טיול באגמי האצבעות

כאן תוכלו לקרוא על שניים מאחד עשר אגמי הפינגרס (Finger Lakes) שנוצרו עת קרחונים עתיקים הפשירו והותירו אחריהם את האגמים, ביחד עם נופים קדומים עוצרי נשימה של מתלולי גבעות, סלעים, נקרות, יערות והמון מפלי מים. ביקור באגמים ובסביבתם היפהפיה - הערים אית`אקה, מפלי Taughannock ועוד.
איילת בן צבי
|
תמונה ראשית עבור: טיול באגמי האצבעות

רקע על האגמים

אחת עשרה אצבעות יש לה למדינת ניו יורק, וכל אחת יחידה ומיוחדת. אחד עשר אגמי הפינגרס (Finger Lakes) נפרסים החל ממערבית לעיר סיראקיוז (Syracuse), נמתחים קצת למעלה מהגבול עם פנסילבניה(Pennsylvania ) וממשיכים צפונה, בואכה כביש 90 החוצה את מדינת ניו יורק ממזרח למערב. תוואי השטח נוצר עת קרחונים עתיקים הפשירו והותירו אחריהם את האגמים, ביחד עם נופים קדומים עוצרי נשימה של מתלולי גבעות, סלעים, נקרות, יערות והמון מפלי מים. האינדיאנים מאמינים כי זוהי, בעצם, רישומה של כף ידו של אלוהים עת בחר לו את המקום היפה ביותר על פני התבל. אולי זה המקום להבהיר כי מקור שמות האגמים בשבטי האינדיאנים אשר דרו במקום זמן רב לפני בואו של האדם הלבן.

כיום - בנוסף לטבע הפראי - סובבות את האגמים, שהארוך בהם הינו כ-40 מייל והקצר שבהם מגיע רק עד 3.5 מייל, עיירות דייגים שלוות, מספר ערים ציוריות, ואף עמקים המנוקדים בכרמים עבור תעשיות היין המקומיות. אכן- זה המקום להרגע בו, לקחת נשימה עמוקה מלאת אוויר צלול, להנות מיין משובח, במזג אוויר טוב (הבא עלינו לטובה) להנות מפעילויות המים הרבות ואף לתת דרור ליצר התרבות/קניות שלנו באחת מן הערים היפות השוכנות בסביבה.

אז מה, חשבתם שרק בצרפת ניתן לעשות שיט תעלות? דרך מקורית ומעניינת לשוחרי השיט, הינה להתחמש בסירה, להצטייד במפות ולשייט בין האגמים, משל היתה סירתכם בית מלון צף. רשות התעלות של מדינת ניו יורק, הינה המוסד הרשמי העומד בחזית שיט התעלות וזו הכתובת לכל צרכי השייט: מפות, המלצות, הסברים ו... רשיונות. תוכלו לקחת את סירתכם (או לשכור סירה) ואף לקחת טיולי "קרוז" מאורגנים ולעבור בין הישובים והעיירות השונות, תוך שבדרככם - האח! - תתקלו בסכרים ובגשרים נפתחים. לשם כך, יש לרכוש "פס" מרשות התעלות שמחירו נגזר מאורך הסירה. לשם המושג, סירה שאורכה פחות מ-16 פיט, תשלם עבור פס לעשרה ימים כ-12 דולר, וליומיים בלבד - רק 5 דולרים. אגב, שיט התעלות אינו מסתכם רק בפינגר לייקס, אלא ניתן בעצם לשייט ולעבור לכל רוחבה של ניו יורק מהתעלה היוצאת מעיר הבירה אולבני (Albany) (ואף צפונית לה) אשר במזרח לאורך האירי קאנל (Erie Canal) עד למחוז ניאגרה (Niagara) המקושר עם קנדה.
www.canals.state.ny.us

לתחילת הכתבה

תכנון הטיול

כמובן שלכל היתר שמורה הדרך המסורתית לטייל. כשמתכננים ביקור לאיזור, ניתן לנסוע על "עיוור" ופשוט להנות מכל נקודת נוף הנקרית על דרכינו (ויש רבות כאלה), אולם כדי למצות את שפע האפשרויות הגלום באגמי האצבעות, מומלץ לתכנן מראש ולהתמקד. רק עוד נציין, בעודנו בענייני תעלות, כי ניתן לרכוש את מפת התעלות ובעצם, לנסוע על הכבישים לצידי התעלות, לאורך גדותיהן.

