הטירה של היפיפיה הנרדמת

ביום הולדתה ה-15 דקרה הנסיכה אורורה את אצבעה בכישור וכישוף אפל גרם לה ולשוכני הארמון בו גרה לשקוע בשינה עמוקה למשך שנים רבות. כיום הפכה הטירה שהייתה השראה לסיפור לבית מלון, וגם אתם יכולים לשקוע בו בשינה מתוקה.
ניצן אינגבר
|
תמונה ראשית עבור: הטירה של היפיפיה הנרדמת

לפני שנים רבות, חיו להם מלך ומלכה שהשתוקקו נואשות לילד. בוקר אחד, בעודה מתקלחת, קפצה צפרדע אל האמבטיה של המלכה ואמרה לה "משאלתך תתגשם ובטרם תחלוף שנה - תיוולד לך בת". ואכן, הנבואה התגשמה והמלכה ילדה כעבור שנה ילדה כל כך יפה, שהמלך המאושר ציווה על חגיגה גדולה אליה הוזמנו לא רק קרובי המשפחה, החברים והמכרים, אלא גם את כל הפיות בממלכה. למען האמת, מתוך 13 הפיות - הוזמנו לבסוף רק 12 היות ולמלך הייתה מערכת של 12 צלחות זהב, כך שהייתה חסרה לו צלחת אחת.

הסעודה הייתה אחד האירועים המהודרים והיפים ביותר שהתקיימו בממלכה והאורחים כולם נהרו לשולחן המלך להעניק את מתנותיהם לנסיכה הצעירה, אורורה. אחרונות הגיעו הפיות ואחת אחת הן ניגשו לפעוטה וברכו אותה בקסמיהן. האחת העניקה לה יושר, השנייה יופי רב, השלישית עושר וכך עברו הפיות אחת אחת לפני הצעירה וברכו אותה בכל מה שאדם רק יכול לייחל לעצמו בעולם. לאחר שהפיה האחת-עשרה במספר סיימה את דבריה הופיעה לפתע הפיה ה-13 שזעמה על שלא הוזמנה לחגיגה.

היא התפרצה אל האולם, צעדה הישר אל הנסיכה וצעקה בקול: "כשיגיע יום הולדתה ה-15 של הנסיכה היא תדקור את עצמה בכישור ותמות". הפיה הרעה סיימה את דבריה, הסתובבה ויצאה מן החדר בלי להוסיף מילה. כל באי המסיבה היו מזועזעים ואחדים אף החלו מתייפחים, כולם למעט הפיה ה-12 במספר, שעוד לו ברכה את הנסיכה הצעירה. היא אומנם לא יכלה לבטל את הגזרה הרעה, אבל היא יכלה להמתיק אותה ואך אמרה הפיה, הנסיכה לא תמות אלא תיפול לשינה עמוקה של 100 שנים. המלך המבוהל, ציווה מיד להשמיד ולשרוף כל כישור בממלכתו מהפחד לחיי בתו. בינתיים, הנסיכה גדלה ומשאלותיהן של כל הפיות החלו נותנות בה את אותותיהן. היא הייתה צעירה יפיפייה, חכמה, צנועה, טובת-לב ונעימת הליכות.

רצה המקרה וביום בו הגיעה הנסיכה לגיל 15, המלך והמלכה היו מחוץ לארמון והנערה הצעירה נשארה חופשייה לעשות כרצונה בביתה. הנערה החלה להסתובב בכל רחבי הארמון, הציצה לתוך חדרים ואולמות עד שהגיעה למגדל ישן. היא טיפסה על גרם מדרגות צר עד שהגיעה לדלת קטנה וסגורה, שמפתח חלוד היה מונח בפתח המנעול שלה. הנסיכה סובבה את המפתח והדלת נפתחה מיד, ומולה ישבה אישה זקנה שארגה פשתן על הכישור שלה. "בוקר טוב, אישה יקרה" אמרה בת המלך, "מה מעשייך כאן?" "אני טווה" אמרה האישה הזקנה, ונדה בראשה. "מה זה המכשיר הזה?" שאלה הצעירה הסקרנית והתקרבה אל הכישור בכדי לנסות ולסובבו בעצמה. ברגע שנגעה הצעירה בכישור היא נדקרה באצבעה והקללה התגשמה.

