תחבורה בקובה

לפניכם מדריך לתחבורה בקובה. שלב מציאת הטיסה והנפקת ויזה, וכמו כן ההתמצאות באמצעות התחבורה בתוך המדינה מוצגים בפרק זה.
צוות למטייל ברשת
|
תמונה ראשית עבור: תחבורה בקובה
© עידו ויסמן

תחבורה ציבורית

הנסיעות ממקום למקום בקובה ארוכות – להשתדל לא לעבור כל יומיים, גם כדי להרגיש את המקום. למרות מספר התיירים בקובה אין תחבורה ישירה בין כל הערים.

אוטובוסים עירוניים: גואגואס (Guaguas) מכונים גם אספירינאס, כמו אספירין, כיוון שהגעתם לבסוף מסיימת את כאב הראש הכרוך בהמתנה הארוכה. המחסור בדלק ובחלפים הביאה להוצאתם של אוטובוסים רבים מהמחזור, וזו בעיקר הסיבה לאיחורים הרבים והממושכים.

אוטובוסים בין עירוניים: בנסיעות רצוי להצטייד באוכל ושתייה, ההפסקות קצרות ובדרך כלל רק לצורך שירותים, העלאה והורדת נוסעים.

חברת Viazul חברה טובה (וקצת יקרה יותר). http://www.viazul.cu/home.htm. באתר החברה ניתן לראות את לוח זמני הנסיעות, יהיה לכם קל יותר לתכנן את הטיול בהתחשב בלוח זמנים זה.
החברה טובה, הנסיעה נוחה, ומדייקים בזמנים, למעט תקלה אחת שבה נסענו 10 שעות במקום 5 שעות.

כל נסיעה באוטובוס מומלץ להזמין לפחות יום אחד מראש או להגיע פיסית ולרכוש את הכרטיסים במידה ותחנת האוטובוס קרובה. אל תתביישו לבקש מבעלי הקאזה שיתקשרו להזמין עבורכם את הכרטיסים.
בתחנת האוטובוס של Viazul כדאי להתייצב שעה לפני זמן היציאה המשוער, גם אם יש הזמנה מראש, כי האוטובוסים לפעמים "מתמלאים".
חוויות לא נעימות באוטובוסים של Viazul כמו למשל, עיכוב של שעה ביציאה, הטלוויזיה שצרחה בקולי קולות כל משך הנסיעה ועוד.
עלויות נסיעה באוטובוס לדוגמה:
30 דולר / 25 פזו הוואנה-טרינידד.
15 דולר סנטיאגו ברקואה באוטובוס 5 שעות.
30 דולר סנטיאגו טרינידד באוטובוס 12 שעות.
14 דולר / 12 פזו ויניאליס הוואנה 3 שעות.

האוטובוסים של ASTRO ממש לא נוראיים כמו השמועות המטורפות שרצות עליהם. לאוטובוסים של Astro יש להזמין מקום שבוע מראש (!) ובד"כ המקומות המוקצים לתיירים הם מעטים, אבל עדיין שווה לנסות (כי זה גם יותר זול וגם יותר זמין).
בניגוד למה שכתוב בספרים לא ניתן לנסוע בחברת האוטובוסים Astro שמיועדת למקומיים.
משאיות: מי שממש רוצה לחוות את החוויה הקובנית יכול לנסות לנסוע באחת מהמשאיות שמסיעות את המקומיים ממקום למקום, המחיר הוא אפסי. אך אני יכול להבטיח לכם שהבקר בישראל נוסע יותר טוב (ולכן ה"חוויה" על אחריותכם בלבד – בשבילי זה נראה מוגזם). כמו כן, לא תמיד מאפשרים לתיירים להצטרף למשאיות אלו. 

מוניות עירוניות:
בהוואנה מחירי המוניות לא גבוהים. אנחנו שכרנו מונית ממוזגת לפי שעות, מחיר לשעה היה 8-10 $. מאחר והיינו 4 יצא לכל אחד בסביבות 2.5$ לשעה, וזה היה שווה כל אגורה. למשל בעיר המתים נקרו פוליס הסתובבנו עם המונית ועצרנו ליד אותם קברים שרצינו לראות, ובחום הזה לעשות זאת ברגל זה פשוט סיוט. מוניות בתוך העיר (הוואנה הכי יקרה) תלוי במרחק- לרוב 3-6$ אבל יכול להגיע ל-10-15$ לנסיעה ארוכה. אם זה חאפר בלי מונה אפשר לעיתים להתמקח על המחיר. הכי כיף לנסוע בענטיקות האמריקאיות הענקיות (לרוב נהגים חאפרים) משנות ה-50, אבל גם ללאדות המתפרקות משנות ה-70-80 יש ייחוד משלהן. אם לא תתנו טיפ לנהגי מוניות, הם לא ישיבו לברכת השלום והתודה שלכם.

