חבל הריין - האתרים המרכזיים

מחוז ריינלנד-פלטינייט (Rhineland-Palatinate) הוא אזור של אפוסים לאומיים על Lorelei, הסירנה המפתה של נהר הריין, על האצולה שישבה במבצרים ועשקה את התושבים הפשוטים ועל סוחרים ששטו לאורך הריין כשהם משתמשים בו כנתיב מסחר שהעשיר את המדינה.
צוות למטייל ברשת
|
תמונה ראשית עבור: חבל הריין - האתרים המרכזיים

מידע כללי

השוני והגיוון בין חלקיו השונים של חבל הריין הם שהופכים אותו לאזור קסום וכובש: נופי הנהר המדהימים, אזורי ההרים הנמוכים, הערים ההיסטוריות והכפרים הקטנים, כל אלו יוצרים אווירה רומנטית המושכת אליה אלפי מבקרים מדי שנה.

קובלנץ (Koblenz) היא עיר שבורכה בטבע. היא יושבת על שניים מהנהרות המפורסמים ביותר באירופה - הרין והמוזל, כשהיא מוקפת ברמות, יערות ואדמות מרעה. העיר מוצפת בתיירים בעונת התיירות שנהנים מאווירת השקט והשלווה המציפה את העיר ומשתמשים בה כנקודת מוצא לארבעת אזורי התיירות המופרדים זה מזה באמצעות הנהרות: איפל (Eifel), הונסריק (Hunsrück), וסטרולד (Westerwald) וטונוס (Taunus). החלקים המעניינים ביותר במרכז העיר נמצאים סביב נקודת המפגש של שני הנהרות, ב-Deutsches Eck, כשבקרבת מקום נמצאת כנסיית St Kastor הרומנית. האתרים היפים ביותר בעיר נמצאים מעברו השני של הריין, ב-Ehrenbreitstein שם נמצא ארמון הבארוק של האלקטורים של טריר וה-Festung אחד מהמבצרים הגדולים ביותר בעולם, המכיל כיום את ה-Landesmuseum של העיר. שעות פתיחה: מרץ עד אמצע נובמבר מ-09:00 עד 12:30 ומ-13:00 עד 17:00 הכניסה כרוכה בתשלום.

מינץ (Mainz), בירת החבל, היא עיר שמאחוריה 2000 שנות היסטוריה ועל כן היא עשירה בשרידים מהתקופה הרומית, בנייני בארוק מדהימים, כנסיות וארמונות מהמאה ה-17. על אף הפגיעה הקשה שסבלה העיר במלחמת העולם השנייה, עדיין יש בה הרבה מה לראות ורבים מנצלים את קרבתה לפרנקפורט ועוצרים לבקר בה בדרך אל פרנקפורט או ממנה. אודות העיר ראו פירוט נפרד.  צפונית למינץ, מתעקל נהר הריין מערבה וממשיך לזרום בדרכו השלווה והפשוטה עד שבבינגן (Bingen) , לפתח מתרחב הנהר ופונה צפונה אל תוך שמונת הקילומטרים המרהיבים של ערוץ הריין. נתיב מים זה הפך לאחד ממוקדי המשיכה התיירותיים הגדולים באירופה ובמהרה הדרך ששימשה קודם לכן רק את אוניות המסחר, החלה מתמלאת גם בספינות שיט קטנות מוצפות בתיירים.

ניתן לחקור את האזור באמצעות מכונית או רכבות– יש מסלולים משני צדי הנהר ומעבורות המאפשרות מעבר מהיר מצד אחד של הנר אל צדו השני. עם זאת, אחת הדרכים הנעימות ביותר לטייל במקום היא בשיט על הנהר עצמו (ספינות יוצאות ממינץ, מול בית העירייה). בדרך ממינץ לכיוון St Goarshausen עובר הנהר בסלע המפורסם בו על פי האגדה הסירנה Lorelei, מנסה לפתות את המלחים החולפים על פניה. מנקודה זו נשקף נוף מדהים על הסביבה. במרחק של כ-40 קילומטרים דרומית למינץ נמצאת העיר וורמס (Worms). עיר זו התעשרה מאוד בתקופת ימי הביניים ובמשך זמן מסים אך שימשה כמקום מושבו של הפרלמנט הקיסרי. לאחר נזקים קשים שספגה העיר במלחמות נפולאון ובמלחמת העולם השנייה, כיום זוהי עיר מסחרית ומודרנית המנוקדת במספר מונומנטים היסטוריים.

