ניו סאות' וויילס - רקע כללי

ניו סאות` וויילס (New South Wales) ידועה כמדינה הראשונה בחשיבותה באוסטרליה כולה ולא בכדי. הערים סידני וקנברה והחופים הפופולרים, ביניהם ביירון ביי, הופכים את המחוז למאוכלס מאוד ומתוייר לא פחות.
צוות למטייל ברשת
|
תמונה ראשית עבור: ניו סאות' וויילס - רקע כללי
Thinkstock Imagebank ©

ניו סאות` וויילס (New South Wales) ידועה כמדינה הראשונה בחשיבותה באוסטרליה כולה ולא בכדי. מבין שש המדינות המרכיבות את היבשת, ניו סאות` וויילס היא המדינה העתיקה ביותר וכן המאוכלסת ביותר. היא שוכנת לצד החוף המזרחי של אוסטרליה וגובלת עם קווינסלנד מצפון, ויקטוריה מדרום, ודרום אוסטרליה ממערב. המדינה מתחלקת באופן ברור למספר אזורים נבדלים: רצועת החוף הארוכה המושכת אליה המוני מבקרים, הרכס החוצה הגדול המתנשא לאורך קו החוף ומספק למדינה כמה מהאטרקציות המרכזיות שלה, שטחי החקלאות הפורים המשתפלים במדרונותיו המערביים של הרכס והמישורים המערביים הצחיחים של האאוטבאק. החופים והאווירה השוררת בהם הם ללא ספק האטרקציה המפורסמת ביותר של המדינה, אך ניו סאות` וויילס מציעה למבקרים בה הרבה יותר משמש, חול וגלישה: יערות גשם שופעים, עיירות בעלות היסטוריה מרתקת, נהרות, תעשיית יין ענפה וכמובן הפארק הקסום של ההרים המושלגים. עובדה חשובה נוספת התורמת לזרימת המבקרים הבלתי פוסקת אל המדינה, היא שתי הערים המרכזיות הנמצאות בתחומה - קנברה, הבירה הרשמית של היבשת כולה וסידני, המרכז המודרני של אוסטרליה והבירה הלא רשמית.

האקלים במדינה נוח במרבית חודשי השנה, אך במהלך חודשי הקיץ, הלחות הגבוהה והחום, בייחוד לאורך החופים מצפון לסידני ומערבית לרכס החוצה הגדול, הופכים את הביקור לבלתי נסבל לעיתים. התקופה הטובה ביותר לטייל במדינה היא בחודשי האביב והסתיו, כשהאקלים נעים ונוח למדי, כך גם ניתן להימנע מהמוני המבקרים הפוקדים את המדינה בעונת הקיץ. ניו סאות וויילס היא המקום הראשון בו דרך קפטיין קוק בשנת 1770 בבואו ליבשת הגדולה ושם גם הוקמה ההתיישבות הראשונה, העיר סידני. בשנים שלאחר מכן, ניסו להסתגל תושבי סידני והסביבה לתנאי השטח הקשים: היבול נכשל, יותר ויותר ספינות אסירים הגיעו במטרה להתיישב באזור והמושלים המקומיים התקשו להשתלט על ניסיונות ההתמרדות. עם הזמן, החלו לקום התיישבויות נוספות לאורך החוף וב - 1813, עם גילוי המעבר דרך ההרים הכחולים (Blue Mountains) לחלקה המערבי של המדינה, החלה נהירת תושבים מסידני לכיוון פנים הארץ, שהואצה עם גילוי הזהב בשנת 1851. ב-1901, כפשרה בין היריבות סידני ומלבורן במאבקן על תואר בירת אוסטרליה התקבלה ההחלטה להקים עיר חדשה במחצית הדרך ביניהן - כך הוקמה עיר הבירה, קנברה.

כיום, מונה אוכלוסיית המדינה למעלה מ- 6 מיליון תושבים, כשליש מכלל אוכלוסיית אוסטרליה. מרבית תושבי המדינה מתגוררים בערים ובעיירות לאורך רצועת החוף, בעוד האוכלוסייה בשטחי האאוטבאק הנידחים דלילה ביותר. למעלה ממחצית תושבי ניו סאות` וויילס מאכלסים את סידני, שהתפתחה עם השנים והפכה לליבה המודרני של היבשת כולה. קשה שלא להישבות בקסמה של העיר על חופיה העמוסים בתיירים, האקלים החמים, השמש וכמובן הנמל היפהפה. ואכן, סידני מושכת אינספור מטיילים ומלבד ענף התיירות המפותח, סידני היא גם העיר העתיקה ביותר, הגדולה ביותר והמרכז הכלכלי החזק ביותר מבין ערי היבשת. הנמל המדהים Port Jackson , שסביבו בנויה העיר והמפרצים מעניקים לעיר מראה ייחודי ורבים יעידו שסידני היא גם אחת הערים היפות בעולם. מסביב לעיר ניתן למצוא מספר מקומות מעניינים, ביניהם הפארקים הלאומיים Ku-Ring-Gai Chase והרויאל, הנמצאים במרחק נסיעה של מספר שעות ממרכז העיר. אופציות נוספות הן בילוי בחופים שמצפון לעיר וכמובן ביקור בהרים הכחולים המרהיבים ביופיים.

