אטרקציות מרכזיות בקארלסרו ופרודנסטדט

Karlsruhe הינה המטרופוליס של באדן באדן- והיא עיר צעירה ומסבירת פנים. במקום ישנם פארקים נפלאים עם עצים עתיקים, מדשאות גדולות ועוד. Freudenstadt שנמצאת בצד המזרחי של היער השחור היא יציר מוחו של הדוכס הגדול - Friedrich שייסד אותה בשנת 1599. צריך להודות לו ולארכיטקט הראשי שלו על העיר, סידור רחובותיה והקשתות הרבות שבה.
צוות למטייל ברשת
|
מפה
תמונה ראשית עבור: אטרקציות מרכזיות בקארלסרו ופרודנסטדט

Karlsruhe

Karlsruhe שהיתה בעבר בירת המחוז באדן שוכנת בצפון מחוז Baden-Württemberg. העיר Karlsruhe הינה המטרופוליס של באדן באדן- עיר צעירה ומסבירת פנים. משמעות השם Karlsruhe הוא מנוחת קרל. רעיון הקמת העיר התחיל בגלל חלום. בשנת 1715 הדוכס Karl-Wilhelm, ראה בחלומו את מראה העיר העתידי- עיר שבנוייה בצורת כוכב, ושבמרכזה בנוי הארמון. והחליט שכך צריך להיות. ואמנם, לפי השראתו נבנתה העיר והארמון הגדול.
Karlsruhe היא עיר ירוקה. במקום ישנם פארקים נפלאים עם עצים עתיקים, מדשאות גדולות ועוד ושווה לבלות יום בעיר, רק בביקור בפארקים. עוד נקודת ציון חשובה בעיר הם שני בתי המשפט: בית המשפט החוקתי ובית המשפט העליון.

התמצאות ואינפורמציה:
כתובת לשכת התיירות: Bahnhofplatz 6 (ממול לתחנת רכבת).  שעות הפתיחה: של יום משעה 08:00 עד 19:00 (יום שבת עד 13:00). טלפון:  35530, פקס: 35534399, דואר אלקטרוני: vv@karlsruhe.de, לאתר האינטרנט: לחץ כאן .

Karlsruhe palace ארמון קרלשרו:
הסיבה המשכנעת ביותר לבקר ב-Karlsruhe היא ללא ספק ה- Schloss (הארמון) עם האוסף המופלא של מוזאונים פתוחים Badisches. ה- Schloss עצמו נהרס במלחמה, אולם הוא נבנה מחדש בצורתו המקורית, ששיקפה את המעבר מבארוק לקלאסיציזם. אל תשכחו לטפס אל המגדל, משם תוכלו לראות את צורת הבנייה המיוחדת של העיר. לשימושו הכפול של הארמון כמקום ציבורי וכמקום התבודדות יש ביטוי בגנים. בעוד שהצד הציבורי בדרום דובק בעיצוב רישמי, הפארק הענקי שבצפון הארמון מעוצב באופי יותר רגוע ופחות רישמי. במזג אוויר נעים, הפארק מהווה מקום אהוב על הסטודנטים של העיר על מנת לרבוץ ולתפוס מעט שמש.

מוזיאון הארמון:
למוזיאון שנמצא בארמון כדאי להקדיש מספר מכובד של שעות. בכניסה תוכלו לראות את אוסף העתיקות, עם פסלים, תכשיטים ושאר חפצים מרשימים כולל מספר מומיות ממסופוטמיה, אנטוליה ומצרים. באגף הנגדי ניתן לראות מוצגים מימי הביניים. בקומה הראשונה תוכלו למצוא כמה מוצגים צבאיים מעניינים, שחוזרים אחורה לימי המרוונגים שנלחמו בעותמנים. בהמשך ניתן לראות את הכתר והשרביט המצופים באבנים יקרות ששייכים למשפחת האצולה.
שעות הפתיחה: שלישי עד ראשון: 10:00 עד 17:00, רביעי עד 20:00 יום שני סגור.

