האיים הקיקלידיים - איים מרכזיים

האיים הקיקלידיים הם הארכיפלג הנוח ביותר ביוון, למי שמעוניין לקפוץ מאי לאי בשל קרבתם הרבה זה אל זה. רובם המכריע של האיים צחיחים וסלעיים, כשבולטת במיוחד היא הארכיטקטורה הקוביסטית.
צוות למטייל ברשת
|
מפה
תמונה ראשית עבור: האיים  הקיקלידיים - איים מרכזיים

מיקונוס ודלוס

האי מיקונוס (mikonus) הפך לאי הפופולרי ביותר בקבוצה, כשאת העיר העתיקה שלו, חופי הנודיסטים והברים התוססים, פוקדים כמיליון תיירים בשנה. אך עם הצפיפות לא מפריעה לכם – עיר הבירה המשגשגת של האי היא אחת מהערים היפות ביותר באיים. עיר מבריקה ולבנה שנראית כמו האב-טיפוס של כל גלויה ציורית – בתי קוביה המקיפים בתי דייגים הפזורים לאורך החוף. העיצוב הפתלתל של העיר נועד בכדי לבלבל את הפיראטים שתקפו את האי במהלך המאות ה-18 וה-19.

החוף הקרוב ביותר הוא Áyios Stéfanos, במרחק של 4 קילומטרים צפונה. חופים קרובים אחרים נמצאים בקצהו הדרום-מערבי של חצי האי כשחופי הנודיסטים מתחבאים במפרצים של Áyios Yiannis ו- Órnos ניתן גם לצאת למרחק של ארבעה קילומטרים דרומה, אל אזור Platís Yialós שם נמצאים חוף Piránga המקסים, פופולרי במיוחד בקרב המחנאים, חוף פארדייס הנודיסטי ברובו. החוף הטוב ביותר באי הוא ככל הנראה Elía, זהו החוף הארוך ביותר באי, עם רצועת חול רחבה ורקע ירוק ונעים, אם כי הוא כמעט לחלוטין נודיסטי.

השרידים העתיקים של האי דלוס, מצליחים להעניק תחושה מסוימת של ההוד והפאר שהיו בעבר מנת חלקו של האי הקטן והקדוש הזה. המעבורת אל האי תעניק לכם שלוש שעות לתור במקום, ולמרות שאין זה מספיק בשביל ליהנות מכולו, אין אפשרות להישאר וללון באי. שעות פתיחה של האתר הן בין הימים שלישי עד ראשון בין השעות 08:30 עד 15:00. תהילתו של האי באה מהעובדה ששני התאומים, אפולו וארטמיס נולדו על האי, ואכן, הדבר הראשון שרואים כאשר מגיעים לאי הוא את מקדשו של אפולו בעוד שלושה מקדשים נוספים המוקדשים לאל עומדים בשורה לאורך "הדרך הקדושה". בכיוון מזרח נמצא מקדשו של דיוניסיוס ומצפון נמצא האגם הקדוש בו נולדו התאומים. ברובע התיאטרון, רובע המגורים של האי נשארו רבים מהקירות והשבילים, אך ללא המאפיינים הביתיים המעניינים. מי שאוהב את סוג האומנות הזה, מוזאיקות מעניינות ניתן למצוא ב-House of the Trident וב-House of the Masks.

לתחילת הכתבה

נאקסוס, פארוס וסריפוס

האי נאקסוס הוא האי הגדול ביותר והפורה ביותר מבין האיים הקיקלאדים, והנוף ההררי והסבוך שלו, מפריד אותו בבירור משאר שכניו. הכיבוש הונציאני של האזור השאיר באי מגדלים ואחוזות מבוצרות המפוזרות לכל אורך האי, בעוד פליטים שהגיעו מכרתים בימי הביניים הטביעו ביישובים המזרחיים של האי אופי מיוחד. שביל בוצי מחבר בין העיר נאקסוס ובין האי הקטן Palátia בו נמצא שער אבן עצום של מקדש לאפולו שבנייתו מעולם לא הושלמה. סיור בין רחובות העיר עם המרפסות המקסימות והקשתות הנמוכות יוביל אתכם אל ה-Kástro המבוצר, זכר לתקופת שלטונם של הונציאנים. שרידים אחרים שנמצאים באזור הם מנזר Ursuline מהמאה ה-17, קתדרלה קתולית, ואחד מתי הספר העותומנים-יוונים הראשונים שמארח כיום את המוזיאון הארכיאולוגי המצוין, המספק גם נוף מקסים על העיר כולה. שעות פתיחה: שלישי עד ראשון 08:30 עד 15:00