טריטוריית הבירה, ביתה של עיר הבירה קנברה (Canberra), נמצאת במרחק של 250 ק"מ מדרום-מערב לסידני. הטריטוריה משמשת כמרכז הפוליטיקה והבירוקרטיה של היבשת כולה, ולמרות שהדבר מקנה לה תדמית אפורה במקצת, שווה לבקר בעיר הייחודית הזו. המבקרים בעיר מופתעים לגלות שקנברה היא למעשה עיר נעימה ומעניינת ולמרות שהאטרקציות המפורסמות של העיר הן המוזיאונים והמוסדות הלאומיים ובראשם הגלריה הלאומית ובית הפרלמנט הנפלא, לעיר יש עוד הרבה מה להציע. הפארק הלאומי נאמאג`די (Namagdi National Park) נמצא בסמוך לעיר ומתפרש כמעט על מחצית שטחה של טריטוריית הבירה ובמרחק מספר שעות נסיעה מהעיר אפשר ליהנות מחופיה הדרומיים של המדינה או לחילופין מסקי ב- Snowy Mountains.

רצועת החוף של ניו סאות` וויילס מתפרשת לאורך כ- 1,400 ק"מ, החל מהעיירה הסב - טרופית Tweed Heads, שבצפון המדינה ועד לעיירה השלווה עדן (Eden) שבדרום. האקלים הנעים ביחד עם האוקיאנוס והחופים המדהימים, מושכים גלי מבקרים מכל רחבי העולם לאורך השנה כולה. עם זאת, חופשת הקיץ היא התקופה העמוסה ביותר, שכן החופים מתמלאים באלפי מטיילים המגיעים ליהנות משלל הפעילויות והיופי שמעניקים המפרצים, הנהרות והאגמים מסביב למקום. מסביב לסידני, פזורים חופים רבים המהווים חלק בלתי נפרד מיופייה וייחודה של העיר והביקור במדינה מחייב טעימה מחוויית החופים המדהימה שלה. הבונדאי ביץ` המפורסם הוא החוף הפופולרי ביותר של סידני, המספק למבקרים בו לא רק שמש, ים וחול, אלא גם אווירה תוססת ומסיבות סוערות. האי לורד האווי(Lord Howe Island), הוא פנינה קסומה ושקטה הנמצאת ממזרח לפורט מקווארי (Port Macquarie) וגם הוא בהחלט שווה ביקור.

החוף הצפוני של ניו סאות` וויילס זוכה לפופולריות הרבה ביותר, ולא בכדי. קילומטרים של חופים, נהרות ויערות בשילוב עם אקלים מצוין, מספקים נופש מושלם. ה-Pacific Highway מוביל צפונה לאורך החוף אל קווינסלנד וחולף על פני שרשרת החופים, העיירות הקטנות והפארקים הלאומיים של צפון המדינה. כ-167 ק"מ מצפון לסידני, נמצאת העיר התעשייתית ניוקאסל (Newcastle), העיר השנייה בגודלה בניו סאות` וויילס ואחד הנמלים הגדולים ביותר באוסטרליה. בסמוך לניוקאסל, נפרש אזור ה- Hunter המציע למבקרים בו היכרות עם עיירות קולוניאליות, חוות, פארקים לאומיים וכמובן תעשיית היין העתיקה והענפה של העמק. האזור ידוע גם בחופים המצוינים שלו ומקום פופולרי במיוחד הוא מפרץ Port Stephens היפהפה. מצפון, שוכנת עיר הנופש Coffs Harbour. זוהי עיר אטרקטיבית, המציעה למבקרים בה שלל פעילויות נופש, כמו גם העיירות הרבות הפזורות לאורך החוף ומספקות מקומות בילוי ולינה מגוונים.