חצר הארמון:
הגנים עוצבו במהלך תקופת שילטונו של Karl Wilhelm מייסדה של Karlsruhe. אותו Karl רכש את הידע שלו בתחום הפצת הזרעים בהולנד וניצל את מקום מושבו המלכותי לפיתוח תחביבו- חצר הארמון שבחזית הארמון שימשה בעבר כגנו הבונטי. אותו Karl שהיה כנראה חובב צמחים ושלח נציגים לכל רחבי תבל ע"מ שאלו יביאו להם זני צמחים מיוחדים- שעד כה היו בלתי מוכרים. כיום יש בגן 6,000 צבעונים, 890 יקינטונים ו-600 ורדים ריחנים מבין עוד הרבה אחרים. בין השאר נבנו בגן מזרקות, אגמים קטנים, כלובי עופות ענקיים, מערות, חממות ופאבילונים.  במרכז החצר ישנה מזרקה, ומימין ומשמאל מסביב הגן עומדים פסלים של דמויות מיתולוגיות שפוסלו בסגנון הבארוק. מאחורי הפסלים, לכיוון המרכז עומדים שורות של עצי לימונית, שמקיפים את התכשיט העיקרי של החצר, אותם גנים מסביב למזרקת Najaden, עם המון סוגים של עצים מכל רחבי העולם. הממשיך שלו Karl Fruedrich המשיך לפתח את הגן, ומשנת 1787 הגן פותח בסגנון אנגלי. כיום, בימים קיציים יפים, המוני אנשים מגיעים אל הפארק, משתובבים ומשחקים, נחים, מנגנים בכלי נגינה ועוד. יש גם המון אטרקציות לילדים. בין היתר, מגרש משחקים הרפתקני ענק, ורכבת מיניאטורית.יותר מאוחר חצר הארמון הפכה למקום מצעדים. בימי ראשון בבוקר האזרחים היו באים לצפות במצעד.  שתי בקתות השומר עדיין עומדות בקדמת בניין הארמון. ישנה היגיון בטענה כי אופיו של גן הארמון לא עומד בקנה אחד עם עיצוב הארמון, אולם בכל אופן, הגן מהווה אטרקציה מיוחדת.  כדאי להקדיש תשומת לב מיוחדת לפסלו של Karl Friedrich בקצה הדרומי של חצר הארמון, בידו הימנית מחזיק הדוכס את ההצהרה על ביטול העבדות בבאדן בשנת 1782. זה היה כ-6 שנים לפני המהפכה הצרפתית וחיזק את מעמדה של גרמניה כמדינה ליברלית. 4 הדמויות הנשיות מסביבו מייצגות את ארבעת האזורים בבאדן: באדן העתיקה, אזור נהר ה- Neckar, היער השחור ואגם קונסטנץ.

הגן הבוטני:
הגן מכיל מספר חממות למספר עצים ומצמחים שמשך השנים נבנו (ונהרסו). בית הקקטוסים: קקטוסים מכל סוג וגודל, חלק מתנשאים עד לגובה של 6 מטרים (מגיעים לגג הזכוכית). בעונת הקיץ, פרחי הקקטוסים פורחים בצורה מדהימה ומשגעת. בנוסף ישנם גם קקטוסים ננסיים. בית הדקלים: הדקל, הגבוה בעצים, מגיע לגובה של 15 מטר. בין היתר ניתן לראות בביתן את דקל הקנבוס (הלא הוא המריחונאה ...), בנוסף גדלים במקום דקלים נמוכים, דקל הוואי, ואת הדקל הננסי. בית הסחלבים: במשך 6 חודשי החורף הסחלבים ישנים. הסחלבים שצריכים טמפרטורה של 20 מעלות ומעל ל-80 אחוזי לחות הגיעו מהאזור הטרופי.

מונומנטים:
הפירמידה: סיורה של הפירמידה שהפכה להיות סימלה של העיר Karksruhe הוא מאוד מעניין, במיוחד מכיוון שכל כך הרבה פעמים קיומה עמד תחת סימן שאלה גדול. הכל התחיל מהכנסייה Konkordienkirche שנבנתה עבור הדוכס Karl Wilhelm בכיכר השוק בשנת 1721. הדוכס נפטר והובא לקבורה באותה כנסייה בשנת 1738. בשנת 1807 היה צריך לפנות את הכנסייה מחוסר במקום והיה צריך למצוא פתרון ולחשוב מה לעשות עם הקבר של אותו Karl. הארכיטקט של הכנסייה, Weinbrenner, בנה פירמידה מעץ, צבע אותה בצבעי שמן והציב סביבה עמודים מאבן חול על מנת שלא יפגעו בה. באותה תקופה הרבה אנשים לא אהבו את הפירמידה- טענו שהיא מהווה מטרד ציבורי, ואומנם, העץ שהוא כאמור חומר לא עמיד התחיל להתבלות והיה צריך לדאוג לתחליף הולם יותר. ואמנם בשנת 1825 הושלמה בנייתה של פירמידה עשויה אבן. ומאז הפירמידה נהייתה סמל של Karlsruhe. 