מוניות בין עירוניות: מומלץ לקחת מוניות לנסיעות בין עירוניות, זה בד"כ עולה עד 5$ יותר ממחיר אוטובוס וזה שווה את זה. מוניות כאלה אפשר למצוא בתחנה המרכזית, הם פשוט מחכים מחוץ לתחנת האוטובוס. יש נהגים מאוד אמינים שייקחו אתכם לאן שתרצו, במחיר של Viazul. זה מומלץ כי זה מאפשר גמישות בשעת היציאה וגם מקצר משמעותית את הנסיעה. הם אף פעם לא הבריזו ותמיד הביאו אותנו עד ל-Casa שרצינו ואם לא מצא חן בעינינו, לקחו אותנו לעוד Casa שביקשנו. אם הם נתפסים הם משלמים קנס וממשיכים את הנסיעה (כך הם אמרו – זה מעולם לא קרה לנו), אבל לכם לא קורה כלום. בכלל תיירים זה המעמד העליון בקובה.
כמו כן למקומות שהאוטובוסים לא מגיעים ניתן להגיע במוניות. קיימות מוניות ממשלתיות וחוקיות שבהן הנהג בדרך כלל יודיע לכם שהוא משתמש במונה. לעומת זאת קיימים הרבה נהגים פרטיים שמציעים את שירותם במחירים זולים לכל מקום – איכות הרכבים בדרך כלל פחות טובה, אך המחיר זול וכל נסיעה היא חוויה.
לא חייבים לקחת את המונית הראשונה שמחכה בתחנת האוטובוס. בכביש הראשי יש שלל מוניות שישמחו לקחת אתכם במחירים פחות מופקעים ואפילו להפעיל מונה כחוק!
דוגמה לתעריף מונית בין עירונית: 90 דולר טרינידד ויניאליס ל-3 אנשים במונית 14 שעות.

אפשר להתמקח אפילו עם מוניות ממשלתיות- אלה עם "הכובע", וגם איתם חשוב לוודא מראש אם אתם מדברים על מחיר כולל או על מחיר לאדם.

לתחילת הכתבה

טרמפים והשכרת רכב

טרמפים: אם רוצים להגיע לאיזשהו מקום רחוק, אפשר להגיע לתחנה המרכזית (לטרמינל), ושם יש הרבה פעמים קובנים שצריכים להגיע לאיזה שהוא מקום, אז הם לוקחים בדרך תיירים טרמפ בתשלום. זה יותר מהיר מ Viazul- נסיעה של 5 שעות ב Viazul תיקח 4 שעות בטרמפ, והם גם יותר גמישים בזמן. כדאי לבקש לראות את המכונית קודם, ולוודא שיש מזגן. כמובן שאפשר להתמקח איתם.
קובנים רבים נוסעים בטרמפים, ופעילות זו מכונה כאן האסר בוטייה (hacer botella; מילולית: לעשות `בקבוק` עם היד). רכבים ממשלתיים מחויבים על פי חוק לעצור לטרמפיסטים אם יש להם מקום, וביציאות מערים גדולות עומדים פעמים רבות עובדי ציבור במדים צהובים, שתפקידם להסדיר את התור של הקובנים הממתינים לטרמפ.

ביסי-טקסי: אפשר להתמקח עם ביסי-טקסי (=טקסי אופניים). צריך פשוט ללכת, ואז הוא מוכן להוריד במחיר.

השכרת רכב: קובה מתגאה במערכת הכבישים הנרחבת ביותר באמריקה הלטינית, ושכירת רכב היא בהחלט הדרך הקלה ביותר, אך לא הזולה ביותר, לראות את המדינה. אפשר בהחלט לטייל ברחבי קובה ברכב שכור פרטי, הכבישים והשילוט סבירים. האוטוביסטה (=אוטוסטרדה) טובה נוחה ומהירה. הכבישים האחרים ברמה בינונית אך סבירה. השילוט בסך הכול ברור אבל מצריך תשומת לב ומעט חוש ניווט.

השכרת רכב בקובה יקרה, כ-100$ ליום בסך הכול, 70$ ליום + כ-15$ ביטוח ליום ועוד כ-15$ דלק וחניות (מחיר הדלק בגדול כמו בארץ). עדיף להזמין את הרכב מראש מהארץ. בתחנות דלק יש לשלם לרוב רק במזומן. וקנס על עבירת תנועה (מהירות) הוא 30$.