לתחילת הכתבה

אתרים

האתר החשוב ביותר בעיר הוא הקתדרלה הרומנית המורכבת משני כיפות ייחודיות וארבע מגדלים פינתיים. הכניסה הראשית מבצעת היום מה-Südportal הגותי העשיר, אך כדי להתבונן גם בשער ה-Kaiserportal שבצד הצפוני של הכנסייה. מיד עם הכניסה למבנה מושך את העין המזבח של Balthasar Neumann המורכב מתערובת צבעונית של טכניקולור, שיש וזהב. במשך למעלה מאלף שנים התגוררה בוורמס קהילה יהודית גדולה ומלאת השפעה, שהעניקה לעיר את הכינוי "ירושלים הקטנה". כל זאת בא אל קצו בשנת 1933 עם עליית הנאצים לשלטון. הזכר הבולט ביותר לקהילה היהודית בעיר הוא ה-Heiliger Sand, בית הקברות היהודי הישן ביותר באירופה הנמצא במרחק קצר דרומית לקתדרלה.

דרומית מזרחית לבית הקברות נמצא ה-Andreasstift הכולל גם כנסייה רומנית ומכיל כיום את Museum der Stadt Worms בו ניתן למצוא כמה מכתבי היד המקוריים של לותר. שעות פתיחת המוזיאון: שלישי עד ראשון מ-10:00 עד 12:00 ומ-14:00 עד 17:00. הכניסה כרוכה בתשלום.  ה-Heylshofgarten מסמלים את המקום בו עמד בעבר הארמון המלכותי. כאן סרב לותר להציג את דעותיו והוגלה כשהוא מתחיל להניע את תנועת הרפורמה שלו. בתוך הגנים נמצא ה-Kunsthaus Heylshof ובו אוסף של ציורים, עבודות פורצלן, כלי זכוכית וקרמיקות. שעות פתיחה: מאי עד ספטמבר בימים שלישי עד שבת מ-09:00 עד 17:00, בחודשים אוקטובר עד אפריל בימים שלישי עד שבת מ-14:00 עד 16:00, ראשון מ-10:00 עד 12:00 ומ-14:00 עד 16:00
הכניסה כרוכה בתשלום.

ב-Lutherplatz נמצא ה-Lutherdenkmal, קבוצת דמויות מברונזה כשדמותו של לותר עומדת במרכז. לא הרחק משם נמצא ה-Martinskirch, שעל פי המיתוס בצינוק שמתחתיה היה כלוא בעבר הקדוש מרטין. צפונית לשם נמצא הרובע היהודי הישן בו נמצא בית הכנסת הישן, ה-Alte Synagoge שנבנה בסגנון רומני, שנפתח מחדש ב-1961 לאחר שהוחרב בליל הבדולח. בבית רש"י נמצא כיום מוזיאון היודאיקה המתאר את ההיסטוריה של יהודי העיר. שעות פתיחה: מדי יום בין 10:00 עד 12:00 ומ-14:00 עד 16:00/17:00. הכניסה חופשית. שפיר (Speyer) היא עיר קטנה ומקסימה הנמצאת במורד הריין, דרומית לוורמס. הקתדרלה של העיר היא המבנה היפה והגדול ביותר בגרמניה בסגנון הרומני. היא נבנתה באמצע המאה ה-11 ושונתה בדור שלאחר מכן כשכיפת האבן שלה, הגבוהה ביותר שנבנתה בזמנו, הייתה למעשה השינוי העיקרי. אחד החלקים היפים ביותר במקום הוא האולם התת-קרקעי המכיל שמונה קברים מלכותיים.

ה-Historisches Museum der Pfalz נמצא בכיכר הקתדרלה והוא מכיל חפצים שנמצאו בקברים המלכותיים של הקתדרלה. התצוגה המרשימה ביותר במוזיאון היא ה-Golden Hat of Schifferstadt מעידן הברונזה. שעות פתיחה: שלישי וחמישי עד ראשון מ-10:00 עד 18:00, רביעי מ-10:00 עד 20:00הכניסה כרוכה בתשלום. באותו בניין נמצא גם ה-Weinmuseum המכיל כל פריט המתקשר בצורה מסוימת עם יין ואת מה שאמור להיות בקבוק היין הישן ביותר בעולם, משנת 300 אחרי הספירה. לא הרחק משם במורד Judengasse נמצא ה-Judenbad המקווה הישן והשמור ביותר בגרמניה כולה. שעות פתיחה: אפריל עד אוקטובר מדי יום בין 10:00 עד 12:00 ומ-14:00 עד 17:00. הכניסה כרוכה בתשלום. העיר טריר שבמערב החבל נוסדה במאה ה-16 לפני הספירה על ידי הקיסר הרומי אוגוסטוס ושימשה כבירת מערב האימפריה. עד היום נשארו בעיר שרידים ויצירות מופת ארכיטקטוניות מתקופה זו המושכים אליהם תיירים רבים מכל רחבי העולם. עוד אודות העיר ראו פירוט נפרד.

לתחילת הכתבה

 

יעדי הכתבה

סגור
0
×