קרואטיה עם ילדים - חצי האי איסטריה עם המשפחה

טיול בחצי האי איסטריה ייקח אתכם לעיירות חוף עליזות ואתרים ארכיאולוגיים מעניינים ויציע לכם בילויים בסגנון ים תיכוני. גם הילדים ימצאו את המסלול מעניין ויוכלו בין היתר לעשות חיים בקארטינג מסעיר. זהו פרק מתוך המדריך החדש בסדרת המשפחה המטיילת של שלומית יפת-ביאליק: "המשפחה המטיילת - מדריך לטיולי משפחות, סלובניה וצפון קרואטיה".

שלומית יפת-ביאליק
תמונה ראשית עבור: קרואטיה עם ילדים - חצי האי איסטריה עם המשפחה - תמונת קאבר

בכתבה זו:

מה לקחת, איך להגיע ועל הטיול

מה לקחת: בעיירות פּוּלָה (Pula) ופּוֹרֶץ` (Poreč) אפשר לטייל עם עגלה, אך לרוֹבִינִי (Rovinj) מומלץ לקחת מנשא. לפארק הלאומי איי בְּרִיוּנִי (Nacionalni park Brijuni) רצוי להתקשר לפחות יום אחד מראש ולהזמין מקום לסיור באנגלית (tel +385-52-525 883). הצטיידו בהרבה מים, באוכל קל ובציוד רחצה.

איך להגיע: מסלול זה מתמקד בחוף המערבי של חצי האי איסטריה. שלוש ערים הן המעניינות ביותר: פולה, בקצה הדרומי של חצי האי, רוביני, כשעה נסיעה צפונה ממנה, ופורץ`, עוד כשלושת-רבעי שעה נסיעה לכיוון צפון. כעשר דקות נסיעה מפולה לכיוון צפון נמצא כפר הדייגים פַזָאנָה (Fazana), שממנו יוצאות מעבורות לפארק הלאומי איי בריוני. קחו בחשבון שהכביש לאורך החוף הוא צר, לכל אורכו שוכנים כפרים קטנים והנסיעה בו איטית.

כיף לי באיסטריה. צילום: שלומית יפת-ביאליק

הטיול: חצי האי איסטריה הוא אזור נופש גדול, המציע שפע של אפשרויות בילוי; אפשר להקדיש לו יום או יומיים של טיולים, ואפשר גם לבלות בו שבוע ב"בטן-גב". אם יש בדעתכם להקדיש לאיסטריה יום אחד בלבד, אנחנו ממליצים לשלב עיירת חוף אחת או שתיים בטיול באחד הכפרים על הגבעות שבפנים חצי האי (ראו מסלול מס` 20). אם אתם מתכננים לשהות באזור ימים אחדים, תוכלו לבקר בשלוש עיירות החוף – רוביני, פורץ` ופולה – להקדיש חצי יום לשמורת איי בריוני, וגם להעלות את מפלס האדרנלין שלכם במסלול קארטינג מקצועי. לשימושכם, מפת קרואטיה.

לתחילת הכתבה

פורץ`

עיירת נופש פופולארית והומת מטיילים ונופשים. בעיר העתיקה, השוכנת על לשון יבשה, תמצאו זה לצד זה שרידים ארכיאולוגיים מתקופת רומי ואת מנעמי החיים המודרניים. השילוט למרכז פורץ` יוביל אתכם עד למגרש חניה גדול, הצמוד לשוק (Trznica). מכאן מתחיל הסיור הרגלי. את העיר העתיקה חוצה מדרחוב דקומאנוס (Decumanus הוא שם כל רחוב מרכזי בעיר רומית, העובר ממזרח למערב). יש בו חנויות מזכרות רבות, גלידריות ובתי קפה, והשיטוט בו הוא כיף של ממש. כדאי לצעוד לכל אורכו של הרחוב, לחלוף על פני כיכרות יפות ולבקר בגן הירוק והמוצל שיש בו גם מתקני שעשועים (park Gupca).

