שלום אורח
facebook login
שגרירים של רצון טוב

נחל השופט

Anonymous | תאריך עדכון 10/01/2010

+ הצג את כל היעדים שמוזכרים בכתבה זו (1)

מספר צפיות: 21451   |   מספר תגובות: 16     לתגובות

הדפס שמור למועדפים שלח לחבר

נחל השופט הוא פנינת נוף נדירה בארצנו. כאן, בלב יערות הזורע, זורם לו פלג נאה כל ימות השנה. צדי הנחל עטורים בעצי גדות- ערבה מכסיפה ואולמוס שעיר. הפריחה באביב משגעת. וכשמסביב יש גם חניונים של קק``ל, מה עוד צריך?

בכתבה זו:

מסלול קצר בנחל

טיול בנחל עירון הוא חוויה לכל המשפחה. בנחל זורמים מים כל השנה, תופעה נדירה בארצנו. הנחל עובר בנוף הפתוח של שדות ויערות, המשרה אווירה של שקט ושלווה. לפניכם שתי הצעות לטיולים בנחל.

מידע שימושי
נקודת המוצא לטיול היא עין חשרת. כדי להגיע לשם נוסעים על כביש 66, ונכנסים לפארק רמת מנשה בקילומטר ה-28. נחנה את הרכב מול עין חשרת (עין אמי), או ליד החורשה הנמצאת כ-200 מטרים משם.

מסלול קצר- ליד עין חשרת
משך הסיור: כחצי שעה.
דרגת קושי: קל מאוד.
אורך מסלול ההליכה: כקילומטר
עונה מומלצת: כל השנה

נתחיל את הסיור בעין חשרת (עין אמי), הנובע ליד משטח סלע גדול ובהיר. המעיין היפה נובע מתוך מחילה אל בריכה ריבועית. הסלע שמעל לנביעה נחצב בדמות קשת. ייתכן שהמעיין תיפקד כנימפיאון (מקום של פולחן מים), ומתחת לקשת הוצב פסל האל שלכבודו נערך הפולחן. קיבוץ הזורע טיפח את סביבת המעיין לזכרו של אמי ברנר, חבר קיבוץ. מעין חשרת נצעד הלאה בדרך העפר המסומנת בסימון שבילים אדום. לאחר כ-200 מטרים נפנה שמאלה, לתוך חורשת ברושים, שתוליך אותנו אל ערוץ נחל השופט. השביל ממשיך עד לערוץ הנחל, למקום בו נוצר מפל קטנטן ולמרגלותיו בריכה נחמדה למראה. ליד הבריכה צומחים עצי אולמוס שעיר הניכרים בעליהם המשוננים והבלתי סימטריים.

מהבריכה נצעד במורד הנחל, במקביל לערוץ. נחלוף על פני סכר, המשמש את התחנה למדידת זרימת המים, ונמשיך בתוך "קניון" של קנים אל חורשה יפיפייה, בה נמצאים שרידי טחנת קמח. מהטחנה עולה שביל קצר במדרון, היישר לעין חשרת.

לתחילת הכתבה

מסלול ארוך יותר

משך הסיור: שעתיים עד שלוש שעות.
דרגת קושי: רגילה.
אורך מסלול ההליכה: כ-5 ק"מ.
עונה מומלצת: חורף - אביב

נצא מעין חשרת ונצעד בדרך העפר המסומנת באדום. נחלוף על פני סימון שבילים כחול ( פונה ימינה לתל קירה) ונגיע למרגלות גבעה מיוערת (גבעת משעול). כאן נפנה ימינה ונטפס בדרך המעפילה עד לראש הגבעה. אני נמצאים בשוליה של רמת השניים. בצפון נראים בתי יקנעם עילית ומאחוריהם פסגת המוחרקה שבכרמל. בדרום בלב הרמה, מוקפת טורי עצים, נמצאת חוות עמק השלום. נצעד לשם דרך שדה פתוח, בדרך עפר שמתחילה מתחת לקו מתח גבוה. באביב מלא השדה בפריחה מרהיבה, מהיפות בארץ.

בחוות עמק השלום התגוררו מאז 1967 הרמן בצנר- חוקר תנ"ך גרמני, יחד עם תלמידיו- יוסף אלישע מצ`כיה. השניים היו נוצרים אדוקים, חדורי אהבה לעם ישראל והאמינו באמונה שלמה בהתגשמות חזון הנביאים. השניים שהלכו לעולמם בשנת 2000, נהגו לקבל אורחים בסבר פנים יפות ומסורת זו נשמרת גם כיום. בתום הביקור בעמק השלום נרד לערוץ נחל שופט, על פי סימון השבילים האדום. בדרך נחלוף על פני עין פרור, לידו צומח עץ ערבה גדול. מול המעיין צומחים שני ברושים זקופים, שניטעו לזכרם של השומרים יואש זולר ויצחק קליצבסקי, שנפלו כאן במאורעות 1936

עתה נרד לאורך הנחל, בשביל המסומן באדום, עד לעין חשרת, נקודת הסיום של הטיול.

