הכרות עם לומביני

לומביני זוכה לחשיבות רבה מאחר שנחשבת על ידי רבים למקום הולדת בודהה. על רקע עניין זה בעיר ישנם אתרים מיוחדים מאוד, עם זיקה חזקה להיסטוריה ולדת הבודהיסטית.

צוות למטייל ברשת
תמונה ראשית עבור: הכרות עם לומביני - תמונת קאבר

בכתבה זו:

עיר הולדת בודהה

על גבול נפאל הודו נמצאת האטרקציה השניה באזור שפלת טראי. מדובר בעיר לומביני (Lumbini), מקום הולדתו של בודהה, לפני יותר מ-2500 שנים, ואחת מארבעת הערים הקדושות לבודהיזם. העיר נמצאת כ-250 ק"מ מקטמנדו ורק כ-22 ק"מ מערבית לבהאיראווה (Bhairawa). אפשר להגיע לכאן כהמשך של טיול לצ`יטוואן או בדרך למעבר הגבול בסונאלי. זהו אחד מהאתרים ההיסטוריים החשובים ביותר בנפאל, אם לא בשל היותו מקור לאחת הדתות הגדולות בעולם אז בשל הממצאים הארכיאולוגיים שנחפרו בו ומתוארכים למאה השלישית לפני הספירה. מרבית המבקרים כאן הם צליינים יפנים, תאילנדים וטיבטים.

האזור מסביב ללומביני הוא ברובו מוסלמי, עדות לשנים הארוכות בהן תפקד בודהה כנביא אך לא זכה להכרה. הפסטיבל המרכזי המקומי, המנציח את בודהה כגלגולו של האל וישנו, הוא הינדי באופיו ומתקיים כל שנה בליל ירח מלא של חודש הנפאלי באיקאש (Baikash), כלומר בין אפריל למאי. כיום קיימות תכניות ממשלתיות להקמת פארק דתי עם מנזרים, גנים, מזרקות וכפר תיירים. להקמת הפארק גויסו כספים מקהילות בודהיסטיות בארצות הברית, יפן, קוריאה ועוד. חלק מהמבנים, כולל מלון יוקרתי, כבר עומדים ויותר מ-600,000 עצים כבר ננטעו במקום. אם הכל יתנהל כמתוכנן לומביני תהיה אתר העלייה לרגל הראשון בעולם שהופך למטרופולין אבל בינתיים זוהי עיירה שלווה ושקטה שאפשר לרפרף עליה תוך מספר שעות אך גם אפשר להשתקע בה למספר ימים.

האתר המדויק בו על פי האמונה הרווחת נולד בודהה הוא הגן הקדוש בו נמצאים כל האוצרות הקדושים של לומביני. האתר הפך לקדוש לאחר מותו של בודהה ובמאה השלישית לפני הספירה הוקמו בסמוך לו מספר מנזרים. באותה תקופה השליט ההודי אשוקה (Ashoka), שהטיף לבודהיזם, ערך מסע מתועד היטב למקום ותחת השגחתו החלה לפרוח במקום קהילה דתית שגוועה כנראה, רק במאה התשיעית. מקום הגן נחשב לאבוד במשך יותר משש מאות שנים ורק ב-1895 הוא התגלה שוב, לחלוטין במקרה, על יד הארכיאולוג הגרמני פוהרר.