ביירון ביי (Byron Bay) המפורסם, במרחק של כ - 800 ק"מ מסידני, הוא ללא ספק תחנת עצירה חובה בדרך שלאורך קו החוף. המקום מפורסם בשל האווירה שבו, החופים הנפלאים ומגוון המבקרים המגיעים אליו בהמוניהם. רצועת החוף מדרום לסידני מתויירת הרבה פחות מאשר החופים הצפוניים לסידני, אך גם בה ניתן למצוא מקומות יפהפיים, חופים נפלאים ויותר מעשרה פארקים לאומיים הפזורים לאורכה, ביניהם הפארק הלאומי המצוין Jervis Bay Marine National Park.

במקביל לקו החוף המזרחי של המדינה מתנשא הרכס החוצה הגדול. הרכס מספק למדינה מספר אתרים יפים ומעניינים. הוא כולל את רמת ניו אינגלנד (New England), המשתרעת לאורך הרכס, מניוקאסל ועד לגבול עם קווינסלנד ומתאפיינת בשטחי מרעה ונופים יפים ואת ההרים הכחולים, המרהיבים הניצבים ממערב לסידני. ההרים נחשבים לאחד מפלאי הטבע של אוסטרליה ומספקים שלל טרקים, נופים ותצפית יפהפייה על סלעי "שלוש האחיות". ביחד עם העיירות והכפרים הציוריים הפזורים מסביב, מהווה המקום מוקד משיכה למטיילים רבים. בדרום המדינה חושף הרכס צד נוסף וייחודי בנופיה של היבשת. באזור ההרים המושלגים, במרחק שש שעות נסיעה דרומה מסידני, ישנו גן עדן של פסגות מכוסות שלג, הרים, נחלים, אגמי קרח, צמחייה מגוונת, עולם חי עשיר ואוויר נקי בשפע. באזור בולט הפארק הלאומי Kosciusko, המתפאר בפסגה הגבוהה ביותר ביבשת כולה, המתנשאת לגובה של 2228 מטר ושייכת להר קוזיוסקו (Mt. Kosciusko). הפארק מציע אתרי סקי ונופש ומהווה אטרקציה גם בחודשי הקיץ, אז מתכסה האזור בכר פרחי בר ססגוניים ומאפשר יציאה לאין ספור טיולים. ממערב לרכס החוצה הגדול, משתרעת אדמת החקלאות של המדרונות המערביים, הנעלמת אל תוך אזור האאוטבאק המדברי והחם. הקיץ הלוהט הופך את הטיול באזור לבלתי נסבל בין החודשים דצמבר - פברואר ובהחלט מומלץ לפקוד אזור זה בחודשי השנה בהם האקלים נוח יותר.

ממערב לקנברה, בין שלושת הנהרות Murrumbidgee, Darling ו- Murray, שוכן אזור הדרום-מערבי של המדינה - הריברינה (Riverina). אזור נרחב זה התברך בשטחי חקלאות פוריים מהטובים במדינה. העיירה דובו (Dubbo), הנמצאת במרחק 420 ק"מ ממערב לסידני, מסמנת את ההתרחקות מהחוף המאוכלס ומהווה שער כניסה למישורים המדבריים של האזור המערבי המרכזי של המדינה. הנופים הכפריים מתחלפים בהדרגה באדמה הצחיחה והגסה שמאפיינת אזור זה. מצפון, מתפרש האזור המערבי - הצפוני, המתאפיין בשדות לשם (אופל) טרשיים.

חוויה מרתקת ביותר היא חציית המדינה לרוחבה, מסידני לכיוון מערב, דרך ההרים הכחולים ובהדרגה להיבלע לתוך המרחבים השוממים האינסופיים של האאוטבאק. האאוטבאק מציע למבקרים בו היכרות עם אזור ייחודי ביותר: בעלי חיים וצמחייה יוצאי דופן, תרבות אבורג`ינית, פארקים לאומיים שמורים ועיירות המתפארות בהיסטוריה עשירה. כ- 800 ק"מ מצפון-מערב לסידני שוכנת ברק (Bourke), העיירה שטבעה את הביטוי האוסטרלי `Back of Bourke`, המתאר את אזור האאוטבאק הנידח שמעבר לברק. בקצה המערבי של ניו סאות` וויילס, הרחק הרחק משאון החופים והמולת המטיילים, נמצאת ברוקן היל (1,224 ק"מ מסידני). העיר המפורסמת היא נווה מדבר של ממש בלב המישורים האדומים, האבק, הזבובים ושפע חיות הבר ומוכרת בעיקר כ"עיר הכסף", היושבת על מרבצי כסף המקנים לה עושר רב.

יעדי הכתבה

סגור
0
×