פארקים ביוטה

טיול בין פארקים לאומיים ומדהימים בנופיהם במדינת יוטה: פארק הקשתות, ארץ הקניונים, עמק הגובלינים, פארק הגשרים הטבעיים, פארק ברייס, פארק ציון ועוד רבים וטובים עם תיאור מסלולים ולינקים מומלצים.
אור דרום
|
תמונה ראשית עבור: פארקים ביוטה
© Depositphotos/Luna Marina

פארק הקשתות

בספטמבר-אוקטובר 2004, יצאנו לנו, החבר ואני, לטיול של לפני עבודה חדשה ולפני תואר חדש (או משהו בסגנון), קצת על סגנון הטיול שלנו: בגדול- אנחנו מפונקים... מודים, והכוונה, רק כדי להבהיר למי שקורא את ההמלצות פה- שכל הטיול שלנו ברכב שכור, לא תמצאו פה מסלולים מאתגרים במיוחד- מכיוון שאנחנו קצת פדלאות, אנחנו לא ממש הולכים מסלולים ארוכים מדי ובטח לא כאלה הדורשים מאיתנו כל מיני טיפוסים ומאמצים מיותרים. אנחו לא מבשלים ספגטי על כירה, אנחנו לא סוחבים את עולמנו על הגב ואנחנו לא ישנים בשטח, חס ושלום.

במהלך הטיול הגענו כמובן גם ליוטה (שהיא המדינה בערך הכי יפה בארה"ב לטעמי), בעקבות אהבתי הרבה למדינה (בעיקר לחלק הדרומי שלה, המ�רכז שלל פארקים לאומיים ומדינתיים מקסימים, גם הרחקנו הפעם מהפארקים הקרובים לוגאס (ברייס וציון) ודגמנו עשרה פארקים שלמים שם- היידד לנו. לטעמי יוטה מעט חמה מדי לטיול בשיא הקיץ כשבחוץ משתוללות 40 מעלות בערך, האביב או הסתיו הן אופציה הרבה יותר נעימה והרבה יותר מעודדת טיולים רגליים (לא קל לעזוב רכב ממוזג שבחוץ חם מדי...מנסיון).

הגענו ליוטה ממדינת קולורדו ולכן היה הכי נכון להתחיל בפארק הקשתות (Arches national park) - זה היה הביקור הראשון שלי שם ואני חושבת שבהחלט ניתן להכתיר אותו בתור מלך יוטה - אפילו את ברייס אהובי הוא לוקח ...

כמה מיילים לפני הכניסה לפארק יושבת העיירה מואב שהיא כנראה הבסיס הנוח ביותר לטיולי בפארק- יש שם ממש הרבה מוטלים- כך שלא אמורה להיות בעיה למצוא שם מקום- פשוט לנסוע על הכביש הראשי ולחפש. מה שעוד תמצאו בהמוניהן על הכביש הראשי זה חנויות המשכירות אופניים, ג`יפים, טיולי רפטינג ועוד ועוד. בהמשך, על כביש 191 תמצאו את הכניסה לפארק. מה שמאוד כיף בפארק שהכל קרוב - לכל הקשתות כמעט ניתן להגיע ולטפס עליהן וכו`.

מבחר מסלולים בפארק
בפארק יש מסלול שמכיל בתוכו כמה מסלולים - הוא מתחיל בהליכה קלה ומגיע לקשת מאוד רחבה שנקראת לנדסקייפ ארץ` (Landscape Arch) לשם המסלול הוא קצר וקל- כל אחד יכול ללכת. בהמשך למסלול שמוביל אל הלנדסקייפ ארץ`, אם תמשיכו לא מעט ק"מ (בערך 5) ותהלכו לכם לעיתים על מקומות צרים שמצדדיכם כלום בערך (בקיצור מסלול שלא מתאים לכל אחד, ואנשים עם פחד גבהים או דברים כאלה, בהחלט לא יהנו מההליכה) בסוף תגיעו לקשת ה-0 הכפולה (Double O arch) שזה שתי קשתות אחת מעל השניה -משהו מדהים פשוט. אל תסתפקו בלראות אותן מרחוק ולהגיד יופי- תכנסו אליהן ותהלכו בצד השני כי משם התצפית יפה יותר (עם נוף הפארק מעבר לקשת העליונה הגדולה).

דליקט ארץ` (delicate arch)- ישנן 2 דרכים לראות את הדליקט ארץ` שהיא הקשת הכי מפורסמת ביוטה (היא גם זו המופיעה על לוחיות הרשוי של המדינה): מסלול אחד הוא ארוך ויחסית קשה- המסלול מגיע ממש עד הקשת ואפשר להלך לידה מתחתיה וכו`, המסלול השני הוא עליה מעט מעצבנת אבל קצרה יחסית אחריה מגיעים לנקודת תצפית יפה על הקשת- כשקניון קטן מפריד ביניכם. כדאי לראות את הקשת בצבעי השקיעה.

