חגיגות תחילת השנה בעולם

תחילה של שנה חדשה היא סיבה למסיבה, זוהי הזדמנות להתחיל הכל מהתחלה, לפנות דרך למזל חדש ולשים מאחור את קשיי השנה החולפת. בכל יבשת ובכל מדינה יש דרך אחרת לקדם בברכה את פניה של השנה החדשה, אך המשותף לכולם היא התקווה שהשנה החדשה תהיה טובה יותר מקודמתה. הנה כמה דוגמאות לחגיגות ראש השנה במדינות שונות.
מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: חגיגות תחילת  השנה בעולם
© Depositphotos/Luna Marina

ראש השנה העברי הממשמש ובא הוא הזדמנות מצויינת להכיר מעט מהאמונות והמנהגים של יתר הבריות ברחבי הגלובוס כאשר מתרגשת עליהם שנה חדשה. בכל יבשת ובכל מדינה יש דרך אחרת לקדם בברכה את פניה, אך המשותף לכולם היא התקווה שהשנה החדשה תהיה טובה יותר מקודמתה. הנה כמה דוגמאות לחגיגות ראש השנה במדינות שונות בתבל.

אירופה

בלונדון, בירת אנגליה, נושאים הכל את מבטם לשעון הביג בן ומצפים שמחוגיו יודיעו כי הגיעה שעת חצות, אז נישאת הקריאה: Happy New year! ומתחילות החגיגות. הגלגל הענק - ה- London Eye, המהווה את האטרקציה הגדולה של לונדון הוא מוקד האירועים וממנו משוגרים זיקוקים במשך עשר דקות שמאירים את שמיה של לונדון ואת מימי נהר התמזה.

!Happy New Year

חגיגות ראש השנה, הסילבסטר, בגרמניה כוללות כמה מנהגים מיוחדים ביניהם ניתן למנות את "יציקת העופרת" - עופרת מותכת נוצקת לתוך דלי מים וצורת המתכת המתקבלת מעידה על אופיה הצפוי של השנה החדשה. כך, צורת כדור מעידה על מזל, צורת עוגן על צורך בעזרה וצורת צלב על מוות צפוי... מנהג קבוע נוסף הוא שידור התכנית הבריטית "Dinner for One" שהפכה כבר לתכנית קאלט ומשודרת מאז 1972 במדינה. המשקה המסורתי האופייני לחגיגות ראש השנה בגרמניה הוא ה- Feuerzangenbowle - פונץ` המורכב מיין אדום, רום, תפוזים, לימונים, קינמון וציפורן. על צלחות הסועדים ניתן למצוא דגי הרינג למזל טוב וכרוב וגזרים לשפע כלכלי. בברלין הבירה מתקיימת חגיגת ראש השנה הגדולה ביותר באירופה ולמעלה ממליון משתתפים חוגגים ברחובות ונהנים ממופע זיקוקי דינור מרהיב. 

!Prosit Neujahr

לתחילת הכתבה

ארה"ב

 מי לא שמע על חגיגות הענק שמתקיימות בטיימס סקוור בניו יורק? מידי שנה, בערב השנה החדשה, ממקדת אליה הכיכר את תשומת הלב העולמית ומהווה נקודת מפגש לאלפי חוגגים נלהבים שמגיעים על מנת להשתתף בספירה לאחור לקראת תחילת השנה החדשה. האירוע המתקיים בניו-יורק הוא בין המפורסמים בכל העולם והחגיגה ברחובות היא בין הגדולות והשמחות ביותר. בשעה 23:59 מתחיל כדור מראות גדול הנמצא במרומי בניין גבוה לרדת ובמשך 60 שניות יורד כ-20 מטרים לקול שאגות הצופים, הוא מגיע לתחתית בדיוק עם כניסת השנה החדשה ואת מידת השמחה וההילולה ברחובות קשה לתאר, לכל אלה נלווים זיקוקי דינור שימלאו את השמיים ופתיתי קונפטי שיושלכו מגגות הבניינים. באטלנטה, ג`ורג`יה מציינים את כניסת השנה החדשה באופן דומה לזה של ניו-יורק אך כאן, במקום כדור המראות משתמשים באפרסק עצום מימדים, שהרי ג`ורג`יה ידועה בכינויה "מדינת האפרסקים" (The Peach State). אפרסק זה העשוי פיברגלאס והשוקל כחצי טון מוטל מקצהו של מגדל עם הגיעה של שעת חצות, האירוע מלווה בזיקוקי דינור שמאירים את שמי העיר ובהמון צוהל שזוכה לאירוע הקרוב ביותר לדבר האמיתי. 

