נחל עמוד עילי

בקטע קצר יפהפה של הנחל, המזרים מים משך כל השנה, נטייל בינות לאמות המים, טחנות הקמח והבוסתנים המשוחזרים, ונהנה מן השכשוך בברכות המים הקרירים...
נטע
|
תמונה ראשית עבור: נחל עמוד עילי
Depositphotos/Palolilo ©

אזור: גליל עליון, מפת סימון שבילים מספר 2.
רמת קושי: קל עד בינוני, מתאים למשפחות.
זמן מינימום: 3 שעות
זמן מקסימום: 4.5 שעות
המסלול מעגלי
אורך מסלול: כ-4 ק"מ.
עונות מומלצות: כל ימות השנה.

עין תינה

הגעה ברכב:

בכביש צמת שבע - מירון (מספר 866) נפנה מזרחה כקילומטר וחצי מצפון למושב בית שמאי (זהו הק"מ ה-41) , לפי שלט "נחל עמוד". נסע כקילומטר על דרך העפר הטובה לכל רכב עד לחניון. כאן מתחיל טיולנו (וגם מסתיים).

נחל עמוד הוא הגבוה בנחלי הארץ בהם זורמים מים משך כל השנה. תחילתו במורדות הדרום מזרחיים של גוש הרי מירון, בגובה מעל 900 מטרים. אורכו כ-22 ק"מ ומוצאו בכנרת, כלומר לאורך 22 הק"מ של הנחל אנו יורדים בגובה מעל 1,100 מטרים. חישוב פשוט מראה שמדובר בירידה של כ- 50 מטר לכל ק"מ. קטעיו השונים של הנחל קבלו בעבר שמות ערביים שונים המצביעים על ייחודם. אנו נטייל בקטע קטן של הנחל שנקרא בעבר וואדי אל טוואחין- נחל הטחנות, והכוונה כמובן לטחנות הקמח הרבות, שהתרכזו בקטע זה.

מסלולנו מסומן בתחילתו בסימון אדום, ויוצא מצפון החניון (ליד המכולה של הקיוסק. נלך כ-500 מטר מזרחה על דרך עפר, עד למשטרת עין תינה. זהו מבנה משטרה בריטית, שנבנה כאן כדי לשמור על תחנת השאיבה שהוקמה בנחל מפני פעילות חבלנית או אחרת. התחנה ננטשה עם עזיבת הבריטים, ושמשה כמודל לשטח בנוי באימוני צה"ל לאחר קום המדינה. מאז מנוקב הבנין חורים.

מעבר לתחנת המשטרה ניתן לראות על הרכס את העיר צפת. ליד משטרת עין תינה ניתן לעצור למנוחה. ביושבנו כאן נוכל לראות את גוש הרי מירון המתנשא ממערב לנו, את מושב מירון שלמרגלותיו, וכאמור את צפת מן העבר השני. מכאן נרד בירידה של כ- 10 דקות אל עין יקים, הלא הוא עין תינה בשמו הערבי. יקים היתה אחת ממשפחות הכהנים שעברו לגליל עם חורבן בית שני. עין יקים הוא מעין שופע מים כל ימות השנה. המבנה אליו הגענו הוא מבנה המשאבה שנבנה בידי הבריטים על מי עין יקים, והבריטים כאמור בנו בראש ההר את מבנה המשטרה בכדי להגן על המשאבה. העץ האדיר שמצל על רחבת הבטון הוא עץ אגוז מלך.

ממשטח הבטון נמשכת אמת מים ואנו נמשיך לאורכה. כעבור כ- 100 מטרים נגיע לפיצול שבילים. אנו נבחר בשביל הממשיך לאורך האמה (ומסומן באדום). מאוחר יותר נחזור עם השביל שלשמאלנו.

נלך עם האמה וכעבור מספר דקות נגיע לברכה מבוטנת שתחתיה מזרקת מים. תחת הברכה ישנם ספסלי ישיבה לנוחיותינו. הברכה הגדולה משמשת כמאגר מווסת של המים לצרכי ההשקיה. למעשה הערוץ נמצא בתחתית הואדי, ואילו האמה שהלכנו לאורכה מושכת את המים על קו גובה המשתפל במתינות. המים במוזרמים באמה שמשו בעבר לשתי מטרות: השקיית הבוסתנים שבמדרגות החקלאיות והנעת טחנות הקמח והמבטשה (ועל כך בהמשך). כיום משמשת האמה המשוחזרת רק להשקיית הבוסתנים. הדבר נעשה בשיטה של הקצאת מכסות: כל משפחה קבלה בעבר הקצאת מים בהתאם לגודל השטח המעובד שלה. המים שנאספו בברכה הוזרמו באמה.

