טרויה

מלחמה עקובה מדם התנהלה בין טרויה ליוון לאחר שנחטפה הלנה היפה בנשים מספרטה. הנקמה לא איחרה להגיע באמצעותו של הסוס הטרויאני המפורסם, ומטרויה נשארו רק חורבות...
ניצן אינגבר
|
מפה
תמונה ראשית עבור: טרויה
© איתמר ברק

סיפורה של טרויה

לכבוד חתונתם של המלך פלאוס ונימפת הים, הוזמנו כל יושבי האולימפוס לחתונה, למעט אריס - אלת הריב והזדון. האלה הזועמת החליטה לנקום, ובמהלך משתה החתונה השליכה לתוך האולם בו ישבו האורחים תפוח זהב עליו היה כתוב "ליפה מכולן".
מיד פרץ ויכוח סוער בין האלות באולם, היות וכל אחת דרשה את התפוח לעצמה. הויכוח הארוך נמשך עד שנותרו רק שלוש אלות שסירבו לוותר על התואר: הרה - אשתו של זאוס ואלת הנשים הנשואות, אפרודיטי - אלת היופי והאהבה ואתנה - אלת החכמה והמלחמה.
השלוש ניגשו לזאוס, מלך האלים, וביקשו ממנו לשמש כשופט. זאוס סרב, והציע להן לפנות אל פריס, הנסיך הצעיר של טרויה.

השלוש הגיעו אל פריס כשכל אחת הציעה לו שוחד תמורת בחירתה ליפה מכולן. הרה הציעה לו שליטה על ארצות רבות, אתנה הבטיחה לו צבא עצום וחזק ואפרודיטי הבטיחה לו את האישה היפה בעולם.
פריס הצעיר בחר בהצעתה של אפרודיטי, ולאחר שנתן לה את התפוח, הוליכה אותו אפרודיטי אל ספרטה, שם ישבה הלנה, אשתו של מלך ספרטה שהייתה באותה תקופה האישה היפה ביותר בעולם.

מנלאוס, מלך ספרטה שלא ידע דבר על כוונותיהם הזדוניות של פריס ושל אפרודיטי, הזמין את הצעיר להתארח בארמונו ואירח אותו במלוא ההוד וההדר. כשיצא מנלאוס למסע, גנב פריס את הלנה ולקחה איתו בחזרה אל טרויה.
כאשר שב מנלאוס וגילה את שנעשה לו, כינס אליו את כל נסיכי יוון. הנסיכים התאגדו מיד והכריזו מלחמה על טרויה. שניים מהם, אודיסאוס ואכילס, ביקשו להניע את חבריהם מן הצעד הנחפז, אך לאחר שנכשלו עמדו לצד חבריהם והצטרפו אף הם למלחמה.

תשע שנים ארוכות נמשכה המלחמה עקובת הדם בין טרויה ליוון ללא הכרעה. שני הצדדים סבלו אבדות רבות אך אף אחד מהם לא הצליח להטות את כף המאזניים לטובתו. לבסוף העלה אודיסאוס, הגיבור היווני רעיון:
הוא ידע שהמצור על טרויה לא מביא להכרעה, ועל כן הפתרון היחיד הוא להחדיר את הצבא היווני לעיר ולהעביר את שדה הלחימה אל בין חומות העיר.

לצורך כך הציע אודיסאוס, יבנו היוונים סוס עץ עצום שבטנו חלולה. קומץ חיילים יוונים יתחבאו בתוך הסוס שיונח מול חומות טרויה, בעוד שאר הגדודים היוונים ייסוגו לאחור. כשיקומו הטרויאנים ויגלו כי המחנות היוונים נשארו ריקים, הם יחשבו שהיוונים התייאשו והחליטו לחזור ליוון.
בכדי לחזק את הסיפור החליטו היוונים להשאיר חייל אחד במקום שיספר לטרויאנים שחבריו ברחו והשאירו מאחוריהם אותו מאחוריהם. אז ישכנע החייל את הטרויאנים להכניס אותו ואת הסוס אל עירם, ובערוב הלילה יצאו החיילים מן הסוס, יפתחו את שערי העיר לחבריהם וכך יוכל הצבא היווני להיכנס את העיר ולכבוש אותה.

ברגע שסיימו את בניית הסוס ישמו היוונים את תכניתם. החיילים העמידו את הסוס מול חומות העיר כשבתוכו קבוצת חיילים שהתנדבו למשימה. השאר עלו על ספינותיהם והפליגו למרחק מסוים מן החוף.

למחרת נגלה לפני הטרויאנים מחזה מופלא - המחנות היוונים מהם יצאו אויביהם מדי בוקר בתשע השנים האחרונות לקרב היו ריקים מאדם בעוד שמול חומת עירם עמד פסל עץ עצום של סוס. הטרויאנים ההמומים החלו לטפס על החומות ולבהות בתדהמה - הייתכן שאחרי תשע שנות מלחמה מאסו היוונים בקרב ושבו על עקבותיהם בחזרה ליוון? הטרויאנים הסקפטיים שלחו שליחים לבדוק את מחנה היוונים ואלו חזרו עם הבשורות המשמחות - אין זכר ליוונים.

