מידע כללי על אוקלנד

מידע כללי על אוקלנד, שבניו זילנד, בכתבה שלפניכם.
צוות למטייל ברשת
|
מפה
תמונה ראשית עבור: מידע כללי על אוקלנד
© אביטל ישראל

הקדמה

אוקלנד היא עיר מלאת חיים שנמצאת באי הצפוני המציעה אטרקציות רבות לתיירים ולכן מושכת אליה אנשים רבים מרחבי העולם. רוב התיירים המגיעים אל ניו זילנד מגיעים ראשית לאוקלנד, ולכן היא נחשבת ל"שער הכניסה" לניו זילנד. זוהי העיר הגדולה ביותר בניו זילנד ויש בה 890,000 תושבים מתוכם 140,000 פולינזים המהווים את אוכלוסיית הפולינזים הגדולה ביותר בעולם.

לתחילת הכתבה

אטרקציות מרכזיות

אוקלנד היא גן עדן לימאים, זאת משום שמצידה המערבי היא גובלת בים Tasman ומצידה המזרחי היא גובלת בדרום האוקיינוס השקט. במשך כל ימות השנה עוגנות בנמל Waitemata סירות מכל הסוגים, ומעגני הסירות עמוסים בהמוני מפרשים צבעוניים. לא קשה להבין מדוע אוקלנד, שהיא ביתם של אלפי כלי שייט, נקראת גם "עיר המפרשיות".

אחד המקומות הבולטים ביותר בעיר הוא הגשר הגדול שנמצא ליד הנמל. הגשר נבנה בשנת 1959 ומיד הפך להיות אוטוסטרדה עמוסה כשגם הוא, כמו הגשר של סידני, הפך להיות אחד מסממני העיר הבולטים. אוקלנד ידועה בחופיה הרבים והמשובחים, בפארקים ובגנים היפים שלה, במגוון המסעדות שהיא מציעה ובחיי הלילה הסוערים שלה. רצועת החוף המזרחית של העיר מתאפיינת במים רגועים ובחופים מוגנים ואילו רצועת החוף המערבית מתאפיינת בגלים סוערים, המאפשרים תנאי גלישה טובה, ובחופים נטושים.

האזור העירוני מוקף הרי געש לא פעילים שמהם נשקף נוף נהדר. מנקודות אלה המשקיפות על אוקלנד ניתן לצפות על הפארקים והגנים בעיר שעמוסים לעייפה בסופי השבוע באנשים שהולכים, עושים ג`וגינג, משחקים קריקט,מעיפים עפיפונים וסתם אנשים שבאים ליהנות מהאווירה הנעימה והשלווה.

הנקודות הטובות ביותר שמהן ניתן להשקיף על העיר הן Mount Eden וה-One Tree Hill הר עדן נקרא על שמו של ג`ורג` עדן, הרוזן הראשון של אוקלנד. גובהו של ההר הוא 200 מטרים, מתקיימת בו פעילות וולקנית, והוא הנקודה הגבוהה ביותר באוקלנד. מפסגתו נשקף נופם הנהדר של המפרצים, האיים והגבעות של אוקלנד. הר עדן קרוב מאוד לגני עדן, גנים שקטים ויפיפיים המלאים בעצים רבים, שיחים פורחים וסוגים רבים של פרחים וביניהם פרחי קאמליה, אזליאה ושושנת האלפים. כתובת: שדרת Omana מס` 24. שעות פתיחה: מדי יום בין השעות 09:00 ל-16:30

ה-One Tree hill נקראת כך משום שעל פסגתה גדל עץ אורן אחד בודד. העץ מסמן את מקום קבורתו של סר ג`ון קמפבל, אחד מאבותיה המייסדים של אוקלנד, שתרם רבות לעיר בשלבי ההתפתחות הראשונים שלה. בצידה הדרומי של One Tree Hill נמצא ה-Auckland Observatory שבתוכו נמצא ה-StarDome Planetarium. בפלנטריום ניתן לצפות במופע מולטימדיה בן 45 דקות על הירח, הכוכבים והגלקסיות של השמיים הדרומיים. ניתן לצפות במופע בימים שלישי, חמישי, שישי, שבת וראשון בשעות 15:00, 16:00, 18:30, 19:30 ו-20:30, בימי רביעי ניתן לצפות במופע בין השעות 15:00 ו-16:00. המרכז המסחרי של אוקלנד הוא מרכז פעיל וקוסמופוליטי. במשך השבוע מוקדם בבוקר ובשבת בבוקר המרכז עמוס בבאסטות, אנשי עסקים ותיירים, אך בשעות הצהרים של ימי שבת ובימי ראשון העיר הופכת ל"עיר רפאים" ורצוי לא להגיע למרכז העיר בימים אלו.

