מסלול צדדי באלברטה - קנדה

באלברטה - קנדה, בסמוך לקאלגרי, התגלו כמה ממצבורי הדינוזאורים הגדולים בעולם. המסלול המוצע בזאת כולל מוזיאון ופארק לאומי שזה נושאם העיקרי, כמו גם סטיה מרעננת ממרחבי הירוק הכהים של פארק הרוקיס. אורך המסלול יומיים, וניתן להאריך אותו לשלושה או יותר, לפי החשק.
עליזה אוקו
|
תמונה ראשית עבור: מסלול צדדי באלברטה - קנדה

על אלברטה

אלברטה, בניגוד לשכנתה קולומביה הבריטית, היא מדינה שטוחה להפליא. האזור הסמוך להרי הרוקי יבשים ומדבריים למחצה, כשרק ערוצים יבשים, שנחרצו בקרקע הפריכה, שוברים את חדגוניות הנוף. עם זאת, בגלל מעוט המשקעים ופני הקרקע הישרים, זוהי ארץ תבואה מובהקת, והתוצאה היא שלוב מוזר של שדות חיטה אינסופיים עם קטעי מדבר. באזור זה, הסמוך לקאלגרי, התגלו כמה ממצבורי הדינוזאורים הגדולים בעולם. המסלול המוצע בזאת כולל מוזיאום ופארק לאומי שזה נושאם העיקרי, כמו גם סטיה מרעננת ממרחבי הירוק הכהים של פארק הרוקיס. אורך המסלול יומיים, וניתן להאריך אותו לשלושה או יותר, לפי החשק.

קאלגרי (Calgary), העיר השניה בגודלה באלברטה, היא עיר צעירה ותוססת. יש כאן מרכז עירוני צבעוני ונעים שעבר שפוץ במעבר למדרחוב, גן חיות מפורסם, אוניברסיטה יפה וגנים רבים. קרבתה לפארק הרוקיס עושה אותה ליעד טיסות מבוקש, ואמנם כביש מס. 1, העובר באמצע העיר, מלא בבתי מלון ומוטלים. מקאלגרי יוצאים מזרחה בכביש מס. 1 ואחר כך פונים לכיוון צפון מזרח, לעיירה דראמהלר (Drumheller). בדרך הנוף משתנה בהדרגה לנוף מדברי (Badlands), ובולטים מאד השדות המושקים על רקע הסביבה היבשה.בתוך הנוף השטוח עוברים ערוצים שממרחק אינם נראים כלל, ורק מקרוב מתגלה מערכת מסועפת של ואדיות, האוגרים בחובם מעט מים ויש בהם צמחיה מפתיעה. דראמהלר היא עיירה פצפונת, היושבת בתוך עמק מוארך (Drumheller Valley), בו זורם נהר הצבי האדום (Red Deer River). העמק הוא יפה להפליא, כתם ירוק מלבלב המתפתל בלב המדבר. הנהר הוא גדול, שקט ושופע מים וירק, ומספק נישות נעימות לקמפינג ושחיה. ישנם שני מסלולי טיול ברכב בסביבות העיירה, בהם ניתן לחוות את נופי הארוזיה של המדבר, לשוט במעבורת מיוחדת במינה ולטייל ליד הנהר.

אבל הסיבה העיקרית, שבגינה באים המוני תיירים לעיירה הקטנה הזאת, היא המוזיאום הנפלא על שם טירל, Royal Tyrrell Muzeum, המוקדש כולו להתפתחות החיים עלי אדמות, ובעיקר לדינוזאורים. זהו המוזיאום הגדול ביותר בעולם לנושא זה והוא ברמה בינלאומית. כתוצאה מכך יש בעיירה מבחר גדול של מקומות לינה ואווירה של נופש. למוזיאום רצוי להקדיש לפחות 5-4 שעות, ולפיכך כדאי לדחות אותו ליום המחרת, אלא אם כן מגיעים מוקדם.