כל אגמי האצבעות ניחנו בטבע מלא הוד, ובהתאם לכך משגשגות באיזור פעילויות הנוגעות בטבע: קמפינג, דייג, ספורט ימי, וצעידות בשבילי הפארקים. לפיכך, כערך מוסף, ננסה אנו לציין נקודות מיוחדות המאפיינות רק את האגמים סקאניאטלס (Skaneateles) וקאיוגה (Cayuga ), תוך שנשתדל לשוב בעתיד ולסקר אצבעות נוספות, אהובות לא פחות.

לעולים צפונה לכיוון האגמים מומלץ להתחיל באגם סקאניאטלס, הנחשב לשער המזרחי של הפינגר לייקס. מימיו של האגם הם בין הצלולים והנקיים מבין האגמים, ועל כן הם הראויים ביותר לרחצה ושחייה. לאורכו של האגם (כ-16 מייל) מספר חופי רחצה, ומסביבו, כמו בכל יתר האצבעות, אתרי קמפינג, ופארקים בהם ניתן לפוש, לדוג, לצעוד בשבילים מסומנים ולפרוש אוכל על פני שולחנות פיקניק. באביב ובקיץ תוכלו להצטרף אל חובשי הקסדות ולדווש לצידם של רוכבי האופניים הרבים המקיפים את האגם.

אם מגיעים לקצת יותר מסוף שבוע, כדאי לבקר בעיירה ההיסטורית הנושאת את שמו של האגם, סקאניאטלס, הנמצאת בקצה הצפוני של האגם. בדאון-טאון של העיירה, תמצאו חנויות ייחודיות, מסעדות מגוונות, גלריות אומנות ועתיקות, ובעיקר - בתי חמודות מהמאה ה-18, שתוחזקו ושומרו להפליא. עונת הקיץ צובעת את העיירה בצבעים ססגוניים בשל הסירות והמפרשיות הניבטות מהמזח, בשל הפרחים הפורחים לאורך שבילי העיירה, ובשל מאות האנשים הגודשים את הדשא בפארק קליפט, עם שמיכות וסלי פיקניק, כדי להאזין למוסיקה עליזה מדי יום ששי בערב. בסקאניאטלס מתקיימים מדי קיץ שני פסטיבלים מרכזיים: תצוגת הסירות (ביולי) לכל המשוגעים לדבר- יותר מ-70 סירות עתיקות וקלאסיות, ופסטיבל סקאניאטלס (כל חודש אוגוסט) המביא לעיירה מוסיקאים בעלי שם עולמי, המנגנים מוסיקה קאמרית לקהל המבקרים. ובתוך כל הניגון הזה, מתייחדת אף לילדים פעילות מוסיקלית של הקראת סיפורים בליווי מוסיקה קלאסית ועוד ועוד.
www.skaneateles.com ; www.skanfest.org

לאגם קאיוגה, האצבע השניה בגודלה, ניתן להגיע מצפון ישירות מהעיר סקאניאטלס, ברם כדאי מאד להגיע אליו בנסיעה על כביש 90 היפה, הניצב לאגם ממזרח, ומתעקל כלפי מעלה עד לצפונו. הכביש עובר בין פארקים ועיירות עד הגיעו לאגם, שם הוא ממשיך לאורכו תוך שהוא חושף בפנינו את נופי האגם הציוריים, שרק במאמץ נתאפק ולא נרד לצלם בכל רגע ורגע.
למי שאין סיכוי שיהפוך להיות שייט-תעלות, מומלץ להעפיל לקצה הצפוני של קאיוגה ולו כדי לצפות בתפעול אחד הסכרים העתיקים המתפקדים גם כיום בעת מעבר הסירות. המדובר בסכר קאיוגה-סנאקה בעל השם הסתמי LOCK S/C1. עובדי התעלה ישמחו ליתן הסבר מקיף על ההיסטוריה והמכניקה של הסכר.