(ע) שכרנו רכב, מסיווג הנמוך ביותר, מסוכנות Cuba Tur בטרינידד ליום אחד, כלומר 12 שעות: עלות 50 $ כולל ביטוח לנהג אחד. תוספת 3 $ לביטוח לנהג נוסף. התשלום עם לקיחת הרכב. מחיר מיכל דלק מלא 38 $, קיבלנו את הרכב עם מיכל דלק מלא וכשחזרנו בדקנו בכמה דלק השתמשנו ועל זה שילמנו כשהחזרנו את הרכב. תשאילו מפת כבישים סבירה מהסוכנות ואל תשכחו להחזיר את המפה עם המכונית.

חברת השכרת רכב: נלסון מחברת Servicio de Taxi Panataxi. הטלפון שלו 53-7-2042525, למי שמתקשר מהארץ 53 זה קוד של קובה, 7- קוד הוואנה. למי שמתקשר מהוואנה רק 2042525.

לקיחת טרמפיסטים: אזהרה!!!- מאוד מפתה לאסוף טרמפיסטים. זה כיף לדוברי ספרדית, הם עוזרים להגיע ליעד המבוקש, אבל צריך מאוד להיזהר ולבחור טרמפיסטים שלא מהווים סכנה כמו למשל יותר מטרמפיסט צעיר אחד. אפשר נשים וילדים אך בשום פנים ואופן לא שני צעירים. אנחנו אספנו שני צעירים שגנבו אותנו תוך כדי נסיעה של כחצי שעה. אחד דיבר והסתיר את חברו שהושיט ידו לתא המטען וגנב מהתרמיל דברים אישיים וכל מיני. זה הזמן לציין שיש לנעול את כל התיקים גם כאשר הם בתא המטען במנעולים!!!

שכירת רכב עם נהג: בהמשך הטיול שכרנו Mercedes Benz שזה VAN עם 14 מקומות, כמובן עם מיזוג אוויר. הרכב הגיע עם 2 נהגים דוברי ספרדית, וזה בעצם כמו שכירת מונית שכן שום דבר לא היה באחריותנו. הדבר עלה לנו בסביבות 1,215 CUC– והמחיר כלל את הרכב, דלק, ביטוחים וכל ההוצאות. רק לשם השוואה כשבדקנו שכירת רכב בקובה דרך הארץ, עבור מכונית קטנה בהרבה דרשו מאתנו 1700$ לשבוע על אותו הסדר, כך שכדאי להזמין רכב ישירות בהוואנה ולא דרך הארץ. היינו 4 מטילות ו-2 נהגים. אם אתם נוסעים לטיול 3 זוגות אז המחיר הוא ממש זול והנוחיות רבה. אני מעולם לא למדתי ספרדית והמעט שאני למדתי מהטלנובלות הספרדיות הספיק לי לתקשר היטב ולהבין ולהיות מובנת ע"י הנהגים. בסוף הטיול נתנו לנהגים טיפ, שאותו יש להוסיף למחיר הרכב, הסכום כמובן תלוי בכל אחד מכם. יש אופציה לפנות לנהגים ישירות ואז אני מניחה המחיר יהיה זול במקצת ויחסוך גם את הטיפ.

לאלה שאינם דוברי ספרדית אני מצרפת דואר אלקטרוני של אישה מדהימה, מרצה באוניברסיטה, יהודיה, שמוכנה לתווך בין ישראלים לנהגים. שמה לורדס albo@infomed.sld.cu

השכרת אופנוע: 20-30$ ליום. כדאי לשכור אופנוע בעיירות או הכפרים מהם רוצים לצאת לטיולים בסביבה הקרובה באופן עצמאי.

לתחילת הכתבה

טיסות וויזה

טיסות: לוחות זמנים של טיסות פנים בקובה של חברת קובנה ניתן למצוא כאן.
חברות התעופה הקובניות מפעילות רשת נרחבת של טיסות פנים, המקשרות את כל המרכזים האזוריים במדינה עם הוואנה, המשמשת כמרכז תחבורה חשוב. טיסות הפנים בקובה אינן יקרות, אולם הן הולכות ונעשות כאלו. מרבית טיסות הפנים מתבצעות במטוסים קטנים, ואם מזמינים את הכרטיס בשילוב עם כרטיס הטיסה הבינלאומי, זה יוצא זול בכ-25 דולר.

מערכת הרכבות התדרדרה מאוד בשנים האחרונות. אף כי ישנם עדיין כמה קווים נוחים ולא יקרים, במיוחד אלו המקשרים בין הערים הגדולות, אוטובוסים הם אמצעי תחבורה עדיף.