האטרקציה המרכזית של העיר היא הבזיליקה האופרזיאנית (Euphrasian Basilica), המעוטרת במוזאיקות יפהפיות מזהב. אין פלא שהבזיליקה זכתה להיכלל ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. הביקור בבזיליקה הוא ללא תשלום, ותוכלו לכלול בו טיפוס למגדל הפעמונים (בעלות סמלית של 10 קונות) ולהשקיף ממנו על הנוף מסביב. במוזיאון הצמוד לבזיליקה יש מבחר מוצגים ארכיאולוגיים שהתגלו בחפירות במקום, אבל אפשר שהמוזיאון לא יעניין את הילדים. אם אתם בכל זאת רוצים לבקר בו, תוכלו להתרשם מהמבנה מרובה הקשתות, משרידים ארכיאולוגיים מהמאות הרביעית והחמישית, מתשמישי קדושה נוצריים ומהמיקום הנהדר של הכנסייה (גם הכניסה למוזיאון עולה 10 קונות).

בלי נמל ובלי טיילת על שפת הים הרי אי אפשר, ואכן גם פורץ` מתפארת בטיילת נאה המקיפה את לשון היבשה. אם אתם מחפשים אטרקציה נוספת, שיקלו ביקור באקווריום הקטן שבעיר. הוא שוכן בסמטה היוצאת מרחוב דקומאנוס ושלטים רבים ברחבי העיר העתיקה מכוונים אליו (הכתובת: סמטת גְלַאוִינִיצָה Glavinica; דמי כניסה: 30 קונות למבוגר, 20 לילד מגיל 3 עד 12, פתוח מ-10.00 עד 17.00). אם אתם מתכננים שהייה ממושכת יותר, גאוות העיר היא על ריבוי החופים בעלי "דגל כחול", שהוא מעין תו תקן עולמי לחופי רחצה מסודרים ונקיים.

טיפ לקרוואנים: בחניון הגדול הצמוד למרכז העיר אסורה הכניסה לקרוואנים וגם ברחובות שמסביב יש שלטים האוסרים את חנייתם במקום. האפשרות היחידה כמעט היא לחנות בחניון הגדול שבכניסה לעיר, במרחק 20 דקות הליכה מהמרכז. אין קושי למצוא בו מקום, אולם החניה לקרוואן (לא למכוניות פרטיות) יקרה מאוד ומחירה 24 יורו לכל היום. אפשר לנסות לחסוך הוצאה זו אם חונים במגרש החניה של הסופרמרקט, הנמצא בין החניון בכניסה לעיר לבין המרכז, מצד ימין.

לתחילת הכתבה

רוביני

רבות מעיירות החוף של חצי האי איסטריה יפות ומזמינות, אך אם זמנכם קצר וברצונכם לבקר בעיירה אחת בלבד – סעו לרוביני. ברוביני (בקרואטית מבטאים את השם רוֹבִין) יש מרכז עתיק הבנוי על גבעה שהיתה אי שחובר אל היבשה כבר בשנת 1736; טיילת על שפת המים ומעגן סירות ציורי; סמטאות מרוצפות אבן על שלל החנויות, הגלריות והמסעדות שבהן, וכנסייה מרשימה עם נוף נפלא לים. בקיצור: הנאה גדולה לילדים – שיוכלו להתרוצץ בחופשיות בסמטאות ולהתבונן מקרוב בשחפים השמנמנים – ולמבוגרים כאחד.

המרכז אינו גדול במיוחד ואין קושי להתמצא בו. חניה עם מדחן אפשר למצוא מדרום לעיר העתיקה, באזור צפוף וקצת קשה לנהיגה (החניה באזור זה אסורה לקרוואנים – יש להם סנדלי דנוור והם לא מהססים להשתמש בהם!) ומשם ללכת ברגל כחמש דקות לכיכר המרכזית מרשל טיטו (trg Maršala Tita). אפשרות נוספת היא לנסוע לצד הצפוני של העיר העתיקה, שבו יש חניון גדול. לשכת התיירות נמצאת בטיילת, סמוך לכיכר טיטו.

