סלובניה עם ילדים - אגם בוהיני לכל המשפחה

טיול אל סלובניה עם ילדים הוא רעיון מצויין. קחו למשל את אגם בוהיני הנפלא - השקט והאוירה פסטורלית באגם הגדול בסלובניה, רכבל להר ווגל, טיולים רגליים וספורט אתגרי לחובבי אדרנלין - לפניכם כל האטרקציות הממתינות לכם באזור. זהו פרק מתוך המדריך החדש בסדרת "המשפחה המטיילת" של שלומית יפת-ביאליק: "המשפחה המטיילת - מדריך לטיולי משפחות, סלובניה וצפון קרואטיה".

שלומית יפת-ביאליק
תמונה ראשית עבור: סלובניה עם ילדים - אגם בוהיני לכל המשפחה - תמונת קאבר

בכתבה זו:

מה לקחת, איך להגיע ועל הטיול

מה לקחת: ברוב הטיולים במסלול זה דרוש מנשא. לרחצה באגם או בפארק המים יש להביא ציוד רחצה וצידה לפיקניק. לאלו מכם שיבחרו ללון בסביבת אגם בּוֹהִינִי (Bohinj, בסלובנית מבטאים זאת בוחין) יותר משני לילות כדאי לרכוש את "כרטיס בוהיני", המקנה שלל הנחות והטבות באזור. לפרטים היכנסו לאתר האינטרנט: www.bohinj.si/en/Bohinj_Guest_Card

איך להגיע: אגם בוהיני נמצא במרחק חצי שעה נסיעה מבלד. הדרך יפהפייה ויש לאורכה מבחר גדול של מקומות לינה ומסעדות דרכים. העיירה בּוֹחִינְסְקָה בּיִסְטְרִיצָה (Bohinjska Bistrica) – למרות שמה – איננה נמצאת על שפת האגם אלא שישה קילומטרים מזרחה ממנו. כדי להגיע אל האגם יש לעבור את העיירה ולהמשיך עד לכפר הקטן רִיבְּצֶ`ב לַאז (Ribcev Laz) הצמוד לאגם. דרך אחרת להגיע אל אגם בוהיני היא רכבת המכוניות היוצאת מבוחינסקה ביסטריצה, חוצה את שמורת טריגלאב (Triglavski Narodni Park) ומגיעה עד מוסט-נא-סוצ`י (Most na Soci) במערב. על רכבת המכוניות ראו עוד בעמ` 56. בבואכם לריבצ`ב לאז תראו משמאלכם, כמאה מטרים לפני האגם, מרכז מסחרי ובו לשכת תיירות, בית דואר, מינימרקט ומסעדה. כדאי לחנות מול לשכת התיירות או בחניון הסמוך הצמוד למלון יֶזֶרוֹ (Hotel Jesero).

הטיול: באגם בוהיני מומלץ לשהות לפחות חצי יום, אבל אפשר גם לבלות בו יומיים מלאים. אם אתם מקדישים לאגם יום אחד, כדאי לעלות ברכבל להר ווֹגֶל (Vogel), לנוח ולספוג את האווירה בפיקניק על שפת האגם ולטייל במפל סַבִיצה (Savica). אם השמים מעוננים, עיצרו בלשכת התיירות בריבצ`ב לאז ובררו מהו הזמן המתאים ביותר לעלות להר ווגל וארגנו את סדר יומכם על פי מידע זה. אם יורד גשם תוכלו לבלות בפארק המים המקורה, החדש והנאה, בבוחינסקה ביסטריצה.

לתחילת הכתבה

שיט על האגם. צילום: שלומית יפת-ביאליק

בילוי באגם

אגם בוהיני מעניק למבקר בו תחושה נעימה במיוחד של טבע פראי ושל שלווה סטואית. אם התרשמתם שאגם בלד הוא פסטורלי ושקט, תיווכחו שאגם בוהיני עוד שקט ורגוע ממנו. אל תתפלאו אם כן אם יתעורר בכם רצון עז להתחרדן על שפת האגם, בשמש המלטפת, ולא לעשות דבר. אך יש גם מה לעשות: לרחוץ במים, לשכור סירת משוטים או סירת קַיַאק, לטייל ברגל סביב האגם או לשלב טיול רגלי עם שיט.

