הפארקים הלאומיים של צפון מזרח פולין

תרגום שמו של חבל פודלאסייה שבמצפון מזרח פולין הוא "האיזור שליד היער", ואכן - זה איזור של יערות אדירים ונהדרים לטיולים. על הפארקים הלאומיים באיזור - בכתבה שלפניכם.
גיל חן - צוות למטייל ברשת
|
מפה
תמונה ראשית עבור: הפארקים הלאומיים של צפון מזרח פולין

הפארק הלאומי ביאלובייז`ה (Białowieski Park Narodowy)

הפארק הלאומי ביאלובייז`ה הוא הפארק הלאומי הותיק ביותר בפולין, ואחד הראשונים באירופה. הפארק כלל כעשירית מיער אדיר ממדים, שמשותף לפולין ובלארוס, ונושא שם זהה. ארבע אטרקציות מרכזיות מרכיבות טיול בפארק הזה:

  • האיזור השמור בקפדנות (Obszar Ochrony Ścisłej) הוא ללא ספק גולת הכותברת של הפארק. מדובר באיזור ענק של כ- 4750 דונם, שהשתמר למעשה כמעט ללא הפרעה מידי אדם, ולכן נכנס לרשימת אתרי המורשת העולמית של ארגון UNESCO. באיזור, שהכניסה אליו בליווי מדריך בלבד, תוכלו לראות מספר אדיר של עצים מסוגים שונים (בעיקר אלון, אורן ואשוח, אבל יש רבים נוספים), ומעניין במיוחד לראות איך היער חיי מבלי ההתערבות האנושית. ניתון לראות בכל פינה מה קורה לעץ מת, שהופך להיות כר גידול למספר גדול של פיטריות מאינספור סוגים, לגידולי טפיל מסוגים שונים ועוד. ביער חיים גם בעלי חיים רבים, כולל צבאים, חזירי בר, חתולים שונים, בונים ואחרים, אבל גולת הכותרת היא ללא ספק הביזון. הסיכוי לראות את החיות תלוי במשך הזמן שתבלו ביער (סיור ממוצע לוקח כשלוש שעות), וכן במזג האויר, אבל אם לא ראיתם אותם ביער, אל תתיאשו, כיוון שבשמורת הביזונים תראו אותם ללא ספק.
  • שמורת הביזונים (Rezerwat Żubrów) נמצאת מספר קילומטרים מערבית לפארק, והיא מאפשרת לכם לפגוש מקרוב למדי את עולם החי שמתחבא ביער. במכלאות (גדולות יחסית) תמצאו מינים שונים של בעלי חיים, כולל זאבים, איילים וכמובן הביזונים האירופיים. בקלות תשימו לב שתושבי האיזור מתגאים בהם מאד, ובצדק - בתחילת המאה ה-20 נחשב החיה הזו לנכחדת, ונשארו ממנה רק 50 פרטים בעולם. החזרתה ליער ביאלובייז`ה בסוף שנות ה-20 של המאה הקודמת הביאה לכך שהיום יש מאות מהם בפולין, וזה סיפור הצלחה לפי כל קנה מידה. בשמורה תוכלו לראות גם חיות מיוחדות נוספות, כגון ז`וברוני, הכלאה ייחודית בין ביזון לבקר, שיצרה בהמה ענקית, אבל כזו שלא יכולה להתרבות, ולכן נידונה לכליה.
  • פארק הארמון (Park Pałacowy) הקטן הוא נקודה מצויינת להתייחסות באיזור פארק ביאלובייז`ה, מאחר והוא שימושי לקבלת מידע וליציאה לסיורים באיזור. מדובר בפארק קטן שהוקם סביב מקום מגוריהם של מלכי פולין שהגיעו למקום, ובו נבנה מאוחר יותר גם ארמונו של הצאר הרוסי, מסוף המאה ה-19. הארמון אמנם היה מרשים מאד, אבל הוא נשרף עד היסוד על ידי הנאצים ב-1944, וכיום תוכלו לראות רק מבני שירות שוים. במקומו הוקם שם מרכז המבקרים, שכולל מוזיאון טבע לא גדול אבל אטרטיבבי, שמציג היטב את עולם החי והצומח המקומי.