הטיול בעיר נחלק לשניים: האזור התחתון, שבו הכיכר המרכזית וטיילת הנמל, והאזור העליון, הכולל את הסמטאות המובילות לכנסייה ואת הכנסייה עצמה. המלצתנו היא להתחיל את הטיול בכיכר טיטו, לבקר בלשכת התיירות ולעלות לכיוון הכנסייה. רק לאחר מכן חיזרו למטה, אל עבר החלק התחתון.

לתחילת הכתבה

העיר העתיקה

מכיכר מרשל טיטו, שבמרכזה פסל של ילד האוחז בידו דג, המשיכו לשער בַּלְבִּי (Luk Balbi) מהמאה ה-17, שהוא שער הכניסה לעיר העתיקה. העיר היתה שייכת בעבר לרפובליקה הוונציאנית והדבר ניכר עד היום בארכיטקטורה ובשמות האיטלקיים של הרחובות. בשער תוכלו לראות תבליט של האריה המכונף, סימן ההיכר של ונציה.

בכניסתכם לעיר העתיקה תגיעו אל מבוך סמטאות צפופות, שבהן שוכנים ביחד בתי מגורים של תושבים וחנויות, מסעדות ובתי קפה. הכל מטופח ומזמין. הסמטה המרכזית והצבעונית ביותר היא רחוב גְרִיסְיָה (Grisia). בקצה הגבעה ניצבת בגאון כנסיית סנטה אוֹפִימְיָה (St. Euphemia) ולצידה מגדל פעמונים ונציאני. הכנסייה נבנתה בשנת 1736 על גבי חורבות כנסייה עתיקה יותר והיא אתר נוצרי חשוב. בתוכה נמצא הסארקופג (ארון קבורה) של אופימיה. הקדושה אופימיה, יחד עם הקדוש ג`ורג`, היא הקדושה הפטרונית של רוביני ומיוחסים לה מעשי נסים ונפלאות (ראו להלן). כדאי להיכנס לכנסייה לסיבוב התרשמות ואפשר גם לטפס על מגדל הפעמונים.

לתחילת הכתבה

הקדושה אופימיה

אופימיה נולדה בכלקדון שעל הבוספורוס – איסטנבול של היום. הוריה היו נוצרים והועידו אותה להיות נזירה כבר בלידתה. מושל כלקדון חייב את כל נתיניו להעלות קורבנות לאל המלחמה הרומי ארס. הנוצרים בעיר, ובכללם אופימיה, סירבו לציית לצו המושל ונענשו על כך בעינויים קשים. אופימיה – הצעירה הענוגה בת החמש-עשרה – דבקה באמונתה ולא נכנעה. סופה היה מר: בשנת 304 לספירה, לאחר מסכת עינויים בגלגל שבירה (מתקן עינויים אכזרי), היא נשלחה לארֶנה, לקרב מול אריות, ושם מצאה את מותה. כ-150 שנה לאחר מכן, לאחר שהנצרות התחזקה מאוד ולאחר שאופימיה הוכרזה כקדושה, התקיימה בעיר כלקדון ועידה כנסייתית נוצרית. בוועידה נתגלעו חילוקי דעות בלתי ניתנים לגישור בין שני מחנות בנוגע לכמה עקרונות דתיים. לאחר שהצדדים לא הצליחו להגיע להכרעה הם הניחו שתי מגילות בתוך ארון הקבורה של אופימיה ובכל אחת מהן נכתבה העמדה שבמחלוקת. הם סגרו את הארון, צמו והתפללו במשך שלושה ימים, וכשפתחו שוב את הארון גילו שמגילה אחת היתה מונחת בידה של אופימיה ומגילה שניה למרגלותיה. בכך הוכרע הסכסוך ואופימיה הוכרזה כמחוללת נסים. שרידיה של הקדושה עברו טלטלות רבות. הם הועברו ממקום למקום, נשדדו והתפזרו ברחבי העולם. בשנת 800 לספירה הופיעו באורח פלא בחופיה של רוביני שרידי גופה של אופימיה בתוך סארקופג. הקדושה הוכרזה כפטרונית של העיר ומאז זהו אתר עלייה לרגל. את הסארקופג תוכלו לראות בתוך הכנסייה בחדר תפילה קטן מצד ימין.