אזור החלונות (the windows)- בפארק הקשתות המדהים ביוטה יש מסלול ממש קצרצר שמוביל אותך לשני חלונות גדולים ויפים - זה מסלול היקפי שעובר בשני חלונות ובעוד קשת והוא קל מאוד. ליד איזור החלונות יש מן חניה ליד הדאבל ארץ` - אלה הן שתי קשתות שחולקות צד אחד משותף- יפה נורא- הולכים קצת ומגיעים ממש לקשת ואפשר לטפס שם ולחקור את הקשתות מכל הכיוונים. בפארק הקשתות בקרנו במשך יום וחצי וכמובן שאפשר להשאר עוד יום ולהנות משלל הפעילויות המוצעות במואב (אופניים, ג`יפים וכו`).

עוד על פארק הקשתות (Arches):

לתחילת הכתבה

קניונלנדס

מ-ארצ`ס נסענו לפארק הלאומי קניונלנדס (Canyonlands NP)- הפארק עצמו נחמד ויש בו המון תצפיות נורא יפות, הבעיה עם הפארק הזה היא העובדה שהוא מורכב משלושה אזורים: the needles - שהוא לטעמי האזור הפחות מרשים, the maze- אזור שנגיש רק לרכבים 4X4 ואזור island in the sky בו יש תצפיות יפיפיות על כל הקניונים הענקיים והאזור מדהים. בעיה העיקרית שהאזורים לא מחוברים ובין הנידלס לאיילנד אין דה סקיי יש נסיעה של איזה שעה וחצי וזה קצת מבאס. (אגב לא רחוק מפארק קניונלנדס יש פארק מדינתי בשם Dead horse pointשאליו לא הספקנו להגיע כי כבר היה מאוחר אך הוא נראה חביב).

עוד על פארק קניונלנדס:

לתחילת הכתבה

פארק הגשרים הטבעיים

למחרת בבוקר נסענו לפארק הגשרים הטבעיים (natural bridges)- פארק נחמד מאוד ובו שלושה גשרים טבעיים שבכל אחד מהם ניתן לצפות ממש מליד החניה (כלומר ממש לא מצריך הליכה של יותר מ-5 דקות), ולכל אחד מהם ישנו גם מסלול (אורכים שונים אך די קצרים - משהו עד 2 ק"מ לערך) שמביא אותך לתחתית הגשר. סך הכל הפארק די קטן וכבר אחרי שעתיים-שלוש מצאנו את עצמינו בחוץ בדרך לעוד פארק.

עוד על פארק natural bridges
www.nps.gov

לתחילת הכתבה

פארק גולבין ואלי

נסענו על כביש כדי להגיע לפארק מדינתי נוסף- עמק הגובלינים (Goblin valley). בנסיעה גם עברנו בתוך האיזור של גלן קניון שהוא מקסים והנוף שם באמת שווה (למרות שלא ממש עשינו שם כלום מעבר לנסיעה ברכב וצפיה בנוף... כשהיינו באריזונה ביקרנו בסכר גלן ובאגם פאוול). Goblin valley- פארק מדינתי קטנטן וחמוד, זה עמק לא גדול עם מלא מלא סלעים משונים בצורות מוזרות- ממש יפה ואפשר לטייל בין הסלעים בעמק וילדים (וגם מבוגרים) עם דמיון מפותח במיוחד יהנו שם נורא.

עוד על פארק Goblin valley

www.americansouthwest.net
www.stateparks.utah.gov

אחרי ביקור של שעה משהו בפארק הזה נסענו על כביש 24 לפארק הבא.

לתחילת הכתבה

פארק קפיטול ריף

פארק קפיטול ריף (Capitol reef NP) הפארק עצמו היה מעט מאכזב לעומת שאר הפארקים של יוטה, אבל הוא עדיין פארק נחמד ושווה את הביקור אם יש זמן. למרות זאת 2 דברים שבהחלט שווים בפארק - הדום - סלע ענקי ולבן בצורת דום - ממש יפה ומסלול היקמן ברידג` - מסלול קל יחסית (בערך 2 קמ ) שמוביל אותך בדרך יפה (שימו לב לכל מיני גשרים טבעיים קטנים לצידי הדרך) אל גשר טבעי גדול יותר - ללכת גם לצידו השני של הגשר.... ולהקיף אותו ומשם להתחיל לחזור. בפארק עשינו עוד 2 מסלולים שעליהם המליץ הריינג`ר אבל ממש לא מצאנו בהם את הייחוד או היופי (למען האמת באחד המסלולים ממש לא הבנו מה אנחנו אמורים לראות ואת מה לחפש ....קצת אכזב), ישנו גם כביש טבעתי (נדמה לי שהוא טבעתי בכל אופן) קצר בפארק עצמו והנסיעה הקצרה די נחמדה.
 