לא רחוק מהסכר, צפונית לו, מצויה שמורת הטבע מונטזומה (Montezuma). השמורה הינה בית לעשרות חיות בר, ומיני פרחים וצמחים, אך עיקר פרסומה בציפורים השונות הפוקדות אותה בעונות השנה השונות. ברי המזל יוכלו להצביע, בזהירות, על שועל אדום, צבי לבן-זנב ועוד דיירים. www.fws.gov/r5mnwr.

אגם קאיוגה מפורסם ביותר בשל שני היהלומים שבכתרו: מפלי Taughannock והעיר האוניברסיטאית - אית`אקה (Ithaca).
State Park Taughannock, בקצה הדרום- מערבי של האגם, מכיל שבילי צעידה המאפשרים הן מבט עילי והן מבט משתאה מתחתית המפלים, שמימיהם ניתזים בעוז מגובה של 66 מטר (יותר גבוה ממפלי הניאגרה). כשחושבים על בילוי בטבע, אין ספק שפארק זה יענה על כל צרכיכם: מפלים יפהפיים, מקום לאוהלים/קראוונים, בקתות עץ, חוף שחייה, איזור דייג, מתקנים לילדים, מרינה לסירות ואפילו סדרת קונצרטים בקיץ. כדאי להזמין מראש מקומות ללינה. טל` (607) 387-6739 ; לקמפינג 1-800-456-2267.

וכעת נעפיל לאחת הגבעות המפורסמות מימין למפלים הללו. ב-1865 השקיע אחד, עזרא קורנל, בעזרת מענק ממשלתי, והקים את מה שידועה כיום כאחת מאונברסיטאות ה-"אייוי-ליג" האמריקניות- אוניברסיטת קורנל (Cornell). כשמגיעים למקום, מהדהדת איזו תהיה: האם המדשאות הירוקות והעצומות, קול פכפוך הנחלים החוצה את הקמפוס, והמבנים העתיקים נוסכים השראה לסטודנטים הלומדים כאן או שמא הנוף המרשים הזה רק מסיח את דעתם??? קורנל יושבת במקום נישא ורם הצופה על אגם קיוגה. הקמפוס טובל בירוק עז, מוקף בניינים עתיקים ורודי-לבנים ועטורי מגדלים וצריחים. בכל מקום עצי עבות, מדרכות ורחבות בהן נראים הסטודנטים כמי שאינם ממהרים לשום מקום ועושים דרכם בעצלתיים. מקום תצפית טוב לעבר האגם והקמפוס הינו הגבעה ממש מעל פלאזת "הו" במרכז הקמפוס. הקמפוס, מלא כרימון בנקודות עניין ונקודות חן: הגנים הבוטניים היפהפיים וקורנל פלנטיישנס המשתרעים על 2,900 איקרים ובהם שוב: גנים, ערוצי נחל, שטחים מיוערים, אחו ופסלים; בתי תפילה וביניהם קאפלת סייג` מ-1873 שתוכננה על ידי הפרופסור לארכיטקטורה הראשון של קורנל ובה חלונות מעוצבים עם זכוכיות צבעוניות, ציורי קיר ופסלים; אך גם מבנים מודרניים ובהם מוזיאון הרברט ג`ונסון לאמנות אשר בערבי הקיץ קירותיו משמשים כמסכי סרטים; על הכל מנצח ממעל מגדל מק`גרו, אליו עולה סטודנט האמון על מלאכת הפעמונים, וכך- שלוש פעמים ביום מצטלצלים להם הפעמונים בשלוש מנגינות שונות, ודינדונם הנעים נשמע ברחבי הקמפוס. בשבתות, בקיץ, ניתן להצטרף לסיורים מודרכים בפלנטיישנס, וכן סיורים שמתופעלים על ידי סטודנטים של המחלקה לארכיטקטורה.
www.cornell.edu.