!Happy New Year

דרום ומרכז אמריקה

 חגיגות ערב ראש השנה (Véspera de Ano Novo)המפורסמות ביותר ביבשת מתקיימות בחוף קופוקבנה בריו דה ג`נרו, ברזיל. אלה נחשבות לחגיגות הגדולות ביותר בתבל עם קהל של למעלה משלושה מליון איש. אלה מגיעים לצפות באלפי הנרות הצבעוניים השטים על  פני המים לכבודה של אלת המים הברזילאית ימנז`ה ובסירות העמוסות פרחים ומתנות היוצאות אל לב ים ומפזרות אותם לכבודה. בסאו פאולו מקיימים באותה שעה את "מרתון סילבסטר הקדוש" (Saint Silvester Marathon) שנחשב למירוץ החשוב ביותר בברזיל, אורכו הוא אמנם חצי מאורכו של מירוץ מרתון רגיל -  15 ק"מ בלבד, אך בקיץ הברזילאי הכבד לא נותר אלא להעריך את משתתפיו, אשר מגיעים מרחבי העולם. 

 
!Feliz Ano Novo

באקוודור מתייחסים בחגיגותיהם דווקא לשנה החולפת. ב- 31 בדצמבר מתקיימים אירועי ה - Año Viejo -  במהלכם מבעירים התושבים בובות עשויות עץ או נייר אחרי שהציגו אותן לראווה בתהלוכה חגיגית. בדרך כלל הבובות מעוצבות בדמותם של פוליטיקאים שנואים ושאר אישי ציבור מפורסמים והצתתן מסמלת את הסתלקותה של השנה החולפת. מנהג זה קיים גם במדינות נוספת בדרום אמריקה בהן קולומביה, פרו וברזיל. 

במקסיקו, בה שלובות זו בזו תרבויות שונות ניתן למצוא כמה מנהגים מיוחדים בערב ראש השנה, כמו לדוגמא מנהג אכילת 12 הענבים, ענב אחד לכל צלצול פעמון המסמל את כניסת השנה החדשה והבעת משאלה עם כל אחד מהם. מכיוון שזהו הזמן הטוב ביותר לקבוע כיצד תראה השנה, כך מאמינים המקסיקנים, ילבשו אלה מהם המחפשים אהבה בגדים אדומים ואלה המחפשים אחר כסף יעטו בגדים צהובים, אלה החושקים בנדודים ברחבי הגלובוס יוציאו את מזוודותיהם אל מחוץ לבית על מנת להבטיח כי שאיפה זו אכן תצא לפועל. מנהג נוסף הוא אפיית לחם שבמרכזו מוטלת מטבע, הלחם נפרס ל-12 חתיכות ומי מבני הבית שבחלקו נופלת החתיכה עם המטבע, יזכה על פי האמונה למזל טוב במהלך השנה.

 
!Feliz Ano Nuevo  

אפריקה

בערב ראש השנה האתיופי (Enkutatash) שנחגג באתיופיה ב- 11 בספטמבר מונחים לפידים העשויים משילוב של עלים יבשים ועץ בכניסות הבתים כמו גם בכנסיות. ביום הראשון של השנה, אחרי התפילה בכנסיה, מתקיימות ארוחות משפחתיות על טהרת הלחם המקומי (אינג`ירה) ותבשיל הבשר (וואט), הבנות עוברות מבית לבית ושרות על מנת לקבל את מעות החג והבנים מוכרים ציורים מעשה ידם.