לתחילת הכתבה

האזור התחתון

כיכר טיטו נושקת לנמל רוביני ולטיילת רחבת הידיים שבצדה הדרומי של לשון היבשה (Obala Pina Budicina). יש כאן מסעדות דגים רבות, גלידריות ובתי קפה ומכאן יוצאות סירות לאיים שבסביבה, שעליהם נבנו בתי מלון ויש בהם חופי רחצה רבים. מבחר של חברות מציעות סיורי שיט מגוונים ובעיקר לאיים קָתָרִינָה וצְרְבֶנִי (Crveni Otok, Katarina). המשיכו מכיכר מרשל טיטו לכיוון מערב, במדרחוב גַרִיבַּאלְדִי (Garibaldi), ותגיעו לצד הצפוני של העיר העתיקה ובו כיכר השוק וגם גן שעשועים קטן. מהמזח הצפוני יש זווית צילום נפלאה על העיר העתיקה.

במהלך חודשי הקיץ מתקיימים ברוביני כמה וכמה פסטיבלים. מאמצע יולי עד אמצע אוגוסט מתקיים פסטיבל הקיץ, הכולל קונצרטים והופעות רחוב; בסוף שבוע בתחילת אוגוסט מתקיים פסטיבל אמנות בסמטת גריסיה ובסוף אוגוסט מתקיים פסטיבל "הלילה של רוביני" שננעל במופע זיקוקים גדול. פרטים תוכלו למצוא בלשכת התיירות או באתר האינטרנט: www.tzgrovinj.hr 

לתחילת הכתבה

איי בריוני

איי בריוני הם קבוצה של 14 איים קטנים שהגדול ביניהם – וֶלִיקִי בְּרִיוּן (Veliki Brijun) – שימש עד לפני כשלושים שנה כמעונו הפרטי של טיטו ורק שועי עולם, פוליטיקאים וידוענים למיניהם זכו לבקר בו. לאחר מותו של טיטו החליטה ממשלת קרואטיה לפתוח את המקום לקהל הרחב, אבל אווירת המסתורין עודנה אופפת את המקום ולאזורים מסוימים אסורה הכניסה והם עדיין משמשים את השלטון.

מבין 14 האיים אפשר לבקר רק באי הגדול שרובו אינו מיושב. באי אין מכוניות והניידות בו היא ברגל, באופניים או בעגלות גולף. המכונית היחידה באי היא מכוניתו של טיטו והנסיעה בה היא בתשלום והיא שמורה לאנשים חשובים מאוד. גם הגישה אל האי מוגבלת: הביקור נערך במסגרת מאורגנת של השמורה והיא כוללת את השיט במעבורת מפזאנה, סיור מודרך ברכבת חשמלית במה שמכונה כאן "ספארי" (לקרוא לאוסף החיות כאן "ספארי" זו הגזמה די פרועה) וביקור במוזיאון קטן ומעניין המתעד את חיי טיטו באי. משך הביקור המודרך כולו, כולל השיט מפזאנה ובחזרה, כארבע שעות.

הסיור ברכבת מקיף חלקים נרחבים של האי וב"ספארי" תוכלו לראות את צמד הפילים סוני ולנקה (למכלאת הפילים צמוד מזנון במיקום אסטרטגי), ואולי גם תזכו לראות זברות וחיות אחרות. הסיור עובר באתרי העתיקות שבאי ובסופו מגיעים למוזיאון טיטו. טיטו כה אהב את איי בריוני, שהוא סגר אותם והפך את האי המרכזי למעון הקיץ הפרטי שלו, שבו בילה כשישה חודשים בשנה. במוזיאון תראו תערוכת צילומים מעניינת של טיטו, המציגה אותו בכל מצב אפשרי: החל מעבודה בגינה ועד מעמד לחיצות יד עם דיפלומטים מכל העולם. התערוכה מגלה את ההערצה הגדולה לאדם שהצליח לסחוף ולאחד את עמי הבלקן המפולגים והמסוכסכים. עד היום כמעט כל תושבי מדינות יוגוסלביה לשעבר זוכרים אותו ביראת כבוד ובגעגועים. מספרים על טיטו שהיה חובב ציד מושבע ובמסגרת אירוח שליטים מרחבי העולם הוא קיבל במתנה עשרות בעלי חיים שונים ומשונים. אוסף זה הפך את איי בריוני למעין גן חיות אקזוטי. בזמנו של טיטו הסתובבו בעלי החיים באי באופן חופשי, אך כיום לא נותר מכך הרבה: רוב החיות פוחלצו והן מוצגות בקומה הראשונה של המוזיאון. אכן, יש כאן חיות מכל רחבי העולם, אולם שימו לב שהתערוכה אינה מיועדת לבעלי קיבה חלשה...