(ע) את הנסיעות הארוכות עשינו עם Viazul בלילה. בד"כ לא היו המון נוסעים וכל אחת יכלה להתכרבל על מושב שלם לעצמה. זה היה מצוין. לא לשכוח להביא בגדים חמים לנסיעות לילה אלו. אני הגדלתי ועשיתי והתכסיתי על הבגדים החמים ב-לונגי. היו מקרים שביקשנו מהנהג לכבות את המזגן בלילה, והוא נענה. את כרטיסי הנסיעה לאוטובוס רכשנו יום או יומיים לפני מועד הנסיעה, בד"כ במשרדי Cuba Tur שנמצאים קרוב למרכז העיר שם הסתובבנו בכל מקרה, במקום לכתת רגלים או מונית עד לתחנת האוטובוס שנמצאת רחוק מהמרכז. המחיר הוא אותו מחיר כמו בתחנת האוטובוס. נסיעות קצרות יותר שנעשו ביום היו במוניות כאלו ואחרות.

ויזה, מס מעבר, מעבר גבול ואישור טיסה
יש מספר משרדי נסיעות בארץ שקיבלו מעין `נציגות` שמורשית להנפיק ויזות לקובה. הויזות מונפקות על המקום, צריך צילום של הדרכון, הדפס מסלול הטיסות וכתובת של מקום לינה בעיר היעד הראשונה בקובה (הוואנה או סנטיאגו דה קובה) לפחות ללילה הראשון. עלות הוויזה 50$ US.
משרדי נסיעות אחרים גובים בנוסף ל 50$ גם דמי טיפול, כי הם לא מוציאים את הוויזה בעצמם אלא צריכים לשלוח אותה לאחד המשרדים המורשים - זה כמובן עולה כסף. בד"כ יעלה 75$ לדרכון עבור הוויזה כולל דמי הטיפול.
תשלום הוויזה בכרטיס אשראי גוררת תוספת של 3% למחיר.

נציגויות להנפקת ויזה:
1. ממן תעופה – רח` יגאל אלון 65 ת"א, מגדל טויוטה קומה 9. טלפון 03-5629334 (הם גם נציגי חברת התעופה הקובנית, "קובנה", בישראל).
2. קפיטן אבי הזאב.
3. המשרד של אבשלום, קובה-טרוול.

חשוב מאוד לא לחנטרש סתם כתובת מפוברקת עבור הלינה בלילה הראשון בקובה, כיוון שזה מידע שנרשם על גבי הדף של הוויזה, ולפעמים - שמעו על מקרה כזה - לפקיד ההגירה בכניסה לקובה מתחשק לצלצל ולברר האם באמת יש הזמנה ומחכים לכם. תארו לכם את הפדיחה אם זה קורה דווקא לכם, ואין לכם הזמנה. זה להתחיל אתם על רגל שמאל - מי צריך את זה, לא שווה לפברק. בנוסף, מחייבים את המטייל לרכוש לינה לשלושה ארבעה לילות בבית מלון (מאד יקר לעומת הזמנה מראש בקאזה) או שיסרבו להכניסכם לקובה. (ע) מלבד זאת, לכו חפשו קאזה מתי שלא תגיע למדינה...שוב, זו לא תאילנד שיש את הקאו סאן ושם כבר מסתדרים. יותר נוח לקחת מונית משדה התעופה לקאזה מוזמנת מראש.

ביציאה מקובה יש מס של–25$ לאדם ואסור לשכוח לשלם אותו לפני ביקורת הגבולות. לא מקבלים $ אמריקאי! אלא פזו קונברטיבלה.

לגבי ביקורת הגבולות שלהם, גם בכניסה וגם ביציאה - יש תורים שנעים באיטיות מדהימה וצריך סבלנות רבה.

בשדה התעופה חיילים חוקרים באופן שרירותי תיירים תמימים. קראתי כי חייל חקר ישראלי במשך כ-45 דקות ליד מסוע המזוודות. באנגלית עילגת, שאל שאלות מעצבנות ורשם את כל החותמות שיש לו בדרכון. קראתי כי אנשים העידו שזה קרה גם להם ואפילו באופן מדוקדק יותר (כולל פתיחת המטען).

ביציאה משדה"ת בהוואנה יש מוניות ממשלתיות עם סדרנית עבודה. המחיר הוא 20 $ והוא קבוע. אין שם מוניות שלא שייכות לסידור הזה לכן לא תמצאו מוניות במחיר אחר.
לשדה התעופה מהעיר לקחת מונית, מחיר הוגן הוא בין 10$ ל- 15 גם ב-4 בבוקר. צריך לברר עם כמה נהגים ולסכם שיאספו אתכם.

בדיוטי פרי של הוואנה אין מה לקנות, מלבד סיגרים, גם לא לאכול. לכן כדאי להגיע עם מים וחטיפים/ פירות/ סנדביצ`ים מהעיר.

מומלץ בחום לאשר את הטיסה חזרה 72 שעות לפני וביום הטיסה.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לקובה

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0
×