 
!Melkam Addis Amet Yihuneliwo

בזנזיבר מתקיים בחודש יולי פסטיבל Mwakakogwa המציין את כניסתה של השנה החדשה. מקורו של פסטיבל מסורתי זה הוא במתיישבים שהגיעו לזנזיבר מאיראן והביאו עימם את מנהגיהם. הפסטיבל מתקיים בחלקים רבים בזנזיבר, אך החגיגות העיקריות הן בכפר Makunduchi בחלקה הדרום מזרחי ולשם מגיעים מרבית המבקרים שנוהרים לאזור מרחבי טנזניה ומחוצה לה. החגיגות נמשכות ארבעה ימים אך היום הראשון הוא המלהיב ביותר ובמהלכו מתקיים מאבק טקסי בין גברי הכפר הנאבקים זה בזה בעזרת מקלות מעץ הבננה. האמונה היא שלאחר שלכולם תהיה הזדמנות לפרוק מעט מתחים, השנה הקרבה תהיה שקטה ונטולת קונפליקטים. באותה עת ממש צועדות נשות הכפר בשדות כשהן לבושות במיטב מחלצותיהן ושרות לכבוד הלוחמים. בתום הקרבות צועדים הגברים המותשים לעבר ארוחת החג הגדולה והמשותפת הפתוחה בפני אורח המעוניין בכך.
 

!Heri Za Mwaka Mpya 
 

אסיה

 פסטיבל ראש השנה הסיני (הידוע גם כפסטיבל אביב) נחשב לצבעוני ולחשוב ביותר בין חגיה המסורתיים של סין. ראש השנה הסיני נחגג ביום הראשון לחודש הראשון על-פי לוח השנה הירחי (בדרך כלל יוצא בין ה-21 בינואר ועד ל-19 בפברואר בלוח השנה הלועזי, אך התאריך משתנה משנה לשנה). זו העת לברך איש את רעהו לקראת בואה של השנה החדשה, לפתוח דף חדש ולסגור מחלוקות וחובות. זו גם העת לאיחוד משפחות וביקור קרובי משפחה וחברים. כמה ימים לפני בוא החג נוהגים הסינים לנקות את בתיהם, למרק את הכלים ולהתכונן לקבלת השנה החדשה. פעילות שגרתית נוספת היא הכנת צמד קישוטים פיוטיים (Spring Couplets) הנכתבים בדיו שחור על גבי נייר משי אדום. הקישוט נתלה בחזית הבית/החנות/חלונות בית הספר וכו` כחודש לפני ראש השנה ונשאר תלוי למשך חודשיים. הכיתוב מבטא משאלות לטוב ותקווה למזל טוב בשנה החדשה. הכיתובים מותאמים למקום בו הם ניתלים- בחנויות נהוג לתלות משאלה למסחר טוב, בבית הספר משאלה לקידום מערכת החינוך וכך הלאה. 

בערב החג, מתקיימת סעודת ערב ראש השנה אליה מגיעים בני משפחה. עבור אלו שלא הצליחו להגיע נהוג לשמור מקום וצלחת סביב השולחן כדי להרגיש בחסרונם. את שולחן החג מקשטים בפירות ובפרחים וכן מציירים ציורים מיוחדים לכבוד השנה החדשה. לאחר שמסיימים לנקות את הבית מגיעה העת להפרד לשלום מ"אל המטבח", שאחראי על פי האמונה על בריאות המשפחה ועל המצאת הבעירה, שהינה הכרחית לבישול ולאחראי על משק הבית. נהוג להאמין שאל המטבח עוזב את הבית ב-23 לחודש האחרון בשנה כדי ל"דווח" לאלוהים על התנהגות בני הבית. בימים שלפני כן טורחים בני הבית רבות כדי להבטיח שיזכו לדיווח חיובי בשמים. בערב של ה-23 לחודש האחרון בשנה, מקיימת המשפחה טקס פרידה חגיגי מאל המטבח באמצעות סעודה עם מטעמים מתוקים והרבה דבש. שימו לב לדמיון לראש השנה העברי, בו אוכלים דבש וליום הכיפורים, העוקב אחריו, בו אנו מבקשים סליחה על חטאינו ועומדים למשפט האל. דווקא בהונג קונג, שהוחזרה לזרועות סין ב-1997, חגיגות ראש השנה הסינית מרשימות במיוחד. מצעדים צבעוניים, ריקודי דרקונים, מוסיקה ואורות זוהרים ולבסוף גם מופע אדיר של זיקוקי דינור.

