בדרך למצדה

עיריית ערד ומועצה אזורית בני שמעון מעודדים את ציבור הנוסעים בכביש 31 המוביל מצומת בית קמה לערד וים המלח, לסטות מהציר הראשי ולו במעט, וליהנות ממספר רב של מוקדי תיירות ועניין לצד הדרך.
מערכת אתר למטייל
|
מפה
תמונה ראשית עבור: בדרך למצדה
Depositphotos/Palolilo ©

בקעות ובריכות

אחת האטרקציות הנופיות היפות בארצנו הנו כביש הירידה למצדה מערב (הסוללה), המשלב טבע פראי, מדבר במיטבו, אויר עוצר נשימה וכל זאת בפחות משעתיים נסיעה מהמרכז.

כיצד מגיעים?
עולים לעיר ערד הנמצאת 600 מטרים מעל פני הים,ומשכונת בנה-ביתך שבעיר ערד יורדים בכביש 3199 -זהו כביש נופי היורד אל החלק המערבי של מצדה, המוגדר ככביש הארוך ביותר בארץ ללא מוצא. לאורכו של כביש זה שלל אתרי טבע טהור ויפה. כבר לאחר 3 ק"מ נסיעה, מתגלה חלון נוף מרשים אל בקעת קנאים.

בקעת קנאים, גבעת גורני, כפר הנוקדים:
כבר בפיתול הראשון של הכביש, שווה לעצור, לרדת מהרכב ולנשום את אויר המדבר הקריר, בתצפית אל בקעת הקנאים ממזרח. את הבקעה מעטרים הר קנאים וגבעת גורני. גבעת גורני נקראת בערבית "גורון" שפירושו מכתש. כאן, מספרים זקני הבדווים, ישבו הלוחמים ובעזרת מכתשות טבעיות הנמצאות בסלע, כתשו את חומר הנפץ ששימש להטענת הרובים הישנים לקראת צייד, או מלחמות בין שבטיות. גבעת גורני נחשבת לאחת מתצפיות הנוף המרשימות ביותר על מדבר יהודה. בתחתית העמק מה שניראה כמו נאת מידבר- זהו כפר הנוקדים, מרכז תיירותי המספק שירותי לינה וטיולי גמלים.

ברכת צפירה, תצפית נחל צאלים ונחל שפן:
נרד בכביש המפותל אל בקעת קנאים ומול הכניסה לכפר נוקדים, נפנה צפונה אל עבר ברכת צפירה. ברכת צפירה הינה גב טבעי הנמצא באפיקו של נחל צאלים, מעל למפל. בעבר, עד לשנת 1978 היתה במקום ברכה בנויה, ששימשה להשקיה של גמלים ועדרי צאן. שרידי הברכה נעלמו בשיטפונות וכיום מתייחסים המטיילים בטעות לגב הגדול שבנחל כאל ברכת צפירה. טיפוס רגלי של כ-15 דקות יוביל אותנו לתצפית מרהיבה על קניון נחל צאלים ומפל נחל שפן. קצת מזל ואולי נוכל לצפות בעדרי היעלים החולפים במקום. הירידה והעלייה אל הגב דורשים מיומנות קלה בטיפוס ואורכת כ- 45 דקות.

עד לחניון ניתן להגיע בכל רכב (מומלץ רכב גבוה). לבעלי 4X4 ניתן לעלות עד לתצפית ברכב.

לתחילת הכתבה

תצפיות נוף

הר בן יאיר, תצפית אל הרי מואב:
נצא חזרה לכביש הנופי ונמשיך בדרכנו אל מצדה, ממש לפני שהכביש יורד אל המצדה במקום מחסום של רשות הטבע והגנים, ישנה דרך עפר שצמודה לחלק המזרחי של הר בן יאיר. נעלה על דרך העפר וניסע מזרחה עד לתצפית הנוף. כאן, כמו ממעוף הציפור, נצפה במצדה, בים המלח ובהרי מואב ממזרח, ומצפון ניתן לראות את כתם הירק של עין גדי. תצפית נוף מרהיבה.

תצפית מגבעת גורני:
נעזוב את התצפית ונעלה בכביש חזרה אל הדובדבן שבעוגה- תצפית נחל צאלים מראש גבעת גורני .חייבים להגיע לכאן לפני שקיעה שכן התצפית אל מדבר יהודה בעת הדימדומים- אין שני לה.

מגבעת גורני ניתן לערוך תצפית נוף של 360 מעלות. בצפון- נוף הגבעות העגולות של מדבר יהודה צפוני. נוף המצוקים החדים קרוב אלינו- זהו מידבר יהודה תיכון. ממערב- הרי חברון הירוקים יוצרים מגוון של נוף וצבע ייחודי. מדרום- מדבר יהודה דרומי, אפיקו של נחל רחף, ומעל העיר ערד. ממזרח- הרי מואב שבירדן.

כאן מומלץ לחלוץ בקבוק יין ולפתוח גבינה משובחת שהבאנו מבעוד מועד ופשוט ליהנות מאוויר המדבר ולהמתין לרדת החשיכה. עם שקיעת השמש תחזור צינת המידבר.

תזמון טוב של הסיור לימי הירח המלא מבטיח חווית שקיעה וזריחת ירח מהיפים בעולם .

פרטים:
אורך הסיור כולל תצפיות הנוף כארבע שעות .
זמן הנסיעה מ"הכרך הגדול" אל נופי מדבר יהודה כשעתיים בלבד.

פרטים על המסלול במרכז המבקרים ערד: 08-9954409
כפר הנוקדים: 08-9950097

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לאסיה

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0
×