לתחילת הכתבה

הדפס שמור למועדפים שלח לחבר

תגובות שהתקבלו

שאלה חשובה!


24/04/09 12:24 גלית

האם אפשר להכניס לשם כלבים?

שאלה חשובה!


24/04/09 12:24 michal_47

האם אפשר להכניס לשם כלבים?

תשובה לכרמל


05/04/09 07:36 איתמר ב

הייאנו ממליצים בחום להכנס לפורום המזרח התיכון אצלנו באתר. החברים הגולשים שם וגם מנהלת הפורום תוכל לסייע לכם עם מידע ועצות.

שאלה חשובה ...


05/04/09 06:36 כרמל

קודם כל כל הכבוד לצוות האתר שעושה עבודה מעולה !!!אנו מתכננים לטיל במסלול הנ``ל ביום שישי הקרוב עם ילדים מגילאי 2-16 האם המסלול יתאים לכך ?? בנוסף ראיתי שבחלק מהתמונות יעש מסלול סלול האם יש אפשרות לרכב באזור על סקטים אופנים וכדומה ? תודה מראש כרמל ...

נחל שופט


28/12/08 08:54 גל

מתאים מאד לטיולי משפחות עם ילדים קטנים בכל עונה.

ג`וליאן וויליאם מק


13/07/08 05:58 רן

נחל השופט נקרא על שם השופט היהודי והציוני ג`וליאן וויליאם מק

שאלה


23/04/08 01:15 חירנכדל

האם המקום מוצל?

תודה על ההמלצה


22/07/07 10:47 yameytal

מקום מקסים, קל לטיול. ביולי יש זרימה מועטה אך ישנם מקומות בהם הילדים יכולים לטבול רגליים. מסלול יפה ומהנה. לאורך המסלול פינות ישיבה ומקום מוסדר לפיקניקים. תודה על ההמלצה

האם יש מים בעונה זו?


02/07/07 12:45 raya78

ברצוני לקיים טיול משפחות בעוד כשבועיים. האם ידוע לכם האם יש עדיין זרימה בעונה זו<

בבקשה לצרף תמונות מהמקום המדהים


15/04/07 04:24 מזל מור

טיילתי בכל האיזור, יש לנו ארץ יפיפיה, אין צורך לטוס לחו``ל. כדאי להוסיף תמונות לגולשים, שיכירו את היופי המיוחד של נחל השופט, עין חשרת וכל האיזור

חוויה למשפחה!


18/11/05 09:10 עדי

היום סיירנו בנחל השופט ... ונהנינו מאוד!מומלץ למשפחות.

מסלול קל ומתאים לילדים קטנים.


25/02/05 07:21 אורית

המסלול נחמד, קצר וקל. גם לבתי בת ה- 3 היה קל מאוד. בנוסף, כל המסלול מיועד גם לעגלות (תינוקות + נכים), והנחל שזורם נפלא, ופשוט כיף.

תודה לעינשופטי על העדכון!


19/12/04 09:36 נטע

בירור קצר אך לא מדוייק


19/12/04 09:19 עינשופטי

קיבוץ עין השופט נקרא על שם השופט לואיס דה ברנדייס. קיבוץ רמת השופט נקרא על שם השופט יוליאן מק.על שם מי הנחל? אלוהים גדול..... אולי באמת על שם השופט יוסי =)

ובכן..


13/07/04 02:22 נטע- צוות למטייל ברשת

בדיקה קצרה העלתה כי הנחל, כמו גם הקיבוצים הסמוכים עין השופט ורמת השופט, נקראים על שמו של לואיס ברנדייס, עסקן ומנהיג ציוני אמריקאי, שהיה גם שופט. טיול נעים!

על שם איזה שופט?


13/07/04 12:45 demain

חבל שבכתבות הממליצות על אתרים ומסלולים אין התיחסות למקור השם שזהו פרט מאד מענין וחשוב בד``כ

עוד מידע על טיול עם ילדים באסיה

אסיה לפי הצרכים שלך

תמונת היום מקהילת הפייסבוק שלנו

תמונת היום מקהילת הפייסבוק שלנו

איסלנד. צילום: Elad E. Azar