על שפת האגם יש פינות חמד רבות שבהן אפשר להתמקם לפיקניק ולהיכנס למים. אפשרות מומלצת אחת היא בקצה המערבי של האגם, ליד קמפינג זְלַאטוֹרוֹג (Zlatorog) הקטן והספרטני. מול הקמפינג יש מגרש חנייה גדול ובקמפינג עצמו ובסביבתו יש כמה מקומות מתאימים לרחצה. תחנת המעבורת החוצה את האגם נמצאת בתוך הקמפינג ובתחנה זו אפשר לשכור סירות קיאק, סירות משוטים או אופניים. חופי רחצה נוספים נמצאים בגדה המזרחית. בהגיעכם לאגם מכיוון ריבצ`ב לאז תבחינו בצד ימין בגשר ומיד אחריו בכנסייה. המשיכו בכביש הקטן כ-300 מטרים עד לפנייה שמאלה, המובילה אל מגרש חנייה בתשלום הנקרא Vegelj. משם המשיכו ברגל בשביל לאגם ותגיעו למעין טיילת רחבה על שפת המים ובה חופים נפלאים לרחצה, שאפשר להסיע בהם גם עגלה.

לאורך הגדה הצפונית של האגם יש טיול רגלי מומלץ, מישורי ולא קשה. השביל מתחיל בטיילת היפה שעל הגדה המזרחית של האגם, כחצי קילומטר מלשכת התיירות בריבצ`ב לאז (ראו לעיל) ונמשך בתוך היער עד לצד המערבי של האגם. אפשר לעצור בדרך ולנוח במפרצונים קטנים ומבודדים. ההליכה בשביל נמשכת כשעתיים, בקצב איטי, ממזרח למערב. בהתחלת הטיול, בצד המזרחי של האגם, השביל רחב ונוח ומתאים גם לעגלות. אבל בהמשך המסלול, ולאורך כל הצד הצפוני, השביל הולך ונעשה צר, עובר בין עצים ואינו מתאים למעבר עגלות. אפשר להסתפק בקטע הרחב שבצד המזרחי, ללכת בו כעשרים דקות עם עגלה – ולחזור. אם תחליטו להמשיך עד הגדה המערבית תוכלו לחזור למכונית במעבורת שיוצאת מהקמפינג (אפשר גם להשלים את הקפת האגם ברגל, אולם ההליכה בצד הדרומי פחות מעניינת).

 • זמני המעבורת: מעבורת שטה בין קמפינג זלאטורוג לבין ריבצ`ב לאז ויוצאת כל חצי שעה בעונת הקיץ, מ-10 בבוקר עד 6 בערב וכל שעה וחצי לערך מחוץ לעונה (אם אינכם מטיילים בקיץ רצוי לבדוק את שעות הפעילות המדויקות מראש).
 • מחירים: מבוגר: 8.5 יורו כיוון אחד, 10 יורו הלוך וחזור. לילד מגיל 4 עד 14 – 6 יורו ו-7 יורו בהתאמה וכרטיס משפחתי 18 יורו ו-23 יורו.

לתחילת הכתבה

אגדת הזלאטורוג

על שפת אגם בוהיני תראו בוודאי את פסלו הגאה של הזלאטורוג, חיה הדומה ליעל. משמעות השם זלאטורוג היא "קרני זהב" והאגדה הסלובנית מספרת שלפני שנים רבות חי בהרי הטריגלאב יעל קסום בעל קרניים מזהב. קרני הזהב של הזלאטורוג היו המפתח לאוצר נסתר שנטמן בהרים, שעליו שמר הזלאטורוג יחד עם פֵיות היער. צייד צעיר ועני, שחי ליד האגם, רצה לזכות בליבה של עלמת חן, אך הנערה העדיפה על פניו סוחר אמיד. בצעד נואש החליט הצייד לצוד את הזלאטורוג, לקחת את האוצר ולשוב אל הנערה כאיש עשיר. הוא יצא להרים, מצא את החיה המרהיבה וירה בה את חיציו. החיה נפצעה ונפלה ארצה, ומהדם שניגר ממנה צמח לפתע פרח אדום ומופלא. הזלאטורוג הצליח בכוחותיו האחרונים לאכול את הפרח, והחלים בן רגע. הוא זכה בחיי נצח ואילו סופו של הצייד היה רע ומר: הוא סונוור מקרני הזהב, רגליו כשלו תחתיו והוא נפל לתהום.