לתחילת הכתבה

מסלול בקאלגרי

ביום ההגעה, לאחר התמקמות במלון, ניתן ואף מומלץ לצאת למסלול נהיגה מעגלי המקיף את כל חלקו הצפון מערבי של עמק דראמהלר (Drumheller Valley). המסלול עובר בגדה הצפונית, קודם במישור פני הנהר ואחר כך עולה אל המישורים המעובדים חלקית שמעליו. הנוף משתנה שוב כאשר, בקצה המסלול, יורדים אל תוך העמק ומגיעים לנהר. אין פה גשר והמעבר הוא במעבורת קטנה הנגררת ע"י כבלים אל התחנה בצד השני. חוויה. הכל כאן שקט ושלו, פשוט ובסיסי, עם מעט מאד התערבות בטבע המרהיב והמוזר. אחרי עליה נוספת לגובה המישור שמעל העמק יש נקודת תצפית עם מבט עוצר נשימה על כל העמק הירוק הנפרש למטה, והנהר הכסוף הזורם לאורכו. בדרך עוברים מספר אתרי קמפינג, רובם לטריילרים.

המוזיאום: אגף הדינוזאורים, שבשלו התפרסם המוזיאום, מהווה רק חלק ממבחר תצוגות מעניין ומושך. מבוגרים ונוער כאחד ימצאו ענין בהסברים המעולים ובמוצגים הרבים - החל במאובני צמחים ובעלי חיים וכלה בהתפתחות הזוחלים, אותה משפחה עתיקת יומין שאחד משיאיה המוצלחים ביותר היו הדינוזאורים. מעניין מאד ללמוד איך קדמו לדינוזאורים זוחלים ענקיים אחרים ולעקוב אחרי האבולוציה של חיות אלה. מספר הדינוזאורים המוצגים כאן - הן שלדים והן תצוגה שלמה הוא גדול מאד ומרשים. האופן שבו המוזיאום מתוכנן מאפשר לעבור בין אגפים שונים, לעלות ולרדת בין התצוגות ולבחור במה להתמקד מתוך המבחר העצום של נושאים שמוצג פה.

מסלול נוסף, שאותו ניתן לעשות במחצית השניה של היום (או ביום הראשון, אם הזמן מאפשר זאת), הוא לחלקו הדרום מזרחי של העמק. האטרקציה המרכזית פה היא ההודוס (HooDoos), תצורות מוזרות שנגרמו על ידי ארוזיה של הסלע הרך האופייני לאזור. גם הגבעות סביב ההודוס נראות כמו ערימות בוץ שילדים השאירו אחריהם. מכאן אפשר להמשיך ולטייל לאורך הנהר. יש פה שרידים של מה שהיתה פעם עיר גדולה - זה היה מרכז כרית פחם עד ראשית המאה העשרים, שהזין את הרכבות בדרכן על פני היבשת. עם סופם של מנועי הפחם הגיע גם סופה של ההתישבות הגדולה בדראמהלר, ומוזיאום קטן בשטח המכרה מספר את הסיפור.

ככל שמתרחקים מהעיר, תחושת הטבע הפראי, התחושה של סוף העולם, מתחזקת. הדרך לאורך הנהר היא דרך עפר, דרך שוממה שאיש אינו נוסע בה וזה כל קסמה. הדרך עולה אל הרכס הנמוך מעל העמק והמראה הנשקף, עמום ושקט ונטול אדם, הוא נפלא. המשך הטיול הוא לפארק הלאומי דינוזאור (Dinosaur NP), הנמצא דרומה מכאן. ניתן להמשיך בדרך העפר שתוארה לעיל ולהגיע לכביש מס. 36 היורד דרומה אל הפארק, או לחזור לדראמהלר, לנסוע דרומה ואח"כ מזרחה על כביש מס. 1. פארק הדינוזאורים הוא השטח הענק שבו נתגלו רוב הממצאים של האזור. בשטח ניתן לראות רק מעט משרידי טביעות הרגליים ושאר עצמות שהותירו היצורים הענקיים האלה, אבל הנוף הירחי המוזר של המקום מפצה על מיעוט הממצאים המוצג כאן. משוטטים בשטח גדול וחשוף, עולים ויורדים בערוצים יבשים, במסלול מעניין ומגוון מאד מבחינת צורות הקרקע והצמחיה. עם תום הסיור בפארק אפשר לחזור לקאלגרי ישירות עם כביש מס. 1.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×