הצעירה נפלה הישר אל מיטה קטנה שעמדה בצד החדר ושקעה בתרדמה עמוקה. הכישוף פעל על כל הארמון, וכך, ברגע שנכנסו המלך והמלכה לארמונם שקעו גם הם בשינה עמוקה, כמוהם גם אנשי החצר, הסוסים שבאורוות והכלבים בחצר. אפילו האש היוקדת באח רגעה והטבח שעמד לסטור לשוטף הכלים נרדם גם הוא במקום. גם הרוח פסקה, ואף עלה בעצים שסבבו את הארמון לא זז, רק גדר הקוצים שסבבה את הארמון החלה לצמוח לפתע, והיא גבהה וגבהה עד שכיסתה את הארמון כולו עד שלא ניתן היה לראות את הארמון מבעד לקוצים. סיפורה של היפיפייה הנרדמת פשט בכל הארץ, ונסיכים רבים מכל רחבי המדינה באו לנסות את מזלם ולהציל את הנסיכה. אך אף לא אחד מהם הצליח לחדור מבעד לגדר הקוצים, ורבים מהם נתפסו בגדר ולא הצליחו להשתחרר, וכך מצאו את מותם במקום. לאחר שנים רבות, נקלע בן מלך צעיר לאזור, שם שמע מאיש זקן את סיפורה של אורורה. על אף ששמע על מאות הצעירים שמתו מוות נורא במקום, החליט הצעיר לגשת ולנסות את מזלו.

כשהגיע הצעיר למקום היה זה בדיוק מאה שנים לאחר שהוטלה הקללה, וכך, למול עיניו ראה הצעיר כיצד יורדת גדר הקוצים, ובעוד נחשף הארמון לפניו הופכים הקוצים שמלאו את הגדר לפרחים גדולים ויפים. גדר הפרחים נפתחה פני הצעיר והניחה לו לעבור דרכה, ולאחר שעבר נסגרה שוב הגדר מאחוריו. הצעיר עבר על פני הסוסים הישנים באורווה, ראה קבוצת יונים רדומות על גג הטירה והמשיך לעבר הבית. בהיכנסו לבית הוא הבחין במשרתת צעירה אוחזת בתרנגולת שאת נוצותיה עמדה למרוט, ובטבח שידו עוד הייתה מורמת כלפי שוטף הכלים הצעיר. הוא ראה את המלך והמלכה יושבים על כסם ישנים גם הם, ואת אנשי החצר הרדומים מסביבם, וכך המשיך ללכת עד שהגיע לבסוף למגדל ונכנס אל החדר הקטן בו ישנה הנסיכה אורורה. מהרגע שהניח עליה את עיניו, לא יכול היה הנסיך להסיר את מבטו מעיניה - כי יופי כזה, הנסיך לא ראה עוד מימיו. הוא רכן על מיטתה ונשק לה. בו ברגע פתחה הנסיכה את עיניה והביטה בנסיך בחמימות. השניים ירדו ביחד למטה אל האולם בו התעוררו בינתיים המלך המלכה ושאר אנשי החצר.

הסוסים באורוות החלו מתנערים, הכלבים החלו להתרוצץ ולכשכש בזנבם, היונים שעל הגג החלו למתוח את כנפיהן וידו של הטבח נחתה לבסוף על הנער המסכן שצרח באימה. מאושרים וטובי-לב נתנו המלך והמלכה את הסכמתם לנישואיי הזוג הצעיר, ולאחר חגיגת הנישואים המפוארת חיו השנים באושר ועושר עד עצם היום הזה...

על המקום: טירת Dornroschenschloss Sababurg ששימשה השראה לסיפורם של האחים גרים היפיפייה הנרדמת, נוסדה בשנת 1334. החל משנת 1959 הוסבה הטירה למלון מפואר ומאז היא ממלאה תפקיד זה. המלון מפעיל גם מסעדת יוקרה המגישה ממטעמי המטבח המקומי על פי עונות השנה ומאפשרת צפייה על הנוף המרהיב של הסביבה כולה. האורחים במלון יכולים לבחור מבין 16 חדרים המעוצבים כל אחד האופן אינדיבידואלי על פי נושא מסוים. חלק מהחדרים מצויים במגדלי הטירה המקוריים.

  • מיקום: בלב יער הריינולד Rheinhardswald, כ-40 קילומטרים צפונית לקסל.
  • טלפון: 49056718080
  • פקס: 49056171808200
  • אתר אינטרנט: sababurg@wesercastles.com
  • שדה תעופה קרוב: Kassel-Calden במרחק של 25 קילומטרים. Frankfurt/Main במרחק של 220 קילומטרים.

יעדי הכתבה

סגור
×