לתחילת הכתבה

הר ווגל

הר ווגל הוא חלק מהפארק הלאומי טריגלאב והוא מתנשא בגאון מעל אגם בוהיני. נוף האגם וההרים הנשקף ממנו הוא מראה עוצר נשימה ממש. אל ההר עולה רכבל מקצהו המערבי של אגם בוהיני ומגיע עד לתחנה המשמשת בחודשי החורף כמרכז סקי. תוכלו להתרשם מהנוף, לשתות או לאכול משהו קל (יש למעלה מסעדת מזון מהיר, פיצרייה ובית קפה נחמד) ולרדת למטה. אם ברצונכם לבלות על ההר מעט יותר, תוכלו לנצל את רכבל הכיסאות הפתוח שעליו. פנו מתחנת הרכבל ימינה, המשיכו בשביל כעשר דקות ותגיעו לרכבל כיסאות פתוח, שייקח אתכם, בנסיעה חווייתית וכדאית מאוד, אל עבר פסגות חדשות וזוויות נוף מפתיעות. הר ווגל מציע מבחר רחב של מסלולים למיטיבי לכת. בעונת החורף זהו אתר סקי, ולכן חלק משבילי ההליכה הם במדרונות הסקי הרחבים והתלולים ואינם מומלצים להליכה. אם אתם מתכננים מסלול ארוך על ההר, כדאי להתייעץ מראש עם אנשי לשכת התיירות.

 • שעות פתיחה: הרכבל להר ווגל נפתח ב-7 בבוקר ויוצא כל חצי שעה עגולה, עד ל-6 בערב. רכבל הכיסאות עובד ברציפות מ-8 בבוקר עד 4 אחר הצהריים. בתחנת הרכבל התחתונה יש גם בית קפה קטן וחנות ספורט.
 • מחיר: כרטיס הלוך ושוב למבוגר עולה 12 יורו ולילד 8 יורו. למשפחה עם שני מבוגרים ושני ילדים ומעלה יש מחיר מוזל – 9 יורו למבוגר ו-6 יורו לילד.
כיף על ההר. צילום: שלומית יפת-ביאליק

לתחילת הכתבה

מפל סביצה

מפל סביצה הוא המפל הידוע ביותר והמתוייר ביותר בסלובניה והוא אכן מחזה מרהיב. כדי להגיע אל המפל סעו עם המכונית מהקצה המערבי של האגם עד לחניון הצמוד לכניסה על פי השילוט שבדרך. ההליכה אל המפל – שכרוך בה מאמץ פיזי לא גדול – מתאימה גם למשפחות. בכניסה לשטח המפל, מיד לאחר קופת התשלום, מצפה לכם עלייה של כחצי שעה בשביל שבו כ-500 מדרגות. למרבה המזל, המדרגות אינן תלולות וגם מי שאינו מיטיב לכת יוכל ליהנות מהטיול. כשתגיעו לקצה העלייה תראו את המפל, שמימיו נשפכים בעוצמה רבה מגובה 78 מטר אל תוך בריכת מים בצבע טורקיז ומשם הם ממשיכים בזרימה עזה במורד הערוץ. אך אליה וקוץ בה: בשיא העונה השביל עמוס מטיילים ונקודת התצפית אל המפל, במעין מרפסת סגורה, עלולה להיות צפופה למדי. למרות זאת, הטיול עודנו מומלץ. אם יש לכם עניין בטיול ארוך יותר, תוכלו להגיע אל המפל בהליכה, בשביל המתחיל בצידו המערבי של האגם ומטפס דרך היער עד לקופת התשלום שבכניסה למפל. משך הטיול כשעתיים. יש באזור שפע טיולים רגליים נוספים ואחד המסלולים הפופולריים למשפחות הוא מסלול בערוץ מוֹסְטְנִיצֶה (korita mostnice), הנמצא ליד הכפר סְטַארָה פוּזִינָה (Stara Fuzina), כקילומטר וחצי מהאגם. למידע נוסף פנו ללשכת התיירות המקומית.

