הסטף: מעיינות ובוסתנים

הסטף היא פינת חמד ירוקה השוכנת בלב הרי ירושלים המתאימה לטיול של כולם. בסביבת הסטף יש כל: הרים מיוערים, מעיינות הנובעים מתוך נקבות סלע אל בריכות עתיקות, בוסתנים וגני ירק מושקים על פי מסורת החקלאות ההררית, אתרי עתיקות מעניינים והרבה הרבה אווירה.
מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: הסטף: מעיינות ובוסתנים
Depositphotos/Palolilo ©

הסטף

סביבת הסטף היא התגשמות חלומותיו של כל מטייל באשר הוא. יש כאן הכל מהכל: הרים מיוערים, מעיינות הנובעים מתוך נקבות סלע אל בריכות עתיקות, בוסתנים וגני ירק מושקים על פי מסורת החקלאות ההררית, אתרי עתיקות מעניינים והרבה הרבה אווירה.

סטף היא פינת חמד ירוקה השוכנת בלב הרי ירושלים, מעט ממערב לבירה. מאז שנת 1985 משחזרת קק"ל את הנוף והתרבות של החקלאות ההררית המסורתית, שאפינה את האזור במשך מאות שנים. מי שני המעיינות שנובעים במקום זורמים לבריכות אגירה; משם בתעלות השקיה המים מועברים למדרגות חקלאיות (טרסות), בהן מגדלים עצי בוסתן וגינות ירק. אנשי קק"ל הכשירו באתר כמה שבילי הליכה, כולם מסומנים. אחד מהם, שביל השומרות, מסומן בשטח בצבע אדום.

לסטף ניתן להגיע בשלוש דרכים:
א. מכביש תל אביב-ירושלים (כביש מס` 1) פונים דרומה במחלף הראל וממשיכים דרך מעוז ציון לכיוון קיבוץ צובה (כביש מס` 3965). הפנייה לסטף נמצאת בכיכר לפני הקיבוץ.
ב. מירושלים מוליך לכאן כביש מס` 395, היוצא מעין כרם.
ג. גם הבאים ממישור החוף יכולים להגיע לסטף בכביש מס` 395, מכיוון צומת אשתאול, דרך כיסלון, רמת רזיאל וצובה.

נקודת מוצא לסיור בשביל השומרות: רחבת חניה עליונה.
נקודת סיום: רחבת חניה תחתונה
אורך המסלול: כ-2.5 ק"מ.
משך הליכה: כשעה.
ניתן לשוב לנקודת המוצא בשביל המסומן בכתום. ניתן גם "להקפיץ" רכב לרחבת החניה התיכונה, סמוך לנקודת הסיום. אפשרות נוספת היא לרדת לרחבת החניה התחתונה, בכביש לעין כרם (כביש מס` 386).
הגעה לנקודת המוצא בשביל הרגלי: יורדים בכביש לסטף וחונים ברחבת החניה העליונה.
ציוד: מומלץ להצטייד בפנסים לביקור במעיינות.

לתחילת הכתבה

שבילים ומעיינות

שביל השומרות
מרחבת החניה העליונה נצעד על פי הסימונים האדום והכתום. לאחר כ-400 מטרים אנו עוזבים את השביל הכתום וצועדים בינות חלקות שלחין אותן מעבדים אנשי קק"ל. ליד עצי אורן גדולים נעצור לתחנתנו הראשונה- תצפית על נחל שורק: ערוצו של נחל שורק נראה היטב בתחתית המדרון. פירוש השם שורק הוא גפן משובחת. יש להניח שבמדרונות הנחל, כמו במדרונות רבים בהרי יהודה, גידלו גפנים כדי להפיק מענביהן יין. במדרון ממול נראים מושב אבן ספיר ובית החולים הדסה עין כרם. מעליהם מתנשא רכס שלמון ועליו המושבים אורה ועמינדב.

השביל ממשיך ויורד בגיא צר ובו מצוקים קטנים. למרגלות המדרון ליד עץ שקד, נעצור ונתבונן בערוץ. הגאיות בסטף כמו במקומות אחרים בהרי ירושלים, היקשו על העיבוד החקלאי. הגשמים גרמו לסחיפת קרקע בגדות ההגאיות ולהרס מדרגות חקלאיות. כדי למנוע זאת, נהגו החקלאים לבנות גדרות אבן חסונות שתמכו בגדות הנחל ומנעו את סחיפתן. האפיק הפך למעשה לתעלת ניקוז מגודרת. השביל האדום פונה מערבה, ממשיך בין עצי זית ומגיע עד למבנה אבן משוחזר, בגובה 2.7 מטרים. זוהי השומרה- שם מודרני, המקביל כנראה למה שמכונה במקרא סוכה, מגדל, נוטרה ואולי גם מלונה. השומרה שימשה למגורים עונתיים מחוץ לכפר, בעיקר בעונת האסיף או בעונות בוערות אחרות. בני המשפחה עברו להתגורר כאן באופן זמני. השומרה שימשה גם לאחסון היבול.

מהשומרה ממשיך השביל בקו גובה אחיד, המעניק תצפיות על נחל שורק. בשביל זה צעדו תושבי הכפר הנטוש סטף לחלקותיהם. השביל מנצל מדרגה טבעית בסלע, שנוצרה בשכבת חוואר רך המונח על סלע דולומיט קשה. חילופין אלה של סלעים אופייניים לתצורת הסלע בהרי יהודה.

יש מים
השביל עובר ליד שרידי שומרות נוספות ופונה לעבר מרכז הכפר החרב נטף, אזור בו נובעים שני מעיינות: עין ביכורה ועין סטף. שפיעת המעיינות בהרי יהודה היא בדרך כלל דלה. במצבם הטבעי המעיינות נובעים מתוך מערות קטנת או ממחשופי סלע. כדי להגדיל את שפיעת המעיין, נהגו התושבים הקדמונים לחצוב במערות ולהגדיל את שטח הפנים של השכבה ממנה נובע המעיין ובכך להגדיל את שפיעת המעיין. לעיתים נחצבו באופן זה נקבות באורך של עשרות מטרים.

עין סטף
עין סטף (עין אל-בלד) היה המעיין המרכזי של הכפר. המעיין נובע מתוך מערה טבעית. בעומק המערה נחצבה בעבר נקבה עמוקה לאורך שכבת הסלע נושאת המים, כדי להגביר את שפיעת המעיין. מי המעיין זרמו בתעלה פתוחה לבריכה. מאוחר יותר נבנתה נקבה סגורה על תעלת הזרימה הפתוחה. אפשר לרדת בזהירות לתוך מערת הנביעה ולזחול בנקבה הבנויה אל מוצא המים, ליד בריכת האיגום. הבריכה בנויה על יסודות בנויים מהתקופה הביזנטית. בימים עברו היתה הבריכה גדולה יותר, אך עם הזמן נסגר חלק ממנה והפך לחדר מקורה, הנראה בחזית הבריכה.

עין בכורה
עין בכורה (עין א-שרקיה) נובע מתוך נקבה גדולה וארוכה, חצובה בסלע, אליה ניתן להיכנס בקומה זקופה (חובה להצטייד בפנס). הנקבה בנויה מעל תעלת הזרימה. בתוככי מערת הנביעה נוזלים מים מהקירות, ואפשר אף להבחין בזקיפים ונטיפים מעטים. המים נובעים מהקירות הנקבה והם נאגרים בבריכות איגום, מחוץ לנקבה. בקירות הבריכה שקועים כדי חרס פתוחים. הסברה היא שכדים אלה שימשו קינים לרבייה ולגידול של דגים.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לאסיה

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0
×