איטליה - המקומות שלא כל תייר מכיר

בואו להכיר את המקומות יוצאי הדופן, שאיטליה מציעה, מחוץ למסלול המוכר והידוע. בית חולים לעתיקות, הוספיס לילדים עזובים ופארק למפלצות... אין ספק שכאלה לא פגשתם בעבר.
יעל - צוות למטייל ברשת
|
תמונה ראשית עבור: איטליה - המקומות שלא כל תייר מכיר

חורבות העיר Veii

Veii – במרחק של 17 ק"מ בלבד, צפונית-מערבית לרומא, תוכלו למצוא את חורבות העיר הגדולה, שכמעט הביאה להשמדתה של התרבות הרומית הקדומה, עוד לפני הולדתו של הקיסר אוגוסטוס. העיר האריסטוקרטית הגדולה – ויי – היוותה כוח מסחרי גדול על נהר הטיבר במשך מאות שנים. כיום אפשר למצוא בה עתיקות, כמו קירות שבורים, ערימות קברים וקברים חצובים, שעליהם מתנוססים ציורי קיר עתיקים. העיר ויי עומדת על רמה וולקנית, בצומת, בה ממוקמת מצודת אטרוסקן, הנקראת כיום Piazza d'Armi ("הריבוע הצבאי"). העיר הושמדה על ידי הרומאים בשנת 296 לפני הספירה, לאחר עשר שנים ארוכות של מלחמה.

בעוד הרבה מתרבות אסטרוסקי כמעט ואבד לגמרי, המבקרים במחוז Veio יכולים עדיין למצוא ממצאים רבים, כמו שער העיר או "פורטה פונטה סודו" (מהמאה החמישית לפנה"ס), מקדש אפולו (מהמאה השביעית לפנה"ס), קבר האריות וקבר הברווזים (מהמאה השביעית לפנה"ס), שהוא הקבר הצבוע העתיק ביותר באיטליה. בנוסף, פארק עצי האלון שבסמוך, כולל מבנים רומים, כמו הוילה של ליביה, כמו גם את הכפר מתקופת ימי הביניים – הכפר של איסולה פרנסה (Isola Farnese).

הקברים העתיקים וסודותיהם מושכים ארכיאולוגים ותיירים רבים לבקר באזור ויי. אך לא רק אותם, אלא גם את שודדי הקברים, הפושטים בלילות ובוזזים אותם.

  • איך מגיעים: לבאים ברכב – מכיוון צפון, כביש A1, עד היציאה "פיאנו רומנו". עקבו אחר השלטים אל הכביש Capena ולאחר מכן Morlupo. לבאים מדרום: כביש GRA, יציאה מס' 6 (Via Flaminia), יציאה 3 (Via Cassia), או יציאה מס' 5 (Via Cassia Veientana). כל הכבישים חוצים את הפארק. לבאים ברכבת - ניתן להגיע אל הפארק מתחנת Piazzale Flaminio.

לתחילת הכתבה

בית חולים לעתיקות

Restauri Artistici Squatriti – Oospedale Delle Bambole – "בית חולים לעתיקות" – בסמטה המרוצפת שליד פיאצה דל פופולו, מציג חלון ראווה אחד שורה של "גופות" בובות, חסרות גפיים או ראשים. מה שאולי עשוי להיראות כאימתי, במידה מסויימת, משמש כ"בית חולים לבובות", או כמו שהרומאים מכנים אותו - Un'ospedale delle bambole. במקום הזה פרדריקו סקאטריטו ואימו מטפלים בבובות "פצועות", "חולות" ומרכיבים אותן חזרה. סביבת העבודה היא מזערית ונודף ממנה ריח חזק של דבק, ה"תרופה" שמרפאה את החולים. הקירות בחנות מכוסים חלקי איברי בובות, צעצועים שבורים, צלחות עתיקות ואוביקטים נוספים, הממתינים לקבל חיים חדשים. למרות שהחנות המבולגנת הזו, נראה כי פחות מושכת תשומת לב מחלון הראווה שמציגה, אל תפספסו את הביקור בה. גם בעל המקום יוכל לספר לכם אינספור של סיפורים, קוריוזים, עוד מתקופות היסטוריות.