אנדרטת הדוכס קארל הגדול: האנדרטה לזכרו של קארל הגדול עומדת במה שהיה בעבר רחוב Schlossstrasse וכיום הוא רחוב Karl-Friedrichstrasse ברחבת Rondellplatz. האנדרטה הוקמה בין השנים 1822 ל- 1832 ע"י אותו אדריכל מפורסם שבנה עוד מבנים רבים בעיר, Friedrich Weinbrenner. האנדרטה חודשה בשנת 1911 והשיקום הסופי נערך בשנת 1986. האנדרטה גם כן נמצאת ברחוב Karl-Friedrich-Strasse. דמותו של קארל באנדרטה והמסד שלה עשויים מברונזה.

המאוזולאום: קפלת הקבורה הוקמה בתמריצו של הדוכס הגדול Karl-Friedrich. המיקום של המאוזולאום ב- Fasanengarten (גני הפסיונים) משקפת את רצונו של הדוכס להקבר במקום שליו הרחק מההמולה של העיר. (עד אז היו קוברים את המתים בכנסייה האוונגלית בכיכר העיר). למרות שהבניין שבנוי מאבן חול אדומה נבנה בסיגנון הגותי המוקדם, ניתן גם ביטוי לגחמות הרומנטיות של אותו דוכס. 18 מבני המשפחה המלכותית של בית באדן נקברו באותו מאוזולאום. ההלוויה האחרונה התקיימה בשנת 1952.

הגנים המוניציפלים וגן החיות: בשנת 1865 שפתחו את הגנים הזואולוגים, זו היתה בעצם גם תחילתו של גן החיות של Karlsruhe, מה שעושה את גן החיות לותיק ביותר בגני גרמניה. כיום גן החיות משמש בית ליותר מ-1000 חיות של יותר מ-150 סוגים מכל העולם. בין החיות פילים, ג`ירפות, אריות, שמפנזים, אריות ים, פלמינגואים, פינגווינים,עגורנים ועוד ועוד.

אטרקציות:
במשך הקיץ, מתקיימים אירועים שונים בגן החיות: החל מקונצרטים מוסיקלים מופעי פולקלור, פעילויות לילדים. תוספת חדשה וחשובה הוא הגן לעיוורים עם מגוון אמצעים להמחשת המראות. בגן החיות לילדים, למשל, ניתן לצפות בהמלטות של חיות רבות כמו הכבשים והפונים. בנוסף ישנה רכבת שעשועים וממש בסמוך לה מגרש משחקים. שני משרדים הכרטיסים המיוחדים לגן החיות ולגנים המוניציפלים ממוקמים בדיוק ממול לתחנה הראשית ליד כיכר הפסטיבל ה-Festplatz.

כיכרות:
Europaplatz- כיכר אירופה: נמצאת בצומת הרחובות Karlstrasse ו- Kaiserstrasse. מהווה את המקום המרכזי והשוקק חיים ביותר ב-Karlsruhe.

Friedrichsplatz- כיכר פרידריך: הכיכר שנמצאת בחזית המוזיאון לתולדות הטבע, רק כמה דקות מ- Kaiserstrasse. הכיכר מהווה את מקום ארוחת הצהריים של תושבי העיר (אם מזג האוויר מאפשר זאת).

Ludwigsplatz- כיכר לודווינג: קפה קורקודיל קיים במקום מאז שנת 1919. הבניין העתיק ביותר שעומד בכיכר הוא אותו בניין בו נמצא כיום בית הקפה Zum Salmen.

Marktplatz- כיכר השוק: המרכז החדש של Karlsruhe, בכיכר נמצאים הכנסייה המוניציפלית של האוונגלים, בית העיריה שמעניקים לה הידור מסויים. בין הכנסייה לבית העיריה עומדת מזרקה בעלת הבסיס המתומן ועם האנדרטה של הדוכס לודוויג. בנוסף למזרקה ניתן למצוא בכיכר את הפירמידה המפורסמת.

הגעה ועזיבה:  Karlsruhe מהווה צומת רכבות מרכזית, עם שירותים לכל הכיוונים. הרכבות עוזבות באופן תדיר לבאדן באדן (20 דקות נסיעה), Freeiburg (שעה נסיעה). Karlsruhe נמצאת על כביש A5 (פרנקפורט- באזל), ועל כביש מספר A8 אל מינכן. ניתן לקנות כרטיס משולב לנסיעה באוטובוסים, קווי רכבת וחשמליות. שרותי מוניות קיימים מתחנת הרכבת הראשית.