עוד על Capitol reef

מהפארק יצאנו על כביש 12 לכיוון הפארק הלאומי ברייס שהוא גם פארק שנמצא אצלי גבוה ברשימת הטופ 5 או משהו בסגנון. בדרך על כביש 12 ישנה עיירה קטנה בשם אסקלנטה (Escalante) ושם נמצא מרכז מבקרים שמייעץ לגבי טיולים בפארק שלא ממש מוכר ודי נידח (ודי חסר דרכי גישה ברכב) שנקרא גרנד סטיירקייס אסקלנטה (Grand Staircase Escalante).

לתחילת הכתבה

גרנד סטיירקייס אסקלנטה

החלטנו לעצור שם ולברר איזה מסלולים ליום אחד יש בפארק, אז יש שניים כאלה והבחור המליץ על אחד מהם שנקרא Calf creek (צריך לנסוע עם הרכב עד שרואים בכביש, עוד לפני ההגעה לאסקלנטה.. כלומר אנחנו היינו צריכים לחזור, מן פניה קטנה לקאלף קריק שם גם יש קמפסייט כזה ולמי שבא ללילה זה עולה כמה דולרים ולמי שבא ליום זה עולה משהו בסביבות השני דולר שצריך לשים שם במעטפה ולשלשל לתיבה)- בכל אופן המסלול הוא מסלול של בערך 9 ק"מ לעיתים על חול כמו ים כזה מעצבן אבל סך הכל הליכה ישרה ונוחה עד שמגיעים למפלון יפה על סלע עם בריכה מתחתיו - פשוט תענוג - שקט ושלווה.

עוד על Grand Staircase Escalante

לתחילת הכתבה

ברייס

היעד הבא היה ברייס (Bryce), כבר כשתקרבים לפארק מתחילים להרגיש שאלו האזורים היותר מתויירים וממש היה לנו קשה (ככה סתם באמצע השבוע בשנת הלימודים) למצוא מלון באותו הערב. יש ליד הפארק את כל הקומפלקס של רובי`ס אין (Rubis` inn) שיש בו חדרים ומסעדה- נהיה עיר קטנה ממש.. ויש גם בעיירות שמעט יותר רחוקות אך מספיק קרובות לפארק. בסופו של דבר ישנו במקום מקסים בעיירה טרופיק- מאחורי מלון שנקרא בולברי אין. מצאנו B&B- בד אנד ברקפסט חמוד נורא של איזה זקנים ובתם והוא נקרא פרנסיסקו בד אנד ברקפסט ומקבלים בו חדר חמוד בעליית גג וארוחת בוקר מפוארת, גם יש שם חווה עם סוסים וברווזים וכל מיני חיות חמודות.
קישור לB&B:
www.franciscofarmbandb.com
 
בברייס (Bryce)- כרגע יש המון שיפוצים בברייס בכדי לבנות את קו ה-shuttle החדש (הסיור הרכוב המאורגן על-ידי הפארק)- כרגע הוא כבר פועל אבל עדיין ניתן גם לכל מקום להגיע עם הרכב- לדעתי תוך כמה זמן זה יהיה כמו בגרנד קניון ובפארק ציון שבו תאלצו להשאיר את הרכב בחניה מסודרת (במרכז המבקרים או אפילו מחוץ לפארק) ולהשתמש אך ורק בשרותי ה-shuttle.

מסלול נחמד שמשלב בתוכו כמה מסלולים (את קווינס גרדנס ואת וול סטריט ונדמה לי שעוד משהו גם) בכל אופן הוא מעגלי ולכן ניתן להתחיל אותו גם בוול סטריט (wall street) וגם בקווינס גרדנס (queen`s garden) ובסוף לחזור לרכב בהליכה קלה של חצי מייל על שפת הקניון- יפה נורא... לא להתעצל ולקחת shuttle או משהו כזה. בתחילת המסלול יורדים המון (שזה כבר מבשר רעות על החזור) למטה ביו כל הזקיפים רואים את המלכה (בערך.. צריך דמיון מפותח) ואת הוול סטריט ועוד כל מיני זקיפים שלא קיבלו שם, אך הם יפים באותה מידה ובסוף עולים הכל חזרה שזה קצת מעצבן... 

נקודות תצפית- יש המון נקודות תצפית בברייס- שבעצם כולן מומלצות אבל נקודה אחת שהיא מעט שונה מכל השאר היא הנטורל ברידג` (natural bridge)- פשוט תצפית על גשר טבעי אדום ומקסים, הנקודה היא גם ממש קרובה לרכב כך שהשמחה כפולה.