 
!Xin Nian Kuai Le

 
פסטיבל המים Songkran הוא אחד הביטויים היפים והשמחים ביותר לחגיגות ראש השנה התאילנדי והוא מתקיים בכל רחבי תאילנד. פסל עצום מימדים של בודהה נשטף בכמויות אינסופיות של מים, וטקסים רשמיים נערכים אל מול הקהל הרב שנאסף לחגוג. בהתחלה, מדובר בזרזיפי מים עדינים שמושפרצים  מכל עבר, אבל עד מהרה מתחלפים הזרזיפים הדקים בזרמים עצומים של מים המגיעים מכל הכיוונים ללא רחם... במהלך החג, נערכות תחרויות ומופעי ספורט מסורתיים של קרבות עם חרבות ומטות, היאבקויות מסוגים שונים ואפילו מעין משחק מיוחד של כדורעף, בו משחקים המשתתפים בעיקר באמצעות הרגליים. כמו כן, מתקיימות ברחבי תאילנד מסיבות סוערות, תהלוכות, טקסים, הופעות רחוב ועוד. 
 
חגיגות ראש השנה בתאילנד, המתקיימות בין ה-13 ל-15 באפריל מידי שנה מתרכזות ברחובות, עם הרבה מאוד שמחה ומים. כנראה שמקורן בטקסי פריון שהיו נהוגים כבר בעת העתיקה, עוד לפני הגעת הבודהיזם לכאן. השפעה נוספת על המנהגים היא הינדית. ידוע, כי לפי הלוח האסטרולוגי של ההינדים, החג חל בתקופה בה עוברת השמש מגלגל מזלות אחד למשנהו ויש הטוענים כי יש גם קשר לטקסים חקלאיים של דרום מזרח אסיה, כאשר טפטפו מים מבושמים כדי לברך את זקני העדה ולהבטיח יבולים טובים. כיום, הטפטוף הפך כאמור למבול מים שניתך על כל מי שעובר בחוצות הערים, והחום הגדול ששורר בעונה זו בתאילנד הופך את המנהג למרענן במיוחד... 
 

!Sawadee Pee Mai

ראש השנה היפני נחגג בראשון בינואר והוא מהווה את אחד החגים החשובים ביותר ביפן. כולם יוצאים לחופשה ארוכה ועושים את דרכם למפגשים משפחתיים חגיגיים בבתים שקושטו מבעוד מועד. בחצות הלילה, עם כניסתה של השנה החדשה נשמעים ברחבי יפן צלצוליהם של פעמוני המקדשים המקדמים אותה בברכה. לקראת ראש השנה מתגברת רשות הדואר ביפן את כוח האדם שלה וזאת על מנת שלא לקרוס תחת הררי הברכות ששולחים היפנים איש לרעהו. מנהג נוסף אצל היפנים הוא מתן דמי כיס לילדים, מנהג הקרוי otoshidama ואשר מעורר ציפייה רבה וסקרנות בקרב הצעירים. חגיגות ראש השנה החדשה הן גם הזדמנות להשתשע במשחקים מיוחדים כהטסת עפיפונים, משחקי לוח, קלפים ועוד זו גם ההזדמנות לאכול מאכלי חג מיוחדים בהם עוגות עשויות אורז (Mochi) אשר עולות על שולחנות הסועדים. היפנים מייחסים חשיבות לתקופה זו של השנה ומעניקים שם לכל פעולה "ראשונה" שנעשית בשנה החדשה, כך הזריחה הראשונה מכונה Hatsuhinode ו- Hatsumōde הוא הביקור הראשון במקדש בשנה החדשה. חשיבות מיוחדת ניתנת לחלום הראשון הנחלם בלילה הראשון של השנה החדשה, לפי האמונה היפנית חלום זה יקבע כיצד תיראה השנה החדשה ולכן מומלץ וכדאי לחלום על מה שמייחלים לו.
 

!akemashite omedeto gozaimasu 

לתחילת הכתבה

 דרום הפסיפיק

קהל של למעלה ממליון איש מגיע על מנת לקבל את פניה של השנה החדשה בנמל של סידני באוסטרליה. עשרות אלפי זיקוקים מאירים את שמי העיר ומהווים את מופע זיקוקי הדינור הגדול בעולם ואורם נצפה למרחק של 16 ק"מ מהעיר. עשרות אלפי תיירים מגיעים על מנת לחזות במאורע ולרשותם עומדות סירות המשייטות במימי הנמל ומספקות את נקודת התצפית הטובה ביותר על השמיים הצבעוניים.
 
!Happy New Year

 לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×