בסופי השבוע האוקלנדרים נוהרים בהמוניהם אל החופים, הפארקים והגנים הסמוכים. ביום שבת רוב החנויות נסגרות בשעה 12:30 בצהרים (רק מרכזי קניות לתיירים נשארות פתוחות), בתי קפה ומסעדות נסגרים לאחר ארוחת הצהרים ונפתחות שוב לארוחת הערב. כך שלהגיע לאוקלנד בימי ראשון, זה עלול להיות די מתסכל, אך אם בכל זאת אתם בוחרים להגיע לאוקלנד בימי ראשון תאמצו את המסורת המקומית וקחו לעצמכם יום חופשה. בימי ראשון מומלץ לבקר במוזיאונים, בגלריות האמנות, בפארקים ובשווקים שפתוחים בסופי השבוע. אפשר לנצל את ההזדמנות הזו ולהכיר תיירים אחרים שבוודאי גם מסתובבים ברחובות ומחפשים סימני חיים ומקומות לאכול בהם.

רחובה המרכזי של העיר, Queen Street, מהווה מעין "עמוד שדרה" לעיר. הרחוב עמוס בחנויות, בנקים ומשרדים. סמוך למרכז נמצא ה-Auckland Domain, שהוא פארק גדול המלא בעצים, גנים ומגרשי משחקים. ה-Winter Gardens, נמצאים בתוכו, ובהם מספר חממות זכוכית המלאות בצמחים טרופיים. ניתן לבקר בגני החורף בחודשים נובמבר עד מרץ בימים שני עד שבת בין השעות 09:00 עד 17:30, וביום ראשון בין השעות 09:00 עד 19:30. בחודשים אפריל עד אוקטובר הגנים פתוחים מדי יום בין השעות 09:00 עד 16:30 הכניסה בחינם.

ה-Domain קרוב למס` אתרים שכדאי לראות, כך שמומלץ להקדיש יום ואפילו יומיים לביקור באזור הזה של העיר. על גבעה הממוקמת דרום מזרחית ל- Domain נמצא המוזיאון של אוקלנד. במוזיאון מוצג האוסף הגדול ביותר בעולם של אמנות פולינזית, וכן מגוון פריטים הקשורים להיסטוריה של ניו זילנד. במוזיאון נמצא גם מרכז תגליות והמצאות לילדים וקנו מלחמה מאורי באורך של 30 מטרים, שנבנה לפני 150 שנים. המוזיאון מציע סיורים מודרכים בתערוכות הקשורות לתרבות המאורית, ומדי יום בשעות 11:15 בבוקר ו- 13:30 נערך מופע במוזיאון של קבוצת מחול מאורית המבצעת ריקודים מאורים מסורתיים. המוזיאון פתוח למבקרים מדי יום בין השעות 10:00 עד 17:00

האוניברסיטה הגדולה ביותר בניו זילנד היא האוניברסיטה של אוקלנד, הממוקמת על הדרך היוצאת מה- Domain לכיוון צפון מערב. מספר רב של מופעים ואירועי תרבות מתקיימים באוניברסיטה והכניסה לאירועים אלה היא בד"כ חופשית לציבור הרחב. מספר דקות ממערב ל-Domain נמצא כפר Parnell. באזור הכפר נמצאים כמה מהאתרים ההיסטוריים הידועים ביותר בעיר ביניהם הבתים, הכנסיות ובתי הקברות של המתיישבים הראשונים. כיום ב-Parnell נמצאות גם כמה מהמסעדות הטובות והיקרות ביותר בעיר, והוא הפך לאזור אפנתי המלא בבניינים ויקטוריאניים, גלריות וחנויות עתיקות.

