מידע כללי על זילנד

הביקור באי חושף בפני התייר דנמרק אחרת לגמרי מזו של קופנהגן. עיירות דיג ציוריות, חופים חוליים, חוות חקלאיות, טירות עתיקות ואווירה שלווה ושקטה המשתלבת להפליא עם הנוף המקסים והמרגיע.
צוות למטייל ברשת
|
תמונה ראשית עבור: מידע כללי על זילנד
Olha Pro/Depositphoto ©

דנמרק מכילה למעלה מ-400 איים שונים, כשסיילן (Sjaelland), או כפי שלעיתים הוגים אותו - זילנד, הוא החשוב והמתויר ביותר מביניהם, בעיקר עקב העובדה שהוא ביתה של קופנהגן, בירתה התוססת של המדינה. (ראו פירוט נפרד). האי קטן דיו בכדי שניתן יהיה לצאת ולתור אותו מקופנהגן, בסיוע רשת התחבורה הציבורית המכסה כמעט מחצית מן האי, והופכת את התנועה בו לנוחה ומהירה, כך שעדיין יש מספיק זמן לשוב לקופנהגן בסיומו של כל יום.

בפינה הצפונית של האי, נמצאת עיירת הנמל הלסינגר (Helsingør), הידועה יותר כאלסינור של שייקספיר, ומהווה למעשה את נקודת המוצא העיקרית של מעבורות אל שוודיה. הרשמים הראשונים של העיר אינם כה קוסמים ומפתים כפי שהיה ניתן לצפות ממקום שנבחר לשמש כרקע להתרחשות באחת מעלילותיו הנפלאות של שייקספיר, אך הרחק מההמולה והרעש של חיי היום-יום מתגלה עיר שקטה ונעימה. מיקומה של העיר, על רצועת המים בת 4 הקילומטרים המקשרת בין הים הצפוני לים הבלטי, הביא לעיר שגשוג והצלחה כאשר בשנת 1429 הטלת המס על מעבר כלי שיט הביא לצמיחה משמעותית שנעצרה רק עם ההתדרדרות המשמעותית שהגיעה לאחר ביטול המס, במאה ה-19.

האטרקציה הבולטת בעיר היא ללא ספק טירת Kronborg המפורסמת, בעיקר בשל האסוציאציה הספרותית שלה כטירת אלסינור שעל סוללותיה פסע המלט, גיבורו המפורסם של שייקספיר. במציאות, הכותב המפורסם מעולם לא הניח את כף רגלו על אדמות העיר, והמלט, אותה דמות מן המאה העשירית עליה היה מבוסס גיבור המחזה, חי בתקופה שקדמה לטירה עצמה. על אף כל זאת, מדובר בעסק משגשג ל"מזכרות המלט", ומדי שנה נוהרים אליו אלפי תיירים שבאים לראות, לחוות ולהתרשם. הטירה הנוכחית נבנתה בין המאות ה-15 וה-16 על בסיסו של מבצר מוקדם, במצוותו של המלך פרדריק השני, בכדי לשמש למעשה כבית מכס מפואר לגביית מסים מהספינות שעברו ב- Oresund למעלה מ-400 שנה, ולא כמעון מלכותי של האצולה. חלקים רבים של הטירה נהרסו ונבנו מחדש מאז, אך היא עדיין שמרה על הודה ותפארה, שסביבתה המרשימה מעצימה אף יותר, במיוחד בקפלות המלכותיות המקושטות להפליא. הטירה פתוחה בחודשים מאי עד ספטמבר מדי יום בין השעות 10:30 עד 17:00, נובמבר עד דצמבר משעה 11:00 עד 15:00 ואפריל ואוקטובר משעה 10:00 עד 16:00.הכניסה כרוכה בתשלום.

אם מרחיקים קצת מהטירה ומאזור הנמל, להלסינגר אופי של רובע משומר מימי הביניים ששווה לסייר בו. Skt. Olai`s Kirke עטורת הצריחים משמשת כיום כקתדרלת העיר, והישר מאחוריה ניתן למצוא את ה-Karmeliterklostret, קומפלקס המנזרים מתקופת ימי הביניים המשומר ביותר בסקנדינביה כולה. הקומפלקס פתוח מדי יום משעות הצהרים עד 16:00. מהעיירה הלסינגר ניתן להמשיך לעבר ארמון פרד`נסבור - מעונה הרשמי של משפחת המלוכה בקיץ. הארמון בנוי בסגנון איטלקי מהמאה ה-18, מוקף גנים מעוצבים. העיירה שוכנת באמצע קו הרכבת בין הילרוד` לעיירה הלסינגר. עוד טירה שאין להחמיץ במהלך ביקור בסיילן, היא טירת Frederiksborg שבעיירה הילרוד` הממוקמת כ-30 קילומטרים צפונית לקופנהגן. הטירה הבנויה בסגנון רנסאנס הולנדי ומשתרעת על פני שלושה איים שעל אגם מלאכותי. החלק העתיק של הטירה נבנה בתקופת פרדריק השני, אך הרוב נבנה על ידי בנו כריסטיאן הרביעי שנולד במקום, בתחילת המאה ה-17. בעידודו של כריסטיאן, נבנתה הטירה בסגנון הרנסאנס ההולנדי, על פי העיצוב המונרכי המקובל באותם הימים - מגדלים וצריחים, קשתות גותיות וקישוטי חלונות פרחוניים.