באמה נפתח פתח מעל חלקה מסוימת, ואילו כל הפתחים האחרים נסגרו. כשמלאה המכסה של אותה משפחה "סגרו לה את הברז", ופתחו לאחרת. בתוך החלקות זרמו המים בין הגידולים בתעלות. ניתן אם כן להתרשם כאן מחקלאות הררית ושיטות השקיה קדומה. בנוסף, המזרקה שלפנינו מעידה על כך שפרט לעבודה קשה ומאומצת מצאו כאן זמן גם לשעשועים...

מרחק של עוד מספר דקות הליכה לאורך האמה נוכל לשבת בצל עץ תות גדול אל מול הבוסתן המשוחזר. הבוסתנים הרבים שלאורך הנחל ננטשו בשנת 48`, עת הערבים תושבי צפת והנחל עזבו את האזור. בשנת 82` שוחזרו האמות והבוסתנים בידי רשות שמורות הטבע ונערים מתנדבים. כאן ניתן לראות את מגון עצי הפרי והגידולים, המספקים מזון כל ימות השנה: גפן, תאנים, שסק, לימונים, שקד, רימונים, זיתים ותפוזים, ועוד. מעלינו מבנה מקושת, שהיה כנראה אחד מבתי הדרים בנחל. יתכן שכאן, כמאמר המחבר ישבו פעם איש תחת גפנו ותחת תאנתו..

שבילנו ממשיך מכאן על קו גובה עד למפגש שבילים. שביל ירוק מגיע מלמעלה (למעוניינים, ניתן לרדת לנחל בשביל זה, היוצא ממשטרת עין תינה, במקום בדרך שצויינה קודם). אנו ממשיכים עם שביל מסומן בשחור שעושה כאן תפנית ויורד למטה. אנו יורדים דרך מעיין מעבר חצוב בסלע, שלאחריו משמאל ניתן לראות את גג המבטשה.

המבטשה היתה ככל הנראה מתקן שהופעל בכח המים, ושימש מרכיב בתהליך הכנת אריגי צמר ייחודיים. תעשיית אריגי הצמר פרחה בצפת של המאה ה-16, והמבטשה פעלה אז ככל הנראה. פתח המבנה נמצא במורד השביל. בכניסה מוצב שלט המזהיר מפני כניסה למבנה בשל סכנת התמוטטות. (למעלה, ליד גג המבטשה, המעוניינים לחזור לעין יקים יכולים לפנות שמאלה, ולחזור בשביל שחור).

אנו נמשיך עם השביל השחור המוביל אותנו כעת לאורך הערוץ הזורם, במורד הנחל. עוד כ-5 דקות הליכה נבחין מימיננו במבנה בן שתי קומות. זוהי טחנת קמח עתיקה, טחונת איסכנדריה, אחת מ-26 טחנות שפעלו בנחל בכח המים, חלקן עד שנת 48`. בקומה העליונה ישנן אבני הרכב והשכב שבינהן נטחן הקמח, ובקומה התחתונה נתכופף לראות את גלגל הכפות שהונע בכח המים. המים שזרמו באמה צנחו במהירות גבוהה ויצאו כאן דרך פתח צר, שגם אותו ניתן לראות בקצה התעלה. הם הניעו את גלגל הכפות, שהניע את אבן הרכב שלמעלה, וכך נטחן הקמח. סביב טחנות הקמח הרבות הפזורות בנחל התפתח הווי חיים שלם.

לתחילת הכתבה

בריכות שכוי

שבילנו חוצה יחד עם האמה את הגשר, ואנחנו איתו. בסוף הגשר עומדת בפנינו בחירה: ניתן להתחיל לחזור כאן, עם הפניה שמאלה, או לפנות ימינה לכיוון ברכות שכוי, ולחזור אחר כך על עקבותינו לכאן. אנו נבחר באפשרות השניה. נלך לבריכות שכוי - קבוצת ברכות יפהפיות במפגש נחל עמוד עם נחל שכוי. כאן יש רחבה גדולה ואפשרות להשתכשך במימי הברכות. מעלינו עצי דולב המתמרים לגובה של מעל 20 מטרים. הדולב יושב על מי הנחל, וזקוק להם למחיתו, כיון ששורשיו אינם מעמיקים. עליו הגדולים נראים כמעין כף יד גדולה, ופרותיו עגולים ושעירים. בעבר כונה חלק מן הנחל ואדי דילאב, על שם הדלבים שבו. גם כאן ניתן לראות מבנה טחנת קמח הרוס, ובצידו ארובת המים.