בודהה, "הנאור" (The Enlightened) בשפה המקומית , הוא השם שניתן לסידהארטה גואטאמה (Siddhartha Gautama) שנולד בשנת 543 לפני הספירה כנסיך לשבט סאקיה (Sakya) ששלט בקאפילואסטו (Kapilvastu), ממלכה קטנה ועצמאית במישורי הודו, לפני שלומביני הפכה לחלק מנפאל ב-1856. הוא ויתר על חיי האושר כאשר הבין את הכורח שבסבל, עזב את בית אביו בגיל 29 וניסה להגיע להארה בדרכים שונות. לאחר חמש שנים הוא השיג את מטרתו ומאז ועד מותו בגיל 81 הוא בילה את חייו בשיטוט במשור הגנגס ההודי וחינוך ל"דרך התיכונה" המובילה להארה. סצינת הלידה של בודהה בלומביני היא נושא החביב על פסלים רבים באזור. האגדה גורסת כי כאשר בודהה נולד הוא פסע שבעה צעדים בארבעה כוונים שונים כאילו מכריז "זוהי לידתי המחודשת האחרונה". האדמה רעדה, פרחים נפלו מהשמיים ומשלחת אלים ירדה מהשמיים כדי לסגוד לתינוק שעליו העידו כוהני המשפחה כי יום אחד יהפוך לשליט העולם או ל"נאור".

לתחילת הכתבה

אתרים בעיר

העמוד האשוקני (Ashokan pillar) משמש כמצבת הזיכרון הגדולה ביותר בנפאל. למרות המראה הלא מרשים שלו, שלפעמים מזכיר ארובה. על העמוד יש רישום, העתיק ביותר בנפאל, המתעד את ביקורו של אשוקה בלומביני בשנת 249 לפני הספירה, עת הכריז עליה כאזור פטור ממכס בזכות העובדה שכאן נולד בודהה - והוא למעשה ההוכחה הטובה ביותר לכך שבודהה נולד כאן. במאה השביעית העמוד נחצה לשניים על ידי מכת ברק וכיום החצאים מוחזקים על ידי רצועות מתכת. כותרת העמוד, שתוארה לא אחת בעבר כבעלת צורת סוס,לעולם לא נמצאה ורק המשענת עליה היא הייתה מונחת נמצאת כיום למרגלות העמוד.

דרומית לעמוד נמצאת בריכה שקירותיה עשויים לבנים ולפי האמונה רחצה בה אמו של הבודהה לפני שילדה אותו. מסביב פזורים מספר יסודות משוחזרים של מבנים וסטופות מהמאות השניה עד התשיעית המתעדים את עלייתה ונפילתה של הקהילה הנזירית בלומביני. שני מנזרים פעילים פונים לגן הקדוש ופתוחים לקהל הרחב. המנזר הטיבטי שנבנה על ידי שליט מוסטאנג ובו אוסף של ציורי קיר פסלי בודהה ובודהיסטאווה מוזהבים הסגורים בארונות זכוכית. בחורף המנזר מאוכלס על ידי 50 נזירים שרק מעטים מהם מעבירים כאן את הקיץ והשאר חוזרים למנזר בבודהה (Boudha). המנזר השני שייך לזרם התראוודה (Thearvada) של הבודהיזם. הוא פחות מעניין לצופה אך כדאי להגיע אליו ולגלגל שיחה עם הנזיר היחיד בו ששמו וימאלאנאנדה (Vimalananda). המנזר נבנה על ידי הממשלה הנפאלית וניתן לראות בו אוסף של עבודות עץ נוואריות, פסלים בורמזים ותאילנדים וציורים בסגנון טיבטי.

הקישוט המרכזי של האתר הוא מקדש מאיה דבי מאנדיר (Maya Devi Mandir) - מבנה לבנים מהמאה ה-3 לפני הספירה שבמשך השנים הוספו לו מספר שכבות. כיום נערכות במקדש חפירות ארכיאולוגיות שמטרתן להסיר חלק מהתוספות האלה שלא בהכרח מחמיאות למבנה. עד 1993 הטיל צל על המקדש עץ פיפאל (Pipal) קסום ועתיק שרבים האמינו כי עמד כאן מיום הולדתו של בודהה. שורשי העץ פגעו במקדש והוא נכרת בהחלטה מעוררת מחלוקת. המקדש נקרא על שם אמו של בודהה כיוון שעד לא מזמן עמד בו פסל המתאר את האם ובודהה היילוד בידיה. כיום הפסל המהוה נמצא בבניין סמוך ומשמש למקומיים הרואים בו מעין סמל לאלת הפריון.

לתחילת הכתבה

הדפסה|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לנפאל

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×