לכאורה, אתם אמורים להיצמד כל הזמן לסיור המודרך, אך הואיל ובאי יש גם בתי מלון, אי אפשר למנוע מהמבקרים להסתובב באופן עצמאי. לאחר הסיבוב ברכבת תוכלו להיפרד מן הקבוצה, לשכור אופניים ולצאת לחקור את האי. מול הנמל שבו הגעתם לאי, משמאל לבית המלון, יש עמדה להשכרת אופניים המציעה גם אופניים לילדים. היות שהשבילים באי סלולים ומסודרים, אין בו מכוניות, והדרכים כמעט לגמרי מישוריות, הנסיעה באופניים יכולה להיות בילוי נהדר לכל המשפחה. אם תביאו עמכם גם ציוד רחצה תוכלו למצוא פינת חמד על קו החוף ולהיכנס לים. חשוב רק לברר מראש עם המדריך מתי יוצאות מעבורות חזרה, כדי שתוכלו לתכנן את זמנכם בהתאם. אם לא הבאתם עמכם אוכל והרעב מציק לכם, תגלו בית קפה בסמוך למוזיאון, המתאים לארוחה קלה. בתוך בתי המלון יש מסעדות רציניות יותר.

לשכת התיירות ומשרדי השמורה שבפזאנה ממליצים להתקשר לפחות יום מראש ולהזמין מקום: +385 (0) 52 525883, 525882. אם לא תזמינו מקום מראש ותגיעו לנמל בפזאנה, עדיין יש סיכוי שתוכלו להצטרף לקבוצה ולהגיע אל האי, אולם לא בטוח שהסיור המודרך יהיה באנגלית. על כן רצוי להתקשר ולהבטיח את מקומכם. הפלגות אל האי יוצאות כמעט מדי שעה, אולם הן השעות והן המחיר משתנים על פי העונה. המחיר נע בין 200-120 קונה למבוגר והוא כולל את השיט, הכניסה, והסיור המודרך ברכבת ובמוזיאון. גם אם תבחרו שלא להיצמד לסיור, התשלום זהה.

לתחילת הכתבה

פולה

העיירה פולה פחות מלוטשת ויותר ים-תיכונית מאשר חברותיה רוביני ופורץ`, אך העתיקות הרומיות שבה מרשימות בקנה מידה בינלאומי. האמפיתיאטרון הרומאי כאן הוא השישי בגודלו בעולם והוא נשמר בצורה מדהימה ממש. גם מי שאינו חובב ארכיאולוגיה ודאי יתרשם מהמבנה המפואר. הסיור במרכז פולה נמשך כשעתיים-שלוש והוא כולל ביקור באמפיתיאטרון, בעיר העתיקה העגולה ובכיכר הפורום (Forum), וסיור קצר בחלק החדש יותר של המרכז.

 • טיפ: כדאי לחנות ליד האמפיתיאטרון ולהתחיל בו את הסיור. הסרט "טיטוס" צולם בו, ועד היום מתקיימים בו קונצרטים ואירועים.
 • שעות פתיחה: פתוח מאוקטובר עד סוף מאי, מדי יום מ-8.30 עד 16.30; מיוני עד סוף ספטמבר, מדי יום מ-8.00 עד 21.00. בימים בהם מתקיימים באמפיתיאטרון קונצרטים הוא נסגר למבקרים בשעה 16.00.
 • מחיר: 20 קונה למבוגר, 10 קונה לילד.