לאחר השתכשכות ומנוחה נחזור על עקבותינו, ומן המקום שבו התפצל השביל קודם לכן (ליד הגשר), שבילנו מסומן עתה בכחול. אנו מתחילים לחזור בגדתו השניה של הנחל. השביל מטפס כאן מעט ועובר מעל הברכות היפות והמבטשה מן העבר השני. לאחר שנעבור את המבטשה נלך בין שיחי פטל, ונגיע לזרימת הנחל עצמה. כאן יש לשים לב היטב שלא להמשיך עם השביל הכחול, אלא לעבור לשביל השחור, החוצה את הנחל ומטפס בגרם המדרגות שמולנו. השביל הכחול ממשיך מכאן לאורך נחל עמוד, ואנו ממשיכים לאורך נחל מירון, לכיוון עין תינה.

לאחר שנעלה מן המדרגות נפנה ימינה עם השביל. משמאל ישנו שביל המסומן גם הוא בשחור המתחבר למבטשה. אנו כאמור ממשיכים בשביל ימינה במעלה הערוץ, וכעבור כמאתיים מטרים נעבור על גבי גשר עץ לצידו השני של הערוץ. לאורך השביל ישנן מספר ברכות יפות שמתאימות לעצירה ולרחצה, אליהן ניתן לרדת מן השביל. שבילנו ממשיך וחוצה שוב את הנחל על גבי גשר אבן גדול, לגדה הדרומית. לאחר החציה נעלה במדרגות האבן, והנה הגענו שוב אל השביל המסומן אדום ואל אמת המים. כאן השלמנו את מסלולנו המעגלי בנחל. נשוב על עקבותינו לכיוון עין תינה.

מהרחבה שליד עין תינה נצא ונחזור עם השביל המסומן אדום, בחזרה אל החניון. העליה אורכת בין 7 ל-20 דקות, ובסופה חזרה על דרך העפר (כ-10 דקות). במהלך העליה יש לצד השביל מספר רחבות צל עם ספסלים שמאפשרות חנייה מוצלת למנוחה. לשם אומדן והערכת זמנים, כל פרק ההליכה שמברכות שכוי ועד החניון אורך כשעה וחצי הליכה.

לתחילת הכתבה

אפשרויות נוספות ודגשים

אפשרויות מסלול:

 • בתוך המסלול המוצע: ניתן ללכת את המסלול הפוך מן המוצע- הלוך לאורך הברכות וחזור לאורך האמה.
   
 • אין הכרח ללכת את כל המסלול, ניתן ללכת ולחזור רק קטע ממנו.
   
 • שביל ירוק יוצא מאחורי מבנה משטרת עין תינה ויורד בינות לסלעים מהלך של כ-20 דקות, היישר אל מעל המבטשה. השביל אינו מאוד מטויל, ולכן בקיץ צפויים להיות בו קוצים גבוהים. מומלץ למי שרוצה לקצר דרכו, ולהגיע היישר למבטשה, או למי שלא מעוניין לעלות ולרדת באותו השביל. ניתן גם כמובן לעלות עם שביל זה מהנחל. עם הגיעו של השביל לנחל הסימון מתחלף לשחור.
   
 • לרדת דרך נחל שכוי - או דרך בית הקברות של צפת, או מעין זיתים (על כביש מירון - צפת).
   
 • להמשיך מברכות שכוי במורד הנחל עד לכביש עכו עמיעד. (נחל עמוד עילי + נחל עמוד תיכון)- ראו נחל עמוד מרכזי.
   
 • מחניון הפיתול לנחל עמוד עילי: להתחיל את המסלול בחניון מירון (חניון הפיתול), לרדת בנחל מירון עד לעין תינה, ומכאן להמשיך על פי התיאור של נחל עמוד עילי.

דגשים נוספים:

 • אפשר להביא בגדים לכניסה למים, וכן נעליים למים. הכניסה למים אינה חובה ואין הליכה בתוך המים, אלא כניסה לרחצה בברכות. מומלץ להכנס לברכות בנעליים, מחשש לחפצים חדים ושברי זכוכיות שהושלכו למים.
   
 • בחניון יש חנייה ומקום לאנשים רבים (למשל לפיקניק), יש שירותי "בול- פגיעה", פחי זבל וקיוסק.
   
 • שער הכניסה לשמורה (על דרך העפר) נפתח ב-9:00. אין אפשרות לרדת לנחל לקראת חשכה.
   
 • השבילים בקטע ההליכה "מחליפים צבעים" (כמעט כמו זיקית), ולכן קשה לעקוב במפה - מומלץ להשען על תיאור הדרך. מי שבכל זאת מתעקש, ימצא מפה סכמטית של קטע זה, עם צבעי הסימונים, בגב מפת סימון שבילים.

  לתחילת הכתבה

 

יעדי הכתבה

סגור
0
×