האי פארוס מכיל מעט מהכל. כפרים ישנים, מנזרים, נמלי דיג ועיר בירה סבוכה ומפותלת. זהו המקום הטוב ביותר להתחיל בו את השיטוט באי, עם שירות סירות המקשר אתכם לכל שאר איי האגאי. Parikía, העיר העיקרית באי בולטת בבתיה הלבנים שמדי פעם נקטעים על ידי בתים ונציאנים וכיפות כנסיות. כאן ניתן למצוא את הכנסייה המעניינת ביותר בכל הים האגאי, ה-Ekatondapilianíהכנסייה בעלת מאה השערים. המבנה המקורי תוכנן במאה ה-6 על ידי איזדור מ-Miletus, למרות שהעבודה עצמה בוצעה על ידי תלמידו. שעות פתיחה: מידי יום 08:00 עד 13:00, 16:00 עד 21:00 מאחוריה נמצא המוזיאון הארכיאולוגי ובו אוסף עתיקות שביניהם חלק מה-Parian Chronicle תיעוד קורותיה התרבותיים והחברתיים של יוון עד שנת 264 לפני הספירה, שנרשמו על שיש. שעות פתיחה: שלישי עד ראשון 08:30 עד 14:30.

האי סריפוס הוא אי קטן יחסית ומתוייר, דבר התורם לכושר הניידות הנוח שבו. עיר הנמל Kamáres ממוקמת בבסיסו של צוקים גבוהים וחשופים ממערב. נסיעה של 20 דקות תיקח אתכם אל העיר אפולוניה, ערבוביה של מדרכות מרצפות, מגדלי פעמונים וחצרות פורחות בה נמצא גם הבנק של האי, משרד הדואר ושאר גופים אדמינסטרטיביים. המוזיאון העממי שבכיכר המרכזית של העיר שווה הצצה היות והוא מציג את מבחר האריגים וכלי החרס המיוצרים באי, שהינם הטובים ביותר ביוון (אך יש לתאם פגישה מראש). Kástro, בירתו הקודמת של האי שמר על אופי ימי הביניים שלה, והיא ממוקמת על שטח סלעי שמשלושת צדדיו מדרונות תלולים הנשפכים אל הים. בקצהו הדרומי של האי, במרחק של 10 קילומטרים מאפולוניה נמצא אתר הנופש המתפתח של Platís Yialós שחופיו הצפופים מציעים טברנות, אתרי קמפינג וחדרים להשכרה, אם כי חופים צפופים פחות ניתן למצוא ב- Fáros.

לתחילת הכתבה

איוס וסנטוריני

האי איוס (ios) הוא גן עדן לתרמילאים, והוא מושך אליו צעירים שלא כמו כל אי אחר בסביבה. Yialós עמוסה במלונות וחדרים להשכרה, אך היא גם היקרה ביותר באי. החוף הסמוך הוא מקום מקסים לטייל בו, אך מי שמחפש מקום לשחות בו מוטב שיוותר, היות ומי ביוב הנשפכים אל הים הופכים את השחייה לסכנה בריאותית. כך שבכל הנוגע לכניסה למים, עדיף להרחיק כמה שיותר דרומה. הדייגים המקומיים מסתובבים בחופים ומשמשים כמצילים, כאשר בשאר הזמן הם מבלים בכפר הדייגים הגדול, כששלל הדגה שנאסף במהלך היום מועבר על ידי נשותיהם אל שוק הדגים של האי.

המראה המתגלה לעין בהגיעכם לתירה, המכונה גם סנטוריני, מותיר את חותמו המיידי על המתבונן כשהוא מרמז על ההיסטוריה הנוראית שידע המקום. על הנוף חולשים הצוקים התלולים שיורדים ממעלה הלוע הכבוי של הר הגעש עירומים וחשופים, ללא צמחיה שתכסה על צבעי האדמה הקודרים השולטים על הרקע. החל משנת 3000 לפני הספירה האי והתפתח כאחד היישובים המרוחקים והמתוחכמים של התרבות המינואית (ששלטה אז בכרתים), עד לשנת 1550 לפני הספירה אז פקד את האי אסון. הר הגעש שבאי התפרץ, ליבו של האי שקע מתחת לפני הים, ורעידות אדמה הדהדו לכל אורך הים האגאי. האי נהרס כליל, והתרבות המינואית בכרתים ספגה מהלומה קשה.

מכאן החל גורלו של האי נקשר במיתוס הידוע על אטלנטיס. על אף האסונות השונים שפקדו את האי, האחרון שבהם היה רעידת אדמה שפקדה אותו בשנת 1956, נראה כי התיירות המודרנית אינה נבהלת, ורבים מבקרים את האי הן בשל חופיו הכהים, והן בכדי לספוג את האווירה המיוחדת והמאיימת במקצת שלו. התיירות באי מתרכזת בערים פירה, פריסה ואיאה, בהם נמצאים רוב שירותי התיירות, החנויות, והמלונות. במהלך עונות התיירות מומלץ להתרחק מהערים ההומות האלו ולבקר בכפרים הקטנים יותר, אך גם שקטים יותר כמו Karterádhos או Messariá.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×