בקצה הדרומי של Parnell Road נמצאת ה-Cathedral Church of St Mary, שהיא אחת מכנסיות העץ הגדולות ביותר בעולם. הכנסייה נבנתה מעצים מקומיים בשנת 1886. ניתן לבקר בכנסייה בימים שני עד שישי בין השעות 10:00 עד 16:00 ובימים שבת וראשון בין השעות 14:00 עד 17:00
הכניסה לכנסייה היא חופשית. במעלה רחוב Queen נמצאת כיכר Aotea. בכיכר נמצאים בנייני המועצה, בניין העיריה הישן ומרכז התרבות Aotea. בכיכר נמצא גם מרכז המבקרים ששם אפשר לקבל מידע על אוקלנד ועל ניו זילנד כולה. מספר הטלפון במרכז הוא 093603999

גלריית האמנות של אוקלנד נמצאת בקרבת הכיכר. הגלרייה שוכנת במבנה ישן ויפה משנת 1887 וניתן למצוא בה את האוסף הגדול ביותר של ציורים בניו זילנד. הגלריה מתחלקת לשניים כשחלק אחד הוא ה-Heritage Gallery שנמצאת בפינת הרחובות Wellesley ו-Kitchener וניתן לבקר בה בכל יום בין השעות 10:00 עד 17:00.חלקה השני של גלריית האמנות הנקרא בשם ה-New Gallery הוא למעשה גלרייה המוקדשת לאמנות עכשווית. ה-New Gallery נמצאת בפינת הרחובות Wellesley ו- Lorne וניתן לבקר בה בכל יום בין השעות 10:00 עד 17:00.

ה-Sky Tower הוא המבנה הגבוה ביותר באוקלנד והוא מתנשא לגובה של 328 מטרים ונראה למעשה כמו מחט ענקית. ה- Sky Tower הוא המגדל השישי בגודלו בעולם כשבטקס הפתיחה שלו, שכלל מופע מאורי מסורתי ומופע של לייזר וזיקוקין דינור, נכחו 3000 אנשים.

במגדל נמצא הקזינו היחידי באוקלנד ובקצה המגדל יש מספר מסעדות. מהקומות הגבוהות של המגדל ניתן להשקיף על כל העיר דרך לוחות זכוכית שקופים. לאזורי התצפית במגדל יש רצפת זכוכית שנותנת למבקרים אשליה שהם מהלכים בשמיים. המגדל נמצא על פינת הרחובות Victoria ו- Federal והוא פתוח למבקרים מדי יום בין השעות 08:30 עד חצות. הכניסה למגדל כרוכה בתשלום.

ה-Otara market נמצא במרקח של כ-18 קילומטרים דרומית למרכז אוקלנד והוא בהחלט שווה ביקור. בכל שבת בבוקר מתמלא מגרש החניה של ה- Otara Town Centre בדוכנים. השוק נחשב לשוק המאורי והפולינזי האותנטי והגדול ביותר בעולם. במקום נמצא גם שוק אוכל שניתן לאכול בו פירות טרופיים זולים, עוגיות ועוגות תוצרת בית, ולחמים מאורים. ניתן לבקר בשוק מהשעה 10 בבוקר ועד שעות הערב, אך רצוי להגיע לשוק מוקדם כי הסחורה בשוק נגמרת בשעות המוקדמות של היום.
כשמטיילים בעיר צריך לקחת את הזמן ולחקור ביסודיות את מוקדי המשיכה השונים שלה. מה שכן, אוקלנד היא עיר נמל ולכן ניתן למצוא בה גם אטרקציות רבות הקשורות למים, כגון שיט במעבורת, הפלגה בספינה מהנמל, שחיה, דייג או טיול לאחד מהאיים הוולקנים הרבים שקרובים לנמל - כך שגם חובבי המים לא ישתעממו בה אף לא לרגע.

לתחילת הכתבה

נוסעים לטיול תרמילאים באוקלנד? כל המידע החשוב לטיול שלכם באתר "עפתי" >>

יעדי הכתבה

סגור
×