לאחר דליקה שפרצה בשנת 1859 והחריבה את רוב הטירה, הנהיג איל הבירה JC Jacobsen (קרלסברג) מסע שיקום והפכה למוזיאון לאומי. לא לפסוח על אולם האבירים Riddershalen וכנסיית ההכתרה שבה הוכתרו מלכי דנמרק בשנים 1671 עד 1840. שעות פתיחה: אפריל עד אוקטובר משעה 10:00 עד 17:00 נובמבר עד מרץ מ- 11:00 עד 15:00. תחבורה: קווי A & E של הרכבת התחתית מקופנהגן (40 דקות נסיעה) מתחנת Hillerod במורד Jernbanevej עד Torvet ומשם לאורך האגם עד הטירה. קווי אוטובוסי מספר 325, 701, 702, 703. מערבית לקופנהגן, על הציר הראשי לכיוון פין, נמצאת רוסקילדה (Roskilde) הבירה הראשונה של דנמרק ומרכז מסחרי חשוב בתקופת ימי הביניים. הגעתו של הבישוף Absalon אל העיר הפכה אותה לבסיסה של הכנסייה הדנית, וכתוצאה מכך, גם לבירת המדינה. מרכז העיר העתיק הוא האחד היפים ביותר בדנמרק כולה, ואם אתם שמים פעמיכם מערבה מדנמרק , כדאי לעצור בעיר ולהתרשם.

השריד העיקרי לימי גדולתה של העיר הוא ה-Roskilde Domkirk, קתדרלת העיר המדהימה שהותחלה בשנת 1170 ובנייתה נסתיימה רק במאה ה-14, למעט מספר חלקים שנוספו מאוחר יותר. ארבע קפלות מלכותיות מכילות אוסף הכולל את שרידיהם של עשרים מלכים ושבע-עשר מלכות. הקפלה המרשימה ביותר היא זו של כריסטיאן הרביעי, שנוספו לו במאה ה-19 פסלי ברונזה, פרסקו, וציורים המתארים סצנות שונות מתקופת שלטונו. שעות פתיחה: יוני עד ספטמבר בין הימים שני עד שישי 09:00 כד 16:45, שבת 09:00 עד 12:00, ראשון 1:30 עד 15:45. בשאר חודשי השנה המוזיאון סגור בימי שני, ושעות הפתיחה מופחתות.

מאחד הקצוות של הקתדרלה יוצא מעבר מקורה, המכונה קשתו של אבסלון, המוביל אל ארמון הבישוף שמאכלס את אוספי הארמון. האוספים פתוחים לקהל בחודשי הקיץ מדי יום בין השעות 11:00 עד 16:00, ובחודשי החורף בימים שבת וראשון משעה 13:00 עד 15:00. הבניין מכיל גם את המוזיאון לאומנות יפה המכיל תערוכות מתחלפות ברמה גבוהה וגן פסלים קטן. שעות פתיחה: שלישי עד שישי 11:00 עד 17:00, שבת וראשון 12:00 עד 16:00.ב-Strandengen, על גדת הפיורד של העיר נמצא מוזיאון הספינות הויקינגיות המרתק שנבנה במיוחד בכדי להציג את שרידיהם של חמש ספינות ויקינגיות מן המאה ה-11 שנמצאו במקום. מדובר בדוגמא מרהיבה של הבנייה הויקינגית הטיפוסית והיא מכילה אניית-סוחר, אניית-סוחר במים עמוקים, ספינת מלחמה, ספינת מעבורת, ואנייה, שכולם נמצאו בפיורד לאחר שהוטבעו שם בכדי לעכב פלישת כוחות. המוזיאון פתוח כל יום מהשעות 09:00/10:00 עד השעות 16:00/17:00. מי שמתעניין בתרבות הויקינגית מוזמן לבקר גם ב-Trelleborg שבדרום סיילן, המפורסם בזכות טבעת המבצרים הויקינגים שלה שנבנו עוד המאה ה-20, וכן בזכות הכפר הויקינגי המשוחזר שבמקום, המכיל כמה תערוכות שונות.

יעדי הכתבה

סגור
0
×