבר שדה התעופה, מתדלקים ומצטיידים בדרך בשוקולדים מקומיים.

לתחילת הכתבה

המסלול הומלץ על ידי הגולשת אורה ג. קיראו על חוויות מן הטיול בבלוג שלה >>

מחפשים מידע נוסף על טיולים בסלובניה? הנה קישורים נוספים שיעניינו אתכם:

הדפס|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

עלות הטיול

השב  · 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לפוסטוינה

הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×