לתחילת הכתבה

אית'אקה

מהאוניברסיטה נמשיך העירה לאית`אקה, בה תמצאו טבע פראי לצד תחכום אורבני ומבנים הסטוריים. היות שיובלי המים והמפלים הקטנים היו שם קודם, נבנתה אית`אקה והתפתחה סביב להם, ועל כן חבויות בה פינות חמד רבות: גבעות מוריקות, שבילי טבע, ערוצי נחל. בשל המוסדות המכובדים שבעיר: קורנל וכן "אית`אקה קולג`" המתמחה במוסיקה, נמצאים בעיר סטודנטים, מרצים ומשפחות מכל העולם המהווים כור היתוך אתני, וכך, מתחת למים השלווים האופפים את העיר מבעבעת לה התרחשות תרבותית-אמנותית: תאטראות, גלריות ומוזיאונים, סרטים (לא רק אמריקאים...), מוסיקה, הרצאות, סדנאות ועוד. המתחם הפעיל בעיר הינו ה"קומונס" בו מגוון מסעדות טובות בשפע טעמים, חנויות של אמנים מקומיים וכן חנויות מעוצבות אחרות, קונצרטים בימות הקיץ, והופעות בבתי קפה ופאבים בערבים. אגב, רק בדאון טאון עצמו נספרו יותר מ-6 חנויות ספרים קטנות, מהן בית קפה חמוד (ראו Autumn Leaves Used Books). אם תגיעו בקיץ, תזכו לחזות בכ-30 פסלים אשר יקשטו את הדאון-טאון ואף יעמדו למכירה. www.visitithaca.com.


ראוי לציון: מה-2 ביוני במשך שלושה ימים, מבוקר עד לילה, יתקיים בעיר "פסטיבל אית`אקה", במדרחוב ה-Commons. הפסטיבל יארח יותר מ-1000 (!) אומנים מהסביבה ובהם משוררים, ציירים, רקדנים, מצחיקנים מקצועניים, מוסיקאים, אקרובטים והרשימה עוד ארוכה. אין להחמיץ את התהלוכה הפותחת את הפסטיבל ביום הראשון. התהלוכה רבת המשתתפים/אומנים הינה מיצג אמנותי, דינאמי, מוסיקאלי ססגוני ומה לא? מדובר בפרץ יצירתי לא-רגיל שלאחריו תמצאו עצמכם מחייכים עוד זמן רב.
www.ithacafestival.org.

כמובן, המסעדה בהא הידיעה, שהפכה למוסד קולינארי ואטרקציה בפני עצמה, היא מסעדת Moosewood, הממוקמת בבית ספר עתיק ששופץ בדאון-טאון. המסעדה מתמקדת בבישול צמחוני, בריא, וטרי ומגישה מנות הן מהמטבח הבינלאומי/אתני (כגון תבשיל זוקיני-דלעת-חומוס המוגש על מצע קוסקוס וגבינת פטה ומתובל בלימון ונענע) והן אמריקאי-מקומי. במסעדה מוכרים ספרי בישול של המסעדה ומגוון מוצרי גורמה המיוצרים במקום.
www.moosewoodresturant.com.

לבסוף, אי אפשר בלא להזכיר כי אית`אקה נחשבת לנקודת ההתחלה של "דרך היין" שאיזור קאיוגה כה מתגאה בו. הריכוז הגדול של היקבים (יותר מעשרה), נמצא לאורכו של כביש 89, החל מ- Six Mile Creek Vineyard אשר באית`אקה, ועד למונטזומה (ראו לעיל). היקבים מאפשרים טעימות, סיורים והסברים, וכמובן- מכירת יינות לצד ממכר מיני מוצרים הקשורים לתעשיית היין. בחלק מהיקבים מוכרים גם גבינות ועוד מוצרי אוכל ייחודיים, ובחלקן יש גם מסעדות. שימו לב כי בחלק מהיקבים יש לתאם ביקור מראש ועל כן כדאי לתכנן ולהעזר באתר המפורט של דרך היין: www.cayugawinetrail.com.

לנסות ולתמצת את אגמי האצבעות במאמר אחד עושה להם עוול, ומקומות רבים לא הוזכרו מפאת קוצר היריעה, אבל ככה זה כשנותנים לנו אצבע ואנו רוצים את כל היד...
www.fingerlakes.org.

כתבה וצילמה: איילת בן צבי

 לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לאגמי האצבעות

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0
×