  • כתובת: Ospedale delle Bambole 29 Via Ripetta at Via del Vantaggio Roma Italy

לתחילת הכתבה

המגדלים של סן ג'ימיניאנו

בתקופת הרנסאנס, טוסקנה היתה מרכזו של העולם המערבי. הערים במחוז זה גדלו והתפשטו ויצרו רשת צפופה של נתיבי מסחר. פירנצה, סיינה ופיזה הן ביתיהם של כמה מן הסמלים האמנותיים הארכיטקטונים החשובים ביותר של איטליה. עם זאת, כמה מן המדהימים שבהם חבויים דווקא בעיירות הקטנות, הפזורות על פני האזור.

העיירה הקטנה סן ג'ימיניאנו טומנת בחובה את אחד מהצמתים החשובים במסלול ימי הביניים. תושביה של העיירה ניצלו את מצבה ועד מהרה הפכו עשירים בזכות עולי הרגל הרבים, שהגיעו אליה. כל אחת ממשפחות העיירה רצתה להשוויץ בעושרה והשתוקקה לארמון, אך ניתן היה לבנות בתחומי העיירה רק מגדל. משפחות הסוחרים בעיירה החלו בתחרות רישמית של בניית מגדל האבן הגבוה והמפואר ביותר. החוק אוסר על בניית מגדל גבוה מהמגדל הקיים – מגדל Rognosa. הבעלות על מגדל הפכה לסמל סטטוס, ובשיאה, היו בעיירה 72 מגדלים. כיום נותרו רק 15 מהם. בשנת 1348 מגפה הרסה את העיר, אך לאט לאט הפכה שוב העיירה לאטרקציה תיירותית, במאה ה-19.

המרכז ההיסטורי של סן ג'ימיניאנו מוכר כיום כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו. מגדל טוסקני נוסף Torre Guinigi Tower, דומה לאלה שבעיירה, ניתן לראות בעיירה לוקה (Lucca), הנמצאת במרק של 77.4 ק"מ משם.

לתחילת הכתבה

הוספיס התמימים

Ospedale Degli Innocenti – "הוספיס התמימים" – לפירנצה של המאה ה-15 היתה בעיה חמורה. תינוקות בכל מקום. בשדה, בסמטאות, על ספסלים בכנסייה... במקומות רבים ברחבי העיר אפשר היה למצוא תינוקות עזובים. באותה תקופה היתה העיר גם מרכז העולם התרבותי. האמנות, המדע והאדריכלות פרחו בה. מאחורי הקלעים שלט העשיר Cosimo de' Medici והעושר כלל גם עבדים. אלה היו צריכים לדאוג לתינוקות שלהם. האחריות לכל אלה היתה ל - Arte della Seta, העשירים שבפירנצה ובעלי הכח המשמעותי. בעקבות המצב, הוחלט במהרה לבנות מבנה חדש, היהווה בית לכל אותם ילדים נטושים. בית זה היה הראשון שנבנה עבור ילדים אלה Ospedale degli Innocenti, ונקודת תפנית חשובה שאיפשרה לילדים לקבל בית ולא להיות יותר נטושים ברחובות. ב-5 לפברואר 1445, עשרה ימים לאחר הפתיחה הרישמית של הבית המיוחד הזה, נכנס אליו הילד הראשון.

בכניסה לבניין היתה דלת קטנה, שבה יכלו הנשים להעביר את התינוק, אותו רצו למסור, מבלי שיבחינו. מעל הדלת פסל של מריה הקדושה, המצביעה למטה, לפתח, בו ניתן למסור את התינוק. נשים רבות היו מוסרות את תינוקן יחד עם שרשרת, שחלקה נישאר אצלן, בתקווה שביום מן הימים הן תתאחדנה שוב עם תינוקן, והשרשרת תושלם. במרוצת השנים דאג הבית המיוחד הזה למעל 375,000 ילדים וממשיך לעשות זאת עד עצם היום הזה.