מידע שימושי: הכפר ביאלובייז`ה שוכן בלב איזור הפארק, והוא הנקודה הטובה ביותר להתחלה של סיורים באיזור. תמצאו כאן  מגוון גדול של אפשרויות לינה - החל מחדרים בבתים פרטים, דרך אכסניות נוער, ועד מלונות ארבעה כוכבי מפוארים למדי (כולל ספא ופינוקים למכביר). בעיירה גם יש מגוון מסעדות, ובהן (או סתם באחת המכולות) מומלץ לכם לנסות את הוודקה המסורתית - ז`וברובקה (Żubrówka), שכוללת פיסת דשא מאיזור גידול הביזונים. הגעה לכפר קלה יחסית ברכב פרטי, ובתחבורה ציבורית תוכלו להגיע לכאן מביאליסטוק או מהעיר האינובקה (Hajnówka). הזמנה של מדריכים, לינות ואפילו השכרת אופניים ניתן לארגן דרך משרד התיירות המקומי, שנמצא ברחוב Kolejowa מספר 17. האתר שלו הוא: www.pttk.bialowieza.pl, ושם גם תמצאו את המידע העדכני ביותר לגבי מחירים לשירותים השונים. 

לתחילת הכתבה

הפארק הלאומי בייבז`ה (Biebrzański Park Narodowy)

הפארק הלאומי בייבז`ה נמצא בצפון מחוז פודלאסייה, ועם שטח של יותר מ-590 קמ"ר הוא הגדול בפארקי פולין. חלק ניכר ממנו הוא של יערות, אבל ייחודו של הפארק הוא דווקא שטח הביצות הענק שלו, שמהוות יחד את נהר בייבז`ה. זוהי הביצה הטבעית הגדולה ביותר באירופה, ומספר זני הצמחיה ובעלי החיים הוא פשוט אדיר. בין החיות תוכלו למצוא כאן ביזונים, איילים שונים, זאבים, חזירים בר ועוד, וכן מגוון גדול של בעלי כנף (מעל 250 מינים!). תוכלו בקלות לטייל בפארק שבוע ואף יותר. למעשה, יש מי שחוצים את כולו בשייט שלוקח לפחות שימונה ימים, וניתן לטייל במסלולי ההליכה הרבים שלו תקופה ארוכה עוד יותר. עם זאת, אם זמנכם מוגבל, כדאי להתמקד באיזור המרתק ביותר של הפארק - הביצה האדומה (Czerwone Bagno), שהיא שטח שמור בקפדנות, שכוללת יער לח (Wet Forest), ואוכלוסיה ענקית של יותר מ-400 דישונים, יונק גדול יחסית

מידע שימושי: הפארק מנוקד בכפרים רבים, כך שבנקודות רבות תוכלו למצוא בו מקומות לינה וכן מסעדות או חנויות להצטיידות במזון. מומלץ לבקר במרכז המידע לתיירים שנמצא בעיירה Osowiec-Twierdza, שם תמצאו מידע רלוונטי על כל אפשרויות הטיול בפארק, כולל מפות מסלולים ואפשרות להשכיר מדריכים, אופניים וקייאקים. הגעה לעיירה קלה באמצעות רכבת שיוצאת מספר פעמים ביום מביאליסטוק ל- Elk, אבל שימו לב שביקור ממצה יותר בפארק נעשה עם רכב. באתר היעיל של משרד התיירים של הפארק תמצאו מידע נוסף, כולל על עלויות הביקור: www.biebrza.org.pl. מפה בסיסית של הפארק תצאו כאן

לתחילת הכתבה

הפארק הלאומי נארב (Narwiański Park Narodowy)

גם הפארק הלאומי נארב הוא פארק מקסים של ביצות, והוא קטן באופן משמעותי מבייבז`ה - רק 73 קמ"ר. הפארק הוא בעצם מבוך של תעלות בין אדמה בוצית או יבשה, מה שיוצר מאות איים קטנטנים, שהם מושלמים לעופות הרבים שעשו את הפארק לביתם, או לאתר נחיתה מועדף בעת הנדידה. החלק הצפוני של הפארק הוא האטרקטיבי ביותר, שם התעלות הן הכי נפוצות וטיול בסירת קאנו תגרום לכם להרגיש כאילו אתם במדינה טרופית ביבשת דרומית כלשהי.

מידע שימושי: הפארק הוא אמנם הקרוב ביותר לביאליסטוק, (רק כ-30 ק"מ), אבל ההגעה אליו קשה ללא רכב, או מבלי לשכור את שרותיהם של מדריכים מלשכת התיירות של ביאליסטוק. בתחבורה ציבורית תוכלו להגיע לכפר Stare Jezewo, משם לתפוס טרמפ או ללכת (כשעה) לכיוון Kurowo, שם נמצא מטה הפארק. באתר הפארק www.npn.pl תוכלו למצוא מידע על אפשרויות לינה באיזור, והשכרת קיאקים. 

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×