שמורת נחל דן

נטייל בנהר קצרצר ויפהפה, ונראה את המעינות המנביעים את אשדותיו הסוערים. נלך בתוך צמחיה קסומה, על גבי גשרים ואבנים, בין פלגיו של הנהר השופע בישראל.

נטע
תמונה ראשית עבור: שמורת נחל דן - תמונת קאבר
Depositphotos/Palolilo ©

אזור: גליל עליון, מפת סימון שבילים מספר 1.
רמת קושי: קל, מתאים למשפחות.
זמן מינימום: 1.5 שעות
זמן מקסימום: 2 שעות
המסלול מעגלי
נגישות: יש בשמורה מסלול המותאם לנכים.
אורך מסלול: כמה מאות מטרים.
עונות מומלצות: כל ימות השנה.
מה עוד בסביבה? החצבאני, מוזיאון בית אוסישקין.


הגעה ברכב:

בצמת המצודות בקרית שמונה נפנה מזרחה (ימינה). כעבור כ- 8 ק"מ נפנה שמאלה אחרי קיבוץ דן, עם שלט המורה לכיוון תל דן.

נהר הדן הוא השופע והגדול מבין שלושת מקורות הירדן. הספיקה של מעיינותיו מגיעה ל- 238 מליון מ"ק בשנה, שהיא הכמות הזורמת בשני מקורות הירדן הנוספים - חצבאני ובניאס - גם יחד. מי מעיינות הדן הינם מי הפשרת שלגים המחלחלים בהר החרמון ונובעים למרגלותיו בעשרות רבות של נביעות, שמהוות יחד את המעיין הקארסטי השופע ביותר בארץ ובאזורנו. המים הנובעים הינם באיכות גבוהה ובטמפרטורה נמוכה של כ- 14.5 מעלות צלסיוס. באתר מצוי תל דן ובו שרידי יישוב מתקופת התנחלות השבטים ומן התקופה הישראלית. במתחם תל דן מצוי מרכז פולחני ומקדש, שהמשיכו להוות אתר פולחן עד התקופה הרומית.

הכניסה למסלולים היא בצדו הצפון מערבי של החניון. באתר מספר מסלולי טיול, ואנו נלך בזה המכונה בשלטים "המסלול הארוך". נתחיל בחצית הנחל על גבי הגשר. כעבור מספר דקות של הליכה, כשהנחל זורם מצדנו הימני, נחצה את הנחל ונגיע לפיצול שבילים. אנו נבחר בנתיב ההולך לשמאל. כעבור מספר דקות נוספות שוב מתפצל השביל, ואנו נמשיך עם השביל השני. נלך לאורך היובל הראשי של הנחל, הנמצא משמאלנו, כשמדי פעם חוצים את נתיבנו פלגים קטנים הבאים מימין לנו. לאחר מעבר של מספר גשרים נגיע לעין דן- ראש המעינות של עין דן. כאן מגיחים מי מעינות הדן בשצף קצף.

השביל מתפתל מכאן בעיקול חזק, ואנו נמשיך עם השביל המרכזי, ונעבור מעל הבלוע- מעין בור באדמה שתחתיו זורם הנחל. באזור הבלוע יוצא שביל המוביל מזרחה אל מצפור המוצב ואתר הפולחן של התל. אנו ממשיכים כאמור ישר. השביל יוביל אותנו אל האזור הנקרא בשם הקסום "גן עדן": שביל אבנים על מים רדודים, מחופה בצמחיה יפהפיה. נשלים עם שביל גן העדן מעין "לולאה".

בתום ה"לולאה" נפנה ימינה להליכה קצרה של כמה מטרים, ונראה את "העץ של פו הדב"- עץ מילה סורית ענק מימדי וציורי, שבגזעו העצום אפשר להשתחל. כפי שמצביע שמו, העץ דומה לעץ מהספר של פו הדב. נחזור את הדרך הקצרה מן העץ אל השביל ונמשיך עם השביל עד לצמת השבילים הקרוב. בצמת נבחר לרדת עם השביל הימני, החוצה את הפלג וממשיך ועובר ליד טחנת הקמח. נמשיך עם השביל עד הגיענו לברכת השכשוך. כאן בברכת המים הרדודה ניתן להכנס ולהינות מן המים הקפואים. מן הברכה נלך עם השביל היוצא מפינת הברכה ועמו נצא בחזרה אל מגרש החניה.

דגשים נוספים: 

 • הכניסה לאתר בתשלום.
   
 • בשמורה שביל המותאם לנכים.
   
 • האתר הינו שמורת טבע. אין לסטות מן השבילים. אין להכנס למי הנהר והפלגים, אלא בברכות השכשוך המיועדות לכך.

הדפס|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

לא רחוק משם

השב  · 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לאסיה

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×