התניידות: היא צומת דרכי רכבת מרכזית עם דרכים מכל ואל כל מקום. רכבות נוסעות באופן תדיר מהערים :Baden -Baden, Freiburg. Karlsruhe נמצאת על הכביש המהיר A5 (פרנקפורט באזל), ועל הכביש A8 שיוצא למינכן.

לתחילת הכתבה

Freudenstadt

עיר הספא Freudenstadt שנמצאת בצד המזרחי של היער השחור היא יציר מוחו של הדוכס הגדול - Friedrich שייסד אותה בשנת 1599. צריך להודות לו ולארכיטקט הראשי שלו Heinrich Schickhardt, על העיר, סידור רחובותיה והקשתות הרבות שבה. זו היתה החלטתו של הדוכס לבנות את העיר המתוכננת הראשונה בצפון האלפים. במרכז העיר נמצאת כיכר השוק הגדולה ביותר בגרמניה, כל צד, אורכו 220 מטר. כיכר השוק היא גדולה מדי בכדי שתרגישו כמו בכיכר, במיוחד עם כל הכבישים והרחובות שחוצים אותה. אותו פרדריק קיווה לפאר את הכיכר עם ארמון- אולם תוכנית זאת מעולם לא יצאה לפועל.

כיום ל-Freudenstadt יצא שם עולמי בתור בירת נופש, עם אתרי בריאות רבים. הביקור בעיר הוא חוויה עם כל המעברים להולכי הרגל, החנויות הרבות ובתי הקפה. הדבר הבולט ביותר בעיר היא הכנסייה הרנסנסית עם צורת הצלב שלה.

מה לעשות:
מתחנת הרכבת/האוטובוס הראשית אתם יכולים לעשות טיול לאורך רחוב Martin Luther אל השוק. בשוק ניצבת גם מזרקה חיננית.

בפינה הדרום מערבית של העיר נמצאת כנסיית העיר Stadtkirche, עם שני חלקי המושבים של הקהל, שבנוי בזוית הימנית שלה- עוד עיצוב לא כל כך קונוונציונלי שעוצב על ידי הדוכס עם המחשבה הגיאומטרית. הכנסייה היא קצת עירוב של סיגנונות ארכיטקטונים עם חלונות גותים, שערים רנסנסים ובניינים בארוקים. שימו לב לאגן מי הטבילה הבפטיסטי, מתחילת המאה ה-12 עם קישוטי חיות, עם צלב מסביבות 1,500, וקתדרה מעץ נשאת על כתפי ארבעת האוונגליסטים.

העיר שממוקמת בגובה של 750 ל-1000 מטר, היא מקום מצויין לספורט חורף מודרני, במיוחד סקי Cross Country. על מנת לברר על תנאי השלג יש להתקשר למספר 074426922.

התמצאות:
ב- Freudenstadt יש שתי תחנות רכבת. תחנת הרכבת: Stadtbahnhof ממוקמת במרחק של 5 דקות הליכה ממרכז השוק. ותחנת הרכבת Hauptbahnhof ממוקמת כ-2 ק"מ דרום מזרח ברחוב Bahnhofstrasse. יש גם מספר רכבות שמקשרות בין השתים.  תחנת האוטובוס המרכזית ZOB נמצאת ממול לתחנת הרכבת Stadtbahnhof.

לשכת התיירות:
מיקום: נמצאת ב- Am Promenadeplatz 1- בקומפלקס Kurhaus. טלפון: 864730 , פקס: 85176, דואר אלקטרוני: ktk.verwaltung@freudenstadt.de.

הגעה ועזיבה:
רכבת ה-Kinzigtalbahn עוזבת כל שעתיים. אוטובוס מספר 7628 עושה מספר נסיעות באמצע השבוע מ/ואל Tubingen. אוטובוס מספר 7161 עושה טיולים יומיים אל עמק Kinzig, עם עצירות ב-Alpirsbach, Schiltach, Wolfach, Hausach.
Freudenstadt מהווה את הנקודה הדרומית ביותר על האוטוסטרדה Schwarzwald-Hochstrasse (B500). שממשיך צפונה כ-60 ק"מ עד לבאדן באדן. העיר גם נמצאת לאורך כביש B462 Schwarzwald-Talerstrasse- כביש העמק של היער השחור.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×