עוד על ברייס:

לתחילת הכתבה

פארק סידר ברייקס
 

אחרי הביקור בברייס החלטנו לבקר בסידר ברייקס (Ceadar breaks - גם כי היה לנו חצי יום פנוי וגם כי הוא קרוב אז למה לא). סידר ברייקס דומה מאוד לברייס בצורות הנוף שלו אך הוא בעצם אמפיתיאטרון אחד גדול המלא בזקיפים והמראה שנוצר הוא מדהים- הכל צפוף שם וצבעוני- מדהים. אין שם יותר מדי מה לטייל כי זה הכל נמצא במקום אחד אבל גם עליו יש 3 נקודות תצפית לאורך הכביש שנוסע בו.

עוד על פארק סידר ברייקס
www.nps.gov

לתחילת הכתבה

פארק לאומי ציון

למחרת המשכנו לביקור בפארק הלאומי ציון (zion NP). לגבי התחבורה בפארק ציון- בפארק ציון ניתן להגיע עם הרכב רק עד צומת החיבור עם כביש מספר 9- מעבר לנקודה זו ניתן להגיע רק עם שאטל שמפעיל הפארק בחינם (לרוב המסלולים צריך לקחת את השאטל), השאטל מגיע ל-Riverside walk וחוזר למרכז המבקרים.

כמה מסלולים בפארק ציון

  • מסלולון קצר שמביא אותך מאחורי הקיר הבוכה (Weeping Rock)- סלע שממנו נוטפות טיפות מים - ממש נחמד והליכה קלה כך שכל אחד יכול. צריך לרדת מה-shuttle בתחנת הוויפינג רוק (הקיר הבוכה)- שם גם מתחיל מסלול נוסף שאמור להיות שווה (הידן קניון - hidden canyon) אך לצערינו הוא היה סגור באותו יום.
     
  • ישנו מסלול לשלוש בריכות (emerald pools)- למען האמת השתיים הקרובות היו די מאכזבות, יבשות ושלוליתיות כאלה אבל הבריכה העליונה (אליה גם ההליכה הכי ארוכה וגם הכי מעצבנת- בעליה) היתה מקסימה. מפל שנופל מגבוה מאיזה סלע ענק לתוך בריכונת קטנה- ממש נחמד (ולנו בדיוק נגמרה הבטריה של המצלמה שם). לרדת מהשאטל בתחנת ציון לודג`- לחצות את הכביש ושם מתחיל המסלול.
     
  • ומסלול נוסף- ריברסייד (תחנה אחרונה של ה-shuttle) המסלול הזה הוא אחד השווים לדעתי- הוא הולך בהליכה קלה ליד הנהר- נופים יפים והליכה נעימה וכשמגיעים לנהר, אם רוצים להמשיך חייבים להכנס אל המים (לא לשכוח לקחת מקל כי המים לאט לאט נעשים יותר גועשים). בכל נקודה אפשר להסתובב ולחזור אם רוצים ואם רוצים אפשר ללכת עד הסוף (זה אמור להיות נורא ארוך - לא ניסיתי) שימו לב, די בהתחלה למפלון חמוד על הקיר.

עוד על פארק ציון

פארק נוסף ואחרון שבקרנו בו ביוטה הוא מעין פארק מדינתי שלא שמענו עליו מימינו אבל השם שלו היה נשמע נחמד- Coral pink sand dunes- נכון נשמע שווה!? אז לא כל כך- מסתבר שזה בעיקר פארק של ספורט מוטורי של אופנועים וטרקטרונים (גם האופנועים וגם הטרקטרונים היו קטנטנים כאלה שילדים בני 8 נסעו עליהם)- האמת שזה נראה מאוד כיף לנסוע ככה בדיונות אבל למי שאין את התחבורה המתאימה די יתבאס שם - ואפילו החול לא היה ורוד כי אם כתום.

עוד על הפארק
www.stateparks.utah.gov

לגבי חיות בר- מי שממש רוצה לראות חיות (האמת שבכל האזורים רואים אותם מעולה אבל עדיין...) אם תגיעו בשעות הערב (5-6 בערב בערך) לפארקים (אפילו במרכזי מבקרים) החיות מתחילות לצאת בהמוניהן ולשתות ולהסתובב.

כתבה: אור דרום. צילומים: אור ד וכפיר ש. סיפורים וטיפים נוספים מהאזורים בהם טיילה אור, באתר: Around The World

לתחילת הכתבה

כתבה וצילמה: אור דרום. סיפורים וטיפים נוספים מהאזורים בהם טיילה אור, באתר: Around The World
יעדי הכתבה

סגור
0
×