נחל השופט

נחל השופט הוא פנינת נוף נדירה בארצנו. כאן, בלב יערות הזורע, זורם לו פלג נאה כל ימות השנה. צדי הנחל עטורים בעצי גדות- ערבה מכסיפה ואולמוס שעיר. הפריחה באביב משגעת. וכשמסביב יש גם חניונים של קק``ל, מה עוד צריך?

מערכת אתר למטייל
תמונה ראשית עבור: נחל השופט - תמונת קאבר
Depositphotos/Palolilo ©

בכתבה זו:

מסלול קצר בנחל

טיול בנחל עירון הוא חוויה לכל המשפחה. בנחל זורמים מים כל השנה, תופעה נדירה בארצנו. הנחל עובר בנוף הפתוח של שדות ויערות, המשרה אווירה של שקט ושלווה. לפניכם שתי הצעות לטיולים בנחל.

מידע שימושי
נקודת המוצא לטיול היא עין חשרת. כדי להגיע לשם נוסעים על כביש 66, ונכנסים לפארק רמת מנשה בקילומטר ה-28. נחנה את הרכב מול עין חשרת (עין אמי), או ליד החורשה הנמצאת כ-200 מטרים משם.

מסלול קצר- ליד עין חשרת
משך הסיור: כחצי שעה.
דרגת קושי: קל מאוד.
אורך מסלול ההליכה: כקילומטר
עונה מומלצת: כל השנה

נתחיל את הסיור בעין חשרת (עין אמי), הנובע ליד משטח סלע גדול ובהיר. המעיין היפה נובע מתוך מחילה אל בריכה ריבועית. הסלע שמעל לנביעה נחצב בדמות קשת. ייתכן שהמעיין תיפקד כנימפיאון (מקום של פולחן מים), ומתחת לקשת הוצב פסל האל שלכבודו נערך הפולחן. קיבוץ הזורע טיפח את סביבת המעיין לזכרו של אמי ברנר, חבר קיבוץ. מעין חשרת נצעד הלאה בדרך העפר המסומנת בסימון שבילים אדום. לאחר כ-200 מטרים נפנה שמאלה, לתוך חורשת ברושים, שתוליך אותנו אל ערוץ נחל השופט. השביל ממשיך עד לערוץ הנחל, למקום בו נוצר מפל קטנטן ולמרגלותיו בריכה נחמדה למראה. ליד הבריכה צומחים עצי אולמוס שעיר הניכרים בעליהם המשוננים והבלתי סימטריים.

מהבריכה נצעד במורד הנחל, במקביל לערוץ. נחלוף על פני סכר, המשמש את התחנה למדידת זרימת המים, ונמשיך בתוך "קניון" של קנים אל חורשה יפיפייה, בה נמצאים שרידי טחנת קמח. מהטחנה עולה שביל קצר במדרון, היישר לעין חשרת.

לתחילת הכתבה

מסלול ארוך יותר

משך הסיור: שעתיים עד שלוש שעות.
דרגת קושי: רגילה.
אורך מסלול ההליכה: כ-5 ק"מ.
עונה מומלצת: חורף - אביב

נצא מעין חשרת ונצעד בדרך העפר המסומנת באדום. נחלוף על פני סימון שבילים כחול ( פונה ימינה לתל קירה) ונגיע למרגלות גבעה מיוערת (גבעת משעול). כאן נפנה ימינה ונטפס בדרך המעפילה עד לראש הגבעה. אני נמצאים בשוליה של רמת השניים. בצפון נראים בתי יקנעם עילית ומאחוריהם פסגת המוחרקה שבכרמל. בדרום בלב הרמה, מוקפת טורי עצים, נמצאת חוות עמק השלום. נצעד לשם דרך שדה פתוח, בדרך עפר שמתחילה מתחת לקו מתח גבוה. באביב מלא השדה בפריחה מרהיבה, מהיפות בארץ.

בחוות עמק השלום התגוררו מאז 1967 הרמן בצנר- חוקר תנ"ך גרמני, יחד עם תלמידיו- יוסף אלישע מצ`כיה. השניים היו נוצרים אדוקים, חדורי אהבה לעם ישראל והאמינו באמונה שלמה בהתגשמות חזון הנביאים. השניים שהלכו לעולמם בשנת 2000, נהגו לקבל אורחים בסבר פנים יפות ומסורת זו נשמרת גם כיום. בתום הביקור בעמק השלום נרד לערוץ נחל שופט, על פי סימון השבילים האדום. בדרך נחלוף על פני עין פרור, לידו צומח עץ ערבה גדול. מול המעיין צומחים שני ברושים זקופים, שניטעו לזכרם של השומרים יואש זולר ויצחק קליצבסקי, שנפלו כאן במאורעות 1936

עתה נרד לאורך הנחל, בשביל המסומן באדום, עד לעין חשרת, נקודת הסיום של הטיול.

לתחילת הכתבה

הדפס|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

שאלה חשובה!

השב  · 

שאלה חשובה!

השב  · 

תשובה לכרמל

השב  · 

שאלה חשובה ...

השב  · 

נחל שופט

השב  · 

ג`וליאן וויליאם מק

השב  · 

שאלה

השב  · 

תודה על ההמלצה

השב  · 

האם יש מים בעונה זו?

השב  · 

בבקשה לצרף תמונות מהמקום המדהים

השב  · 

חוויה למשפחה!

השב  · 

מסלול קל ומתאים לילדים קטנים.

השב  · 

תודה לעינשופטי על העדכון!

השב  · 

בירור קצר אך לא מדוייק

השב  · 

ובכן..

השב  · 

על שם איזה שופט?

השב  · 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לאסיה

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

    כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
    או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

    כדי להשלים את התהליך אנא:

    או התחבר\הירשם לאתר
    ×