המשיכו ברחוב האמפיתיאטרון לכיוון הכיכר המרכזית, שבה גם נמצאת לשכת התיירות. הכיכר מרשימה מאוד ובולט בה ביופיו מקדש אוגוסטוס, מן המאה הראשונה לספירה. הוא ניצב על רקע הים ותוכלו בקלות לדמיין כיצד נראתה העיר לפני אלפיים שנה. מהכיכר כדאי ללכת לאורך המדרחוב סֶרְגִיֶווַאקָה (Sergijevaca) העמוס – כמובן – בחנויות ובגלידריות, עד השער הרומי "קשת סרגיוס" (Slavoluk Sergijevaca). אם תחצו כאן את הכביש תגיעו אל מרכז העיר החדש יחסית, שבו מדרחוב רחב ידיים ושוק שכדאי לבקר בו. השוק מחולק לשני אזורים: מבנה מקורה ורחבה פתוחה. בחוץ נמצאים כל דוכני הפירות, הירקות, הבגדים וחפצי הבית, ובפנים, במבנה מרשים שנבנה על ידי האוסטרים, דוכני דגים ובשר.

בקומה העליונה של השוק יש כמה בתי קפה קטנים ומעדניות שאפשר לקנות בהן פיצות, סנדוויצ`ים או אוכל מוכן אחר ולאכול ארוחה קלה. אם הגעתם אחרי השעה 14.00, כשהשוק כבר סגור, תמצאו לא הרחק מן השוק את מסעדת קנטינה (Kantina) הטובה. בקומה העליונה שלה יש בית קפה שגרתי למראה, ואילו בקומה התחתונה נמצאת המסעדה היפה והמעוצבת. אל תירתעו מהמראה האלגנטי: מקבלים כאן בשמחה ילדים ומשפחות ואפילו מציעים לקטנים קוביות לגו וצעצועים, שיַקנו לכם רגעי שקט בזמן שאתם אוכלים. אם אתם מעדיפים אוכל מהיר, בפולה יש גם סניף של מקדונלד`ס.

לתחילת הכתבה

קארטינג

בילוי מסעיר וחווייתי לכל המשפחה הוא קארטינג! יש בפולה מסלול המתפאר בתואר "מסלול הקארטינג הגדול ביותר בקרואטיה" ואורכו קילומטר אחד. רק לשם ההשוואה, אורך מסלול הקארטינג בקניון בחיפה הוא 320 מטרים. כמעט כל בני המשפחה יכולים לנסות כאן את כוחם בנהיגה. ילדים קטנים יכולים לשבת עם מבוגר במכונית המיועדת לשניים, וילדים מגיל 5 לערך(!) יכולים כבר לנהוג בעצמם במכוניות קטנות. בילוי מסעיר ומהנה. אם תרדו מהאוטוסטראדה לכיוון מרכז פולה תבחינו בשילוט ל-Green Garden Karting המכוון אתכם לפנייה שמאלה. באתר יש בר הפתוח כל השנה ופיצרייה שפועלת בחודשי הקיץ.

 • שעות פתיחה: פתוח מ-8.00 עד 23.00. המחירים נעים בין 100-70 קונות לעשר דקות, על פי נפח המנוע של המכונית.
 • מקום נוסף לקארטינג, קטן יותר, יש ליד פורץ`. פרטים נוספים תוכלו למצוא באתר האינטרנט: www.istra-kart.cirrus.hr
קארטינג בקרואטיה. צילום: שלומית יפת-ביאליק

לתחילת הכתבה

מתוך הספר "המשפחה המטיילת - מדריך לטיולי משפחות - סלובניה וצפון קרואטיה". כריכת הספר המשפחה המטיילת
האתר של המשפחה המטיילת: www.mishpahool.co.il


רוצים לקרוא עוד על קרואטיה עם ילדים או טיול משפחתי בקרואטיה וסלובניה? הנה קישורים מומלצים:

הדפס|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לחצי האי איסטריה

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×