שלום אורח
facebook login
שגרירים של רצון טוב

סלובקיה - טיול רגלי למשפחות

אלכס ואפרת | תאריך עדכון 26/11/2009

צפייה במפת הכתבה | + הצג את כל היעדים שמוזכרים בכתבה זו (4)

מספר צפיות: 4867   |   לתגובות

הדפס שמור למועדפים שלח לחבר

מי שמחפש לשלב נופים עם הליכה מאתגרת, עשוי למצוא את מבוקשו בסלובקיה. מסלולים מסודרים בשמורות טבע לצד ערים שבהן מבנים מעניינים, מערות ושעשועי מים. משפחות חובבות הליכה, זהו הטיול בשבילכן!

לתחילת הכתבה

 

באוגוסט 2008 בילינו שבועיים וחצי נהדרים בסלובקיה עם 2 ילדינו (בן 4 ובת שנה) וזוג חברינו עם בן 5 ובת 3 חודשים. נסענו עם קצת חששות בגלל התינוקות, אך הטיול הפריך את כולן. המדינה מדהימה, הנופים מהממים, מי שאוהב טיולים רגליים זה פשוט גן עדן, ויש מאות תיירים שמטיילים, רוב רובם סלובקיים אך מלא גם זרים במדינת סקי זאת.

ימים 1- 2 - בודפשט, זבולן, ברזנו, צ`ירני באלוג

יום א` - טסנו לבודפסט ולנו במלון Rege אותו שכרנו דרך אתר www.budapesthotelstart.com  – מלון פשוט, אך נקי ומסודר ב- 50 אירו ללילה, 5 ק"מ מרוחק ממרכז העיר במקום יפה מאד. בדרך כלל חיפשנו בתים פרטיים (Ubitovanie) או צימרים (Chata). פחות רצינו פנסיונים. לפני הנסיעה שכרנו 2 מקומות (ראה בהמשך), כל אחד ל- 4 לילות או שבוע באזורים מרכזיים, אחרי חיפוש מפרך והתקשרויות רבות עם בעלי הצימרים באינטרנט. השתמשנו בעיקר באתר: www.slovenskyraj.sk/en.html. יש גם את אתר www.limba.com, איתו לא עבדנו כלל.

יום ב` – בצהריים, באיחור של שעתיים, קיבלנו במלון רכב שכור מהארץ ב- Avis (החברה הכי זולה בהשוואה, כ- 33 אירו ליום, כולל כול התוספות – מתברר שיש מלא מיסים ותוספות) ונסענו לסלובקיה. נעזרנו במפות וכמובן (איך בלי) ב- GPS ועברנו את הגבול תוך שעתיים מבלי להרגיש כלל שעברנו למדינה אחרת. נסענו בנוף סלובקי מדהים עם כל הירוק ומים מסביב, דרך כפרים נחמדים. עצרנו בזבולן (Zvolen) ועשינו סיבוב סביב המבצר יפה מבחוץ, אך לא לקחנו בחשבון שכל האתרים סגורים בימי ב` ולכן לא נדע מה הפסדנו בפנים. מרכז העיר נחמד עם מדרחוב ומסעדות רבות בהן נחמד לשבת.

השתמשנו בספר של Bradt בשם Slovakia - לא ממש מציאה, אם כי בעינינו היה טוב יותר מהספר בעברית). משם המשכנו צפונה דרך בנסקו ביסטריצה (Bansko Bystrica) בה לא עצרנו עקב חוסר זמן והערב המתקרב לכיוון ברזנו (Brezno) והתחלנו לחפש מקום לינה – דבר שאינו פשוט לשתי משפחות עם ילדים בערב. למזלנו, לקחנו רשימות צימרים באזור עד Brezno מהאתר www.slovenskyraj.sk והתקשרנו טלפונית להרבה מקומות. דבר זה אינו פשוט, היות שהסלובקיים לא מדברים אנגלית כמעט בכלל וגם רוסית (שפות שדיברנו) – דוברי גרמנית לעומת זאת מקבלים נקודות זכות. לבסוף הצלחנו למצוא מקום מדהים בצ`ירני באלוג (Cerny Balog) - בית על ההר עם מסעדה מתחת, רכבל לידו ונוף מהמם.