  • כתובת: Piazza SS. Annunziata, Florence

לתחילת הכתבה

פארק המפלצות של בומרזו

פארק המפלצות של בומרזו Parco dei Mostri – הפארק של המפלצות, הנמצא בגן של בומרזו, לא אמור היה להיות יפה. הוא הוזמן בשנת 1552 על ידי הנסיך פייר פרנצ'סקו אורסיני, והיה ביטוי לצער, שנועד לזעזע. הנסיך, הידוע גם כ"Vicino", סיים באותה התקופה קרב אכזר, חברו הטוב נהרג ולאחר שחזר הביתה מהקרב אשתו האהובה גם כן מתה. לאור הצער הרב שפקד אותו, רצה הנסיך לעורר זעזוע ושכר את האדריכל Pirro Ligorio כדי לעזור לו בכך. אדריכל זה, מבין האדריכלים המוערכים ביותר באיטליה, היה שם דבר והיה אחראי על קתדרלת סן פייטרו ברומא, לאחר מותו של מיכאלנג'לו וכן Villa d'Este שבטיבולי.

הפארק מציג פסלים משונים, שלצדם כתובות, המספקות הסבר לגבי כל פסל ופסל. ביניהם ניתן למצוא פיל מלחמה, ראש של דג מפלצתי ועוד, כשהיצירה המפחידה ביותר בפארק היא ראש עצום שלו פה פעור לרווחה, כאילו צועק. הכיתוב המלווה לו אומר " All reason departs". הפארק, שנבנה בתקופת הרנסאנס האיטלקי, דמה בעיצובו לגנים נוספים מאותה התקופה, והאמנות שהוצגה בו היא בסגנון הסוריאליזם של המאה ה-16.

האמן הידוע סלבדור דאלי ביקר בפארק ואהב אותו מאד. פארק זה אף שימש לו כמקור השראה בסרטו הקצר ובציור שצייר ב-1946, הפיתוי של סיינט אנטוני. גם ז'אן קוקוטו היה מעריץ של הפארק. אמנים אחרים, יצירות אופרה ואמנות שונות, אף הם התבססו לא מעט על הפארק, שהיווה גם עבורם כמקור להשראה.

אף על פי שאין לדעת מה היה יחסו של הנסיך לפארק, הגירסה הסופית של הפארק מראה כי הנסיך התגבר על צערו. 20 שנה לאחר שהוקם הפארק, נבנה בו מקדש לזכרה של אשתו השנייה.

כשאתם בפארק, אל תפספסו את הפה הגדול (המכונה גם כ"פה הגיהנום"). בתוכו תוכלו למצוא שולחן פיקניק, ובו תוכלו לבלות את שעת הצהריים, לצד ארוחת צהריים, במקום שסביר כי מעולם לא תיארתם לעצמכם שתאכלו בו.

לתחילת הכתבה

מוזיאון האנטומיה

פיזה, ביתה של האוניברסיטה הידועה, נוסדה בשנת 1343, צברה במרוצת השנים כמה וכמה אוספים הקשורים באנטומיה של גוף האדם. אם אתם מגיעים לעיר, כדאי להרחיק קצת ממגדל פיזה ולא לפספס את המוזיאון הזה. מוזיאון האנטומיה נפתח בשנת 1832 על ידי תומאסו ביאנצ'ינו, תחת השם " Anatomical Cabinet". עד מהרה גדל המוזיאון לכזה המחזיק מעל 1600 דגימות שונות וכן אוסף שלדים, גולגלות, פסלים אנטומיים ומודלים העשויים משעווה. יחד איתם, אפשר למצוא גם אוסף של מומיות מצריות וקולומביאניות.

אוסף נוסף נמצא ממש בסמוך, בדרך רומא מס' 57. זהו Museo di Anatomia ed Istologia Patologica (המוזיאון הפתולוגי האקדמי), המוקדש כולו לכל מה שעלול להשתבש בטבע, כמו: כלב עם שש רגליים, חתול עם שני ראשים ועוד. בבית אחר, ב - Viale delle Piagge 2, נמצא המוזיאון לאנטומיה וטרינרית, עם מודלים אנטומים בעלי חיים.

אין ספק כי פיזה מחזיקה אוספים רבים, המחכים להתגלות, למרות צילו של מגדל פיזה המפורסם.

החומר נכתב ונערך בסיוע אתר אטלס אובסקורה.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
0
×