אושר גדול מלא את רחובות העיר בעקבות השמועה שהמלחמה הסתיימה והטרויאנים פתחו לרווחה את חומות העיר והחלו יוצאים אל השטח שמחוץ לחומות. אז מצאו הטרויאנים את החייל היווני שנשאר מאחור, והובילו אותו קשור וכפות אל מלכם.המלך תחקר את החייל וזה ענה את התשובות אותם סיכם עם מפקדיו. הוא סיפר היוונים גנבו פסל ממקדשה של האלה אתנה בטרויה ועל כן זעמה של האלה נפל עליהם. היא ציוותה עליהם לשוב מיד ליוון אך לפני כן, להשאיר לה קורבן אדם אחד. היוונים מלאו במהירות אחר מצוות האלה והחייל המסכן הוא שעלה בגורל להישאר מאחור כקורבן לאלה. החייל הסביר הצליח להימלט לפני שהעלו אותו היוונים כקורבן לאלה.

אז שאל המלך לפשר פסל הסוס העצום שעמד מול חומות העיר והחייל המשיך והסביר כי הפסל נבנה על ידי היוונים בכדי לפייס את אתנה ולזכות בברכתה. החייל הסביר שממדיו של הסוס עצומים היות והיוונים פחדו שהטרויאנים ינסו להכניסו לעירם, ואז תיפול ברכתה של האלה על תושבי טרויה ולא על היוונים.  הטרויאנים האמינו לסיפורו של החייל המפוחד והחליטו להכניס את הסוס אל עירם בהיותם בטוחים כי המלחמה נגמרה וכי הם זכו בברכתה של אתנה, אלת המלחמה. כשירד הלילה יצאו החיילים היוונים מבטן הסוס, התגנבו אל שערי העיר ופתחו אותה בפני חבריהם שהמתינו בחוץ.

הצבא היווני צעד אל העיר והחל להצית בשקט את כל בתי העיר. הטרויאנים התעוררו בבהלה בראותם את עירם עולה בבהלות - הם ניסו להימלט, אך היוונים שארבו להם עצרו בעדם. ביאושם השיבו הטרויאנים מלחמה שערה ליוונים, אך כבר היה מאוחר מדי ובמהרה הפכה טרויה לגל חרבות בעוד הלנה היפה, שהייתה הגורם לפרוץ המלחמה, נשארה בחיים...

לתחילת הכתבה

עתיקות העיר

קשה לומר שהריסותיה של טרויה (שנמצאות כ- 30 ק"מ ממיצר הדרדנלים המחבר את שני חלקיה של תורכיה) הם האתר הארכיאולוגי המרשים ביותר בתורכיה, אך הם ללא ספק המפורסמות ביותר -בזכות האיליאדה של הומרוס, המתארת את מלחמת טרויה. עד 1871 טרויה התקיימה על דעת רבים, באגדות בלבד. בשנה זו חפר במקום איש העסקים הגרמני היינריך שילמן וגילה את האתר. למרבה הצער, עבודות החפירה הללו גרמו נזק קל לאתר, ורבים מן הממצאים שנמצאו במקום הועברו לגרמניה באישורם של השלטונות התורכיים.

במהלך החפירות נתגלו תשע שכבות של המייצגות התפתחויות עוקבות וברורות ביישוב העיר, לאורך תקופה של 4000 שנה. השכבה הראשונה, טרויה 1, מתוארכת לשנת 3600 לפני הספירה ואחריה באות 4 שכבות של צורת התיישבות דומה. ידוע כי טרויה 6 נהרסה על ידי רעידת אדמה ב-1275 לפני הספירה בעוד שבטרויה 7 ניתן למצוא סימנים לכך שהיא נהרסה בשריפה בערך כ-25 שנים מאוחר יותר, דבר המתאים לזמן בו על פי הערכתם של היסטוריונים התרחשה מלחמת טרויה. טרויה 8 שפרחה ושגשגה בין שנת 700 עד שנת 300 לפני הספירה הייתה כבר עיר יוונית, בעוד השכבה האחרונה המציינת את ההתיישבות המאוחרת ביותר בעיר, טרויה 9, נבנתה על פי ההערכה בתקופת הצמיחה של האימפריה הרומית בין השנים 300 לפני הספירה ל-300 אחרי הספירה.

האתר עצמו מתפרש לאורך כ-8 קילומטרים עד שהוא מגיע לים. הזהו אתר חשוף וריק למדי, היות ומעט מאוד נשאר מטרויה המקורית, אך גם לאחר ממבט חטוף קל לדמיין את הצבא הצר על האזור, במשך תשע שנים רצופות.הפריט הבולט ביותר באתר הוא חומות העיר של טרויה 6 המתעקלות בקשת מן הכניסה. ניתן למצוא גם כמה שרידים בולטים מטרויה 8 וטרויה 9 ביניהם בית מחוקקים ותיאטרון קטן.

שעות פתיחה: מדי יום בחודשי הקיץ בין 08:00 עד 20:00 ובחודשי החורף מ-08:00 עד 17:00

הכניסה כרוכה בתשלום.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×