לתחילת הכתבה

חבלים וטיפוס

בקרבת מקום ללשכת התיירות בריבצ`ב לאז, מצד שמאל, נמצא מתחם קטן לבילוי אתגרי, שיש בו קיר טיפוס, אומגה, גן שעשועים מיושן במקצת ובית קפה. אם הילדים רוצים לטפס בהשגחת מדריך צמוד, ואתם אינכם מעוניינים להשקיע זמן רב מדי, או דמי כניסה יקרים, זה המקום. אם אתם חובבי הז`אנר ומחפשים אתגר יותר רציני, יש כאן מקום גם בשבילכם. המשיכו לנסוע בגדה הדרומית של האגם ופנו לכיוון אכסניית פּוֹד ווֹגְלוֹם (hostel Pod Voglom) הנמצאת מצד שמאל של הכביש. צמוד לאכסניה יש פארק אדרנלין של ממש ובו מסלול משימות אתגרי על חבלים בסגנון רובינזון קרוזו. גולת הכותרת של המסלול היא נדנדת ענק בגובה שמונה מטרים (לא לילדים קטנים. מתאים לילדים מגיל 11 או מעל גובה מטר וחצי). הפעילות בפארק החבלים נעשית בלוויית מדריך צמוד ולכן יש לתאם את הביקור בו לפחות יום אחד מראש. הסוכנות המפעילה את פארק החבלים מציעה שלל בילויים אתגריים בסביבה וביניהם רפטינג, קיאקים, מצנחי רחיפה ועוד ועוד.

 • כתובת האינטרנט: www.pac-sports.com/en/index.htm
 • שעות פתיחה: קיר הטיפוס והאומגה פתוחים עד 6 בערב. 12 יורו לאדם, כולל טיפוס על הקיר ושלושה סיבובים באומגה. פארק האדרנלין עולה 29 יורו לאדם ויש הנחות למשפחות.

לתחילת הכתבה

פארק מים

בעיירה בוחינסקה ביסטריצה יש פארק מים מקורה חדש (Bohinj Aquapark) מודרני ומצוחצח. בימי הקיץ החמים ייתכן שתעדיפו להתרחץ באגם, אבל כאן תוכלו למצוא, נוסף לבריכה גדולה ולג`קוזי, גם בריכת ילדים, פעילויות במים, גן שעשועים קטן, מסעדה, מלתחות מאובזרות, סאונה ושתי מגלשות מים גדולות – האחת מהן חשוכה להעצמת החוויה והשנייה תלולה ומהירה במיוחד. ביקור בפארק זה הוא גם רעיון מצוין ליום גשום.

שעות פתיחה: פתוח מ-9 בבוקר ועד 9 בערב, כל השנה. כניסה למבוגר עולה 10.10 יורו לשלוש שעות ו-12.10 ליום שלם, ו-6.30 או 8.90 יורו לילדים מגיל 4 עד 14. יש הנחות למשפחות.

לתחילת הכתבה

 

מתוך הספר "המשפחה המטיילת - מדריך לטיולי משפחות - סלובניה וצפון קרואטיה".
האתר של המשפחה המטיילת:
www.mishpahool.co.ilרוצים לקרוא עוד על סלובניה עם ילדים או טיול משפחתי בקרואטיה וסלובניה? הנה קישורים נוספים:

הדפס|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

ההליכה למפל סביצה כלל לא קלה וממש לא שווה את הטרחה

השב  · 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לאגם בוהיני

הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×