  • כתובת: Koliba Medveďovo 2210
  • טלפון: 048/6190021

לתחילת הכתבה

ימים 3 - 4 - מערת ביאסטרינסקה, דדינקי

יום ג` - ביום למחרת נסענו לתחנת רכבת בצ`ירני באלוג ונסענו ברכבת תיירים פתוחה על פסים צרים לאזור הררי, כ- 7 ק"מ מהכפר. שם טיילנו במסלול מסודר ויפה ביער תוך אכילת פירות יער. טיול נחמד שאורך כשעה –שעתיים, מלא פיסול סביבתי וכלי עבודה / רכבי עבודה, שמוצגים לאורכו (כולל אפילו מסוק להעברת עצים). אחרי חזרה לכפר, נסענו לעיר Brezno, בה נכנסנו למרכז מידע, קיבלנו מידע על האיזור והמערות וקנינו מפה של השמורה (1:50000 Slovensky raj ). אכלנו והמשכנו למערת ביאסטרינסקה (Byastrinska - לא מרשימה כל כך) ומשם נסענו לצימר בדדינקי (Dedinki). הצימר נקרא Privat Gabriella ושכרנו אותו מהארץ דרך Ladislav. בית פשוט במקום מהמם – על שפת האגם עם נוף על האגם ובמרכז שמורה יפהפה שנקראת Slovensky Raj. מחירו - כ- 65 אירו ללילה לשתי המשפחות התופסות את כל הקומה התחתונה – 4 חדרים + מטבח. בבית בילינו 7 לילות וממנו יצאנו כל יום לטייל, עשינו קניות ובישלנו חלק מהארוחות בבית (פרט לארוחה אחת ביום שאכלנו במסעדה). היה נוח מאד וכך אנחנו מטיילים כבר הרבה שנים עם הילדים.

יום ד` – בבוקר יצאנו לטיול "קצר" ב- Zejmarska Roklina עם טיפוס מלחיץ במדרגות וסולמות בזרם המים עם 2 ילדים קטנים ו- 2 תינוקות במנשאים. כאשר גילינו שהמסלול לא פשוט בכלל, היה מאוחר להסתובב וכך עלינו את כל העלייה, כ- 250 מ` גובה. כמובן שבסוף נהנינו נורא, טיילנו בפסגה והגענו לקרחת היער ליד רכבל. אחרי מנוחה וגלידה יומית, ירדנו ברכבל ל- Dedinki , הילדים השתוללו בחוף האגם ואכלנו במסעדה מקומית הנראית כמו ספינה. האוכל בסלובקיה זול, טעים, בשרי בעיקרו (לצמחוני שבחבורה היו ימים לא פשוטים, אם כי יש מנות של תפוח אדמה בצורות שונות, פיצות וסלטים "מזרח אירופאיים").

לתחילת הכתבה

ימים 5 - 6 - מערת הקרח דובסינה, ספיסקי רד, לבוצה

יום ה` – נסענו למערת הקרח דובסינה (Dobsina). כניסה כ- 7 אירו. כמובן גילינו שבסלובקיה ליד כל אתר מעניין יש חנייה בתשלום (אפילו באמצע יער), דבר מעצבן, אך לא ניתן לעקוף אותו - אין מקומות אחרים ולכן נכנענו ופשוט שילמנו בכל פעם 10-20 יורו לחניה. המערה מדהימה, יש הדרכה באנגלית, באמצע אוגוסט קרח בפנים, קפאנו! חובה לקחת בגדים חמים, יש סטלגמיטים, סטלקטיטים מקרח ומנהרות קרח. מדהים וחובה.

דבר מעצבן נוסף בסלובקיה – צילום באתרים אלה הוא בתשלום ולפעמים עולה בהרבה על מחיר כניסה לאתר. אפשר לקבל חוברת מערות במרכז מידע עם תמונות מדהימות בחינם ולחסוך את העלויות האלה, לשלם ולצלם או לקנות חוברות בכניסה לאתרים. אחרי המערה חזרנו לצימר ומשם הלכנו לשוט באגם עם אופני מים, כיף לילדים.

יום ו` – נסענו כשעה למבצר ספיסקי רד (Spiski Hrad) אך אחרי שהגענו לחניה, הגשם שירד לא אפשר עליה למבצר וחזרנו כלעומת שבאנו. בדרך חזור עצרנו בעיר העתיקה שבלבוצה (Levoca), בה כיף להסתובב. נכנסנו לכנסיה מרכזית, הסתובבנו בחנויות, בכיכר מרכזית וליד החומה המקיפה אותה.

לתחילת הכתבה

הדפס שמור למועדפים שלח לחבר

עוד מידע על טיול עם ילדים בבנסקה ביסטריצה

בנסקה ביסטריצה לפי הצרכים שלך

תמונת היום מקהילת הפייסבוק שלנו

תמונת היום מקהילת הפייסבוק שלנו

איסלנד. צילום: Elad E. Azar